Gözetim Kurulu Meta’yı Tercihli Muamele Açısından Eleştirdi

Bakec

Member
Meta, Facebook ve Instagram kullanıcılarının büyük çoğunluğuna kıyasla ünlülere, politikacılara ve iş ortaklarına özel muamele gören politikaları nedeniyle Salı günü bir iç denetim kurulu tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Şirket tarafından ifade özgürlüğüyle ilgili çetrefilli politika sorularını karara bağlamak için oluşturulan Gözetim Kuruluna göre, çok sayıda takipçisi olan kişiler, aksi takdirde şirket politikalarını ihlal ettiği için hızla kaldırılacak olan şeyleri Facebook ve Instagram’da söyleyebiliyor ve paylaşabiliyor. insan hakları ve içerik denetimi.

Çapraz kontrol adı verilen bir program, yüksek profilli kullanıcıların, Meta’nın hizmet şartlarına aykırı hareket ettikleri için gönderileri kaldırılmadan önce bir insan moderatörden ek inceleme almalarını sağladı. Gözetim kurulu bir raporda Meta’yı programla ilgili şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştirdi ve kurulun Facebook ve Instagram’ın en etkili ve güçlü kullanıcılarına insan hakları ve şirket değerleri pahasına “eşitsiz muamele” sağladığını söyledi. Raporda, Meta’nın çapraz kontrol programındaki bir hesap tarafından yayınlanan bir içerik hakkında nihai bir karara varmasının yedi ay kadar uzun sürdüğü belirtildi.

Raporda, “Yönetim kurulu, Meta’nın içerik denetiminde iş çıkarlarına nasıl öncelik verdiği konusunda endişeli” dedi. Program, “belirli kullanıcıların ifadeleri için ekstra koruma sağladı” dedi.

Kurul, geçen yıl The Wall Street Journal ve muhbir Frances Haugen tarafından varlığının bildirilmesinin ardından çapraz kontrol programını araştırmaya başladı.

Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg Salı günü yaptığı açıklamada, çapraz kontrol sisteminin yanlışlıkla kaldırılan gönderilerin büyük bir etki yaratmasını önlemek için oluşturulduğunu söyledi. Şirketin gözetim kurulunun raporuna 90 gün içinde yanıt vereceğini söyledi.