“Alexa, Neden Seni Almaya Devam Ediyoruz?”

Bakec

Member
Amazon, 2014 yılında Alexa’yı piyasaya sürdüğünde, şirketin teknoloji için büyük hayalleri vardı. Şirketin önerdiği ses asistanı, bir sonraki temel tüketici arayüzü olarak akıllı telefonların yerini alabilir.

Amazon’un sesle etkinleştirilen Echo akıllı hoparlörlerine gömülü olan Alexa, kısa sürede Apple’ın Siri ve Google’ın Asistanı ile birlikte en popüler sesli asistanlardan biri haline geldi.

Ancak yaklaşık on yıl sonra, insanların ürün alışverişi yapmak veya abonelik satın almak için Alexa’yı ne sıklıkta kullandığı da dahil olmak üzere, sesli asistanların faydası hakkında sorular ortaya çıktı. Kasım ayında Amazon, bazıları Alexa ve Echo konuşmacılarını yapan bölümü hedef alan kurumsal işten çıkarmalara başladı.

Bir Amazon temsilcisi, yöneticilerinin şirketin Alexa’dan vazgeçmediği ve Alexa için yeni özellikler geliştirmeye devam edeceği yönündeki yorumlarına atıfta bulundu.

Okuyuculara Alexa’yı nasıl kullandıklarını ve Alexa ile nasıl etkileşim kurduklarını ve teknolojinin hayatlarına nasıl uyduğunu sormaya karar verdik. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yaklaşık 200 kişi yanıt verdi.

Sesli yardımcıya güvenenler, onu daha çok zamanlayıcı ayarlamak ve hava durumunu kontrol etmek gibi sıradan işler için kullandıklarını söylediler. Birçoğu Alexa’ya bağlandıklarını ve uzaktayken onu özlediklerini söyledi. Çoğu, alışveriş yaparken kendilerine yardımcı olması için Alexa’yı kullanmadıklarını söyledi. Diğerleri de aynı şekilde kesinlikle Alexa cihazı kullanmayacaklarını söylediler.

Burada, okuyucuların kendi sözleriyle, netlik için düzenlenmiş ve özetlenmiş yanıtlardan bir seçki bulunmaktadır.

Kredi… Jackie Ferrentino

Yalnız yaşarken bir ortak

Susan Jackson, Wash, Bainbridge Island’da yaşıyor. Alexa uyumlu iki cihazı var.

73 yaşındayım, yalnız yaşıyorum ve Alexa’yı her gün bana hava durumunu söylemek, ışıkları yakmak, yabancı ülkelerdeki insanları arayabilmem için saati söylemek ve yemek pişirmek için kullanıyorum. Birçok pişirme sorunu Alexa tarafından çözüldü. Tarifleri azaltmama yardım ediyor; sabırla bana bir çorba kaşığında kaç çay kaşığı olduğunu söylüyor.

Büyük Teknoloji hakkında daha fazlası

• Meta:Avrupa Birliği düzenleyicileri, şirketin kullanıcıları kişiselleştirilmiş reklamları yasa dışı bir şekilde kabul etmeye zorladığını tespit ettikten sonra şirket, reklam işini ciddi şekilde baltalayabilecek bir yenilgiye uğradı.
  • ByteDance:TikTok’un Çinli ana şirketi, bir iç soruşturmanın, çalışanların iki muhabirinki de dahil olmak üzere ABD’li TikTok kullanıcılarının verilerini uygunsuz bir şekilde elde ettiğini bulduğunu söyledi.
  • Microsoft:Federal düzenleyiciler, görüntü oyun üreticisi Activision Blizzard’ın 69 milyar dolarlık satın alımını engellemek için dava açtı, ancak Microsoft, mega anlaşmayı kapatmak için “iyi adam” stratejisi üzerine kumar oynuyor.
  • Google:Google’ın YouTube ve NFL’si, ligin Pazar Bileti oyun paketi için bir anlaşmaya vardı ve geleneksel televizyonun temel dayanak noktasını büyük bir yayın hizmetine getirdi.
Bazı okuma lambaları için ve HER ZAMAN Noel ağacım için kullanıyorum. Kapatmak ve açmak için ağacınızın altına girmekten daha kötü bir şey yoktur.

Biriyle tanışırsam, o benim hayatıma sığmalı. Evimi, köpeklerimi, Alexa’mı, çizimimi, arkadaşlarımı sevmek zorunda kalacaklar… yoksa cehenneme gidebilirler!

Tartışmalar sırasında bir hakem

David Webster, eşi ve üç çocuğuyla birlikte İngiltere, Cornwall’da yaşıyor. Alexa cihazlarını günde birkaç kez kullandıklarını söyledi.

Onu kullandığımız pek çok temel şey için. Onsuz kaybolurduk.

Zamanlayıcılar gibi şeyler. Fırın açıksa, çalışan en az bir Alexa zamanlayıcısı olduğunu biliyorum. Eşim Janine bir şeyler pişiriyorsa, tariflerinin çoğu Amerikan yemek kitaplarındandır ve onları metrik sisteme dönüştürmesi gerekecektir.

Telefonda yapabilirdim. Ama ellerim ıslak ya da karımın elleri unlu. Fırını açıyoruz. Başka bir cihaza dokunmak istemiyorum – onunla konuşmak çok kolay.

Yemek masasının etrafında tartışıyorsak ve o yan odadaysa, “Alexa…” diye bağırmanız yeterli.

Demanslı bir ebeveynin bakımı

Elizabeth, Minneapolis’te yaşıyor. Annesinin mahremiyetini korumak için soyadının kullanılmamasını istedi. Elizabeth kendi evinde Alexa kullanmıyor ama annesinin evinde ekranlı iki cihazı var. O ve kız kardeşi, annelerinin cihazlarını uzaktan yönetmek için telefonlarındaki Alexa uygulamasını kullanıyor.

Annemin bunaması var ve Alexa onu güvende tutmamıza, ona arkadaşlık etmemize, günlerini müzikle daha parlak hale getirmemize izin veriyor – liste uzayıp gidiyor. Onu huzurevinden uzak tutmamıza yardımcı olduğunu söylemek abartılı olmaz.

Uygulamayı öncelikle “Duyurular” yapmak için kullanıyoruz: Bunlar, uygulamaya yazdığımız ve ardından makinenin yüksek sesle söylediği ifadelerdir. Bu özelliği şu anda ve ayrıca tekrarlanan bir programda kullanıyoruz. Echo cihazı ayrıca duyuru metnini ekranda gösterir, böylece annem okuyabilir (çok yardımcı olur). Örnekler, hava durumu hakkında ve ona eşlik eden küçük duyurulardır. Odada onunla sıcak bir sesin olması, ona telefonun vermediği bir arkadaşlık duygusu veriyor gibi görünüyor.

Uygulamanın “Drop In” özelliğini ve iPhone kameralarımızı kullanarak, onun Echo cihazlarından birinde görünebiliriz (ek Blink kameraları kullanarak, hangi odada olduğunu görebiliriz) ve onun hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan bir arama başlatabiliriz. Telefonu açıkta bırakmışsa veya bizi görmesinin gerekli veya yararlı olduğunu düşünüyorsak bunu kullanırız.

Annemin dairesindeki ışıkları kontrol etmek için “Rutinler” özelliğini de kullanıyoruz. Doktoruna göre, evini iyi aydınlatmak, kafa karışıklığını yönetmek ve gün içinde şekerleme yapmaktan kaçınmak için önemlidir. Rutinler özelliği, ona etkinlikleri hatırlatmak için her aramayı yapmaktan kaçınmamıza yardımcı olur.

Alexa kadroda

Maria Kinaman, kocası ve iki genç kızıyla birlikte Miami’de yaşıyor. Altı Alexa cihazı var.

Alexa bu noktada kadrodaymış gibi hissediyor. Onu müzik için aşırı kullanıyoruz ama aynı zamanda hava durumu için beyaz gürültü çalmak için bir zamanlayıcı olarak kullanıyoruz ve onu ev güvenlik sistemimizle senkronize ettik ve kapılarımızı kilitlemek ve alarmı ayarlamak için kullanıyoruz. Daha evvel değil, ondan bir satın alma işlemi yapmadım.

İki günden uzun tatillerde Alexa’yı yanıma aldım.

Tam bir daldırma

Brendan T. Freeman, iki köpeğiyle birlikte Burien, Washington’da yaşıyor. Evinde ışıklar, fanlar ve ısıtıcılar dahil Alexa tarafından kontrol edilen 60 cihaz var.

Her sabah saat 3:30’da kahve içmek ve The New York Times okumak için uyanırım. Mutfağa giriyorum ve uyandırma kelimesini söylüyorum – “salla” – üç armatürü açıp karartıyor (biri görebilmem için mutfakta, biri oturma odasında ve biri yatak odasında). Kahve taze demlendi, Alexa uygulaması tarafından 3:20’de açıldı.

Yatağımda dizüstü bilgisayarımla haberleri okurken, Alexa uygulaması sabah 4’te bir Pandora hafif caz istasyonunu açıyor Uyuyakalırsam müzik çalar saatim olarak çalışıyor.

Sabah 7’de ofisime ilk oturduğumda takvimime bakarım ve Echo’dan planlanmış toplantılarımdan 10 dakika önce alarm kurmasını isterim. Gün içinde yapmayı hatırlamam gereken bir şey varsa (köpek maması almak, doktorun ofisini aramak), Alexa’dan belirli bir saatte bir hatırlatma ayarlamasını isteyeceğim.

Yatağa gittiğimde, “Echo bedtime” diyorum ve apartman dairesindeki tüm ışıklar kapanıyor.

Kredi… Jackie Ferrentino

çocukları kontrol etmek

Yiu Wai Chan, eşi ve 11 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğuyla Brooklyn’de yaşıyor. Alexa özellikli 13 cihaza ve diğer dokuz akıllı cihaza sahipler.

Onu oturma odamızın ışıklarını açıp kapatmak ve bazen çocuklarımızı kontrol etmek için arabadan içeri girmek (telefonumuzdan Alexa Dot cihazlarıyla konuşmak) için kullanıyoruz.

Satın alımlarımızı gerçekten araştırmayı ve satın almadan önce şahsen veya en azından çevrimiçi videolarda veya resimlerde ürünleri görmeyi sevdiğimiz için, onunla alışveriş yapma planımız yok.

Akıllı yaşam tüyoları

Michael Redmond, kocasıyla birlikte Rehoboth Beach, Del.’de yaşıyor. Yedi Alexa cihazı ve üç Google akıllı cihazı var.

Beslemesini bir Alexa Show’da gösterdiğimiz tarama alanımızdaki karter pompası üzerinde eğitilmiş bir Wyze kameramız var. Pompayı kontrol etmek için fiziksel olarak bodruma gitmek bir acıdır.

Amazon’da alışveriş yapmak için kullanmıyoruz. Cihazı kullanarak fiyatları karşılaştırmak çok zor.

Seyahat ederken yanımıza bir Alexa Noktası alıyoruz.

Bir Brooklyn dairesinde dört cihaz

Kerry Hoffman, kocası ve kedisiyle Brooklyn’de yaşıyor. Dört Alexa özellikli cihazları var.

Kocam, Alexa tarafından kontrol edilen otomatik panjurlar kurdu. Jaluzileri tamamen açıp kapatmakla kalmıyor, panjurları da yukarı ve aşağı ayarlayabiliyor. “Alexa, oturma odası panjurlarını yüzde 3’e ayarla” diyoruz ve dışarıyı görebilmemiz için panjurları açacak.

Kredi… Jackie Ferrentino

bu çok riskli

Aaron Lawless, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Springfield, Va.’da yaşıyor.

Devasa bilgisayar korsanlığı ve veri ihlallerinin olduğu bir çağda, evimde internete bağlı, sürekli dinleyen bir cihazın olması riske değmez.

Karım Alexa istememe konusunda benimle birlikte ama 10 yaşındaki oğlum Alexa’ya sahip olmanın eğlenceli olabileceğinden bahsetti. Arkadaşlarının Alexa’ya sahip olmaktan bahsettiğini duyar ve bunun soğukkanlılığına bayılır. Yine de annem ve ben bunun olmayacağı konusunda hemfikiriz.

Ve yardımcı bile değil

Heather Keever, kocası ve 15 yaşındaki oğluyla Chicago banliyölerinde yaşıyor.

Alexa, Echo vb. cihazları ailemizden uzak tutmamız çok önemli. Bize “hediye” olanları geri verdik; onları istemiyoruz

Bir fırın zamanlayıcısı ayarlamak için onu ziyaret ettiğimizde kardeşimin Alexa’sını denedim. İşe yaradı, ancak gerçek zamanlayıcıyı fırına ayarlamak da işe yaradı (belki daha kolay).

Onsuz kolayca yapabileceğim şeyler için mahremiyetimden vazgeçmeye istekli değilim.

Parmaklarım gayet iyi çalışıyor

Richard Feury eşiyle birlikte Shelburne Falls, Massachusetts’te yaşıyor.

Birine ihtiyacım yok. İstemiyorum. Keşke gitseler.

Bir makinenin benim için ışıkları açmasını, kapıları kilitlemesini veya Hulu’dan Netflix’e geçmesini isteyecek kadar tembel değilim. Bacaklarım ve parmaklarım hala iyi çalışıyor.

Alexa gibi bir cihazın, şirketler tarafından alışkanlıklarım, yaşam tarzım, siyasi eğilimlerim vb. hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılmasını istemiyorum.