Worlds Apart, Toprak Yollar ve 50cc Motorlar Üzerine Kurulu Bir Dostluk

Bakec

Member
Stefy Bau ilk arazi motosikletini 4 yaşında, 50 santimetreküp motorlu bir Italjet’e sahip oldu. O hızlı bir çalışmaydı. İtalya, Turate’de yaşayan 45 yaşındaki Bayan Bau, “Yarışmaya 6 yaşında başladım” diyor, ancak şimdi eve dönüş yolunu dijital bir göçebe olarak adlandırıyor.

Tanya Muzinda ilk motokros bisikletini 5 yaşındayken, Bayan Bau’nun Italjet’inin kuzeni olan Yamaha PW50’ye sahip oldu. Bir yıl önce, babası onu anaokulundan bir motosikletle aldı ve Zimbabwe’den 17 yaşında bir lise öğrencisi olan Bayan Muzinda, “Bisikleti ilk kez devirmenin tadına ilk o zaman vardım” dedi.

1982 yılında, İtalya Saronno’da kasap sahibi olan Bayan Bau’nun babası, iki zamanlı bir KTM 350 enduro bisiklet satın aldı ve hafta sonları patika yollara bindi. Kısa bir süre sonra, motokros – zorlu arazide kir-bisiklet yarışı – evin etrafına motokros dergileri saçıldığında bir aile favorisi haline geldi.

Bau, “Okuma yazmayı öğrenmeden önce bile sporla ilgili bir eğitim aldım” dedi. “Renklerin adlarını motosikletlerin adlarıyla özdeşleştiriyordum.” Her markanın kendi rengi vardı: Honda kırmızı, KTM turuncu ve Yamaha maviydi. “Benim için renkler KTM, Honda ve Yamaha’ydı.”

Ms. Muzinda (tam adı Tanyaradzwa Adel Muzinda olan) farklı beklentilerle büyüdü. Ailesi yakındaki bir köyden başkente taşındıktan sonra Harare’de doğdu – bunu yapan ilk nesil.

Ms. Muzinda, sağda, akıl hocası Stefy Bau ile üç kez dünya şampiyonu, İngiltere’deki 2017 Motocross of Nations etkinliğinde. Kredi… Stefy Bau

“Başta Afrikalılar olmak üzere birçok insan kadınları ve kızları küçük görüyor” dedi. Kadınların “evde kalmaları, bulaşıkları yıkamaları, çamaşır yıkamaları, yemek pişirmeleri ve erkeklerin eve gelmesini beklemeleri” düşüncesinin geçerli olduğunu söyledi. Okula sadece bir çocuğu gönderecek kadar paraları olsaydı, çoğu aile “kız çocuğunun geleceğine yatırım yapmayı anlamsız buldukları için erkek çocuğu gönderirdi” diye ekledi.

İki tekerlek hayatını değiştirdi. Bayan Muzinda’nın büyük büyük amcası, ailenin ilk pedallı bisikletine sahipti ve onu nesiller boyu aktardı. “Amcamın sırası geldiğinde, babama ulaşana kadar onu benzinle çalışan kinetik bir motosiklete yükseltti” dedi. Babası Tawanda Polycup Muzinda, daha sonra bir Yamaha YZF-R6 Supersport motosikletiyle takas etti. Muzinda, daha büyük bir motoru vardı ve “çok daha hızlıydı” dedi.

Bu, yaşamı değiştiren bir rüyayı harekete geçiren anaokulu bisikletiydi. Bay Muzinda sonunda kızına ilk motokros bisikletini almak için bu motosikleti sattı.

Bir aile geleneğini bozmuşlardı: Aile bisikleti normalde ilk doğan çocuğa aktarılır. Bayan Muzinda, “Babam, bir kız olan bisikletini bana verdi, bu da babası ve tüm aile arasında çok fazla tartışmaya neden oldu” dedi. Ailesi, özellikle onun yaşında bir kızın bisiklete sahip olmasının amacını görmedi.

Ms. Muzinda, ailesi Adiyon ve Tawanda Polycup Muzinda ile KTM Avusturya sponsorluğunda yeni bir bisiklet alırken. Kredi… Bill Pruitt

Ancak çok geçmeden Zimbabwe’de yarışlara giriyor ve çoğunu kazanıyordu. Ardından Britanya’da yarışlar ve ikincilik geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Florida’daki bölgesel Bartow MX şampiyonasında yarışırken, daha fazla zafer kazandı ve 125cc erkek ve kız sınıfında 2021 genel şampiyonasını aldı.

2019’da ailesiyle birlikte Florida’ya taşınan küçük yerel etkinliklerde yarışıyor ve daha büyük yarışmalara hazırlanıyor. “Bir gün diğer harika sürücülerle birlikte daha büyük bir takımın parçası olmayı ve daha fazla deneyim kazanmayı umuyorum” dedi.

Bayan Bau, hayalini destekleyen ailesiyle, İtalya’yı ve ardından Avrupa’yı dolaşarak daha kolay bir zaman geçirdi. 6 yaşındayken, “Annemin ve babamın gözlerinin içine baktım ve ‘Bir gün oradaki en iyi yarışçı olacağım ve ABD’de yarışacağım’ dedim” dedi.

Gençlik yılları Avrupa yarışları ve uzun saatler ile doluydu. Bayan Bau, kazandığı ödülleri toplarken aynı zamanda muhasebe alanında da lisans derecesi aldı.

1998’de İtalyan Motosiklet Federasyonu, Bayan Bau’nun FIM erkekler dünya şampiyonasında yarışan ilk kadın olma girişimini reddetti. Ancak, 21 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir dünya kadınlar şampiyonasında yarıştı. Ne o ne de tamircisi tek kelime İngilizce bilmiyordu. (Ancak, Bayan Bau bir İtalyanca-İngilizce sözlük hazırladı.) İlk uluslararası ünvanını kazandı.

“ABD’deki tüm başarımla birlikte İtalya beni aradı” dedi. “2005’te FIM Dünya Şampiyonasında yarışan ilk kadın olmam istendi. Şimdi kendi şartlarımda, ömür boyu sürecek bir rüyayı gerçekleştirebildim.” Bayanlar yarışmalarında üç dünya şampiyonluğuna ek olarak, Bayan Bau, FIM Dünya Şampiyonası’nda erkeklerle birlikte yarışan ve Supercross sahnesinde yarışan ilk kadın oldu.

Ancak o yılın ekim ayında, Bayan Bau’nun hayatı bir anda değişti: Kariyerini sonlandıran bir sakatlık geçirdi. 2007 yılının çoğunu yeniden yürümeyi öğrenerek ve depresyonla mücadele ederek geçirdikten sonra, Bayan Bau, yakın zamanda kurulan Kadınlar Dünya Motokros Şampiyonası’nın genel müdürü oldu.

“Spora geri dönmenin ve profesyonel olarak büyümelerine yardımcı olmak için tüm kadın sporcularla bilgi birikimini paylaşmanın bir yoluydu” dedi.

2013 yılında Bayan Bau, Zimbabwe’den bir e-posta aldı. Tanya adında genç bir kızın motokros tutkusu vardı; aile, Bayan Bau’nun koçu ve akıl hocası olmasını istedi. “E-postayı sildim,” dedi Bayan Bau. “Sonra ikinci bir e-posta geldi. Aynı hikaye. Üçüncü e-posta geldiğinde, incelemeye karar verdim.”

Ms. Muzinda, Zimbabve’den sonraki yeni evi Florida’daki 2018 Mini O’nun motokros yarışının başlangıcında. Kredi… Stefy Bau

Ms. Bau Zimbabve’ye uçtu. “Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biriydi” dedi. “Bu 9 yaşındaki çocuğu havaalanında gördüğüm andan itibaren hayretler içinde kaldım. Onun huzurunda hissettiğim enerji, yardım etmek için elimden gelen her şeyi yapma isteği uyandırdı.”

Bayan Bau, motokros bağlantılarını, Bayan Muzinda’yı parmak arası terliklerden tam koruyucu yarış ekipmanlarına taşıyarak uygun ekipmanla donatmasına yardımcı olmak için çalıştı. Sponsorlar ürün ve ekipman konusunda yardımcı oldular, ancak dolar bulmak zordu.

“Sorun şu ki, daha yüksek düzeyde rekabet edebilmek için seyahat için fon gerekli ve oldukça pahalı olabilir,” dedi Bayan Bau. “Babası elinden gelen her şeyi yapıyor, iki işte falan çalışıyor, ama yine de ailenin günlük yaşam masraflarını bile karşılamaya yetmiyor.”

Bayan Muzinda bir işe girdi ve Bayan Bau da maddi yardımda bulundu. Bayan Muzinda, “Motokros gibi bir sporu finanse etmek çok zor, özellikle de bir kız olduğum gerçeği,” dedi. “Motokros, Afrika’da manşet bir spor değil. Sponsorluk ararken, potansiyel sponsorların çoğunun motokrosun ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu.”

Muzinda, “Gitmeme engel olan maddi sorunlar nedeniyle evde oturmak zorunda kaldığım anlar oldu” diye ekledi. “Sen evde kalırken diğerlerine katılabileceğini umarak herkesin okula gidişini izlemenin ve duymanın ne kadar moral bozucu ve moral bozucu olduğunu biliyorum.”

Ancak Muzinda Hanım’ın “ne olursa olsun asla pes etme” tavrını sürdürdüğü görülüyor. Kız çocuklarına ve genç kadınlara “gelecek nesiller için daha iyi fırsatlar yaratmaları” konusunda yardım ediyor. Bugüne kadar, 200’den fazla Zimbabwe kızının yanı sıra özel ihtiyaçları olan birkaç erkek çocuğun eğitimine yardımcı olmak için para ödülü ve sponsorluk ödeneğinin bir kısmını bağışladı.

“Diğer kadınların savaşması ve şu anda bulunduğumuz yerde olma hakkını elde etmesi gerekiyordu” dedi. Gelecek nesillerin daha fazla özgürlüğe sahip olmasını umuyor.

Ms. Muzinda, Zimbabve’deki Donnybrook Yarış Pisti’nde yarışlar arasında bir sandviç kapıyor. Kredi… David Bulmer

“Güçlü hikayesi sayesinde medyanın dikkatini çekme şansı yakaladık,” dedi Bayan Bau. Aynı değeri gören hayırseverleri ve markaları da çekmeyi umuyoruz.” Bayan Bau, Bayan Muzinda’nın web sitesi aracılığıyla bulunan sponsorluk görüşmelerine yardımcı olur.

Kadınlar anında bir dostluk kurdular, Bayan Bau’nun dediği gibi “farklı bir kültürde doğmuş ama benimle aynı tutkuya sahip birine bir şans verme arzusu”.

Bayan Bau için, Bayan Muzinda, motokrostan çok daha büyük. Kendisiyle aynı tutkuya sahip, başkalarına yardım etme ve dünyayı daha iyi hale getirme arzusu olan bir kız görüyor. Öyle ki, Bayan Bau, Muzinda’ların kızlarının motokros hayallerini aramak için Florida’ya taşınmasına yardım etti.

Geçiş her zaman kolay olmadı, dedi, “ancak zaman geçtikçe, tüm yurdumu özleyen günlere rağmen yavaş yavaş bu taraftaki yaşam tarzına daha rahat ve aşina olmaya başladım.”