Yeni Nesille Tanışmak İçin Eski Siyahların Sahip Olduğu İşletmeler Yeniden Başlatılıyor

Bakec

Member
Kozmetik markası Fashion Fair’in en çok satan ruju Chocolate Raspberry, makyaj tezgahlarından kaybolduğunda, birçok Siyah kadın umutsuzluğa kapıldı. Canlı macenta tonu, kahverengi ten tonlarına karşı çıktı ve şirket 2018’de iflas edene kadar onlarca yıldır makyaj masalarında ve banyo dolaplarında bir dayanak noktası olmuştu.

Ancak Haziran ayında bir akşam, diğer birkaç kozmetikle birlikte bu pigment, ikonik markanın yeniden lansmanını kutlamak için bir grup iyi topuklu kadının toplandığı Manhattan’daki Century Association’da yeniden tanıtıldı.

Katılan iki kez Pulitzer ödüllü oyun yazarı Lynn Nottage, bu yılki Tony Ödülleri’nde kırmızı halıda makyaj yaptığında, ilk moda ilham kaynağı olan annesine ve büyükannesine bağlı hissettiğini söyledi.

Bir e-postada “Moda Fuarı, ben büyürken evimde büyük görünüyordu” dedi. “Siyah güzelliğini temsil ediyordu, karmaşıklığı temsil ediyordu ve aynada denediğim ilk makyajdı.”

Fashion Fair, yakın zamanda yeniden dirilen bir dizi etkili Siyahi şirket arasında yer alıyor. 20. yüzyılda, diğer markalar reddettiğinde Siyah tüketicileri hedefleyip onlara hizmet ederek başarılı olmalarına rağmen, bu şirketlerin çoğu rekabetçi kalmak ve işlerini bir sonraki çağa taşımak için mücadele ettikten sonra dışarı çıktı. Şimdi, bazı Siyah iş kadınları – sıfırdan yeni markalar başlatmak yerine – bu işletmelerin mirasını sürdürmekle ilgilendiler ve onları yeniden başlattılar. Diğer durumlarda, Siyah girişimciler, siyah insanların imajlarını mallarını satmak için yanlış bir şekilde kullanan tanınmış beyazların sahip olduğu işletmelerden ilham alan şirketler kurmuştur.

Eski markalar birkaç güncelleme aldı. Siyah saçlı dev imparatorluğu olan Fashion Fair ve Madam by Madam CJ Walker gibi şirketleri yeniden başlatmak için yeni sahiplerin çoğu, ürünlerinin ambalajlanması, pazarlanması ve üretiminin yönlerini değiştirdi. Ancak, siyah topluluklarda zenginlik inşa etmeyi yoğun bir şekilde vurgulayan şirketlerin orijinal misyonlarını onurlandırmayı amaçlıyorlar.

Önde gelen Black dergileri Ebony ve Jet’i yöneten Johnson Publishing’in eski CEO’su Desirée Rogers ve şirketin eski COO ve dijital başkanı Cheryl Mayberry-McKissack, Johnson’ın 2019’da Fashion Fair’i satın alması gerektiğinde satın aldı. iflas ilan ettikten sonra marka. Fashion Fair isim tanınırlığına sahipti, ancak hepsi annelerinin ve büyükannelerinin ürünleri kullanmasını izleyerek büyümemiş olan yeni nesil kadınlar için markayı, tedarik zinciri kesintileriyle birlikte bir pandeminin ortasında yeniden başlatmak zordu.

Fashion Fair, yakın zamanda yeniden dirilen birkaç etkili Siyah şirket arasında yer alıyor. Kredi… New York Times için Nolis Anderson
Desirée Rogers, solda ve Cheryl Mayberry-McKissack, orijinal misyonuna sadık kalarak markayı güncellemek istedi. Kredi… New York Times için Nolis Anderson

Aynı zamanda, yalnızca hatırladıkları Siyah kadınlar için aynı tamamlayıcı renkleri beklemekle kalmayıp, aynı zamanda ürün içeriklerini ve şirketin Siyah topluluğuna yaptığı yatırımı da önemseyen çağdaş tüketicilerden yoğun kurs vardı. Marka daha önce dergi reklamları, şık mağaza içi satış kadınları ve gezici bir gösteri ile adını duyurmuşken, müşteriler artık markayla sosyal medyada karşılaşabiliyordu.

Eunice Johnson, şirketi 1973 yılında, Afrikalı Amerikalılara hizmet veren beyazlara ait kozmetik şirketlerinin cilt aydınlatmasına odaklandığı ve rutin olarak Siyah kadınların cilt tonlarını tutturamadığı bir dönemde Siyah kadınların makyaj ihtiyaçlarına hizmet etmek için kurdu. Bayan Rogers ve Bayan Mayberry-McKissack, topluluklarının diğer üyelerini öne çıkarmanın ve desteklemenin yanı sıra bu müşterilere hizmet vermeye devam etmek istediklerini söyledi. Güzellik endüstrisindeki Siyah iş kadınlarına akıl hocalığı yapıyorlar ve kampanyalarda Siyahların sahip olduğu diğer markalara katılıyorlar. Siyah kadınlar, çalışanlarının yüzde 80’ini oluşturuyor.

Bir McKinsey araştırmasına göre, Siyahların kurduğu ve Siyahların sahip olduğu markalar 2021’de güzellik endüstrisindeki gelirin yüzde 2,5’ini oluştururken, Siyah tüketiciler güzellik harcamalarının yüzde 11,1’inden veya 6,6 milyar dolarından sorumluydu.

Bayan Rogers, “Cheryl ve ben servet açığında bir fark yaratmaya çalışıyoruz” dedi. “Ve güzellik kesinlikle o sektörde yaptığımız harcamaların miktarı için yeterince temsil edilmediğimiz bir alandır.”

Siyahi işletmeler, Afrika kökenli Amerikalı mahallelerde uzun zamandır bir temel ve aynı zamanda bir gurur kaynağı olmuştur. Jim Crow yasaları, Siyah insanlar için istihdam fırsatlarını ciddi şekilde sınırladı ve Afrikalı Amerikalıların beyaz işletmeleri himaye etmesi genellikle yasaklandı. Siyah girişimcilik zorunluluktan ortaya çıktı – sadece geçimini sağlamanın değil, aynı zamanda bir Siyah kişi olarak güvenli bir şekilde alışveriş yapmanın bir yolu olarak. 1900’lerin başında, tarihçi Juliet EK Walker’ın “Siyahi Ticaretin Altın Çağı” olarak adlandırdığı şey, siyahların sahip olduğu işletmeler patladı ve ülke çapında rekor sayılara ulaştı.

Madam CJ Walker, ünlü saç deva markasını bu dönemde başlattı. Şirket onu ülkenin ilk siyah kadın milyonerlerinden biri yaptı, ancak operasyonları 1981’de yavaşladı.

2013 yılında Sundial Brands’in kurucusu Richelieu Dennis, Madam CJ Walker markasını satın aldı. Unilever 2017’de Sundial’i satın aldıktan sonra Madam, birçok kişinin hastalık ve kötü yaşam koşulları nedeniyle saçlarını kaybetmekle mücadele ettiği bir dönemde Siyah insanlara kafa derisi hijyeni konusunda yardım etmeyi amaçlayan çizgiyi yeniden diriltmek için Walmart ile birlikte çalıştı.

Madam by Madam CJ Walker’ın yeni sahipleri, ürünlerin ambalajlanması ve pazarlamasının özelliklerini değiştirirken, kurucunun Siyah topluluğa geri verme mirasını sürdürmeyi hedefliyorlar. Kredi… Madam CJ Walker aracılığıyla

Resmi olmayan bir Madam danışmanı ve Bayan Walker’ın torununun torunu ve resmi biyografi yazarı A’Lelia Bundles, “İnsanlar bana her zaman ‘Orijinal formüle sahip misiniz?’ diye soruyorlar” dedi. “Aslında orijinal formüle sahibim ama Madam Walker’ın 1906’da yaptığı şey 1906 için devrim niteliğindeydi. Şimdilik devrimci olmak istiyoruz.”

Bayan Bundles, amacını vurgulamak için Instagram’da, imzası Harika Saç Ekicisi olan ve 1912 Waverley Electric’i kullanan Bayan Walker’ın bir fotoğrafını yayınladı. “Artık Tesla kullanıyor olurdu!” Bayan Bundles gülerek söyledi. Bir başka güncelleme örneği, ham petrolden elde edilen petrolün markanın saç ve saç derisi tedavilerinden çıkarılması olduğunu söyledi.

Ancak şirketin yeni versiyonu, Bayan Walker’ın misyonundan çok uzaklaşmadı. Sundial’in CEO’su Cara Sabin, Bayan Walker’ın amacının sadece başarılı olmak değil, aynı zamanda diğer Siyah kadınları stilist ve satış temsilcisi olarak eğiterek kendi kendine yeterli olmalarına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Bayan Walker saç deva ürünleri satıyordu, “ancak zamanla kadınların ihtiyaç duyduğu şeyin eğitim ve finansal bağımsızlık olduğunu anladı” dedi Bayan Bundles.

2018’de Sundial’in kurulmasına yardım eden ve Siyah kadın dergisi Essence’ın sahibi olan Richelieu Dennis, mülkü Siyah iş kadınları için bir kuluçka merkezi olarak kullanmak amacıyla Bayan Walker’ın Irvington, NY’deki eski mülkü Villa Lewaro’yu satın aldı. Pandemi nedeniyle yüz yüze programlama hala beklemede, ancak Bay Dennis 2020’de başlattığı Yeni Sesler Fonu’na katkıda bulunmaya devam ediyor ve renkli girişimcilerin kadınlarına 100 milyon dolar vaat ediyor.

Bayan Bundles, “Topluluktan faydalandığınız için topluma doğrudan geri veren topluluk ticareti dedikleri şey bu” dedi. “Bu, Madam Walker’ın kendi geri verme fikirlerine çok benziyor, çünkü toplum sizi desteklediği için kazanç sağlıyorsunuz ve bu nedenle içine bir şeyler koymanız gerekiyor.”

A’Lelia Bundles, resmi olmayan bir Madam danışmanı ve Bayan Walker’ın torununun torunu ve resmi biyografi yazarı. Kredi… Anya Chibis
2013 yılında Madam markasını satın alan Sundial Brands’ın CEO’su Cara Sabin. Kredi… Madam CJ Walker aracılığıyla

Diğerleri, siyah yerlileri logolarında ve figüran olarak kullanmaktan çıkar sağlayan beyazların sahip olduğu şirketler tarafından gerçekleştirilen tarihi yanlışları düzeltmeye çalıştı. Master P olarak bilinen rapçi ve iş adamı Percy Miller, bu eğilime yanıt olarak Amca P’nin gözleme karışımları ve pilav serisini geliştirdi.

Bay Miller, “Çocukken, büyükannem bana her zaman ‘Bu ürünleri alın çünkü onlar bize ait’ derdi” dedi. Ama “Yaşlandım ve Jemima Teyze ile Ben Amca’nın model olduğunu anlamaya başladım ve bu markalardan elde edilen gelirlerin hiçbiri topluluğa ve ailelerine yardım etmeye geri dönmedi; sadece saf bir alay konusuydu.”

Tarihsel olarak, beyazlara ait bir şirket, yiyecek veya hizmetinin kalitesini vurgulamak istiyorsa, bunu yapmak için sıklıkla bir Siyah kişinin imajını kullandı ve Afrikalı Amerikalıların yalnızca aşçı, hizmetçi ve çiftçi olarak değerli olduklarına dair ırkçı klişeler üzerinde oynadı.

Ben Amca’nın pilavı ve Jemima Teyze kahvaltı yiyecekleri bu taktiğin başlıca örnekleriydi. Pirinç yetiştirme ve gözleme uzmanlıkları nedeniyle, gerçek hayattaki Frank Brown ve Nancy Green, ürünlerin yüzleri olarak işe alındı, ancak yetenekleri kabul edilmedi veya finansal olarak ödüllendirilmedi. (2020’de Quaker Oats, Jemima Teyze adını bırakıp ambalajını değiştireceğini ve Ben Amca’nın adını Ben’in Orijinalleri olarak değiştireceğini açıkladı.)

Bay Miller, “Bunlar, inşa ettikleri ve nesilden nesile aktardıkları aile markaları ve biz bunun hiçbir parçası olmadık” dedi ve ekledi, “Bu anlatıyı değiştirmek istedim.” ”

Bay Miller, oradaki çiftçileri istihdam etmek için pirincini Gana’dan temin ediyor. Karının bir kısmı, New Orleans ve St. Louis’deki düşük gelirli çocuklar ve yaşlılar için programları finanse ediyor. Ve ürünleri satmak için kendi imajını – güneş gözlüklü bir fotoğrafını – kullanıyor.

“Kesinlikle nesiller boyu zenginlik inşa edebiliriz” dedi. “Ve daha önce oyuna girdik, kim bilir bu şirketlerden birinin vurup milyarlarca dolarlık bir işe dönüşeceğini mi?”

Fashion Fair’den Bayan Rogers, siyahların sahip olduğu uzun süredir devam eden işletmeleri canlandırmanın yenilerini başlatmak kadar önemli olduğuna inanıyor. Kendisi ve Bayan Mayberry-McKissack için makyaj markasını geri getirmeye çalışmamanın “utanç verici” olacağını söyledi. Abanoz da geçen yıl yeniden canlandırıldı.

Bayan Rogers, “Bu kadar önemli olan şeylerden biri, kültürümüzün özellikle Amerika’da sürdürülmesidir” dedi. “Bize çok iyi hizmet eden bu gelenekleri ve inanılmaz markaları korumada biraz daha iyi olmalıyız.”