Yönetici Karl-Ludwig Kley, enerji politikası ve nükleer enerjiyle ilgili bir röportajda

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Frankfurt am Main. Karl-Ludwig Kley'in üst düzey yönetici olarak uzun bir kariyeri var. Halen Lufthansa denetim kurulunun başkanıdır. Daha önce, diğer şeylerin yanı sıra, enerji devi Eon'un denetim kuruluna başkanlık etti ve ilaç şirketi Merck'in başkanıydı. Şimdi iklimin korunmasına ilişkin tartışmada sesini yükseltiyor. Onun ricası: “Yeni teknolojilere açıklık. Gerçekten iletişim kurun. O zaman kimsenin gelecekten korkmasına gerek yok.”

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Bay Kley, iklimin korunması hakkında muğlak bir alt başlık olan “öfkeli konuşmalar” içeren bir kitap yazdınız. Uzun yıllar üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra kendinizi şimdi kızgın adamların kampında mı buldunuz?

Erkek olduğumu inkar etmek istemiyorum. Ama hiçbir zaman gerçekten kızmadım, şimdi bile. Bu alt başlıktaki belirsizliği ilk okuyan sizsiniz; Yayıncı aslında iyi bir şey buldu. Alt başlığı uygun buldum çünkü on bölüm aslında konuşmalar gibi ama çok nadir veriliyor: pragmatik, amaç odaklı ve ideolojik olmayan. Ve şu gerçeği akılda tutarak: Ekonomi ve refah devletinin eşit şekilde dikkate alınmadığı bir enerji geçişi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Ve kitap, kurgu dışı bölümünde en çok satanlar listesinin ilk 10'una yaklaştı.

Bu beni hem mutlu etti hem de şaşırttı. Belki de kitabın herhangi bir köşeye konulamamasından kaynaklanmaktadır. Bir enerji geçişinin gerçekte nasıl etkili ve verimli bir şekilde tasarlanabileceğine dair nesnel bir tartışmayı davet ediyor.

Sürdürülebilir yakıtlar için çağrı

İklim korumanın kendisi için çok özel bir zorluk olduğu bir şirket olan Lufthansa'nın denetim kurulu başkanısınız. İklim dostu yakıt aşırı derecede pahalı olacağı için Lufthansa önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük kayıplar mı beklemek zorunda kalacak?

Sürdürülebilir yakıtlara ihtiyacımız var. Şu anda esasen yalnızca biyojenik kalıntılardan yapılanlar mevcut. Gazyağıdan üç ila beş kat daha pahalıdırlar ve yeterli miktarlarda mevcut değildirler. Eğer böyle kalsaydı haklı olurdun. Ama bu böyle kalmayacak.

Kitabınızda piyasanın karar vermesi gerektiğini yazıyorsunuz. Yeşil elektrik kullanılarak üretilen, iklime zarar vermeyen gazyağı şu anda fosil gazyağının sekiz katı daha pahalıdır. Piyasanın tek başına rekabetçi yeşil yakıtı nasıl sağlaması gerekiyor?

Ben farklı bir şey söylüyorum. Teknoloji söz konusu olduğunda gazyağının değiştirilmesi sorununa açık fikirlilikle yaklaşmalıyız. Şu anda ne biyojenik kalıntılar ne de elektrik bazlı alternatifler gazyağının yerini alabilecek durumda. İkincisi şu anda yalnızca test tesislerinde mevcuttur. Öncelikle ölçeklenebilir gerçek alternatiflerin var olduğu noktaya gelmeliyiz. Bu noktaya geldiğimizde aslında pazarın hangi teknolojinin galip geleceğine karar vermesi gerekecek. Ama henüz orada değiliz. Ve bunu Almanya'da da tek başımıza yapamayız. En azından pan-Avrupa işbirliğine ve muhtemelen hızlandırılacak bir finansman rejimine de ihtiyaç var.

İklim açısından nötr yakıt üretmek için çok sayıda başka konsept var, ancak bunların hepsi çok büyük maliyetler içeriyor.

Genel olarak geçmiş yılın enerji fiyatlarının yasını tutacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni enerji sistemimize milyarlarca avroluk yatırım yapacağız. Enerji geçişi pahalıdır. Yatıştırmanın faydası yok.

Dürüstlük geçmişte enerji tartışmalarında ne yazık ki ihmal edilmiştir, ancak yaygın kabul için son derece önemlidir. Hepimiz bir süre daha yüksek enerji maliyetlerine hazırlıklı olmalıyız.
Karl Ludwig Kley

Adil siyasetin koşulu olarak rekabet

Ancak bu son derece tehlikeli sosyal patlayıcılar mı yaratıyor?

Evet. Dürüstlük geçmişte enerji tartışmalarında ne yazık ki ihmal edilmiştir, ancak geniş kabul için son derece önemlidir. Hepimiz bir süre daha yüksek enerji maliyetlerine hazırlıklı olmalıyız. Politikacıların bir yandan bunu yeterince şeffaf bir şekilde aktarması, diğer yandan fiyat şoklarını hafifletecek araçlar üzerinde düşünmesi gerekiyor. Şunu da ekleyeyim: Bütün bunları ancak sektörümüz rekabetçi kalırsa finanse edebiliriz. Bu en az toplumsal sorun kadar önemlidir.

Bu doğru. Sonuçları nedir?

Kimya sektöründe Avrupa'da uzun yıllardır enerji yoğun büyük yatırımlar yapılmıyor. Bu eğilim son zamanlarda hızlandı. Kimya bir ağ içinde üretim yaptığı için bu durum uzun vadede değer zincirlerini parçalayabilir. En geç buna izin vermemeliyiz. Bu tür sorular her endüstri için, örneğin çelik endüstrisi için, ortaya çıkar.

Ne demek istiyorsun? Alman çelik endüstrisindeki binlerce işin yok olabileceğini kabul etmek zorunda mıyız?

Gelecekte rekabetçi bir şekilde işletemezsek, geleneksel endüstrileri elimizde tutmanın hiçbir anlamı yok. Bu aynı zamanda Alman sanayi tarihinin ikonları için de geçerlidir. Ayrıca ülke genelinde ekonominin tüm sektörlerinde vasıflı işçiler arıyoruz. Akıllı yerleşim ve yeniden eğitim programlarıyla bu harika vasıflı işçilere, yeni şirketler de dahil olmak üzere diğer şirketlerde uygun işler sunabileceğimizden kesinlikle eminim. Bu arada, bu geçmişte birçok kez başarılı oldu, özellikle Ruhr bölgesinde.

Japonya şu anda nükleer atık sorununa çözüm arıyor.

Neden bir Japon şehri nükleer atık deposu için başvuruyor?

Nükleer enerjiye sahip diğer ülkelerde olduğu gibi Japonya'da da atıkları nihai depolama tesisi olarak kabul edecek bir yer bulunmuyor. Artık ülkenin güneybatısında bir yer açılabilir. Tuhaftır ki, buna yönelik talepler küçük kasabanın kendisinden geliyor; sadece belediye başkanı bunu tamamen farklı görüyor.

Çelik üretimi için Avrupa çözümü

Gelecekte çelik nereden gelecek? Yeni bağımlılık tehlikesi yok mu?

Bir emtia olarak çelik uzun süredir Almanya'dan veya Avrupa'dan gelmiyor. Özel çelikleri her ülkede mi, yoksa Avrupa'da mı stratejik nedenlerle üretiyoruz, bir fikir meselesi; Kişisel olarak ben Avrupa çözümünden yanayım. Ancak şu anda Almanya'da dört federal eyalette ürettiğimiz 35 milyon ton özel çeliğe kesinlikle ihtiyacımız yok. Ancak yakın gelecekte hiçbir sorumlu kişinin bu konuyla ilgilenmesi muhtemel değildir.

Yakın zamanda nükleer silahların aşamalı olarak durdurulması konusunu -saygıyla- öne çıkardınız ve Ekonomi Bakanı Habeck ile bakanlığını ciddi başarısızlıklarla suçladınız. Zaten kaybedilmiş bir savaşta savaşmıyor musun?

Lütfen bana kızmayın; Seni orada düzeltmem gerekiyor. Birincisi: Bay Habeck'in yakın zamanda yaptığı, enerji şirketlerinin nükleer enerji santrallerinin işletiminin teknik nedenlerden ötürü sürdürülmesinin mümkün olmadığını söylediği yönündeki açıklamasına yanıt verdim. Bu ifade belki de bilmeden yanlıştı. Böyle kalamazdı. Bu gece pedal çevirmek değil; nükleer enerjiyle ilgili her tartışma bir gece eğlencesi olarak göz ardı edilmediği sürece. İkincisi: Kitabımda çıkışın bitmiş bir anlaşma olduğunu ve geri çevrilmemesi gerektiğini yazıyorum. Bahsettiğiniz röportajda da aynı şeyi söyledim. Dünden önceki günden beri savaş verdiğimi fark edemiyorum.

Nükleer enerjinin destekçisi olarak kendinize fiyat sorusunu da sormalısınız. İngiltere'de şu anda yapım aşamasında olan Hinkley Point C nükleer santrali, orijinal inşaat maliyetlerinin birçok katına mal olacak. Geleceğin operatörü, üretilen elektrik için rüzgar enerjisi üretim maliyetinin neredeyse üç katı olan fiyat garantisi talep ediyor.

Bir kez daha: Almanya'daki nükleer santrallerin kapatılması yönündeki siyasi kararı kabul ettim. Ve bu konuda yeni bir tartışma başlatmıyorum. Nokta. Ancak nükleer enerjinin teknolojik gelişimini ilerletmeye devam etmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. İlaç endüstrisi artık 30 yıl önce nedenini bile bilmediğimiz hastalıkların tedavisine yönelik ilaçlar sunuyor. Bugün, araştırmanın gelecekte nükleer enerjinin mevcut sorunlarını çözemeyeceğini iddia etmeye nasıl cesaret edebiliriz?

İklim pusulası

İklim değişikliği ile ilgili haber ve gelişmeler. Her Cuma bu bültende.

Fracking konusuna gelince, aynı zamanda çatışmacı bir rotadasınız. Bu ülkede doğal gazın yüksek basınçla ve kimyasal maddelerle üretimi masa dışındadır ve politik olarak da gerçekleştirilemez. Neden hâlâ Almanya'da hidrolik kırma çağrısı yapıyorsunuz?

Açıkçası bizim hidrolik kırmaya karşı hiçbir şeyimiz yok. Çünkü ABD'de fracking yöntemiyle elde edilen büyük miktardaki doğal gazı, burada izin verilenden daha kötü çevre koşullarında ithal ediyoruz. Bunu ikiyüzlü buluyorum. Bu nedenle bu seçeneği tamamen göz ardı etmememizi şiddetle savunuyorum.

Yine tartışmalı olan CCS teknolojisi söz konusu olduğunda en azından Habeck yanınızda. Peki gerçekten CO₂'ü yeraltında depolamamız gerekiyor mu?

Evet. Gerçekle yüzleşelim. Gaz kullanımı sadece 2030 yılına kadar geçici bir çözüm değil. En az 2050 yılına kadar mutlaka gaza ihtiyacımız olacak. Bunun için gaz santrallerine ihtiyacımız var. Daha fazla CO₂'nin atmosfere girmesini önlemek için bunları CCS teknolojisiyle birleştirmek çok mantıklıdır. Dışlamanın bir faydası yok.

Hoş olmayan gerçeklerden biri de iklimin korunması konusunda birçok alanda kendimize koyduğumuz hedeflerin gerisinde kalıyor olmamızdır. Federal hükümet de 2025 bütçesi kapsamında buna yönelik devlet yatırımlarını görüşecek. Ne talep ediyorsun?

Şimdiye kadar, tedbirlerin pratikte uygulanması durduğunda politikacıların hedefleri sıkılaştırması her zaman söz konusu olmuştur. Bu, harekete geçme yeteneğini gösterdi. Bu mekanizmanın tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Güvenilirliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Bu nedenle tedbirlerin uygulanmasına tam olarak odaklanılmasını isterim. Öncelikleri netleştirin. Bürokratik engellerden kurtulun. Yeni teknolojilere açıklık. Gerçekten iletişim kurun. Ve açık, tarafsız, demokratik söylemin erdemlerine dönüş. O zaman kimsenin gelecekten korkmasına gerek yok. Enerji geçişi hakkındaki tartışmayı takip ettim ve şunu söyleyen bir uygulayıcının katkısının eksik olduğu kanaatine vardım: Bir enerji geçişi yaratabiliriz, ancak lütfen ideolojik değil, teknolojik bir temele dayalı, gerçeklere dayalı ve bilimsel bir temelde. Şu gerçeği dikkate alırsak: Sadece iklime bakarsak ekonomimiz ve refah devletimiz çöker.