WhatsApp Çevrimiçi Gizleme Nasıl Yapılır?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Meta, eski ismiyle Facebook şirketinin sahibi olduğu dünyanın en tanınan anlık iletileşme uygulaması olan WhatsApp, zımnilik özelliklerine bir yenisini daha ekledi. Aslında yıllardır beklediğimiz ve aylardır çalışmalar yapıldığından bahsetmiş olduğumiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği birinci vakit içinderda uygulamanın beta 2.22.20.9 sürümünde yayınlandı. Bugün artık hepimiz WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini kullanabiliyoruz.

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve Android işletim sistemine sahip öteki akıllı telefonlarda WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği yardımıyla artık artık gönül rahatlığıyla uygulama ortasında gezebilecek, mesajlaşabilecek ve hayrola online oldun bana yazmadın formundaki rahatsız edici reaksiyonlarda kurtulmuş olacaksınız. Gelin WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır yakından bakalım ve süreç hakkında bilmeniz gereken kıymetli bilgileri gorelim.

iOS ve Android için WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır?

• Adım #1: WhatsApp taşınabilir uygulamasını açın.
  • Adım #2: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #3: Gizlilik sekmesini genişletin.
  • Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun.
  • Adım #5: Kimlerin çevrimiçi olduğunuzu nazaranbileceğinizi seçin.
Adım #1: WhatsApp taşınabilir uygulamasını açın:

WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini dilediğiniz üzere düzenlemek için WhatsApp taşınabilir uygulamasını kullanmak zorunda değilsiniz. Birazdan anlatacağımız adımları WhatsApp Web versiyonunda da uygulayabilirsiniz. Süreci nerede yaparsanız yapın uygulamada düzenlediğiniz yeni özellikler senkronize olarak WhatsApp hesabınızın açık olduğu öbür aygıtlarda da uygulanacaktır.

Adım #2: Ayarlar sayfasını açın:

iOS ya da Android telefonunuzda WhatsApp taşınabilir uygulamasını açtığınız vakit ekranın altında bir araç çubuğu nazaranceksiniz. Burada Durum, Aramalar, yeni özelliklerden biri olan Topluluklar, Sohbetler ve Ayarlar seçeneklerini nazaranceksiniz. WhatsApp çevrimiçi gizleme sürecini sürdürmek için Ayarlar butonuna dokunarak ilgili sayfaya gidin.

Adım #3: Saklılık sekmesini genişletin:

WhatsApp Ayarlar sayfasını açtığınız vakit birinci sırada profil düzenlemelerini yapabileceğiniz bir alanın altında Yıldızlı İletiler, Bağlı Aygıtlar, Hesap, Zımnilik, Sohbetler, Bildirimler, Saklama Alanı ve Datalar, Yardım, Arkadaşına Öner üzere seçeneklerle karşılaşacaksınız. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği kullanıcı saklılığı ile ilgili bir mevzu olduğu için söz konusu düzenlemeyi yapmak için Saklılık sekmesine gitmelisiniz.

Adım #4: Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun:

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Gizlilik sekmesinde kullanıcı kapalılığını ilgilendiren Son Görülme ve Çevrimiçi, Profil Fotoğrafı, Hakkımda, Kümeler, Durum, Mevcut Pozisyon, Engellenenler, var iseyılan İleti Mühleti, Okundu Bilgisi seçenekleriyle karşılaşacaksınız. WhatsApp çevrimiçi gizleme sürecine devam etmek için birinci sırada karşınıza çıkan Son Görülme ve Çevrimiçi seçeneğine dokunun.

Adım #5: Kimlerin çevrimiçi olduğunuzu bakılırsabileceğinizi seçin:

WhatsApp Ayarlar sayfasındaki Kapalılık sekmesinden ulaştığınız Son Görülme ve Çevrimiçi seçenekleri sayfasında Son Görülme Bilgimi Kimler gorebilir başlığını Herkes, Bireylerim, Şunlar Hariç Bireylerim, Hiç Kimse olarak belirleyebilirsiniz. Çabucak altında bulunan Çevrimiçi Olduğumu Kimler gorebilir başlığını ise Herkes ya da Son Görülme Bilgisiyle Birebir olarak seçebilirsiniz.

Bu noktada bir parantez açalım. Şayet çevrimiçi olduğunuzu herkes görsün derseniz sözün tam manasıyla telefon numaranıza sahip ve WhatsApp kullanan herkes sizin çevrimiçi olup olmadığınızı görür. Son Görülme Bilgisiyle Tıpkı olarak seçerseniz sayfanın üstünde yer alan seçenekte son görülmenizi kimler görsün ya da görmesin diye belirlediyseniz o şahıslar çevrimiçi olup olmadığınızı görür.

Bu özellik haricinde WhatsApp’ta çevrimiçi olmadan nasıl yazılır diyenler için bir sistem daha var:

Şimdi birbirimiz kandırmayalım. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini etkin hale getirdi diye yıkılacak yuvalar, bozulacak işler olduğunu hepimiz biliyoruz. Haydi daha saf bir sebepten gidelim, devamlı WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini faal olarak kullanmak istemiyorsunuz lakin yalnızca o an WhatsApp’ta çevrimiçi olduğunuzu gizlemeye gereksiniminiz var diyelim. İşte bunun için tatlı su kurnazı bir metot var.

WhatsApp taşınabilir uygulamasını büsbütün kapatın. Çabucak akabinde Wi-Fi ve taşınabilir bilginizi kapatın yani rastgele bir biçimde internet irtibatınız olmasın. Size gelen iletisi açın ve dilediğiniz üzere yanıtlayarak gönderin. olağan olarak o an gitmeyecek, tıpkı biçimde o an siz de online yani çevrimiçi gözükmeyeceksiniz. Artık Wi-Fi ya da taşınabilir bilginizi açarak internete bağlanın. Bildiriniz alıcıya gitti ve sizin çevrimiçi olduğunuzu hiç kimse görmedi.

normal olarak kabul edelim bu formül pek de kullanışlı değil. aslına bakarsanız bu yol ile sadece o an çevrimiçi olduğunuz görünmüyor, internete bağlandıktan daha sonra bir öbür sohbete giriyorsanız öteki şahıslar online olduğunuzu gorecekler. Bu niçinle üstte anlattığımız adımları uygulayarak WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini etkin hale getirmek en tesirli sistem olacaktır.

WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini niye kullanmalıyım?

İçinde yaşadığımız yüzyıla hayran kalmamak elde değil, hayal bile edemeyeceğimiz teknolojileri kullanıyor ve giderek kalitesi artan internet kontağımız yardımıyla her an online olabiliyoruz. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini niye kullanmalıyım sorusunun cevabı da bu cümlede gizli, her an online olabiliyoruz.

Her an online yani çevrimiçi olmak demek her an ulaşılabilir olmak demek. Yemek mi yiyoruz, sinema mi izliyoruz, özel bir şey mi yapıyoruz, uyuyor muyuz hayır kimse bunu önemsemiyor. Aslında o beşerler bencil oldukları için bunu önemsemiyor değiller, sadece çağın kaideleri gereği her an çevrimiçi olduğumuzu biliyorlar ve bu nimeti de sonuna kadar kullanıyorlar.

normal olarak sevgilimizin, ailemizin, arkadaşlarımızın, dostlarımızın bize her an ulaşması her vakit büyük meselelere niye olmuyor, bir biçimde kendimizi anlatabiliriz ama ya işverenler? Maalesef bir epeyce iş yeri Slack ve gibisi iş için geliştirilmiş anlık iletileşme uygulamaları yerine aslında özel hayatımızdaki mesajlaşmalar için kullanmamız gereken WhatsApp platformunu kullanıyorlar.

İş için de WhatsApp kullanınca ne oluyor, sevgilinizle flörtöz bir mesajlaşmanın tam ortasında çevrimiçi olduğunuzu goren yöneticiniz iş hakkında bir şeyler sormaya başlıyor. Aman görmemişim demek de yok zira kendisi online olduğunuzu görüyor. İşte WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliğini tam olarak bu niçinle kullanmalısınız. Biraz mahremiyet her insanın hakkı.

Online olup olmadığınızı kimlerin goreceğini seçebileceğiniz yeni özellik WhatsApp çevrimiçi gizleme nasıl yapılır sorusunu yanıtlayarak süreci adım adım bütün bilgileriyla anlattık. WhatsApp çevrimiçi gizleme özelliği hakkındaki fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.