zamanında bir devrimdi, şimdi bir vaha

dvrzener

New member
Milano 2 nasıl doğdu? Silvio Berlusconi'nin hayali nasıl gerçeğe dönüştü?

Milano 2, yetmişli yılların başında Silvio Berlusconi'nin ideal şehri yaratma hayalinden doğdu. Esas olarak çocuklar için çalışılan ve tasarlanan şehir. Aslında Berlusconi'nin -daha sonra bunu açıkça teknisyenlerine ilettiği- önlemlerinden biri de küçüklerin tehlikede olmamasıydı. Bu nedenle bisiklet yolları, cadde hizasında asla yaya geçidi olmayacak şekilde tasarlanan köprüler ve ana yol, insan yürürken veya bisiklete bindiğinde yolu görmeyecek, ancak yolu görecek şekilde oluşturuldu. çimenler, çayırlar, evler. Kısacası Berlusconi'nin fikrinin temel ilkesi, Milan 2'nin çocuk odaklı aileler için her zaman tatildeymiş gibi hissedebileceğiniz bir kale olması gerektiğiydi.

Neyi temsil ediyordu?
Berlusconi için bu kesinlikle karanlıkta kalmış büyük bir adımdı çünkü buna benzer bir şey yoktu. O, ileri görüşlü bir adamdı çünkü bugün bize neredeyse normal görünen, ancak Milano Politeknik Okulu da dahil olmak üzere hala çalışma konusu olan bir konsept yaratmak için her yolu denedi. Mimarlarıyla röportaj yaptık ve o dönemden bazı fantastik anekdotlar gün yüzüne çıktı.

Assi&Partners

Örneğin?

Örneğin Berlusconi ve mimarlardan biri bir zamanlar en güzel çiçek tarhını kimin yapabileceğini görmek için yarışmışlardı. Silvio Berlusconi gibi bir adamın ve girişimcinin ellerini toprağa koyduğunu (yeşilliğe çok düşkündü) ve böyle bir şey yaptığını hayal etmek beni çok etkiledi.

Milan 2 bugün nasıl?
Bugün Milano 2 cazibesini koruyor, mimari açıdan mükemmelliği ve şehre yakınlık ile yeşil ve çocuk dostu boyut arasındaki doğru uzlaşmayı temsil etmeye devam ediyor. Minikler, sabahları kendilerine eşlik eden gönüllüler sayesinde hâlâ bisikletle, okula ise yaya otobüsüyle gidiyor. Üstelik Milano 2'de mesafeler herkesin ulaşabileceği mesafede. Orada büyüdüm ve hala orada yaşıyorum ve her zaman hoşuma giden şey, içinde bulunduğu yeşil ortamdır. Mesela biz, kendilerini önünde başka binaların olduğu betonarme bir binanın içinde bulanlardan kesinlikle daha iyi deneyimledik. Terasta öğle yemeği yedik. Sonra eve döndüğümde güçlü bir şekilde algıladığım bir diğer şey de kendimi gerçekten cennetteymiş gibi hissetmemdir. Hafta sonları şehirde yaşayan birçok arkadaşımın aksine kaçma ihtiyacı hissetmiyorum. Burada herkesin akşam yemeği, kahvaltı ve öğle yemeği yiyebileceği yaşanabilir terasları var. Ve bizi Milano'dan yalnızca Lambro parkı ayırıyor; neredeyse iki otobüs durağı ya da scooter ile üç dakika. Milan 2 gibi bir bağlamda değişen tam olarak yaşam kalitesidir; park etme sorununuz yoktur, alışverişi boşaltmak zorunda kalmazsınız, hepsi gerçekten aile dostudur. Evde olduğunuzda gerçekten bir vahadasınız.

Milano 2 şehir planlaması açısından ne kadar önemli?
Bu kesinlikle daha geniş anlamda kentsel planlamaya bir dönüm noktası verdi: yollardan çimlere, ağaçlandırmalardan binaların korunma durumuna kadar. Yetmişli ve seksenli yıllar arasında inşa edilen ikincisi zaten gelişmiş bir şekilde tasarlanmıştı. Milano 2 son teknoloji ürünüydü, çok iddialı bir projeydi.

Özetle, neden Milano 2 olmak istediği yer?

Bir buçuk yıl önce, Milano 2'nin temsil ettiği benzersizlik ve emlak sektöründeki güçlü çekiciliği nedeniyle 1983'ten beri faaliyet gösteren, mahalledeki tarihi bir ajans olan Clem'i devraldım. Özellikle 25 yılı aşkın süredir Milano'da şirketimin sahibi olan ben, çok temel bir mantık yürüttüm: Kovid yeni bitmişti; Şehirde fiyatlar artmaya devam etti ve hala da devam ediyor ve bu nedenle genç aileler artık ev satın alamıyor ve alamıyor. Ancak Milan 2, Milan'ın yarısı kadar olan değerlerle öyleydi ve öyle de kalıyor. Bugün bir kişi 600 bin euroyla 180 m2 yani 4 yatak odalı ev alıyor, 500 bin euroyla 150 m2 alıyor. 450/500 bin ile Milano'da iki odalı bir daire satın alıyor. Ve muhtemelen garajı yok, park etme sorunu yaşıyor ve akşam eve geldiğinde bir saat kadar araba kullanmak zorunda kalıyor. Ayrıca, tüm temel ihtiyaçları istiyorsanız – anaokulundan orta okullara kadar devlet okulu hizmetleri kapsanır ve lise, San Raffaele Üniversitesi ve Uluslararası Okul gibi özel yapılarda herhangi bir eksiklik yoktur; Udine ve Cascina Gobba metro durakları yakındadır; bir süpermarket, eczane, bar, güzellik merkezi, spor kulübü ve daha fazlası mevcuttur; 24 saat güvenlik gözetimi mevcuttur – Milano 2 è olmak istediği yer.

Diğer şeylerin yanı sıra, günlerce düşünüyordum, Milano 2'de 28 konut ve toplamda yaklaşık 2.600/2.700 daire var. Portallara baktığımızda Milano 2'de satılık daireler 50/55 yani pazarın %2'si. Bu da orada yaşayanların kendilerini iyi hissettikleri ve ayrılmak istemedikleri anlamına geliyor.