Sonraki Wirecard denemesi: Şimdi iflas yöneticisi dava açıyor

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Münih. Terim kulağa kırılgan geliyor. Yargıç Helmut Krenek'in bu perşembe günü Münih Bölge Mahkemesinde açacağı kurumsal sorumluluk davasıdır. Ancak kimin kime karşı dava açması zordur. Davacı, feshedilmiş skandal grubu Wirecard'ın iflas yöneticisi Michael Jaffe'dir. Eski patron Markus Braun ve eski amir Stefan Klestil'in de aralarında bulunduğu dört üyeli yönetim kurulunun tamamını menajerin önüne sürüklüyor. İkincisi, eski bir Avusturya federal başkanının oğlu olarak belli bir düzeyde öne çıkıyor. Anlaşmazlık 140 milyon avroyu aştı. Sanıkların görevi ihmal nedeniyle ortadan kaybolmalarından sorumlu oldukları söyleniyor. Kulağa zararsız geliyor ama bu sadece yasal bir jargon. Wirecard olayının temel bir kısmıyla ilgili.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Kazanmak için Jaffe'nin, yönetim kurulu ve denetim kurulunun Wirecard'ın 2018 ile 2020 yılları arasında Ocap adlı sözde ortak şirkete asla verilmemesi gereken krediler verdiğini kanıtlaması gerekiyor. Jaffe, iflas yöneticisi olarak hazırladığı son durum raporunda dava hakkında, aralarında kaçak Wirecard üst düzey yöneticisi Jan Marsalek'in de bulunduğu sanık beşlinin, “Wirecard AG'nin yönetim kurulu veya denetim kurulu üyesi olarak görevlerini bariz bir şekilde ihlal ettiğini” yazıyor. . Dolayısıyla davayla yapmaya çalıştığı iflas masasının artırılması yükümlülüğü bulunuyor.

Braun'un kredibilitesi düşük şirketlere kredi sağladığı söyleniyor

Ocap, Braun'un da suçlandığı, 15 aydır devam eden paralel ceza davasındaki iddianamenin de önemli bir parçası. Bu davada bilanço ve piyasa manipülasyonu, dolandırıcılık ve güven ihlali yer alıyor. Ocap'ın ikincisiyle ilgisi var. Savcılar ve iflas idarecileri bu konuda hemfikir. Ocap'ın Wirecard'dan kredi almaması gerekiyordu çünkü şirket kredi itibarına sahip değildi. Şirketin kendi Wirecard Bankası bile 2018'de bunu açıkça ifade etti. Çeşitli iç direnişlere rağmen krediler Braun tarafından aktarıldı. Ocap 2020'den beri iflas halinde. Şirket, kaybedilen 140 milyon avroyu asla geri ödeyemeyecek. Bunun bir kısmı artık Jaffe'nin dava ettiği yöneticilerin özel varlıklarından veya yönetici sorumluluk sigortasından kendisine aktarılabilir. Ön koşul Jaffe'nin kazanmasıdır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Ancak Ocap'ın tüm hikayesi bu değil. Çünkü müfettişler parayı takip etti. İddianameye göre Mart 2020'de, Wirecard'ın iflasından üç ay önce, Litvanya'daki bir hesaba kısa sürede 100 milyon euro aktarıldı ve ardından “kısa bir süre içinde henüz kesin olarak bilinmeyen amaçlar için yeniden dağıtıldı”. ceza davası. Kendinizi zenginleştirmek için paranın karanlık kanallarda kaybolmasına bu şekilde izin verirsiniz.

Eski Wirecard patronu Markus Braun yargılanıyor

Mali hizmet sağlayıcısının iflas etmesinden iki buçuk yıl sonra, eski patron Braun ve diğer iki eski yöneticiye karşı dava Münih'te başladı.

Kaynak: Reuters

Markus Braun 35 milyon euro aldı

Hepsi bu da değil. Belirlenen nakit akışlarına göre Ocap'a verilen kredinin 35 milyon euro'su MB Beteiligungsgesellschaft'a geçti. MB Markus Braun gibi. Savcılar ve iflas idarecileri bunu kanıtlanmış olarak görüyor. Braun bunu uzun süre kabul etmedi ve milyonları aldığında paranın Ocap kredisinden aktarıldığına dair hiçbir somut delili bulunmadığına, ancak başka ve elbette yasal kökenlere sahip olduğuna yemin etti.

Giderek daha fazla Wirecard davası

Wirecard iflas yöneticisi Michael Jaffe, kurumsal sorumluluk davasında dört yönetici ve bir kadın yöneticiyi mahkemeye çıkarıyor. Bunlar eski Wirecard patronu Markus Braun, onun kaçak yönetim kurulu arkadaşı Jan Marsalek, eski finans şefi Alexander von Knoop ve eski Wirecard yönetim kurulundaki tek kadın Susanne Steidl. 56 yaşındaki Stefan Klestil gözetmen olarak suçlanıyor. Münih giderek skandalın hukuki soruşturmasının merkezi haline geliyor. Braun liderliğindeki üç sanık aleyhindeki ceza davası 2022'nin sonundan beri sürüyor. Yaralı yatırımcıların rücu talebinde bulunduğu devasa bir duruşmanın bu yılın sonbaharında yapılması planlanıyor. Sürecin 3.500'den fazla katılımcısı bir araya gelerek Sermaye Modeli Yasası (KapMuG) kapsamında bir süreç oluşturdu. Toplu dava davasının Almanca versiyonu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Jaffe, ilerleme raporunda Bay Braun'un güvenilirliği konusunda ciddi endişeleri olduğunu ve Braun'un özel varlıklarına haciz kararı verilmesi için mahkemeye gittiğini yazıyor. Nihai karar Ocak 2023'te açıklandı. Kararın ardındaki mantık oldukça etkileyici olsa da Jaffe haklıydı. Yargıçlar, Braun'un konuyla ilgili itirazlarının “inandırıcı olmadığını”, “inanılmaz çünkü gerçekçi olmadıklarını”, “makul olmadığını” ve “düpedüz saçma” olduğunu söyledi. Bu, Perşembe gününden itibaren duyulacak olan mevcut kurumsal sorumluluk davasının arka planıdır ve bu da her şeyi daha az kırılgan hale getirir.

Jaffe'nin başarılı olsa bile neyi başarabileceği herkes tarafından merak ediliyor. Bir yandan diğer yaralı taraflar da Braun'un ve diğer potansiyel faillerin mal varlıklarına ilişkin hak talebinde bulunuyor. Öte yandan yönetici sorumluluk sigortası, yönetim kurulu ve denetim kurulunun krediyi verirken sadece ağır ihmalle hareket etmediğini, aynı zamanda kasıtlı ve dolayısıyla suç teşkil eden bir davranışta bulunduğunu iddia ediyor. O zaman sigortacı işin içinden çıkacak ve ödeme yapmak zorunda kalmayacaktı. Tıpkı Wirecard'da sıklıkla olduğu gibi. Elinizde bir şey olduğunu sanıyorsunuz ama aslında yok.