Scholz, DFB tedarikçi değişikliği hakkında: derneğin kararı

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Adidas'a veda

Şansölye Scholz, DFB'deki tedarikçi değişikliği hakkında: Birliğin kararı

Alman Futbol Federasyonu DFB, 2027'den 2034'e kadar Nike Inc ile ekipman ortaklığına girecek.

Kaynak: IMAGO/Steinsiek.ch

Makaleyi dinle • 2 dakika

“Anlaşılmaz”, “vatansever olmayan”, yeterli olmayan “yerel vatanseverlik”: bunlar, birçok federal politikacının Alman Futbol Federasyonu'ndaki tedarikçinin Adidas'tan Nike'a değişmesini eleştirmek için kullandığı kelimeler. Öte yandan Şansölye dikkat çekmemeye çalışıyor.

Berlin. Kabinedeki meslektaşları Robert Habeck ve Karl Lauterbach'ın aksine Şansölye Olaf Scholz (SPD), Alman Futbol Federasyonu'ndaki tedarikçinin Adidas'tan Nike'a değişmesine yorum yapılmadı. Hükümet sözcüsü yardımcısı Wolfgang Büchner Cuma günü Berlin'de yaptığı açıklamada, “Şansölye şunu söylüyor: Bu, Alman Futbol Federasyonu'nun özerk bir kararıdır” dedi.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Hem Ekonomi Bakanı ve Şansölye Yardımcısı Habeck (Yeşiller) hem de Sağlık Bakanı Lauterbach (SPD), daha önce DFB'nin Franken şirketi Adidas ile olan sözleşmesinin sona ermesine izin verdiği ve 2027'de ABD'li spor malzemeleri üreticisi Nike'a geçtiği yönündeki eleştirilerini dile getirmişti. Alman formasını üç şeritsiz hayal edemiyorum. Benim için Adidas ve siyah-kırmızı-altın her zaman birbirine aitti. Bir parça Alman kimliği. Habeck, “Biraz daha yerel vatanseverliği tercih ederdim” diye açıkladı.

Avrupa Şampiyonası başlamadan önce sürpriz: Nike, 2027'den itibaren DFB'nin yeni tedarikçisi olacak

Alman formasındaki üç şerit kayboluyor. Nike, 2027'den itibaren milli takımları donatacak. Bu adım beklenmedik bir şekilde kendi evinde oynanacak Avrupa Şampiyonası'ndan kısa bir süre önce geldi.

Kaynak: dpa

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Lauterbach, CSU patronu Markus Söder ve Hesse Başbakanı Boris Rhein (CDU) gibi çok sayıda üst düzey Alman politikacı da DFB kararını eleştirdi.

70 yıllık ortaklık sona erdi

CDU başkanı Friedrich Merz de Alman Futbol Federasyonu'ndaki tedarikçi değişikliğini eleştirdi. Cuma günü Berlin'de Federal Meclis'teki muhalefet lideri, “Bu benim için tamamen anlaşılmaz bir karar” dedi. “Ve dürüstçe söylemeliyim ki bu aynı zamanda vatanseverlik de değil.” Elbette DFB'nin ekonomik olarak da çalışması gerekiyor. Ancak Merz, oy vermesi gereken başka hususların da olduğunu söyledi. DFB'nin Adidas ile dört kez dünya futbol şampiyonu olduğuna dikkat çekti.

Perşembe günü DFB, ABD'li spor malzemeleri üreticisi Nike'ın 2027'den itibaren tüm Alman milli takımlarını donatacağını duyurdu. Bu, Adidas ile 70 yılı aşkın süredir devam eden ortaklığın sonu anlamına geliyor.

Haberler