AB Parlamentosu sürdürülebilir tüketime oy verdi

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Bay Perschke, ev aletleri teknisyeni olarak çalışıyorsunuz. Avrupa Parlamentosu'nda bugün oylanacak olan yeni onarım hakkı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Temel olarak bu çok iyi bir şey. Belki de başlık biraz talihsizdir çünkü şu ana kadar onarım hakkının bulunmadığını göstermektedir. Başlangıçta Avrupa Birliği'nin sürdürülebilirlik ilkelerinden bahsettiler ama konuyu bu şekilde bırakabilirlerdi.

Amaç, yılda 35 milyon tonluk AB teknik atık dağını azaltmaktır.

Bu tamamen hoş karşılanır. Ben de her şeyi daha onarılabilir ve sürdürülebilir hale getirmeye ve üreticilerin, satıcıların ve ithalatçıların, cihazların tüm kullanım ömrü boyunca yedek parçaları piyasadaki tüm oyunculara sunmasını sağlamaya kararlı olan Yuvarlak Masa Onarım Derneği'nin bir üyesiyim. . Ayrıca ürün tasarımının tamir dostu olmasını da sağlar; hiçbir parçanın birbirine yapıştırılmamasını veya sonradan takmayı imkansız hale getiren kalıcı olarak monte edilmiş elemanların kullanılmamasını sağlar. Ayrıca Almanya'da tüketicilerin onarım seçenekleri hakkında bilgi alabileceği bir onarım endeksi oluşturulmasını da talep ediyoruz. AB hukuku kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır.

Raf ömrü sabit olan parçaların buzdolaplarına veya çamaşır makinelerine bilinçli olarak yerleştirilmesi kesinlikle söz konusu değildir.
Sascha Perschke, ev aletlerinin programlanmış raf ömrü efsanesi hakkında

Aşınma parçalarının en başından beri birçok cihaza yerleştirildiğine, bunların arızalanmaya ve erken bir aşamada çöp yığınına gönderilmeye programlandığına dair komplocu bir söylem var.

Raf ömrü sabit olan parçaların buzdolaplarına veya çamaşır makinelerine bilinçli olarak yerleştirilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Ancak günümüzde birçok üretici rekabeti alt etmeye çalışıyor çünkü birçok müşteri her zaman en ucuz ürünü seçiyor. Bu alttan kesme, kaliteden ödün verilmesi anlamına gelir; çünkü daha ucuz malzemeler kullanılır. Müşteriler de uzun süredir buna benzer bir tavır sergiliyor: “Tamam, o zaman üç ya da dört yıl içinde yeni bir çamaşır makinesi alacağım.”

Eskiden daha mı kaliteliydi?

Geçmişte önemli olan uzun ömürdü ve cihazlar da buna bağlı olarak pahalıydı. Seçim daha küçüktü; daha az modele sahip daha az üretici vardı ve makinelerde daha az teknoloji vardı. Örneğin çamaşır makineleri temelde aynıydı; çamaşır yıkıyorlardı. Bugün çoğu zaman binlerce özel fonksiyonun dahil olduğu hissi geliyor.

Önümüzdeki birkaç yılda kalitenin önemli ölçüde artacağına inanıyorum. Ancak fiyatlar da önemli ölçüde daha yüksek olacaktır.
Sascha Perschke, sürdürülebilirlik kılavuzlarının olası etkisi hakkında

Garanti yükümlülüğü uzatılırsa ve müşterinin onarım hakları yasayla genişletilirse, büyük cihaz üreticileri kaçınılmaz olarak kaliteye yeniden daha fazla önem vermeyecek mi?

Bence de. Tüm sürdürülebilirlik yönergeleri ve kaynakları koruma ve CO₂ tasarrufuna yönelik ana hedef sayesinde kalitenin önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artacağına inanıyorum. Ancak fiyatlar da önemli ölçüde daha yüksek olacaktır.

Daha önce Teknisyenler için Yuvarlak Masa Onarım Derneği'nden bahsetmiştiniz. Bu grup da mevzuat beklemeden inisiyatif gösteriyor mu?

Kariyerimi anlamamla başlıyor. İki yıl önce kendi işimi kurduğumda, tamir etmenin buna değebileceğini insanlara kanıtlamak ve bu “tamir etmeye değmez, yenisini almak” anlayışına karşı mücadele etme hedefiyle yola çıktım. Bu nedenle, onarım hizmetlerinin yanı sıra yeni cihazların satışını da sunmama konusunda bilinçli bir karar verdim. Yeni bir şeyi tamir eden ve satan herkes hızla ikincisine yönelir; çünkü biz teknisyenler aynı zamanda onarımlarımıza bir yıllık garanti vermek zorundayız. Bunun yerine size yeni bir cihaz satarsam, garanti riski bende değil, üreticide olur. Sadece satış yapardım. Ama şu anda istediğim bu değil.

Yuvarlak masada bir şeyleri tamir etmenin yeni yollarını da icat ediyor muyuz?

Kesinlikle. Bulaşık makinelerinin metal tabanları için bir yapıştırıcı geliştirdim. Eğer makine zemini makine tuzundan dolayı delinmişse, böyle bir makine tamamen zarara uğrar ve değiştirilmesi gerekir. Yapıştırıcı uygulandıktan sonra delikler kapatılır, makine çalışmaya devam edebilir ve çöp yığını daha fazla büyümez. Başka örnekler de var.

Hangisi olurdu?

Çamaşır makinesi tamburları eskiden paslanmaz çelikten yapılıyordu. Artık neredeyse tüm üreticiler paradan tasarruf etmek için plastik variller kullanıyor. Yanlışlıkla bir çiviyi yıkarsanız, sıkma döngüsü sırasında çivi plastik küvetten fırlayabilir. Bu sıklıkla olur ve küvetteki bir delik tam bir kayıp anlamına gelir. Ayrıca böyle bir deliği kapatmak için mükemmel çalışan bir teknoloji geliştirdik.

Alternatif onarım.

Evet, aşırı gerilim nedeniyle bozulan elektroniklerde bile. Şimdiye kadar, çoğu zaman birkaç yüz avroya mal olan tamamen yeni elektronik cihazları hemen satın almak zorundaydınız, bu yüzden birçok müşteri yenisini almaya karar verdi. Üreticilerin bağlantı şemaları yoktu. Sürdürülebilirlik yönergeleri nedeniyle artık bunları kullanılabilir hale getirmek zorundalar. Genellikle devre kartındaki yalnızca bir kuruşluk parça kırılır.

Dürüst olmak gerekirse piyasada çok az vasıflı işçi var.
Sascha Perschke, Almanya'da onarım hakkının uygulanması olanaklarını anlatıyor

AB hukukunun bir sonucu olarak beklenen artan onarım siparişi durumu hiç yönetilebilecek mi? Günlük çalışma programın nedeniyle seni benimle konuşturmak zordu.

Dürüst olmak gerekirse piyasada bunu kontrol altına alabilecek çok az vasıflı işçi var. İşte siyasetin ilk başlaması gereken yer tam da burasıdır. İki yıldır bana destek olacak bir meslektaşı boşuna aradım. Şu ana kadar icra ettiğim ev aletleri teknisyenliği mesleği resmi olarak mevcut değil. Örneğin ben eğitimli bir elektrikçiyim; duvara kablo döşeyen biriyim. Ve daha sonra ev aletleri konusunda uzmanlaşan kişi.

Bir çözüm var mı?

Artık Esnaf Odası'nın bu mesleği tanıması lazım; Yuvarlak Masa bunun için uzun süredir mücadele ediyor. Daha sonra okuldan ayrılanları işe alabilir ve onları buna göre eğitebilirim.

Yayın Ekibi

Netflix & Co. için en iyi dizi ve film ipuçları doğrudan gelen kutunuza – her ay yeni.

Şu anki durumunuz özellikle nedir?

Komşu kasabadaki bir rakip, yaşı nedeniyle geçen yılın sonunda işi bıraktı ve halefi bulamadı. Artık tüm soruları da oradan alıyorum. Sipariş akışını nasıl kontrol edeceğimi düşünüyorum. Talebi azaltmak için kendimi daha pahalı hale mi getireceğim? Bu, daha fazla müşteriyi yeni satın almalar yapmaya teşvik edecektir. Bu da benim onarım felsefeme aykırı olur.

Bu da AB hukukunda

Tamir hakkı ile birlikte, müşterinin tamir talebinde bulunması halinde üreticinin garanti yükümlülüğü bir yıldan üç yıla kadar uzatılır. Üreticiler, garanti süresi dolduktan sonra bile cihazlarını tamir etmeli ve bağımsız atölyelere yedek parça sağlamalıdır. Çevrimiçi portallar, müşterilerin yerel onarım hizmetlerini bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Onarım hakkı, teknolojik atık dağlarını azaltmayı amaçlamaktadır.

AB Komisyonu'na göre her yıl yaklaşık 35 milyon ton atık, cihazların çok erken imha edilmesi ve tamir edilmek yerine yenileriyle değiştirilmesi nedeniyle oluşuyor. Tüketicilere verilen yıllık zararın 12 milyar avro olduğu tahmin ediliyor. Salı günü, Strasbourg'daki oylamada 584 milletvekilinin ezici bir çoğunluğu ilgili AB direktifine olumlu oy verdi, üç milletvekili aleyhte oy kullandı ve 14 milletvekili çekimser kaldı.

Formalite olarak değerlendirilen direktife AB ülkelerinin hâlâ nihai onaylarını vermeleri gerekiyor. Ancak tüketicilerin yeni yasadan faydalanması biraz zaman alacak: AB devletlerinin gereklilikleri ulusal yasalara dönüştürmek için artık iki yılı var. Onarım hakkı başlangıçta bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi büyük ev aletlerini, aynı zamanda tablet bilgisayarları ve akıllı telefonları da etkiliyor. Listenin önümüzdeki yıllarda genişletilmesi bekleniyor.

YUVARLAK MASA TAMİR: Kâr amacı gütmeyen Yuvarlak Masa Onarımı derneği 2018 yılı sonunda kuruldu. Üyeleri sürdürülebilir tüketim ve onarım hakkı için çalışıyor. Derneğin internet sitesinde “Ekolojik ayak izimizi azaltmak için ürünleri çok daha uzun süre kullanmamız gerekiyor” deniyor. Yılda birkaç kez düzenlenen ağ toplantıları ve etkinliklerinin amacı aktivistler, tamirciler ve bilim insanları arasındaki değişimi teşvik etmek ve yeni işbirlikleri yaratmaktır.

SASCHA PERSCHKE (44) eğitimli bir elektrikçidir ve ev aletleri teknisyeni olarak çalışmaktadır. 2018 yılından bu yana Burgdorf, Aşağı Saksonya'da bulunan “Hausgerätetechnik Perschke” şirketini serbest meslek sahibi olarak yönetmektedir.