Şirketlerdeki mevcut eğitim pozisyonları ve mevcut durum hakkında

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Jörg Dittrich, 2022 yılı sonundan bu yana Alman Zanaatkarları Merkezi Birliği’nin (ZDH) başkanlığını yürütüyor. Çatı ustası, dördüncü nesilden beri bir aile işletmesini yönetiyor ve aynı zamanda memleketi Dresden’deki Zanaatkarlar Odası’nın da başkanıdır. Kendisiyle 16 Eylül El Sanatları Günü’nde konuştuk.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bay Dittrich, Almanya’nın ekonomisi duraklıyor. Ekonomik kriz esnafı nasıl etkiliyor?

Ekonominin zayıflığı çok sayıda şirketi etkiledi. Ancak birçok zanaat işletmesi için iş durumu şu anda hala iyi. Ancak geleceğe dair büyük kaygılar var. Zaten sektördeki tedarikçilerde kısa süreli çalışmalar var ve tüketicilerin satın alma konusundaki isteksizliğini hissediyoruz. Zaten bodrumda olan şey ise ruh halidir: kötüdür. Şimdi harekete geçmeliyiz. Çoğu zaman insanlar yalnızca ağrı aşırı olduğunda tepki verirler. Ama işin bu noktaya gelmesine izin verebileceğimizi sanmıyorum. Senaryolar üretmek istemiyoruz, işler daha da kötüye gitmesin diye kolları sıvamak istiyoruz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Senaryolar derken, sanayisizleşmeyle ilgili endişeleri ve Avrupa’nın hasta adamıyla ilgili raporları mı kastediyorsunuz?

Almanya’da bir tanemizin olmadığı doğru ekonomik büyümeye sahip olup G7 ülkeleri arasında sonuncu sırada yer almaktadır. Ancak olumsuzluklar hakkında çok fazla düşünmek bizi hiçbir yere götürmez; Bir şeyleri daha iyiye doğru değiştirmek için çalışmalıyız. Sporda olduğu gibi: Bir oyunu veya müsabakayı kaybederseniz, tekrar eşit seviyeye gelebilmek ve ardından en üst sıralara gelebilmek için sıkı çalışmalı ve daha iyi olmalısınız. Almanya lokasyon olarak bakıldığında bu ancak birlikte başarılabilir. Bunu ne iş dünyası ne de siyaset tek başına yapamaz.

Bir kaldıraç ne olabilir?

Konumun rekabet gücünün yeniden artması gerekiyor. Şimdi zanaat sektörünün başkanı olarak bunu neden önemsediğimi merak ediyorsunuz değil mi? Zanaat konuma bağlıdır. Tıpkı toprağa sağlam kök salmış bir ağaç gibidir. Ve nasıl bir ağaç bulunduğu yerde büyüyerek tüm çevreye olumlu katkı sağlıyorsa, şirketlerimiz de aynısını yapıyor. Sektör ve beraberinde müşterilerimizin büyük bir kısmı gittiğinde, insanların geliri azaldığında bu durum esnafa doğrudan yansıyor.

Sermaye Radarı

Süper seçim yılında 360 derecelik siyaset görüşüne sahip hükümet bölgesinden RND haber bülteni. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Yer tartışması, şirketlerin ve çalışanların milyarlarca dolarlık satın alma gücünden mahrum kalması anlamına gelen sosyal güvenlik primlerinin sürekli artması gibi konuları da içeriyor. Veya zanaat işletmelerine giderek daha fazla yük getiren ve sinir bozucu hale gelen aşırı bürokrasi. Veya yüksek enerji maliyetleri. Veya idarenin yetersiz dijitalleştirilmesi. Veya onay ve planlama prosedürlerinin çok uzun olması. Bana göre rekabetçi olmamızı sağlamak için yeterince şey yapılmıyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Şu anda tartışılıyor endüstriyel elektrik fiyatı olup olmadığı yardımcı olabilir.

İsmi bile bende büyük sorunlar yaratıyor. Her alanda çok sayıda şirket yüksek enerji fiyatlarından etkileniyor. Politikacıların sadece birkaç kişiyi desteklemek yerine herkes için rekabetçi bir enerji fiyatı oluşturmasını bekliyorum. Böyle bir şeyi konuşmak zorunda olmamız bile bence bir yenilgidir. Bu, Almanya’daki herkes için uygun fiyatlı enerjiyi garanti edemeyeceğimizin bir kabulüdür. Elektrik fiyatlarına destek varsa tüm enerji yoğun şirketlerin kullanımına sunulması gerekir.

Tartışmanın büyük sanayi şirketleri hakkında çok fazla olduğu, orta ölçekli şirketler hakkında ise yeterli olmadığı hissine mi kapılıyorsunuz?

Ne yazık ki evet ve oldukça açık bir şekilde. Alman ekonomisini yeniden ayağa kaldırmak için Alman ekonomisinin omurgası olan orta ölçekli işletmelere odaklanmalıyız. Oldukça orta büyüklükte olan binayı ele alalım. İnşaat istikrara kavuşmazsa büyüme olmaz.

Az önce inşaatta kriz ilan ettiniz ve çöküş uyarısında bulunuyorsunuz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Gerçekler ve en son Ifo Enstitüsü’nün inşaatla ilgili rakamları, tek bir sonuca varılmasına olanak sağlıyor: Eğer şimdi karşı önlemler almazsak, tüm ekonomi ve ticaret üzerinde ciddi etkileri olacak büyük bir inşaat krizine sürükleneceğiz. İnşaat, zanaatkârların ve kadınların yüzde 50’sinden fazlasının çalıştığı kilit bir sektör. Şu anda yaşadığımız sadece konut inşaatlarında bir gerileme değil, bir çöküş.

İnşaat sektöründeki iptal dalgası zanaat sektörünü de olumsuz etkiliyor.

© Kaynak: Melissa Erichsen/dpa

Aynı zamanda konuta ihtiyacımız var ve mülk sahibi olmak isteyen çok sayıda insan var. İnşaat sektörü şu anda son hızla duvara doğru gidiyor ancak şu ana kadar bu hızlı gidişatı yavaşlatacak bir tepki gelmedi. Şansölye Scholz ve İnşaat Bakanı Geywitz, insanları 25 Eylül’de yapılacak konut zirvesine davet etti. Bunun bir inşaat krizi zirvesine genişletilmesi ve Ekonomi Bakanı Habeck ile Maliye Bakanı Lindner’in de katılması gerekiyor. Böylece fren etkisi yaratan bir önlem paketi hızlı bir şekilde oluşturulup kararlar anında alınabiliyor.

Yeni eğitim yılı başladı. Zanaat nasıl gidiyor?

Ağustos ayından yeni rakamlar aldık. Eğitim sözleşmelerinde hafif bir artış var, bu elbette bizi sevindiriyor ve bu da kesinlikle genç yeteneklerin mesleklere yoğun bir şekilde istihdam edilmesinin bir sonucudur. Ocak ve Ağustos 2023 arasında 112.231 yeni eğitim ilişkisi kaydedildi; bu, bir önceki yıla göre yüzde 2,6 artış anlamına geliyor. Öte yandan Esnaf Odaları da bize ağustos sonu itibarıyla 30 binden fazla çıraklık pozisyonunun henüz doldurulmadığını bildirdi. Bu da gösteriyor ki firmalarımız eğitim vermek istiyor ve çok sayıda eğitim pozisyonu sunuyor ancak aday bulmaları kolay değil.

İki yıldır başvuru yok: Kasaplar neden sektörünün geleceğinden korkuyor?

Hannover yakınlarındaki Ronnenberg’deki Knigge kasap dükkanı neredeyse 100 yaşında. Şimdi şirket sahibi Harald Knigge, görünürde bir halefi olmadığı için bir gün aile şirketini kapatmak zorunda kalıp kalmayacağını merak ediyor. Bu durum tüm bir endüstrinin krizini temsil ediyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Neden bu kadar çok pozisyon boş kalıyor?

Bir yandan, tamamen matematiksel olarak, okulu bırakanların sayısı artık tüm pozisyonları doldurmaya yeterli değil, çünkü bu gençlere kur yapan sadece vasıflı meslekler değil. Bunun demografik değişimle ilgisi var. Öte yandan bu, lise diplomasının ve ardından bir derece kursunun profesyonel ve sosyal ilerlemeye giden ideal yol olduğunu ilan eden onlarca yıldır süren eğitim mantrasını yansıtıyor. Mesleki eğitim ihmal edildi. Zenginlik yaratmaya giden bir yol olarak eğitim, çok uzun zamandır akademik yolla eş tutuluyor ve bu anlatı hâlâ öğretmenlerin, ebeveynlerin ve gençlerin zihinlerinde yer alıyor. Bunu tekrar değiştirmek devasa bir görev. Bu nedenle eğitimde bir değişikliğe ihtiyacımız var.

Eğitimde değişikliğe ihtiyacımız var
Jörg Dittrich, el sanatları başkanı

Gençleri şirketlere kazandırmayı nasıl başarıyorsunuz?

Öncelikle akademik ve mesleki eğitime yeniden eşit değer vermeliyiz. Geleceği şekillendirmek için acilen profesyonel vasıflı işçilere ihtiyaç var. Bu nedenle her iki eğitim yoluna da eşit davranmalıyız. Bu nedenle eşdeğer ekipman talep ediyoruz.

Bir yanda yenilenmesi gereken bir meslek yüksekokulumuz, diğer yanda donanımlı bir dershanemiz olması söz konusu olamaz. Her iki durumda da eğitim koşulları en son teknik düzeyde olmalıdır. Eşitliğe yönelik önemli bir sinyal, inşaat bakanının artık stajyerler için “genç yaşamın” iyileştirilmesinden bahsetmesi ve artık sadece öğrenci yurtlarından bahsetmemesidir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bir işin çekiciliği sorusuna gelince, bu genellikle çalışma saatleri ile ilgilidir. Nasıl görünüyorsun? dört günlük hafta tartışmasına?

Rahatladım. Şirketlerin ve çalışanların birbirleriyle anlaşmaya varması gerekir. Ve ilgili iş hukuku anlaşmaları artık yapılabilir. Çalışma Saatleri Yasasının bireysel istekler için daha fazla esnekliğe izin vermesini istiyorum; örneğin günlük maksimum çalışma süresi yerine haftalık çalışma süresi gibi. Ancak demografik değişim ve vasıflı işçi ihtiyacı göz önüne alındığında, toplumun refah kaybına yol açmadan hepimizin haftada yalnızca dört gün çalışabileceğine inanmanın da gerçekçi olmadığını düşünüyorum.

Spahn, Scholz’un “Almanya Paktı”nı “vahiy yemini” olarak nitelendiriyor

Birlik parlamento grubu başkan yardımcısı Jens Spahn, Şansölye Olaf Scholz’un önerdiği “Almanya Paktı”nı sert bir şekilde eleştirdi.

© Kaynak: dpa

Aylar süren çekişmelerden sonra Federal Meclis Bina Enerji Yasasını kabul etti. Zanaat işlerinde artık daha fazla netlik var mı?

Ne yazık ki sadece kısmen. Artık GEG konusunda netliğe sahip olmamız önemli bir adım ama aynı zamanda ısı planlaması kanunu ve finansman çerçevesi açısından da buna ihtiyacımız var. Bu nedenle piyasada hala gözle görülür bir tereddüt var. Ertesi gün finansman durumunun ne olacağı hala belirsizken şimdi kim ısı pompasına yatırım yapmaya karar vermeli? Bu düğüm henüz çözülmedi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Diyelim ki yakında serbest kalacak. Esnafın önümüzdeki yıl 500.000 adet ısı pompası kuracak olması ne kadar gerçekçi?

Bu sadece kısmen bize bağlı. Biz müşterilerimizin yüklenicisiyiz ve bu yasal gerekliliklere dayanmaktadır. Çerçeve verileri doğruysa esnaf da bunu başarmak için çözümler bulacaktır. Uygulanabilecek bir plan varsa, bazı şeyleri gerçekleştirebiliriz. Bu GEG’in ilk taslağı değildi.

Bu düğüm henüz çözülmedi.
Jörg Dittrich, ZDH Başkanı

Neden?

Çünkü birçok insanı ekonomik olarak bunaltacaktı. Maliyeti ne olursa olsun ekolojik hedefleri hayata geçirmek istiyorlardı. Sürdürülebilirlik sadece ekolojiden değil aynı zamanda ekonomiden de oluşuyor. Ekonomik olarak sınırlarımızı aşarsak artık ekolojik bir sonuç elde edemeyiz. İkisini bir arada düşünmek lazım.

Ve hangi yolların ve hangi teknolojilerin en büyük CO₂ tasarrufunu sağlayabileceğine bakmalısınız. Sadece 500.000 ısı pompası hedefi bu konuda hiçbir şey ifade etmiyor. Belki gelecek yıl “sadece” 490.000 ısı pompası kurmayı başaracağız, ancak aynı zamanda daha fazla evi enerji açısından daha verimli hale getirecek şekilde yenileyeceğiz ve bu da CO₂ tasarrufu sağlayacak. Bu neyin mümkün ve etkili olduğuyla ilgilidir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun