Soğuk Baklava Tanımı

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Baklava Tanımı İçin Malzemeler

• 1 paket baklavalık yufka (470 gr)
  • 200 gram tereyağ
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 kase ceviz kırığı
Süt şerbeti için;

• 2,5 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı süt
Süslemek için;

• İçme kakao ( nesquik)
  • 100 gram sütlü çikolata
  • Toz antep fıstığı ( kural değil)
Soğuk Baklava Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTarifi Yazdır

1. Selam canlar,.Bugün mükemmel bir soğuk bakla hazırladım sizler için!!.
  2. ilk vakit içinderda tencereye süt ve şekeri alalım şeker eriyene kadar ocakta tutalım şeker eriyince kenara alıp soğumaya bırakalım. Şerbet soğurken tatlıyı hazırlayalım.
  3. Tereyağ eritelim, üzerinin köpüklerini temizleyelim ,içine sıvı yağda ekleyip kenara alalım.
    Bir paket 470 gram baklavalık yufka 14 adet çıktı paketten.
  4. Yufkaları ikiye katlayalım dikdörtgen borcamın içine alalım, üzerini fırça sayesinde yağlayalım, yedi yufka alta gelince ortasına ceviz kırığı serpelim.
  5. daha sonra başka 7 yufkayıda ikiye katlayarak ve yağ sürerek tepsiye alalım, yalnız en üstteki katı yağlamadan evvel keselim, daha sonra kalan yağı üzerine dökelim ve her tarafına yağı yayalım.
  6. İki kaşığı alıp karşıt taraflarından dilimlediğimiz yerlerden bastırarak üst gerçek kabarttıralım.
  7. daha sonra önce ısıtılmış 160 derece alt üst ayarda 1 saat 10 dk. pişirelim.
  8. Fırından çıkan tatlıyı ılımaya bırakalım.
  9. Tatlı fırından çıktıktan 20 dk. daha sonra soğuk süt şerbetini iki üç evrede dökelim. Ben tamamını dökmedin biraz bıraktım kâfi geldi !!.
  10. daha sonra buzdolabına kaldıralım, 4-5 saat dinlensin, daha sonra süslemesini yapalım.
  11. İçme kakao nesquik alıp üzerine serpelim, daha sonra bir paket sütlü çikolatayı rendeleyelim üzerine dökelim.
  12. Son olarakta üzerine toz antep fıstığıyla süsleyelim.
  13. Bir gece buzdolabında dinlendirip o denli servis edelim. Çok daha lezzetli olduğunu goreceksiniz….
Not: ????Baklavayı ağır ağır pişirelim altı üstü hayli hoş kızarsın !. şerbet soğuk tatlı ılık olacak ve şerbeti 2-3 seferde yavaş yavaş dökülecek !.güzel manzara olması için, kaşıkla biçimi verilecek (videolu anlatımı youtube kanalımda )

Soğuk Baklava Tanımı Fotoğraflı Yapılışı