Seks, Ölüm, İşler: İnsanların Paradan Çok Konuşmayı Tercih Edecekleri Her Şey

Bakec

Member
İşte Emma Bushnell’in bir hukuk firmasında yönetici asistanı olarak görev tanımının kapsamına hiç girmeyen, ancak dedikoducu meslektaşları sayesinde günlük konuşmalarını dolduran sorunlardan küçük bir örnek. Bir avukatın ikinci bir ev için müteahhit bulma zorluğu. Başka bir avukatın Kolombiya’ya tatil planı yapma stresi. Maaşları kendisinin en az beş katı olan beyaz ayakkabılı hukuk firmasındaki ortaklar, kendini havalandırma hakkına sahip görünüyorlardı. Yine de mali güvensizlikle ilgili kendi sorunlarını dile getirdiğinde kıvrandılar.

“Beni değerlendirmek için sürekli olarak bu anketleri alıyorlardı ve ben de ‘Söyleyebileceğin herhangi bir kelime var mı? Yılda 55.000 dolar kazanıyorum’” dedi geçen yıl şirketten ayrılan 33 yaşındaki Bayan Bushnell. “Bunu yetersiz veya rahatsız edici bulurlardı. Ben de ‘Biliyor musun, eğer rahatsızsan bu benden çok daha fazla para kazandığın içindir. Ve bu senin sorunun, benim değil.’”

Bayan Bushnell’in, diğer asistanlardan kendi maaşlarını paylaşmalarını istemek de dahil olmak üzere, meslektaşlarının maaş konusundaki sessizliğini bozma girişimleri, susturulmaya devam etti.

Silikon Vadisi’ndeki işler arasında gidip gelen ve zam taleplerinin bir kısmının “yetişkin öfke nöbetleri” gibi bir şeyle karşılandığını fark eden bir girişimci olan MaryLemmer’ın başına gelen buydu. Küçümsenmek, ihtiyacı olan parayı istemeye devam etmesini zorlaştırdı, pazarlık yapması gerektiğinde cildinin kızarması ve midesinde bir çukur gibi fizyolojik bir tepki yarattı.

Bayan Lemmer, “Her koşuya çıktığımda ayak parmağımı çarpar veya ayak bileğimi burkursam, muhtemelen tekrar koşmak için heyecanlanmayacağım,” dedi Bayan Lemmer. “Bu konuşmaların bu kadar kötü gitmesi – bu gerçekten bir korku yarattı.”

Koşuya çıkmak ya da su içip uyumak gibi, para hakkında samimi bir şekilde konuşmanın erdemleri geniş çapta kabul görüyor. “Kadınlara ödeme yap” ile süslenmiş tişörtler var. Beyoncé’nin ödeme almayla ilgili sözleri var (“Çekimimi ver”). Sokaktaki yabancılardan ne kadar kazandıklarını paylaşmalarını istemeye adanmış son derece popüler TikTok hesapları var.

Para konuşması teorik olarak revaçta. Ancak pratikte, bunu gerçek hayatlarında gerçekleştirmeye çalışanlar – meslektaşlarıyla kahve içerken, arkadaşlarla brunch yerken, Slack’te dostça bir fikir alışverişinde bulunurken – genellikle kendilerini engellenmiş bulurlar. Üst kademelerden ince veya açık bir direnişle karşı karşıya kalırlar.

Ancak maaş şeffaflığı, birçok işverenin herhangi bir iş ilanında bir pozisyon için tazminatı veya maaş aralığını şu anda veya yakında ifşa etmek zorunda kalacağı New York, California, Colorado ve Washington Eyaleti dahil olmak üzere daha fazla eyalette yasa haline geldikçe ve yasa koyucularla birlikte En az bir düzine eyalet daha bu yıl yasa tasarısı çıkarmayı planlıyor, bazıları kanuni değişimin uzun zamandır beklenen sosyal ve kültürel değişimleri de hızlandıracağını umuyor.

Mary’nin annesi Alice Lemmer, son yıllarda kızının zam almak için mücadelesini izlemiş ve kendi kariyerinde meslektaşlarına, özellikle de erkek meslektaşlarına sorabileceği aklına gelmediği tüm anlara pişmanlıkla bakmıştır. yazılım, tazminatları hakkında. 65 yaşındaki Bayan Lemmer, “Bana asla ‘Maaşın hakkında konuşma’ denmedi, ama bir şekilde bunun senin yaptığın bir şey olmadığını biliyordum,” dedi. “Kabaydı. Müdahaleciydi. Nedenini bilmiyorum – mantıklı bir şekilde düşündüğünüzde, olmamalı. Ama gizli mesaj buydu.”

Alice Lemmer, tazminatı meslektaşlarıyla daha açık bir şekilde tartışabilmeyi diliyor. Kredi… The New York Times için Ariana Drehsler

Bu, geniş çapta kabul görmüş görgü kuralları ve Amerikalıların mali kaygılarıyla pekiştirilen gizli ve çoğu zaman pek de gizli olmayan bir mesajdır. Antropolog ve “Borçlu” kitabının yazarı Caitlin Zaloom’a göre, orta sınıf insanlar parayı tartışmak konusunda çekingen davranıyorlar çünkü sınıfsal statüleri istikrarsız ve borç hakkında konuşmanın bu kırılganlığı çocuklarına veya komşularına ifşa edeceğinden korkuyorlar. Bayan Zaloom, araştırma konularının, çocuklarıyla bile paylaşmadıkları borçları ve bütçe endişelerini onunla açıklayacağını keşfetti. Bu gizlilik, Amerikalıların hanehalkı bütçesini bir ailenin ahlaki değerinin bir yansıması olarak görmeye başladıkları 19. yüzyıla kadar uzanıyor.

Varlıklı ve varlıklı insanları inceleyen bir sosyolog olan Rachel Sherman, insanların milyonlarca dolar aile geliri veya miras kalan servetleri olsa bile kendilerini varlıklı olarak tanımlamaktan, çocuklarını özel okullara göndermekten ve ikinci bir ev sahibi olmaktan hoşlanmadıklarını keşfetti. .

“Huzursuz Sokak” kitabının yazarı Bayan Sherman önceki, yıllık hane geliri 2 milyon doların üzerinde olan ve kendisini varlıklı olarak etiketlemeyi reddeden bir araştırma deneğiyle temasa geçti. Bayan Sherman, bunun izini kısmen seçkin okul ortamlarında aşırılık hakkında açıkça konuşmamayı öğrenen bir Amerikan üst sınıfına kadar izliyor. 2008 mali krizi, Occupy Wall Street hareketinin yükselişi ve “yüzde 1” e yönelik eleştirisiyle birlikte, insanların servetlerini saklama isteklerine de katkıda bulundu.

Bu araştırmacılar, tüm bu gizliliğin ekonomik eşitsizliğin üzerine bir perde çekmek olduğunu söyledi. İnsanlar para hakkında konuşmazlar – özellikle rakamlar eklenmişken – bu nedenle eşitsizliklerin ölçeği belirsizdir, milyonerler ile üst sınıf, orta sınıf ve işçi sınıfı arasındaki uçurumlar belirsizliklerle örtülmüştür.

Bayan Sherman, “Rakamlardan bahsetmemek, eşitsizlik hakkında konuşmamamıza izin veriyor” dedi. “İnsanların, diğer insanlardan çok daha fazlasına sahip olabileceklerini kendilerine veya başkalarına açıkça kabul etmek zorunda kalmadan dünyayı dolaşmasına izin veriyor.”

Başka hiçbir hantal konu para tabusuyla boy ölçüşemez, seks ve ölüm bile. New York City’de pek çok zengin müşteriyle çalışan bir psikoterapist olan 46 yaşındaki Matt Lundquist, “İnsanlar bana hayatlarının gerçekten derin mahrem ayrıntılarını anlatıyor – bana her türlü fanteziyi, ilişkiyi, cinsel kaçışı anlatıyorlar” dedi. “Uzun süreli terapi bağlamında bile insanların açacağı şeyin dışında tarihsel olarak ısrar eden tek şey, maaştan bahsetmekti.”

Sessiz kalma baskıları ve bunu yapmanın riskleri, sosyal geleneklerden ayrılmanın sonuçlarıyla yüzleşecekleri ince ve kurnazca söylenmeyen beyaz olmayan kadınlar için daha da artıyor. Örneğin, finansal teknoloji alanında çalışan ve Teksas’ta yaşayan 41 yaşındaki Kristen Egziabher, her ikisi de 1970’lerde tarihi Siyahi kolejlerinden mezun olan ebeveynlerinin ona işyerinde takılıp kalmasına neden olabilecek sorular sormaktan kaçınmayı öğrettiklerini hatırladı. dışarı. İşinin kalitesiyle fark edil, dediler ona, sorun çıkardığın için değil. Sonuç olarak, Bayan Egziabher takım arkadaşlarıyla nadiren maaş görüşmelerinden bahsediyor.

Para sohbetlerini çevreleyen damgalamanın yanı sıra, Jones’lar veya Kardashians’a ayak uydurmak için sürekli bir beklenti dalgası var – insanların en yeni spor ayakkabı markalarına sahip olmaları ve arkadaşlarıyla hafta sonu gezileri yapmaları, bir yandan da öğrenci kredileri ve enflasyonun gerilimi ile hokkabazlık yapmaları beklentileri var. .

Aşırı harcama ve zorunlu hırsızlık da dahil olmak üzere mali sorunları olan insanlar için bir program yürüten bir terapist olan Terrence Shulman, utanç, suçluluk ve çocukluk travmasının birleşerek aile üyelerinden borç saklamak gibi zararlı alışkanlıklar oluşturduğunu gördü. Bay Shulman bunu kendisi yaşadı. Büyürken, babası nafaka ödemeyi bıraktığında annesinin borç almasını izledi. Ergenlik çağındayken, iyi bir evlat olmaya çalışmanın ağırlığı altında ezildi ve dükkânlardan hırsızlık yaparak isyan etmeye başladı. Bay Shulman daha sonra mali kaygıları için terapötik tedavi aradı ve şimdi bunu yüzlerce hastaya teklif etti.

Bütün gün finansal dürüstlük hakkında düşünen ve konuşan bir kişi olarak bile Shulman, arkadaşlarına maaşı hakkında samimi bir şekilde konuşmakta zorlanır. Beş yıl önce, yakın bir arkadaşı ona ne kadar kazandığını sordu ve o karşı çıktı.

“‘Ne kadar para kazandığını sormamın sakıncası var mı?’ diyor,” diye hatırladı Bay Shulman. “Ne diyeceğimi bilemedim. Bana ‘Eşinle nasıl gidiyor?’ diye sorsaydı, ona tüm detayları anlatırdım.”

Bununla birlikte, sosyal yüzeyde yavaş yavaş çatlaklar ortaya çıkıyor ve kariyer koçları bu çatlakları daha da açmak için can atıyor.

Mezun öğrenciler, Colorado Üniversitesi’ndeki kariyer danışmanlığı ofislerinden birini ziyaret ettiklerinde, çevre yüksek lisans programının danışmanı olan 44 yaşındaki Molly Thompson, onlardan “hayatta kalma sayılarını”, yani ihtiyaç duydukları en az parayı hesaplamalarını ister. kira, yemek ve öğrenci kredilerini hesaba katarak idare edin. Enflasyonu yüzde 15 ekleyerek hesaplıyorlar. Ardından, bu temel sayının yüzde 20 üzerinde hesaplarlar. Mezuniyetten sonra ilk işlerine başvurduklarında, maaş görüşmelerini sabitlemek için kullandıkları rakam bu.

Bayan Thompson, maaş pazarlığı atölyeleri sunmaya ilk başladığında öğrencilerin gelmesini sağlayamadı. Ona çok korktuklarını ve kendilerine teklif edilen tazminatı kabul edeceklerini söylediler.

Colorado’nun 2021’de yürürlüğe giren ve geçen yıl New York’ta çıkarılana benzeyen maaş şeffaflığı yasası bir nimet oldu. Bayan Thompson, yasanın şirketlerin iş adaylarıyla bir hisse yelpazesini paylaşmasını gerektirmesine rağmen, tüm şirketlerin bunu iyi niyetle takip etmediğini söyledi. Bazı işverenler, 25.000 ila 200.000 ABD Doları kadar büyük aralıklar gönderiyor.

Ama en azından öğrenciler, müzakere süreçlerinin, ayak parmaklarını yere sürtmeyeceklerini umarak karanlıkta ortalıkta dolanıp durmak anlamına geldiğini düşünmüyorlar.

Kapsamlı maaş şeffaflığı yasalarının olmadığı eyaletlerde bile, işçiler bu yasaların yarattığı modelden ders alıyor ve kendilerini aşağılanmaktan koruyorlar. Pennsylvania’da sağlık deva analitiğinde çalışan 38 yaşındaki Defan Gifford, önceki işvereninin ondan önceki rolünde ne kadar kazandığını sormasını istediğinde, yanıt vermeyi reddettiğini ve bir sonraki rolünde ne kadar kazanmak istediğini söyleyerek yanıldığını söyledi. durum. İnsan kaynakları ekibi onu azarladı. Deva yapmadı.

Diğer işçiler, işyerinde ne kadar para istemeleri gerektiği konusunda bilgi almak için arkadaşlarını, akrabalarını ve hatta yabancıları arayarak çabalarını artırıyorlar. 29 yaşındaki Alexis Kirton, yakın zamanda kendi sektöründe, yani oyun sektöründe çalışan beyaz bir adamla çıkıyordu. Siyahi bir kadın olarak, kendisininki de dahil olmak üzere birçok sektörde beyaz olmayan kadınlara genellikle en az maaş verildiğinin farkında olarak, yeterince kazandığını düşünüp düşünmediğini görmek için maaşını paylaştı. Daha sonra iptal ettiler, ancak yine de bir sonraki maaş müzakere toplantısından önce tavsiye almak için onunla iletişime geçmeyi umuyor.

“Yeterince kötü şartlarda bitirmedik, bu yüzden muhtemelen ulaşacağım” dedi.

Ne de olsa geçen seferki yanıtı öğreticiydi: “Bana çok daha fazlasını yapmam gerektiğini söyledi.”