Nokia Lumia 520’nin Latife Üzere Özellikleri ‌

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Bu telefonları hatırlayanların nitekim gözü yaşlı. Dizaynıyla dikkat çeken Windows Phone işletim sisteminden tutun, farklı dizaynları ve renk seçenekleriyle Nokia Lumia serisi, vaktinin beğenilen telefon serilerindendi. Lumia serisinin en uygun fiyatlı modeli olan Nokia Lumia 520 ise, o periyotlarda birçok gencin hayali olan modellerden biriydi. Zira pek uygun fiyatlı bir modeldi ve tıpkı vakitte tasarımı ile dikkat çekiyordu.

Bugün sizler için Nokia Lumia 520’nin günümüze göre latife üzere gelen özelliklerini bir ortaya derledik. Günümüze göre kıyasladığımızda, günümüzde bu telefonları kullanmak hayal üzere bir şey diyebiliriz. Zira günümüz teknolojileri ve akıllı telefonları ile artık rekabet etmeleri imkansız durumda. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan Nokia Lumia 520 özellikleri listemize geçelim.

Nokia Lumia 520 özellikleri:

• 4.0 inç ekran
  • 60Hz yenileme hızı
  • 5MP art kamera
  • 124 gram ağırlık
  • Windows Phone işletim sistemi
  • Renk seçenekleri
4.0 inç ekran

2013 yılında tanıtılan Nokia Lumia 520 modeli, 4.0 inçlik pek küçük bir ekranla geliyordu. Günümüz ekran boyutları ile karşılaştırdığımızda, yetersiz kalan bu ekran oranı 2013 yılına göre çok kafiydi. Zira o devirler Nokia 5800 üzere eski modeller kullanılmaya devam ediliyordu. Hatta, o periyotlarda Nokia Lumia serisi çok dikkat çekiyordu ve sokakta rastgele birisinin elinde görme ihtimaliniz çok yüksekti.

4.0 inç büyüklüğündeki bu ekran 480×800 piksel çözünürlüğe sahipti. tıpkı vakitte IPS LCD ekrana sahip ekran, çizilmeye dirençli bir cama ve multi touch özelliğine sahipti. Nokia Lumia 520’nin ekran-kasa oranı ise %59.35 üzere bir orana sahipti. Bu ekrandaki renk sayısı ise 16 milyon olurken, 235 PPI piksel yoğunluğuna sahipti.

60Hz yenileme hızı

Günümüz telefonları artık 120Hz üzere pek başarılı bir yenileme süratiyle geliyor. Aslında 120Hz teknolojisi biraz geç kalınmış adım üzere görünebilir. Zira tanınan telefon markaları, sadece birkaç yıl evvel bu yenileme suratlarına ulaşabildiler. Gelelim Nokia Lumia 520’nin yenileme suratına. 2013 yılında Nokia tarafınca üretilen bu efsanevi model, 60 Hz yenileme hızına sahipti. Günümüze göre kıyasladığınızda şüphesiz önemli bir fark ortaya çıkacaktır. Lakin bir daha de o devirlere göre pek kâfi bir yenileme suratı diyebiliriz.

5 MP art kamera

Yüzlerce megapiksel, onlarca art kameraya sahip telefonları bir kenara bırakalım. Gelelim Nokia Lumia 520’nin kamera teknolojisine. Lumia 520, yalnızca 5 megapiksel çözünürlüğe sahip bir art kameraya sahipti. F.24 diyafram açıklığına sahip bu kamera, sadece panorama ve otomatik odaklama özelliklerine sahipti. Yani, portre modu üzere şeyler kelam konusu bile değildi. O periyotlarda Sony’nin ürettiği birtakım modellerde, portre moduna yakın görseller çıkarabiliyordunuz. Lakin ne yazık ki Lumia 520’de bulunmuyordu.

Bu art kamera 720p görüntü kaydı yapabiliyordu. olağan olarak, azamî 30 FPS’e kadar destekliyordu. Bu kamerada optik imaj sabitleyici bulunmuyorken, 28mm odak uzaklığına sahipti. Garip bir özellik ise, Nokia Lumia 520’de bir flaş ışığı bulunmuyordu.

124 gram ağırlık

Biraz dış dizaynından bahsedelim. Nokia Lumia 520, yalnızca 124 gram yüke sahipti. çok yavaşça olan bu model, bu hafifçeliği ağır plastik dizayndan alıyordu diyebiliriz. Telefon 119.9 mm uzunlukta, 64 mm genişlikte ve 9.9 kalınlıkta boyutlara sahipti. Bir ele sığacak kadar ufak olan bu telefon, ekranı ile orantılı bir küçüklüğe sahipti. Boyut olarak günümüz ile karşılaştırmak kelam konusu bile olamaz. Ancak o periyotlara bakılırsa çok büyük bir telefondu. Daha büyük ölçülere sahip Lumia modelleri de bulunuyordu.

Windows Phone işletim sistemi

Gelelim Lumia serisini ön plana çıkaran işletim sistemine. Windows Phone işletim sistemi, harikulade tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyordu. O periyotlarda üretilen Android modellerinin arayüz dizaynları fazlaca daha sadeyken, Windows Phone arayüz tasarımı ve animasyonları ile kendisini ön plana çıkarabiliyordu. çok sıradan ve sade bir arayüze sahip Windows Phone işletim sistemi, muhakkak bir yaşı geçmiş kullanıcılar tarafınca da kullanılabiliyordu. Her ne kadar şık bir dizayna sahip olsa bile, çok sıradan adımlar ile istediğinizi yapmak mümkündü. Ayrıyeten, menü tuşları pek büyüktü ve görme zorluğu çeken kullanıcılar ortasında bu bir avantajdı.

Bu işletim sistemi, bir nevi Windows 8’in dizaynına çok benziyordu. Kare biçiminde uygulamaların listelendiği menü, kilit ekranı ve daha epey ziyadesiyle büyük bir ilginin odağı haline gelmişti. olağan olarak, günümüzde ne yazık ki ilgi görmüyor. Nokia Lumia modellerine nazaran Windows Phone’un özellikleri de değişiyordu. Tıpkı Android yahut iOS’ta olduğu üzere, sürümleri bulunuyordu. Lumia 520 modeli ise azamî Windows Phone 8’e kadar güncelleme aldı. 2022 yılında Lumia modellerinin kullanması artık yok denilecek kadar az ve haliyle Windows Phone işletim sistemi de pek tercih edilmiyor.

Renk seçenekleri

Lumia serisini ön plana çıkaran bir öteki özellikleri ise, renk seçenekleriydi. Nokia Lumia, o devirlerde arayüz renkleri ile uygun renklere sahip oluyordu ve bu da ortaya fevkalade bir kombinasyon çıkarıyordu. Şayet mavi bir Lumia modeline sahipseniz, telefonunuzun arayüzü de mavi oluyordu. Dayanılmaz bir kombinasyona sahip Nokia Lumia 520 modeli; Beyaz, kırmızı, mavi, sarı ve siyah renk seçenekleriyle geliyordu. çok sade ve besbelli renk seçeneklerine sahip olmasıyla bir arada, sunduğu renk kombinasyonu pek fevkalade bir görünümü ortaya çıkarıyordu.

Satışlarda tüm renk seçeneklerini bulmak pek zordu. Zira belli renk seçenekleri fazlaca daha fazla tercih ediliyordu. Bilhassa sarı rengi, etrafınızda gorebileceğiniz renk seçeneklerinin başında geliyordu.

Sizler için Nokia’nın efsanevi modellerinden bir tanesi olan Nokia Lumia 520’nin latife üzere gelen özelliklerini bir ortaya derledik. Lumia serisi, günümüzde ne yazık ki faal olarak kullanılmıyor. Fakat bunu inkar edemeyiz ki, o periyotlarda efsanevi bir ilginin odağındaydı. Sizler daha evvel Nokia Lumia 520 modelini yahut rastgele bir Lumia serisini kullandınız mı? Kullandıysanız tecrübelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir diğer Nokia efsanesi N97 hakkındaki bilgilere ise bu içeriğimizde göz atabilirsiniz: