Find My App Nasıl Tesadüfi Bir Arkadaşlık Fikstürü Oldu

Bakec

Member
Temmuz ayında Shay Pierre, Apple’ın konum paylaşım uygulaması Find My’ı açtı ve Fort Lauderdale, Fla’da yabancı bir apartmanda bir arkadaşını fark etti.

23 yaşındaki Bayan Pierre, binayı incelemek için yakınlaştırdı, ardından arkadaşına adresi mesaj attı ve şakayla birlikte “neredesin?” Arkadaşı temiz geldi. Biriyle çıkmaya başlamıştı ve onun dairesindeydi. Find My’ı vermemiş olsaydı, Bayan Pierre, aylar sonraya kadar ilişkiden haberdar olmayacaktı.

Arkadaşı daha sonra uygulamada apartmanı yeniden etiketledi: “Seni ilgilendirmez.”

Find My gibi uygulamalar aracılığıyla konum paylaşımı son yıllarda çoğaldıkça, görünüşte güvenlik için, ancak arkadaşlar arasındaki karmaşık dinamiklerin yan etkisi ile bazı arkadaşlıkların temel unsuru haline geldi.

Etki, özellikle Z Kuşağı ve Y kuşağı arasında, yaşıtlarının her zaman nerede olduğunu bilme olasılığına sahip ilk nesiller arasında fark edilir. Arkadaşların birbirleriyle iletişim kurma şeklini değiştirdi ve mahremiyet çizgilerini bulanıklaştırdı. Arkadaşlar şimdi, bazen farkında olmadan ama saplantılı bir şekilde, sosyalleşirken birbirlerinin konumlarını kontrol edin ve – birinin nerede olduğu, ne yaptığı veya günlerinin nasıl geçtiği hakkında – tüm konuşmaları atlayın. Tüm bu bilgiler Find My’dan toplanabilir.

Find My sosyal bir deneyim olarak pazarlanmasa da, konumları paylaşmak, Instagram’da yakın bir arkadaş listesine veya Snapchat’te özel bir hikayeye dahil olmak gibi bir tür test haline geldi, daha yakın arkadaşlıklara işaret edebilir.

Jade Calvin-Nau, arkadaşlarla bağlantıda kalmak için Find My’ı kullanıyor. Kredi… The New York Times için Adrianna Newell

Konum paylaşımı yeni değil. 2011’de Apple, Arkadaşlarımı Bul’u yayınladı. Pew Araştırma Merkezi’ne göre 2013’te ABD’li yetişkinlerin yüzde 7’si sosyal medyadaki konumları kontrol ettiklerini veya konumlarını arkadaşlarıyla paylaştıklarını söyledi. Harris Anketine göre, bu yıl Z kuşağının yüzde 69’u ve Y kuşağının yüzde 77’si konum paylaşım özelliklerini en azından bazen etkinleştirdiklerini söylerken, bu oran genel olarak ABD’li yetişkinlerin yüzde 62’si.

Ancak şaşırtıcı ve ölçülmesi daha zor olan şey, gençlerin konum bilgilerini ne kadar yaygın olarak paylaştığıdır. Bazıları, uygulamada bir düzine veya daha fazla arkadaşı takip ettiklerini ve bu arkadaşların onları takip ettiğini söylüyor.

Bu özellikler sadece Find My ile sınırlı değildir. Flört, yemek teslimi ve araç çağırma uygulamaları genellikle konum verisine erişim ister. Facebook’un Messenger’ı, Snapchat’in Snap Haritaları ve tümü iPhone’larda ve Android telefonlarda bulunan aile odaklı Life360 gibi üçüncü taraf uygulamaları, gerçek zamanlı konum paylaşma özellikleri sunar.

Ve konum paylaşımı bazı akıllı telefonlarda yerleşik olarak bulunur. 2015’ten itibaren Find My Friends iPhone’lara otomatik olarak yüklendi. 2019’da o ve Apple’ın cihaz bulma uygulamaları Find My iPhone ve Find My Mac, tek başına Find My’a dahil edildi. Android telefonlara önceden yüklenmiş olarak gelen Google Haritalar da benzer bir konum paylaşma özelliğine sahip.

Facebook’ta check-in veya Instagram ve Twitter’da konum etiketlemede olduğu gibi, kullanıcılar Find My’da konum paylaşımını tercih eder. Ancak bu özelliklerden farklı olarak Find My, kullanıcılar kabul ettikten sonra, bir saat, gün sonuna kadar veya süresiz olarak paylaşma seçenekleriyle gerçek zamanlı konumu paylaşır.

Bayan Calvin-Nau, “Herkes herkesin her zaman nerede olduğunu biliyordu” dedi. “Kimsenin ‘Neredesin?’ demesi için hiçbir sebep yoktu. Sadece kontrol edebilirsin.” Kredi… The New York Times için Adrianna Newell

Londra Üniversitesi City’de dijital sosyoloji alanında kıdemli öğretim görevlisi olan Michael Saker, Find My ile “belirli bir konuma ulaşırken aktif olarak bir şeyler yapmayı seçmiyorsunuz çünkü konumunuzu sürekli paylaşıyorsunuz” dedi. Sonuç olarak, “o eylemle iç içe geçmiş bir yakınlık var” diye ekledi. “Arkadaş olmanın bir doğrulaması var.”

Ancak, bir dijital haklar grubu olan Electronic Frontier Foundation’ın siber güvenlik direktörü Eva Galperin, özellikle kullanıcılar konumlarını kiminle ve ne kadar süreyle paylaştıklarının farkında değillerse veya buna rıza göstermiyorlarsa, konumları paylaşmak gizlilik endişeleriyle gelebilir. Kullanıcılar ilk başta onay verse bile, arkadaşlar arasındaki beklentiler devre dışı bırakmayı zorlaştırabilir, dedi.

“İnsanlar bu tür belirsiz veri paylaşımlarını yakın aileleri veya arkadaş grupları içinde normalleştirildiği için yapıyor” dedi. “Hiç kimse bu paylaşıma karşı zorlamayı normalleştirmedi.”

Bir yorum istendiğinde, bir Apple sözcüsü, konumları paylaşmaya nasıl başlayacağınıza ve durduracağınıza ilişkin talimatların bulunduğu Find My için bir destek sayfasına başvurdu.

24 yaşındaki Jade Calvin-Nau için Find My, arkadaşlarıyla bağlantıda kalmasına yardımcı oluyor. Üniversitede, uygulama sosyalleşmeyle ilgili olduğu kadar güvenlikle de ilgiliydi. O ve arkadaşları, bir gece dışarı çıktıktan sonra herkesin eve sağ salim dönmesini sağlamak veya buluşup buluşamayacaklarını görmek için kontrol etti.

“Herkes herkesin her zaman nerede olduğunu biliyordu” dedi. “Kimsenin ‘Neredesin?’ demesi için hiçbir sebep yoktu. Sadece kontrol edebilirsin.”

Mezun olduktan sonra, Bayan Calvin-Nau’nun Find My’daki haritası, ülkenin dört bir yanına dağılmış bir iletişim simgeleri takımyıldızına açıldı. Şu anda konumunu 18 kişiyle paylaşıyor. NY, Binghamton’daki dairesinden, uygulamayı günde beş kez kontrol ettiğini ve herkesin nerede olduğuna dair “eğlenceli bir küçük tahmin oyunu” oynadığını söyledi.

“Sosyal medya gibi” dedi. “Giriyorsun, kontrol ediyorsun. Twitter’ı yeniler gibi yeniliyorum.”

Olive Okoro, konumunu en çok güvendiği bir düzine arkadaşıyla paylaşıyor. Kredi… New York Times için Jake Dockins

19 yaşındaki Olive Okoro, arkadaşlıkları güçlendirmek için Find My’ı kullanıyor. Konumunu en güvendiği bir düzine arkadaşıyla paylaşıyor. Apple’ın mesajlaşma servisi iMessage, kullanıcılara birileri onlarla konum paylaşmaya başladığında ve bunu durdurduğunda bildirir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bayan Okoro, başlamayla ilgili bildirimin “bir ayrıcalık” olduğunu söyledi. Durmakla ilgili olsa da, “bıçak gibi geliyor” dedi. “Aslında ‘İçimden nefret ediyorsun’ gibi bir şey.”

Bu yaz, Bayan Okoro iki arkadaşıyla arası bozulduğunda, ilk dijital kıdem tazminatı, telefon numaralarını engellemek veya sosyal medyada takiplerini bırakmak değil, onun yerini paylaşmayı bırakmaktı. Dallas’ta evde mi yoksa Texas College Station’da mı okulda olduğunu ya da nerede olduğunu bilmelerini istemiyordu.

“Artık o arkadaşlık olmadığında, hemen konumumu geri alıyorum” dedi.

Kar amacı gütmeyen bir teknoloji araştırması olan Veri & Society’de teknolojinin aileleri nasıl etkilediğini araştıran Amanda Lenhart, tipik olarak sosyal medya tarafından teşvik edilen kaçırma korkusu Find My’a kadar uzanabilir, çünkü konum paylaşımı insanların zamanlarını nasıl ve kiminle geçirdiğini ortaya çıkarır, dedi. Bu artan farkındalık “rahatsız edici ve duygusal olarak zor olabilir” dedi.

Bayan Lenhart, “Arkadaşlarınızın nerede olduğunu ve ne yaptığını görebiliyorsanız, ne zaman toplandıklarını ve orada olmadığınızı da görebilirsiniz,” dedi. “Sosyal medyanın, sevdiğimiz insanların faaliyetlerine, siz olmadan bir şeyler yapmalarını da içerebilen penceresini açıyor.”

21 yaşındaki Adira Gresham ve arkadaşları üniversite için Chicago’dan ayrılırken, konumlarını birbirleriyle paylaştılar. Bayan Gresham şimdi konumunu yaklaşık 20 kişiyle paylaşıyor. Günde en az iki kez uygulamasını kontrol ediyor ve arkadaşlarının bir yerde ne yaptığını ve neden onsuz orada olduklarını sormaktan utanmıyor.

“Eskiden şöyleydiler: ‘Lütfen dur. Bu biraz tuhaf,” dedi Bayan Gresham. “Artık tuhaf davranan ben olmadığımı biliyorlar. Bu gerçekten sadece bir güvenlik meselesi.” Bazen, “hepsi şaka yapıyor ve benim bir sapık olduğumu söylüyorlar” diye ekledi.

Ama Bayan Gresham bazı çizgiler çizdi. Evvel, arkadaşları tartışırken, bir arkadaşı, kavga edebilmeleri için diğer arkadaşının yerini paylaşması için onu ikna etmeye çalıştı. O vazgeçti.

“Bunun delilik olduğunu hissettim. Bu çılgıncaydı,” dedi. “Bu onun mahremiyetine zarar verir, çünkü gidip başka birine söylemek için yerini benimle paylaşıyor.”

El Paso’dan 22 yaşındaki Karine Irwin’in Find My ile sert bir ilişkisi var. 2019’da eski bir arkadaşının, ilgilendiği birinin evinde olduğunu gördü. Arabayı oraya sürdü ve “Bil bakalım seni kim gördü” yazan bir not yazdı ve adını imzalayıp ön kapısına bıraktı. Kısa bir süre sonra, Bayan Irwin, eski arkadaşı ve ortak arkadaşları düştü.

“Kullanmasaydım öğrenemezdim” dedi. “Şimdi bunu bir nimet olarak görüyorum. Ama o zamanlar kesinlikle böyle hissetmiyordu.”

Bu olay dışında, Bayan Irwin, pandemi kısıtlamaları hafifledikçe Find My’ın neden olduğu diğer davranışsal endişeleri fark ettiğini söyledi. Konumunu paylaştığı beş arkadaşı, evleri olmayan yerlerde görünmeye başladığında, bu onu endişelendirdi – sadece kaybolma konusunda değil, aynı zamanda güvenlikleri konusunda da. Terapisti kısa süre önce Find My’ı silmeyi önerdi.

Bayan Irwin, “Benim biraz saplantım olduğunu düşünüyor,” dedi. Ancak arkadaşlarının nerede olduğunu bilmenin ve arkadaşlarının onun nerede olduğunu bildiğini bilmenin kendisini güvende hissettiğini de ekledi.

“Silebileceğimi sanmıyorum,” dedi.