Oura Ring 3 İncelemesi: Giyilebilir Teknoloji İçin Kaçırılan Bir Fırsat

Bakec

Member
Giyilebilir teknolojinin parlaması için daha iyi bir zaman olamazdı. Koronavirüs döneminde hepimiz sağlığımız için endişeleniyoruz. Bu nedenle, sağlığımız hakkında fikir veren küçük sensörlere sahip giyilebilir bilgisayarlar özellikle faydalı görünüyor.

Merak uyandıran bir cihaz, geçtiğimiz Kasım ayında tanıtılan üçüncü nesil Oura Ring’dir. Parmağa bir mücevhermiş gibi takılan 300 dolarlık küçük bir sağlık izleme cihazı.

Oura Health’e göre yüzük, kadınların adet döngülerini doğru bir şekilde tahmin etmelerine ve bir kişinin ne zaman hastalandığını potansiyel olarak tespit etmelerine yardımcı olmak için vücut sıcaklığındaki dakika değişikliklerini ölçme konusunda benzersiz bir yetenek sunuyor. Şirket, bunun Covid-19’un erken semptomlarını bile ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Bu günlerde kim istemez ki?

Oura Ring de sıçrayan bir çıkış yaptı. Bunu “And Just Like That”ın yakın zamanda yayınlanan bir bölümünde görmüş olabilirsiniz, “Sex and the City”nin yeniden başlatılması. Prens Harry, Kim Kardashian ve Jennifer Aniston’ın bir tane giydiği görüldü. Ve bunun için reklamlar Instagram’da ve diğer sosyal medyada ortaya çıktı ve yüzüğü Apple Watch gibi cihazların yerini alacak şekilde tasvir etti.

Bütün bu abartıya rağmen, iki hafta Oura taktıktan sonra bunun bir hayal kırıklığı olduğunu bildirmekten hayal kırıklığına uğradım. Yüzük, genel sağlık verilerim hakkında daha geniş soruları gündeme getiren ayak seslerim gibi temel verileri doğru bir şekilde ölçemedi. (Bununla ilgili daha sonra. ) Kalp atış hızım ve uyku düzenimle ilgili çizelgeler kesinlikle düzgün görünse de, genel sağlığım hakkında daha fazla aydınlanmış hissetmedim.

Ayrıca Oura’nın Covid-19’u veya herhangi bir hastalığı tespit edip edemediğini de doğrulayamıyorum çünkü (neyse ki) hastalanmadım.

İkinci bir görüş için, Oura Ring’in uyku, vücut ısısı ve fitness aktivitesini izlemek için kullandığı eski bir versiyonuna sahip olan San Francisco California Üniversitesi’nde kardiyolog olan Dr. Ethan Weiss’a döndüm. Dr. Weiss, onu takmayı yıllar önce bıraktığını söyledi.

“Bana yardım etmek için kullanabileceğim hiçbir şey vermedi” dedi. “Bu teknolojilerin çoğu çözülecek problemler arıyor. Bu onlardan biri. ”

Oura Ring’i isteyen bazı insanlar olabilir – vücut korsanları ve fitness seviyelerini optimize etmeye çalışan rekabetçi sporcular akla atlar – ama çoğumuz için tavsiye etmem.

İşte bulduklarım.

Yanlış Ayakta Kapalı

Oura akıllı yüzüğü dört farklı renkte gelir. Kredi. . . Bizim Sağlığımız

Bir Oura Ring’i kullanmaya başlamak çok adımlı bir süreçtir. İlk olarak, parmağınızı ölçmek için şirketin web sitesinden ücretsiz bir beden seti sipariş ediyorsunuz. Sonra şirkete bedeninizi söylersiniz. Yüzük geldiğinde, onu şarj etmek ve bir akıllı telefon uygulamasıyla senkronize etmek için bir yuvaya yerleştirirsiniz. Bir kez giyildikten sonra, yazılımın sağlık verilerinizin temel çizgisini hesaplaması ve doğru tahminler yapması yaklaşık iki hafta sürer.

Testin 1. Haftasından sonra olağandışı bir şey ortaya çıktı. Bir akrabamın acil bir durumda yardıma ihtiyacı vardı, ben de motosikletime atladım ve onun evine 50 mil sürdüm.

Eve gittikten sonra Oura uygulamasını açtım. 20 km yürüdüğümü söyledi. Bu açıkça yanlıştı. O gün köpeklerimi öğleden sonra gezintiye çıkardığımda sadece bir mil yürümüştüm.

Kredi. . . Brian X. Chen

Ne olduğu belliydi. Oura, 100 millik motosiklet yolculuğumun bir kısmını yanlış bir şekilde ayak sesleri olarak kaydetmişti.

Hızlı bir web araması, Oura müşterilerinin geçen yıl yüzüğün önceki sürümüyle bu sorundan şikayet ettiğini ortaya çıkardı. Şirketin o sırada Reddit’te yayınlanan yanıtı, yüzüğün bir fitness etkinliği olarak motosikletten “aşırı hareket” algıladığını ve bir motosiklet sürerken yüzüğü çıkarmayı ve cebe koymayı önerdiğiydi.

Oura Health’in ürün müdürü Chris Becherer, şirketin sorunun farkında olduğunu ve bir çözüm araştırdığını söyledi. Bu arada, uygulamaya yürümediğimi bildirmek için geri dönüp antrenmanları silebileceğimi önerdi.

Bu işe yaramadı. Uygulama, hareketlerimi yürüme olarak kalıcı olarak kaydetmişti ve veriler temizlenemedi. Şehirdeki ayak işlerim de dahil olmak üzere düzenli olarak motosiklet kullanıyorum, bu da yaklaşık bir haftalık aktivite verilerinin mahvolduğu anlamına geliyordu. Verilerimi manuel olarak düzenlemek zorunda kalmam, otomatik izleyicinin amacını da ortadan kaldırırdı.

Karşılaştırma için, Oura’yı test ederken bir Apple Watch da taktım. 100 millik yolculuğumdan sonra bile Apple Watch, o gün sadece bir mil kadar yürüdüğümü ve fazla egzersiz yapmadığımı doğru bir şekilde bildirdi.

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

<saat/>

Kart 1 / 4

Omicron geri çekiliyor. ABD hâlâ hastanelerin bunalmış durumda ve günde 2.000’den fazla ölümle karşı karşıya olsa da, ülke genelinde yeni vakalar düşmeye başladıkça cesaret verici işaretler ortaya çıkıyor. Dünya Sağlık Örgütü, varyantın “istikrar için makul bir umut” sunduğunu söyledi. ”

New York maske yetkisi. Bir temyiz mahkemesi yargıcı, New York başsavcısının, eyaletin maske yetkisini ortadan kaldıran bir alt mahkeme kararını geçici olarak bloke etme talebini kabul etti. Hükümet Kathy Hochul tarafından Aralık ayında yenilenen ve şu anda yürürlükte olan kural, tüm kapalı halka açık yerlerde maske veya aşı kanıtı gerektiriyor.

Dünya çapında. Avrupa Birliği, blok içinde seyahat eden ve aşılanmış veya virüsten kurtulmuş sakinlerin test veya karantina gibi ek kısıtlamalarla karşılaşmamalarını tavsiye etti. Çin’de yetkililer, Olimpiyat katılımcılarını ülkenin geri kalanından izole etmek için kurulmuş bir balonun içinde bir vaka bildirdi.

Güvende kalmak. Covid’i yaymak konusunda endişeli misiniz? Ne zaman test edileceğine, hangi maskenin seçileceğine ve evde virüs testlerinin nasıl kullanılacağına ilişkin bazı temel yönergeleri izleyerek kendinizi ve başkalarını güvende tutun. İşte koronavirüs için pozitif test ederseniz yapmanız gerekenler.

Günler sonra spor salonuna motosikletimle giderken tekrar Oura’yı giydim. Uygulama, 3.500 adımda yaklaşık altı mil yürüdüğümü bildirdi.

İyi

Oura’nın bazı yönleri ilginçtir. Yüzüğün pili, Apple Watch gibi iki günde bir şarj edilmesi gereken cihazlardan çok daha uzun süre yaklaşık yedi gün dayanır. Bu daha uzun şarj, yüzüğün vücudunuzda daha uzun süre kalabileceği anlamına gelir, bu da zaman içinde kalp atış hızınız ve uykunuz hakkında ayrıntılı bilgiler dahil olmak üzere sizinle ilgili daha fazla veri toplamasını sağlar.

Uygulama, her gün bir “hazırlık” puanı hesaplamak için bu çeşitli ölçümleri toplar. Yüksek bir hazır olma puanı, önceki günün aktivitelerinden iyi bir şekilde kurtulduğunuzu gösterir. Hazırlık puanlarım muhtemelen motosiklet kullandığım için genel olarak hatalıydı – ancak sporcu olmayan biniciler için bu, yoğun bir antrenman mı yoksa gün boyu dinlenme mi gerektiğine karar vermenin yararlı bir yolu olabilir.

Ayrıca Oura uygulamasının uyku için verileri görselleştirme şeklini de beğendim. Farklı uyku evrelerindeyken ve uyanıkken gösteren bir çizelge gösteriyordu. Ayrıca uykudayken en düşük kalp atış hızımı gösterdi – daha yüksek bir kalp atış hızı stresin veya geç yemek yemenin sonucu olabilir. Son olarak, uygulama şu tavsiyede bulundu: Yatma zamanı yaklaştığında, yazılım daha iyi bir gece uykusu çekmek için kafein ve alkol tüketimine karşı tavsiyede bulundu.

Yine de deneyin sonunda kendime, alışkanlıklarımın ve sağlığımın farkında olmak için teknolojiye gerçekten ihtiyacım olup olmadığını sordum. Oura’yı kaldırdıktan ve uygulamayı kontrol etmeyi bıraktıktan sonra hiçbir şeyi kaçırdığımı hissetmedim.

Alt Satır

Deneyimlerim bir yana, Oura’nın en büyük başarısızlığı müşteri geri bildirimlerine yansıyor. “Oura Ring” için ikinci Google arama sonucu, ürün için ezici bir çoğunlukla olumsuz müşteri incelemelerinden oluşan bir koleksiyondur. Düzinelerce kızgın müşteri, sorulara yanıt vermeyi veya sorunları çözmeyi reddeden bir destek ekibinden şikayet etti.

Bu, Oura Health’in müşteri desteğine yeterince yatırım yapmadığını gösteriyordu. Bu görmekten nefret ettiğim bir şey. Bir şirketin müşterilerine nasıl davrandığı, bir ürüne sahip olma deneyiminin bir parçasıdır ve ürünleri incelerken bir markanın hizmet itibarı her zaman aklımdadır.

Bay Becherer olumsuz geribildirimi kabul etti ve şirketin, ürünü geliştikçe müşteri destek operasyonlarını oluşturmakta zorlandığını söyledi. Şirketin yakın zamanda bir abonelik planı ekledikten sonra müşteri sorgularının hacmini ele almaya hazırlıksız olduğunu ve müşterilerden altı aylık bir denemeden sonra uygulamanın hizmetleri için ayda 6 dolar ödemelerini istediğini söyledi. (Önceden yazılım özellikleri ücretsizdi.)

Bay Becherer, destek operasyonları hakkında “İyileşiyor,” dedi. “Bu şeyleri çok yakından izliyoruz. Çok önemli bir yüktü. ”

Sonuç: Bekleyelim ve bu ürünün iyileşip iyileşmediğini görelim. Şimdilik, Covid-19 hastası olup olmadığınızı öğrenmenin daha ucuz bir yolu var: ABD hükümetinin ücretsiz olarak sunmaya başladığı evde hızlı test kitleri.