“Yeniden Avrupa’nın hasta adamı olma yolunda ilerliyoruz”

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Rainer Dulger, haftasını memleketi Heidelberg ile tüm lobi grupları gibi Federal İşveren Sendikaları Birliği’nin (BDA) bulunduğu Berlin arasında paylaştırıyor. Ancak röportaj bir “Heidelberg Günü”nde çevrimiçi olarak yapılıyor: BDA Başkanı, 2.800’den fazla çalışanı olan, pompa ve dozaj sistemleri uzmanı olan aile şirketi Prominent GmbH’nin ofisinde oturuyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sayın Dülger, Alman ekonomisi zayıflıyor, bir kez daha “Avrupa’nın hasta adamı” deniliyor. Sizin açınızdan durum nedir?

Alman ekonomisi iyi durumda değil ve bunun birçok nedeni var. Bir hastanın birden fazla hastalığı olduğu söylenebilir. Sağlıklıydık; şimdi bu değişti. Almanya’da en yüksek ücretlerden bazılarına, en yüksek vergilere, ek ücret maliyetlerine ve zayıf bir altyapıya sahibiz. Bununla sadece ulaşımı değil aynı zamanda dijitalleşmeyi ve enerjiyi de kastediyorum. Pek çok şeyle bağlantımızı çoktan kaybettik.

Ne olması gerekiyor?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Almanya’nın güçlü bir temeli var ama yenilenmesi gerekiyor. Sadece altyapıdan bahsetmek gerekirse: İnşaat çalışmaları nedeniyle hâlâ ekonomik faaliyetlerden kopmuş bölgeler var. On yılı aşkın süredir tamamen yanlış olan enerji politikası ise artık çürük meyvelerini vermeye başladı. Enflasyonu kontrol altına alamamamız da enerji maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Almanya’nın bir iş merkezi olarak stratejik rekabet edebilirliği artık eylemin odağı haline gelmelidir.

Bugün tartışılanların çoğu 1990’lardaki konum tartışmalarını anımsatıyor. Benzer olan ve farklı olan nedir?

Benzerlik şu ki, yeniden Avrupa’nın hasta adamı olma yolunda ilerliyoruz. Ancak nedenleri ve belirtileri farklıdır. Vasıflı işçi ve işçi sıkıntısının çok yüksek olması nedeniyle işsizlerin sayısı gösterge olarak önemini yitirdi. Ama artık birçok firmanın yurtdışında yatırım yapmasının daha karlı olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Bu tehlikeli bir gelişme çünkü bu ülke ancak güçlü bir ekonomik değer yaratımına sahipse güçlü olabilir. Onları ülkede tutmak en büyük öncelik olmalı.

İşgücü piyasası hâlâ güçlü. Bu şekilde mi kalacak?

Bana göre, durgunluğun işgücü piyasası üzerindeki etkisi çok şükür minimum düzeyde kalacak. Yapay zeka aynı zamanda yeni fırsatlar da yaratıyor. Gelecekte neredeyse tüm işyerleri yapay zeka ile temasa geçecek. Bu bizi daha üretken ve verimli kılabilir. İş daha kolay ve daha çekici hale gelebilir. Ancak bu potansiyele yeni bir zihniyetle yaklaşmamız gerekiyor. Ancak siyasette değer yaratma fırsatlarından çok düzenlemelere ilgi duyulduğunu gözlemliyorum.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Paha biçilemez

Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileri ile size eşlik ediyor.

Şimdi Şansölye Scholz, daha fazla dijitalleşme ve daha az bürokrasi sağlamayı amaçlayan Almanya Paktını duyurdu. Bürokrasi şirketleri ne kadar felç eder?

Almanya Paktı doğru yönde bir duyurudur. Ama ben bir girişimciyim ve bu yüzden neyin teslim edileceğini bilmek için bir duyurudan sonra masaya bir teslimat notunun gelmesine alışkınım. Ne yazık ki federal hükümetin teslimat notu hâlâ nispeten boş.

Fikirlerinize göre böyle bir teslimat notu nasıl görünürdü?

Daha fazla dijitalleşmeye, daha az bürokrasiye, daha düşük ek ücret maliyetlerine ve iyi bir okul eğitimine ihtiyacımız var. Bütün bunların, her vatandaşın bir şeylerin değiştiğini, her şeyin daha iyiye gittiğini görebileceği şekilde ifade edilmesi gerekiyor. Almanya, örneğin Corona sırasındaki ortak eylemde ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında kanıtladığımız gibi, krizlerle başa çıkabilir. İşler zorlaştığında ve gerçekten canımız yandığında, gerekirse çok hızlı olabiliriz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bürokrasiye sadık kalalım. Artık Heidelberg’de bir aile şirketi sahibisiniz. Bürokrasinin şirketleri ne kadar etkilediğine dair bir örneğiniz var mı?

Sosyal rapora ilişkin uygulama düzenlemelerini ele alalım. AB düzenlemelerine göre artık her büyük şirketin bunu vermesi gerekiyor. Her şeyin en ince ayrıntısına kadar raporlanması ve belgelenmesi gerekiyor. Formların doğru şekilde nasıl doldurulacağını açıklayan uygulama yönetmeliği bile neredeyse bir telefon rehberi kadar kalın. Bir de bunun üstüne AB tedarik zinciri kanunu var.

Daha önce sert bir şekilde eleştirdiğinizi.

Evet. Ve eleştirimi tekrarlamaktan asla yorulmuyorum. AB direktifi insan haklarının daha fazla korunmasına yol açmıyor; bu, çabalamaya değer bir şeydir ve Alman ekonomisi bunu asla göz ardı etmeyecektir. Durum tam tersi: Devlet düzenlemelerinin girişimci özgürlüğe nasıl müdahale ettiğini ve dolayısıyla ekonomik verimliliği nasıl engellediğini gösteriyor. AB direktifinin planlanma şeklinin korkutucu sonucu, birçok Alman şirketinin küresel değer zincirlerinden çekilmesi ve çeşitli iş ilişkilerini sona erdirmesidir çünkü orta ölçekli işletmelerin direktife uyması nesnel olarak imkansızdır. Ne yazık ki gerçek bu.

AB direktifi insan haklarının daha fazla korunmasına yol açmıyor; bu, çabalamaya değer bir şeydir ve Alman ekonomisi bunu asla göz ardı etmeyecektir. Durum tam tersi: Devlet düzenlemelerinin girişimci özgürlüğe nasıl müdahale ettiğini ve dolayısıyla ekonomik verimliliği nasıl engellediğini gösteriyor.
Rainer Dülger,

İşveren Başkanı

Kalifiye eleman sıkıntısından bahsettiniz. Demografik değişime karşı koymak için ne olması gerekiyor?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bir yönü hızlı bir şekilde hayata geçirebiliriz: dijitalleşme. Yarın yetkilerimiz dijitalleşseydi acil ihtiyaç duyulan kapasiteler serbest kalacaktı. Bunu mümkün olduğu kadar çabuk hayata geçirirsek daha verimli çalışabiliriz. Ancak buna karşı bir direnç var çünkü bazıları yapay zeka kullanımının faaliyetlerin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanacağından endişe ediyor.

İnsanların neden bir makinenin yerini almaktan korktuğunu anlayabiliyor musunuz?

Her şeyden önce, işler faaliyetlerle eş tutulduğu için sıklıkla bir yanlış anlama söz konusudur. Eğer bireysel bir iş artık gerekli değilse, çalışan başka bir işi üstlenebilir. Yapay zekayı kullanırken, onu nasıl doğru şekilde kullanabileceğimizi ve ondan mümkün olduğunca çok fayda elde edebileceğimizi anlama ve açıklama konusunda çok daha fazla çaba harcamalıyız. Bunun yerine yasaklardan ve rasyonelleştirmeden bahsediyoruz. Yapay zekayı işyerindeki yardımcı pilotlar olarak görmeliyiz.

İş bulma kurumları ağustos ayında 770.000 iş ilanı bildirdi. Bu pozisyonları doldurmak neden bu kadar zor?

Çoğu zaman kendi yolumuza çıkıyoruz. İyi yaklaşımlar var ama örneğin işgücü piyasasına kontrollü göç konusunda daha hızlı ve daha iyi olmamız gerekiyor. Kanun tek başına ülkeye nitelikli eleman kazandırmıyor. Bu uzmanlık ve iyi yapılar gerektirir. Geçici istihdam büroları her ikisine de sahiptir. Yurt dışından işçi edinmelerine izin vermeliyiz. Hemşirelik örneğini ele alalım: Filipinler’de hemşirelik mesleğinde iyi eğitim almış birçok insan var. Elbette Almanya’dan gelen küçük bir hemşirelik servisi Manila’da çalışan edinemez. Ancak geçici istihdam büroları bu işi üstlenebilir ve gerekirse eğitim de verebilir. Ancak bunu yapmalarına izin verilmiyor.

ABD, Enflasyonu Azaltma Yasası ile birçok şirketi kendine çekiyor. ABD neyi Almanya’dan daha iyi yapıyor?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Çok şey var ve bundan öğrenebiliriz. Amerikalılar teşvikler yaratıyor. Avrupalılar, özellikle de Almanlar yasaklarla, düzenlemelerle çalışıyor. E-mobiliteyi ele alalım. Amerikalılar, araç filosunu elektrikli hale getirenlere ikramiye veya daha ucuz elektrik vaat ediyor. Avrupa’da içten yanmalı motorlar yasaklanıyor. Çalışma hayatımda birçok teknolojik gelişme yaşadım. Önceki teknolojiyi yasaklamanın hiçbir anlamı yok. Kimsenin faks kullanmasını yasaklamak zorunda değildiniz; e-postayla kendi işini halletti. Bir konuda açık olmalıyız: Yasaklar teşvik ve yenilik yaratmaz, yalnızca hüsrana uğramış bir toplum yaratır. Bunu ısıtma kanunuyla da fark ettik. Teşvikler neredeydi? Mevcut yasaklama kültürünün zararlı olduğunu düşünüyorum.

Avrupa’da içten yanmalı motorlar yasaklanıyor. Çalışma hayatımda birçok teknolojik gelişme yaşadım. Önceki teknolojiyi yasaklamanın hiçbir anlamı yok.
Rainer Dülger,

İşveren Başkanı

Bu gelişme arttı mı?

Evet maalesef. Ancak sadece mevcut federal hükümeti suçlamıyorum çünkü tamamen yanlış yönlendirilmiş enerji politikası sadece birkaç yıldır mevcut değil. Ayrıca yasalarımızın önemli bir kısmı Brüksel’deki bürokrat ve aktivistlerin dürtülerine dayanıyor. ABD’de tamamen farklı bir ekonomik kalkınma kültürümüz var ve bunu Avrupa’da da görmek isterim.

Uzun vadede, IG Metall çelik sektöründe haftanın dört günlük olması için baskı yapıyor. Tartışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tam maaş tazminatıyla dört günlük bir haftada başarılı bir şey göremiyorum. Sonuçta ülkemizde ciddi bir vasıflı eleman sıkıntısı var. Amacımız insanların daha fazla çalışmayı istemesini sağlamak olmalı. Bu, örneğin brütten daha fazla net ile yapılabilir. Aynı zamanda insanlar çalışma saatlerinde daha fazla esneklik istiyor. Modern ve esnek çalışma süresi kanunu bunun temel şartıdır. Biz de işverenler olarak gelecekte sosyal ortaklarımızla birlikte makul çalışma süresi modelleri ve iyi çözümler bulmaya devam edeceğiz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun