Soğuk Baklava (Tadına Doyamayacağınız Lezzetli Ve yavaşça Bir Tatlı)

Leila

Global Mod
Global Mod
Soğuk Baklava (Tadına Doyamayacağınız Lezzetli Ve yavaşça Bir Tatlı) Tanımı İçin Materyaller

• 1 paket baklavalık yufka(800 gram 44 yapraklı)
Katları yağlamak için :

• 1 su bardağı sıvı yağ
  • 150 gram margarin yahut tereyağı
Şerbeti için:

• 2 su bardağı su
  • 3 su bardağı süt
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
Ortası için:

• 1 buçuk su bardağı ceviz içi
Üzeri için :

• 2 yemek kaşığı kakao,1 dolu yemek kaşığı pudra şekeri karıştırıp kullandım
  • Tercihen nesguik de olur
Süslemek için:

• Çikolata rendesi
  • Antep fıstığı
Soğuk Baklava (Tadına Doyamayacağınız Lezzetli Ve yavaşça Bir Tatlı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda şerbeti hazırlayalım su ve şekeri uygun bir tencereye alıp karıştırarak şekerini eritelim, kaynamaya başlayınca altını kısalım.
  2. 5 dk kısık ateşte kaynatıp ocaktan alalım soğusun.
  3. sonrasındasında vanilya ve sütü ek edip karıştıralım şerbetimiz hazır.
  4. Baklava yufkasının üzerine kullanacağımız borcamı koyup ölçüsüne bakılırsa keselim.
  5. Margarini uygun bir tavaya alıp eritelim ,ocaktan alalım üzerine sıvı yağını ekleyip karıştıralım.İlk sıcağını atsın.
  6. Borcamın tabanını yavaşça yağlayıp 2 yaprak yufka serelim .
  7. Üzerini yağlayalım kestiğimiz kenar yufkalarınıda ikişer yaprak olarak ortalara serip yağlayalım ,böyle hem büyük hem kesimli olan yaprakları ikişerli serip ortalarını yağlayarak yufkanın yarısına gelelim.
  8. Ortası için ceviz içini çokça serpip alt taban için yaptığımız üzere üstü ortasında yufka ve modül yufkaları ikişer yaprak olarak serip ortalarını yağlayarak yufkanın hepsini bitirelim .
  9. En üst için 2 sağlam yufka kullanın manzarası daha hoş olur .
  10. Katlar bitince kalan yağı üzerine gezdirelim ve dikkatlice dilimlere ayıralı.
  11. 160-170 derece güzel ısınmış fırında ağır ağır içini çekerek pişirelim.
  12. Fırından aldıktan daha sonra 2-3 dk kadar bekleyip soğuk şerbetini üzerine azar azar gezdirelim ve tatlımızı oda ısısına gelince buzdolabında koruma edelim dinlensin .
  13. Büsbütün soğuduktan daha sonra üzerine isterseniz nesguik tozu serpebilirsiniz ,ben pudra şekeri ve kakao karışımını serptim çikolata rendesi ve antep fıstığı ile süsleyip servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun ????.

Not: a101 nimet marka yufkasını kullandım hoştu ve hamurlaşma veyahut tatsızlık olmadı
☺

Şerbet ölçüm kâfi geldi şayet kullandığınız yufkadan dolayı az gelirse 1 bardak daha eklenebilir .

Son olarak dilimleme yaparken kullandığınız bıçağı sık sık silin.

Yağ üzerinde biriktikçe yufkaya yapışır kesmek sıkıntı olur tıpkı biçimde elinizle destekliyorsanız keserken bir daha silin yapışmasın sanırım atladığım birşey kalmadı umarım beğenirsiniz ????.

Soğuk Baklava (Tadına Doyamayacağınız Lezzetli Ve yavaşça Bir Tatlı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı