Patagonya C. E. O.’nun Misyonu: “Ev Gezegenimizi Kurtarın”

Bakec

Member
Patagonya’nın CEO’su olmak için resmi olmayan bir nitelik, ekstrem sporlara, güçlü bir meditasyon pratiğine veya her ikisine de ilgi gibi görünüyor. Önceki C. E. O. Tibet Budizmini uyguluyordu. Ondan önceki, meditasyon yapmayı seven bir kayak serseriydi. Şirketin eksantrik kurucusu Yvon Chouinard, dağa tırmanan bir Zen Budistiydi.

Yani Ryan Gellert Eylül 2020’de Patagonya C.E.O. olarak seçildiğinde, soyağacı pek şaşırtıcı değildi. Bay Gellert, kariyerini Black Diamond da dahil olmak üzere açık hava perakendecilerinde geçirmiş hevesli bir dağcı ve kayakçıdır. Budist olmamasına rağmen, onlarca yıllık sosyal ve çevresel aktivizm geçmişine sahip ve bu da onu ülkedeki en politik olarak angaje olan şirketlerden birine liderlik etmek için çok uygun kılıyor. Florida Teknoloji Enstitüsü’nden işletme derecesi ve Utah Üniversitesi’nden hukuk derecesi ile Patagonya’nın Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki operasyonlarının başına geçti.

Bay Gellert, bir kargaşa anında yönetimi devraldı. Patagonya, pandeminin başlangıcında mağazalarını kapatan ilk ABD perakendecilerinden biriydi ve çalışanlarına bakmaktan gurur duyan şirkette büyük izinlere ve bazı işten çıkarmalara yol açtı. Şirketin C. E. O.’su Rose Marcario, geçen yaz bir halefi belirlemeden aniden istifa etti. Ve dünyanın çoğunu kapatan küresel bir sağlık krizinin ortasında, Patagonya’nın çevre aktivizmi püskürdü.

Şimdi, görev süresinin üzerinden bir yılı aşkın bir süredir, Bay Gellert, büyük bir kamu profiline sahip özel bir şirkete liderlik etme rolüne yerleşiyor gibi görünüyor. Patagonya’nın işi, şu anda tedarik zinciri sorunlarıyla mücadele etmesine ve yıllık satışların 1 milyar doları aşma yolunda olmasına rağmen, kapanmadan sonra toparlandı. Satışlarının yüzde 1’ini çevreci gruplara bağışlayan şirket, aktivizmini hızlandırdı ve ürünlerini muhafazakar bir grup için bir bağış toplama etkinliğine ev sahipliği yapan bir dağ beldesinden çekecek kadar ileri gitti. Ve Bay Gellert, iklim değişikliğiyle mücadele etmeyenler için “cehennemde özel bir yer” olduğunu söyleyerek diğer şirketlere seslenmeye başladı.

Tüm bunlar diğer şirketlerde dikkati dağıtmak anlamına gelse de, bunlar en azından Patagonya için işlerin normale döndüğünün işaretleri.

Bu röportaj, netlik için özetlendi ve düzenlendi.

<saat/>

Bu sektördeki birçok insan, dağlardan bu sektöre girmenin yolunu buluyor. Açık havada mı, tırmanarak mı yoksa kayak yaparak mı büyüdünüz?

Benim hikayem de bu ama dağlarda değil sahilde başlıyor. Fla, Cocoa Beach’te büyüdüm, bu yüzden tam olarak tepelerde küçük bir dağ köyü değil. Ve çocukken her zaman dışarıda olduğunuzda, bazı açılardan unutulmuş bir geçmiş gibi hissettiren bir çağda büyüdüm. Caddenin karşısında bir okyanus ve diğer tarafta yunuslar, denizayıları ve benzeri şeylerle dolu bir nehir vardı. Böylece sörf yaparak, kumsalda oynayarak, adalarda kamp kurarak büyüdüm.

Cocoa Beach’teki pek çok insan hayatlarını sörf yapmak üzerine kuruyor ve bu insanlardan bazılarının profesyonel sörfçü olmaları beni çok etkiledi. Bu tutkuyu paylaşmadım ama her zaman yaşlandığımda gerçekten ilgilendiğim bir şeyi nasıl bulabileceğimi bulmak istediğimi düşündüm. Üniversiteden hemen sonra, bir kayak serserisi olmak için Batı’dan Salt Lake’e taşındım. Sonra bir kez kaya tırmanışına gittim ve o kadar. Bildiğim nokta buydu, “Oh, hayatımın geri kalanını bunu yaparak geçireceğim. Ve 25 yıldır hayatıma dair her şeyi tanımlıyor.

Okulda işletme okudunuz mu?

Lisans öğrencisi olarak finans okudum çünkü ne yapmak istediğime dair hiçbir fikrim yoktu. Yani oldukça ilhamsız bir seçimdi. M.B.A. yaptım ve sonra hukuk fakültesine gittim. Ama hiçbir zaman avukatlık yapmadım ve avukatlık yapmadım.

O zaman neden hukuk fakültesi?

Avukat olmakla alakası yoktu. Sosyal hizmetle ilgiliydi. Salt Lake City’deki evsizlerle gönüllü olarak çalışıyordum ve avukatlara yardım ediyordum ve hapishane sistemlerinde bazı işler yapıyordum. Gerçekten bu sosyal konulara yöneldim.

Hukuk fakültesinden sonra Black Diamond’da çalışmaya geri döndüğümde, Utah’daki vahşi arazilerin korunmasını savunmaya başladım, çünkü Black Diamond Salt Lake City merkezli bir şirkettir ve bu konularda uzun bir çalışma geçmişine sahiptir.

Bir çevreci olarak, koruma ve kapitalizm arasındaki gerilimi nasıl uzlaştırıyorsunuz?

İnsanların isteyebileceği ve beğenebileceği giyim ürünleri üreten bir tüketim malları işletmesiyiz. Ama insanların hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu şeyleri yapmıyoruz. Bu konuda kendimize karşı acımasızca dürüst olalım. İnsanlar olarak yaptığımız her şeyin gezegen üzerinde bir etkisi olduğu konusunda da acımasızca dürüst olalım. Bununla sürekli boğuşmak zorundasın. Ve Patagonya adına, büyüme kavramı konusunda kendimize gerçekten meydan okumaya çalışıyorum.

Patagonya’nın artık büyümek istemediği bir anı öngörebilir misiniz? Bir şirketin kasıtlı olarak büyümeyi durdurması nasıl görünür?

Bunun felsefi boyutu var, bir de operasyonel boyutu var. Büyümeyi durdurmak ya da geriye gitmek nasıl bir şey? Gerçekten karmaşık. Bir iş dairesini tutmak, iş hayatındaki en büyük sihir numarası olabilir. Bunun kasıtlı olarak yapıldığı ve başarıyla yapıldığı hiçbir örnek bilmiyorum. Ben büyüme karşıtı değilim. Ancak, uygun olduğunu düşündüğümüz bir hızda ilerlediğimizden emin olmaya derinden bağlıyım. Oldukça anlamlı olan dağıtımdan uzaklaştık çünkü bir etkimiz olabileceğini düşünmüyorduk.

<saat/>

“İnsanların iş dünyasından duyduklarına yüksek düzeyde bir sinizmle yaklaşmaları kesinlikle geçerli ve önemlidir. ” — Ryan Gellert

<saat/>

Bir dağıtım anlaşmasından uzaklaşmanıza neden olan nedir?

Söylediğimiz yerler var, bu bizim için bir anlam ifade etmiyor. Kendimize karşı gerçekten dürüst olalım. Neden buradayız? Ve tek cevap ticari ise, muhtemelen toplanıp devam etmenin zamanı gelmiştir.

Patagonya’nın yaptığı tüm aktivizm çalışmalarının sadece pazarlama olmadığından nasıl emin oluyorsunuz? Nasıl “yeşil yıkama” değil?

İnsanların iş dünyasından duyduklarına yüksek düzeyde bir sinizmle yaklaşmaları kesinlikle geçerli ve önemlidir. Ve bizden duydukların için bunu yaparsan, iyi. Bu sağlıklı bir duruş.

Bir işi ve amacını gerçekten anlamak istiyorsanız, işin yapısına bakın ve kendi kararınızı verin. Patagonia’nın teslim ettiği kusurlu ama tutarlı bir şekilde kendini adamış işlerden memnunum. Yaptığımız iş ve eksiklerimiz hakkında hem içeride hem de dışarıda durmaksızın şeffaf olmaya çalışıyoruz.

İnanıyorum ki en büyük katkımız, verdiğimiz para değil. Savunduğumuz bireysel sorunlar değil. Farklı destek seviyeleri aracılığıyla tabandaki çevresel aktivizmi ölçeklendirmek değil. İşin özünden hareket ediyor ve işletmelerin sahiplerinin servetini en üst düzeye çıkarmaktan daha fazlasını yapmak için var olabileceğini kanıtlıyor, bunu on yıllar boyunca büyük ve küçük yollarla gerçekten tutarlı bir şekilde kanıtlıyor.

Bu günlerde pek çok şirket siyasi anlaşmazlıklara kapılıyor. Coca-Cola’nın oy haklarını savunması ile Patagonya’nın serbestçe akan nehirler için yürüttüğü kampanya arasında farklı bir şey var mı?

Açık bir görev anlayışımız var. Bu bizi haklı çıkarır. Gazlı içecek satmak için iş yapmıyoruz. Misyon ifademiz şudur: “Ev gezegenimizi kurtarmak için çalışıyoruz. ” Bu bize gerçek bir misyon netliği veriyor.

İnsanların “Bunu halka açık bir şirket olarak yapamayız. Oy kullanmaktan bahsettiniz ve bence bu, Amerikalılar olarak bu kutuplaşma tuzağına ne kadar düştüğümüzün tartışmalı bir konu olduğunu gösteriyor. Oylamaya erişim ve katılım kavramını tartışılacak bir şey haline getirmemiz bana delilik.

Çoğunlukla Demokratik önceliklerle uyumlu olan siyasi duruşlarınızın Cumhuriyetçilerin Patagonya ürünlerini satın alma isteklerini nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü?

Oldukça muhafazakar bir aileden geliyorum ve genel olarak farklı bakış açılarına saygım var. Ve beni, Patagonya’nın muhafazakarlık karşıtı ya da tam tersine Demokrat Parti’nin bir uzantısı olduğu düşünüldüğünden daha fazla rahatsız eden bir şey yok çünkü ikisi de doğru değil. Biz, bunlara radikal ve tutarlı bir şekilde bağlı olmaya ve iyi, kötü veya başka türlü aldığımız kararlar konusunda şeffaf olmaya inanan bir dizi değerlere sahip bir şirketiz. Bunun bu siyasi ortamda bu kadar derinden iç içe geçmesinden nefret ediyorum. Ancak ilerlemeli ve en kritik olduğunu düşündüğümüz konuları savunmalıyız.

Hükümetler ve büyük işletmelerin kontrolden çıkmış iklim değişikliğini durdurabileceklerine inanıyor musunuz?

inancım var mı Hayır, bilmiyorum. Yarattığımız sorunlar yeterince büyük ve karmaşıktır ki, bunları çözmek için toplumun üç kolunun da senkronize çalışmasına ihtiyacımız var. Hükümetlerin, kolektif olarak karşılaştığımız en büyük sorunları çözmek için yaratıldığını iddia ettiğim şeyi yapmasına ihtiyacımız var ve bence hükümet sürekli olarak bundan yetersiz kaldı. Hayatlarında etkisi olabilecek kararlar alan ve aynı şeyi yapacak sivil toplumun bir parçası olarak ortaya çıkan bireylere ihtiyacımız var. Ve işletmelerin hızlanmasına ihtiyacımız var. Bazı şirketler doğru şeyleri söylemeye başlıyor ama söyledikleri ile yaptıkları arasında büyük bir fark olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden iyimser değilim.

İnsanlar olarak sadece yüzleşmekle kalmayıp yarattığımız iki büyük varoluşsal tehdit, iklim ve ekolojik kriz ve kutuplaşmadır. Ve kutuplaşma, ilkiyle başa çıkma yeteneğimizi tehlikeye atıyor. O yüzden bu konuda gerçekten kötümserim.

Ama biz insanlar olarak bu zorluklar dizisini yarattık ve eğer doğanın onlar için çözmesi gerekiyorsa, bu hiç hoş olmayacak. Bence sadece ortaya çıkıp işi yapmalıyız. Ben özellikle aşağı bir insan değilim. İyi vakit geçirmeyi seviyorum ve sadece görünmeye devam ediyorum. Ama bilirsin, eğer beni gerçekten doğruluk serumu altında tutarsan ve der ki, bilirsin, ne kadar kendime güveniyorum? Yani, iki küçük çocuğum var. Benim büyüdüğümden çok daha kötü durumda olan bir dünyayı miras alacaklar.

Vietnam gibi yerlerdeki aksaklıklar ve daha geniş tedarik zinciri sorunları şirketi nasıl etkiliyor?

Ekonomik yerçekimi yasaları, diğerleri gibi Patagonya için de geçerlidir. Etkilerini hissediyoruz. Rahatsızlar. Rahatsızlar. Ama biz onların arasında dolaşıyorduk. Aşı oranlarının daha yeni yeni yükselmeye başladığı güney Vietnam’daki insanlar hakkında kendimden çok daha fazla endişeliyim.