Sağlık Gıdalarını Kitlelere Taşımak, Tek Seferde Tek Teslimat

Bakec

Member
90’larda Minneapolis banliyölerinde büyüyen bir çocukken Nick Green’in mutfak dolabı, arkadaşlarının mutfak dolapları gibi değildi. Tuzlu atıştırmalıklar, şekerli mısır gevreği, soda yoktu. Honey Nut Cheerios bile ayrıntılandırıldı.

Büyük bir Meksikalı Amerikan ailesinin parçası olan annesi, modern beslenmenin akrabaları için nasıl bu kadar çok sağlık sorununa yol açtığını görmüş ve kendi çocuklarını minimum işlenmiş gıdalarla yetiştirmeye karar vermişti.

Bay Green, geleneksel tatlılardan ve atıştırmalıklardan mahrum kalmanın sinir bozucu olduğunu ve fırsatını bulduğunda arkadaşlarının mutfaklarına baskın yaptığını, ancak hayatının erken dönemlerinde sıkı diyet için ona iyi alışkanlıklar ve iyi alışkanlıklar kazandırdığına inanarak nihayetinde minnettar olduğunu söyledi. sağlık.

Ayrıca Bay Green’e milyar dolarlık bir fikrin temelini verdi.

Harvard Koleji’nden mezun olduktan sonra, kısa bir süre McKinsey & Company için çalışan ve kurduğu bir test hazırlama şirketini satan Bay Green, sağlıklı ve çevre dostu gıda ve gıda için çevrimiçi bir pazar olan Thrive Market’i başlatmak için benzer düşünen birkaç girişimciyle birlikte çalıştı. Ev eşyaları, 2013.

Bugün hala özel olarak düzenlenen Thrive’ın, nohutlu makarna, bitki bazlı temizlik ürünleri ve organik şarap sipariş etme ayrıcalığı için yılda 60 dolar ödeyen bir milyondan fazla üyesi var.

Bu röportaj, netlik için kısaltıldı ve düzenlendi.

<saat/>

Çocukluğunuz ve ailenizin beslenme şekli nasıldı?

Minnesota’da çok orta sınıfta büyüdüm. Sadece dibinde ekmek olan besin piramidinin değil, güçlendirilmiş abur cuburun, yemek masasında iki litrelik soda şişelerinin, bu tür şeylerin çağıydı. Ve benim çok farklı bir evim vardı. Annem büyük bir Meksikalı Amerikalı aileden geliyordu. Ve diyabet, obezite, kalp hastalığı ve kanserle mücadele eden aile üyelerini gördü.

Ailemizin gidişatını değiştirme konusunda gerçekten takıntılıydı ve bunu yapmak için ne kadar çok çalışması gerektiğini gördüm. Yakınlarda sağlıklı bir perakendeci yoktu. Yani biz bloktaki şekerli mısır gevreği, iyi atıştırmalıklar, gazoz olmayan o tuhaf evdik.

Bir çocuk ve bir genç olarak, bu seni çıldırtmadı mı?

Evet. Bir arkadaşımın evine gittiğimde tam bir oburdum.

En başından beri profesyonel olarak gıdaya mı odaklandınız?

Evden çıktığımda kesinlikle buna odaklanmadığım bir dönem oldu. Üniversite yıllarımı özellikle sağlıklı olarak adlandırmazdım. Ancak 20’li yaşlarıma girip sıkı çalışmaya başladığımda, bu hızı koruma yeteneğimde ne kadar diyet ve egzersizin fark yarattığını çok iyi anladım. Paleo’yu 2007’de bir şey olmadan önce yapıyordum. Oruç tuttum.

Şimdiye kadar yaptığınız en büyük profesyonel hata nedir ve bundan ne öğrendiniz?

Yaptığım en büyük profesyonel hata, aslında gerçek bir iş bulmaya karar verdiğim yaz oldu. Harvard’daki üçüncü yılımdan sonra herkes danışmanlık veya yatırım bankacılığı yapıyordu ve ben de buna ihtiyacım olduğuna karar verdim. Bu yüzden yazı McKinsey’de geçirdim ve insanlar harikaydı. İş ilginçti ama bana girişimcilik kadar ilham vermedi. Yani aslında yolumu en çok netleştiren hataydı, çünkü soyağacı olan bir yere gidebilseydim, harika insanları vardı ve entelektüel olarak uyarıcıydı ve yine de içimi doldurmuyordu, bir şeye başlamam gerektiğini biliyordum. kendim.

Pandemi vurduğunda ne oldu? Birçok işletme uçurumdan aşağı düştü.

Pandeminin akut aşaması gerçekten eşsiz bir andı. Sağlığını düşünen bazı insanlardan kelimenin tam anlamıyla sağlığı düşünen herkese geçtiniz. İnternetten alışveriş yapan bazı insanlardan, internetten alışveriş yapan herkese geçtiniz. Bu yüzden ölçeklendirerek yanıt vermek zorunda kaldık.

Başlangıçtaki en büyük zorluklardan biri, sipariş karşılama merkezlerimizin çalışmasını ve çalışanlarımızın güvenliğini nasıl sağlarız? Çalışanlarımızın üçte ikisi bu ikmal merkezlerinde bulunuyor ve onlar gerçekten o akut dönemin kahramanlarıydı.

Bu akut dönemin tüm çılgınlığının ötesinde, pandemi bir iş olarak zaten bahse girdiğimiz dünyevi eğilimleri hızlandırdı. İnsanlar bugün iki yıl öncesine göre daha sosyal olarak uyum içinde ve çevreye daha fazla odaklanıyor, sağlık konusunda daha bilinçli. Sonra e-ticaret. İki yıldır internetten alışverişe giderek daha fazla alışan insanlarımız oldu. Ve bence bu davranışların çoğu geride kaldı.

Sence bu günlerde Amerika’da insanların sağlıklı beslenmesinin önündeki en büyük engel nedir?

Birden fazla engel var. Biri sadece maliyet. Organik ve doğal ürünler bir prim üzerinden fiyatlandırılma eğilimindedir. Bir diğeri coğrafya. Amerikalıların yarısı sağlıklı bir perakendecinin sürüş mesafesinde yaşamıyor. Ama bence en büyüğü daha çok duygusal engeller. Nereden başlamalıyım? Bu ürünlere güvenebilir miyim? Bu ezici. Bu korkutucu. Amazon’a gidip badem ezmesi ararsanız, 9.000 sonuç bulacaksınız. Bununla nereye gideceğim?

Bilinçli yaşamın önündeki engellerin her birini yıkmak istiyoruz. Uygun fiyatlı hale getirmek istiyoruz. Ayrıca bunu gerçekten kolay ve gerçekten sorunsuz hale getirmek istiyoruz.

Fast food endüstrisinden ve sağlıksız gıdaların amansız pazarlamasından bahsetmemenize şaşırdım.

Bak, orada olacak. Bunlar çok parası olan büyük işletmeler ve hava dalgalarına hükmedebilirler. Beni cesaretlendiren şey, buna rağmen, bu tutum değişikliğine sahip olmanız. Sağlıklı olmak isteyen daha fazla insanınız var ve sosyal ve çevresel konularda daha bilinçli hale gelen daha fazla insanınız var. Ve bu uyanış sadece kıyılarda ya da sadece zengin tüketicilerde olan bir şey değil.

Üye tabanınız arasında herhangi bir partizan veya siyasi dinamikten haberdar mısınız?

Bu açıkçası bizim için önemli değil. Sağlıklı olmanın siyasi çizgileri aştığını düşünüyorum. Herkes ailelerinin, toplumlarının daha iyisini yapmasını ister. Ve üyelerimizin alışveriş yapmasına izin verdiğimiz sebepler de siyaseti aşma eğilimindedir. Yerel, aileye ait ve koşer gibi bazıları geleneksel olarak daha muhafazakar değerlerle ilişkilendirilir. Kendimizi gerçekten bir platform olarak düşünüyoruz. Siyasi değerlerimizi empoze etmek veya tek bir gruba hizmet etmekle ilgili değil. İnsanların en çok umursadıkları şey için dolarlarıyla oy kullanmasına izin vermekle ilgili.

Yaklaşık 20 ayda oldukça fazla işe alım yaptınız ve bu, misyon odaklı bir şirket. Onlarla gerçekten tanışamazken doğru insanlarla tanıştığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

İkmal merkezlerimizde doğru insanları bulmak gerçekten çok önemli. Döner kapı olmayı düşünmüyoruz. Uzun vadeli çalışma sağlamak istiyoruz ve bu, iyi bir ücretin yanı sıra iyi faydalar, eşitlik kazanma fırsatı, saygı duyulduğunu ve değer verildiğini hissettikleri bir kültür sağlamak anlamına geliyor. Bence bu, tipik sipariş karşılama merkezi işlerine özgü bir şey ve bize gerçekten bağlı, bizim için çok çalışan ve aramızda kalan gerçekten yetenekli insanları çekme konusunda büyük bir avantaj sağladı.

Onlarla şahsen tanışmayacağınız birini nasıl işe alırsınız? Olağanüstü zor. Sadece e-posta ve Slack üzerinden ilişkiler kurmuyorsunuz. Ve inanıyoruz ki, fiziksel olarak mevcut olmakta gerçekten önemli olan bir şey var.

Sence günümüzde iyi liderliğin ne olduğuna dair insanların sahip olduğu en büyük yanılgılardan biri nedir?

İnsanlar kararlılığın ve eylemin önemini muhtemelen gereğinden fazla vurguluyorlar. Her ikisi de lider olarak çok önemlidir. Ama bence çoğu zaman, aynı derecede önemli olan dinlemek ve bakış açıları aramaktır. Yaptığım bir dizi küçük düşürücü hata yaptım, bunların çoğu çok hızlı hareket ettiğim ve cevabı bulduğumu düşündüğüm içindi. Ve geri bildirim almak için kuruluşa gittiğimde, çalışanlarınızı dinlediğinizde ne kadar anlayışlı ve ne kadar bilgi, anlayış ve bakış açısı olduğu konusunda sürekli şaşırdım.

Bazı sağlık etkileyicileri arasındaki aşı karşıtı, otoriter karşıtı komplo teorilerini nasıl açıklıyorsunuz? Bu nereden geliyor?

Bunun sağlıkla daha az, siyasetle daha çok ilgisi olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki, kişisel sağlık veya halk sağlığı soruları olması gereken bu konulardan bazıları siyasete sarılarak özgürlük ve sadece siyasi dinamiklerin sorunları haline geldi. Biliyorsunuz, maskeye karşı maskesiz, aşıya karşı aşısız, bunların etkililiğe ve gerçeklere bakmadığımız ve bunun yerine siyasi bağlantılara ve kabileciliğe baktığımız konular olması gerçekten üzücü.

Kitaplığınızdaki Jared Diamond’ın “Çöküşü” mü?

Evet. Bunu on yıl kadar önce okudum ve bence yine alakalı.

Özellikle hangi konuda? Çevre çöküşü? Yoksa örneğin demokrasimizin durumunu mu düşünüyorsunuz?

Yukarıdakilerin hepsi. Bu boyutların herhangi birinin eşiğinde olduğumuzu söylemek istemiyorum ama sanırım bu sonsuza kadar devam edebilecek gibi görünen şeylerin zorunlu olmadığını hatırlatıyor. Sanırım bunun bir kısmını ülkemizde işlerin siyasi olarak gittiği yerle görüyoruz. Bence bunu kesinlikle çevreye yönelik tehditlerle görüyoruz.