Zaman Ufkunuz Kısa Olduğunda Yatırım Yapmak

Bakec

Member
Kısa dönemlerde, finansal piyasalar güvenilmez olabilir. Bu nedenle, genellikle tüm hisse senedi ve tahvil piyasalarında düşük maliyetli yatırımlarla risklerinizi dağıtmanızı ve onlarca yıl beklemenizi öneririm.

Ancak bir okuyucudan gelen bir e-posta beni kısa sürede gündeme getirdi.

“Bu 92 yaşındaki köşenizi okudu,” diye yazdı ve ekledi, “Bana şans dile.”

Bir e-postayla ona şans diledim ve ihtiyaçlarına duyarlı olamadığım için özür diledim. Daha sonra telefonda uzun uzun konuştuk. Mali hesaplarının ele geçirildiğini söyledi, ben de onu başka sorunlardan korumak için kimliğini gizlemeyi kabul ettim. İlk adı Jane’dir.

Geçimini sağlamak için yatırımlarına güveniyor. “On yıllarca yatırım yapmak çok olurdu” dedi.

Ancak güçlü ve sağlıklı kalsa ve iyi niyetli olsa bile bunu yapması pek mümkün değil. Parasının bir kısmını aile üyelerine devretmek istediğini, ancak önce kendisine yetecek kadar parası olduğuna dair mühlet yapması gerektiğini söyledi.

Uzun bir ufuk lüksüne sahip olmadığınızda kritik olan konular hakkında düşünmeme yardım ettiği için Jane’e teşekkür ettim. Artan faiz oranları hisse senedi ve tahvil piyasalarını alt üst etse de Jane’e bunların kısa vadeli yatırımcılar için fırsatlar yarattığını belirttim. Artık para piyasası fonları veya mevduat sertifikaları gibi güvenli yerlerde cazip getiriler var.

Güvenli Kısa Vadeli Holdingler

Jane, para piyasası fonları, banka tasarruf hesapları ve CD’ler gibi kısa vadeli enstrümanların elde tutulmasından daha uzun vadede daha iyi getiri sağladığı için hisse senetlerine ve tahvillere yatırım yapıyor.

Enflasyon SSS

5 karttan 1

enflasyon nedir? Enflasyon, zamanla satın alma gücünün kaybıdır, yani dolarınız yarın bugün olduğu kadar ileri gitmeyecektir. Genellikle gıda, mobilya, giyim, ulaşım ve oyuncak gibi günlük mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki yıllık değişim olarak ifade edilir.

Enflasyona ne sebep olur? Artan tüketici talebinin bir sonucu olabilir. Ancak enflasyon, sınırlı petrol üretimi ve tedarik zinciri sorunları gibi ekonomik koşullarla çok az ilgisi olan gelişmelere bağlı olarak da yükselip düşebilir.

Enflasyon kötü mü? Duruma göre değişir. Hızlı fiyat artışları büyü sorunu yaratır, ancak ılımlı fiyat artışları daha yüksek ücretlere ve istihdam artışına yol açabilir.

Enflasyon yoksulları nasıl etkiler? Bütçelerinin daha büyük bir kısmını gıda, barınma ve gaz gibi ihtiyaçlara harcadıklarından, enflasyonu omuzlamak özellikle yoksul haneler için zor olabilir.

Enflasyon borsayı etkiler mi? Hızlı enflasyon tipik olarak hisse senetleri için sorun yaratır. Genel olarak finansal varlıklar, enflasyon patlamaları sırasında tarihsel olarak kötü bir performans sergilerken, evler gibi maddi varlıklar değerlerini daha iyi korudu.

Ama 2022’de değil.

Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları enflasyonu dizginlemek amacıyla kısa vadeli faiz oranlarını yükseltirken, tahvil fiyatları düştü (fiyatları getiri veya faiz oranlarına göre ters yönde hareket ediyor) ve borsa düştü. Tahviller için kaydedilen en kötü yıl ve 2008’den bu yana S&P 500 hisse senedi endeksi için en kötü yıldı.

Ancak bazı güvenli kısa vadeli yatırımlar çok daha iyi sonuç verdi.

Aslında, Jane’e de belirttiğim gibi, paranızın önümüzdeki bir veya iki yıl boyunca harcanabileceği konusunda mühlet etmeniz gerekiyorsa, bu, az veya çok az yatırımla oldukça yüksek bir yatırım getirisi elde etmek için mükemmel bir zaman olur. para piyasası fonları, yüksek getirili tasarruf hesapları ve CD’ler gibi risk yok

Westborough, Massachusetts’teki Crane Veri’nin başkanı Peter G. Crane tarafından örneklenen büyük fonlar için para piyasası fon getirileri şu anda ortalama yüzde 4’ün üzerinde. Vanguard, Fidelity, Schwab ve T. Rowe Price gibi büyük şirketler bu tür fonlar sunuyor. Getirileri, Federal Rezerv’in liderliğini takiben geçen yıl içinde sıfıra yakın bir hızla yükseldi ve Fed’in niyetini belirttiği gibi faiz oranlarını artırmaya devam etmesi durumunda yüzde 5’e yaklaşmaları kuvvetle muhtemel.

Bankrate.com’a göre, yüksek getirili para piyasası fonlarının aksine devlet garantisi taşıyan bazı yüksek getirili tasarruf hesapları artık yüzde 3’ün üzerinde faiz oranları sunuyor. Bir yıl veya daha uzun süreli banka CD’leri yüzde 4’ün üzerinde getiri sağlamaya başlıyor. İki yıl vadeli hazine bonosu yüzde 4’ün üzerinde faiz veriyor, Hazine enflasyonu yani I tahvili yüzde 6,89 faiz ödüyor.

Kısacası, 2022’nin başında kısa vadeli holdingler neredeyse hiçbir çekici şey sunmuyordu. Şimdi, nispeten iyi getirilere sahip geniş bir seçenek yelpazesi var, ancak en son rakamların gösterdiği gibi, enflasyon hala yıllık yüzde 6,5 oranında seyrederken hiçbiri özellikle iyi görünmüyor.

Uzun Vadeli Piyasa Getirileri

Gelecek on yıllar boyunca yatırım yapmayı göze alabileceğiniz zaman, hem hisse senetleri hem de tahviller için argümanlar zorlayıcıdır.

S&P Dow Jones Endeksleri kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt tarafından derlenen verilere göre, Aralık ayına kadar olan 25 yıl boyunca S&P 500, temettüler dahil yıllık bazda yüzde 7,64 getiri sağladı. Bu, altı veya yedi yıl içinde, yatırımınızın çoğu yıl enflasyon oranını geride bırakarak tekrar tekrar ikiye katlanacağı anlamına gelir.

Tahviller uzun vadede bu çapta getiri sağlamadı, ancak yine de oldukça iyi oldular – Vanguard verisine göre çeşitlendirilmiş tahvil portföyleri için yıllık yüzde 6’dan fazla getiri ile.

Ancak bu şatafatlı uzun vadeli getiriler, bazı korkunç yılları içinde barındırıyor ve 2022 de onlardan biriydi. Hisse senetlerini ve tahvilleri nakde çevirmeniz gerekiyorsa, muhtemelen büyük kayıplara uğradınız.

2022’nin Korkusu

Baton Rouge, La’da bir Exxon taşınabilir petrol rafinerisi. Enerji şirketlerinin hisseleri geçen yıl yüzde 60’tan fazla değer kazandı. Kredi… Getty Images aracılığıyla Barry Lewis/InPictures

Birkaç sayı düşünün.

2022’nin son üç ayı hem hisse senetleri hem de tahviller için mükemmeldi. Morningstar’a göre, ABD’deki ortalama hisse senedi yatırım fonu dördüncü çeyrekte yüzde 7,8 artarken, vergiye tabi ortalama tahvil fonu yüzde 2,4 arttı.

Yine de önceki dokuz ayın yıkımını telafi etmeye yaklaşamadılar.

S&P 500, temettüleri de ekledikten sonra bir bütün olarak yıl için yüzde 18 kayıpla 2008’den bu yana en kötü getirisini elde etti. Ortalama hisse senedi yatırım fonu da yüzde 18 düştü.

Santa Clara Üniversitesi’ndeki Leavey School of Business’ta fahri profesör olan Edward McQuarrie, tahviller için tüm çağdaş tarihin en kötü yılı olduğunu söyledi. Ekim ayına kadar olan 12 aylık süre, 1794’ten bu yana tüm 12 ayların en kötüsüydü. 2022 yılı takvimi de korkunçtu.

Ortalama vergiye tabi tahvil yatırım fonu yıl için yüzde 9,9 kaybetti. Önde gelen iki borsa yatırım fonu olan Vanguard Long-Term Treasury ETF ve iShares 20+ Year Treasury Bond ETF tarafından ölçülen uzun vadeli Hazine tahvilleri, değerlerinin yaklaşık yüzde 30’unu kaybetti.

Daha önce yüksekten uçan Tesla, PayPal ve Meta (Facebook) gibi hisse senetleri 2022’de yüzde 60’tan fazla değer kaybetti. Occidental Petroleum, Hess ve Exxon Taşınabilir gibi enerji şirketlerinin hisseleri yüzde 60’tan fazla değer kazandı. Enerji yatırım fonları ve borsa yatırım fonları yükseldi ve başka hiçbir şeye sahip olmasaydınız, 2022’de iyi iş çıkarırdınız. Ancak bu kadar kısa sürelerde tüm doğru seçimleri yapmak neredeyse imkansız.

Enerji stokları bu yıl tekrar yükselir mi? Hiç bir fikrim yok.

Muhafazakar Bir Yaklaşım

Bir yıl önce Vladimir V. Putin’in Ukrayna’ya yönelik uzun süreli, kanlı işgalinin başlamasına daha bir aydan fazla zaman olduğunu hatırlayın. Bu eylem, dünya pazarları için tahminlerin çoğunu alt üst etti ve fosil yakıt fiyatlarının fırlamasına neden oldu.

Kısa vadeli spekülatörler bu tür hareketlerden kazanç sağlayabilir. Yine de çoğu yatırımcı bunu güvenilir bir şekilde yapamaz ve önümüzdeki bir veya iki yıl içinde yatırım getirilerine güvenebilmesi gerekenler muhtemelen denememelidir bile.

Bazı hisse senetlerine sahip olmak hayatın herhangi bir aşamasında mantıklı olabilir, ancak bunu tüm küresel piyasayı yansıtan geniş, çeşitlendirilmiş, düşük maliyetli endeks fonları yoluyla yapmayı öneririm ve bu sezonun kazananlarını seçmeye çalışmam. Telafi etmek için onlarca yılınız yoksa, bir hatanın maliyeti çok fazladır.

On yıllık bir ufkunuz varsa, küresel ekonomi büyüdükçe genel borsanın değer kazanacağını varsaymak mantıklı görünüyor. Son 100 yılda, borsa diğer varlık sınıflarını yendi ve bunu tekrar yapacağını umuyorum.

Ancak bu mühlet bir şey değildir ve hisse senetleri uzun vadede daha iyi performans gösterse bile, kaçınılmaz olarak gelecek olan kötü dönemlerde birçok insan için yatırımlarına devam etmek zor olacaktır.

Bu nedenlerden dolayı, bazı tahviller tutardım ve hayatın herhangi bir aşamasında hemen nakde çevrilebilecek yatırımlarda biraz para bulundururdum. Ancak ufkunuz kısaysa ve bu yatırımları yakında harcamanız gerekecekse, son derece muhafazakar olurum. Bu durumda, stoklarınızı azaltın, uzun vadeli tahvillere dikkat edin ve paranızın çoğunu şu anda mevcut olan mükemmel kısa vadeli yatırım araçlarında tutun.