Yapay zeka ofislerde ve restoranlarda çalışanları nasıl izliyor?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Sessiz ve fark edilmeden, ancak sonuçlarıyla: Birçok çalışan yapay zekanın işyerlerinde zaten çalıştığından habersiz. Örneğin, yapay zeka garsonların personeline servis yapma hızını ölçebilir veya patrona çalışanlarının çalışma saatleri içinde YouTube videoları izlediğini bildirebilir.

Daha fazlasını okuyun Reklamcılık

Sussex Üniversitesi'nde dijital dönüşüm üzerine araştırmalar yürüten İngiliz araştırmacı Steven Rolf, Friedrich Ebert Vakfı'nın yeni bir çalışmasında yapay zeka ve algoritmik yönetim sistemlerinin (AAMS) kullanımını Avrupa hizmet sektörüne odaklanarak inceledi. Sonucu: Çalışma hayatında çoğu insanın farkında olduğundan çok daha fazla yapay zeka var. Ve bu her zaman çalışanların yararına olmuyor.

Depo, satış, teslimat hizmetleri, sağlık personeli, ikram ve çağrı merkezlerindeki çalışanlar bu gelişmeden özellikle etkileniyor. Rolf, “Normalde çalışanların hala bir insan patronu vardır, ancak bu yöneticinin kararları giderek daha fazla algoritmik ve yapay zeka yönetim araçlarından etkileniyor” diyor.

Muhtemelen Alman çalışanların üçte biri etkileniyor

Avrupa Komisyonu'nun 2021-2022 “Çalışmanın platformlaştırılması” anketine göre, Alman çalışanların en az yüzde onu yapay zeka tarafından izleniyor. Ancak Rolf artık bu oranın önemli ölçüde daha yüksek olduğunu tahmin ediyor.

İngiliz araştırmacı, “Hizmet sektöründe çalışanların üçte birinin artık bir ölçüde algoritmik ve/veya yapay zeka girdileriyle yönetiliyor olması beni şaşırtmaz” diyor.

Anketleri sorunun gerçek boyutunu belirlemenin yalnızca sınırlı bir yöntemi olarak görüyor. Sonuçta, birçok çalışan patronlarının bu tür teknolojileri kullandığının farkında değil.

İşçi kaybı büyük bir risk

İşyerinde AI ve algoritmik yönetim sistemlerinin kullanımının oluşturduğu tehlikeler hafife alınmamalıdır. AI kullanımının neden olduğu artan izleme baskısı, çalışanlar arasında artan strese yol açabilir. Ayrıca personel önlemlerinde ayrımcılık riski de vardır. DGB yasal koruma servisinin basın sözcüsü Till Bender, “Bunun nedeni AI'nın kendi başına tarafsız olmaması, ancak mevcut dengesizlikleri yeniden üretmesidir” diye açıklıyor.

Ayrıca, AI tekrarlayan görevleri üstlenme olanağı sunar. İlk başta olumlu gibi görünen şey, bazı çalışanlara işlerine mal olabilir. “Daha basit insan görevlerine olan talep düşüyor ve bu da çalışanların kaybına yol açabilir,” diyor Bender.

Akıllı çalışan yönetim sistemlerinin bir özelliği, karmaşık faaliyetleri basit ve ölçülebilir görevlere ayırmalarıdır. Örneğin, bir restoranda bir çalışana hizmet etmek şu adımlara ayrılır: masaya yemek getirme, masada bir partide geçirilen zaman, yemeğe harcanan miktar ve bahşiş alma. Yapay zeka, bir çalışanı diğer çalışanların performansıyla karşılaştırmak için anahtar rakamların bir kombinasyonunu kullanır ve patrona iyileştirmeler önerir.

Yapay zeka önerilerini her zaman gerçeklikle karşılaştırın

Örneğin, bir garson ortalama olarak meslektaşlarından daha az bahşiş alıyorsa, tavsiye ilgili kişinin müşteri ilişkileri üzerinde çalışması gerektiği olabilir. “Ancak, karmaşık işleri görevlere bölmek çoğu zaman ters etki yaratır, çünkü bir işin birçok parçası 'görünmez' kalır ve algoritmik bir sistem kullanılarak kolayca ölçülemez,” diye uyarıyor Rolf.

Bu tür sistemler pratikte iyi çalışmaz veya hatta çalışan performansını bile olumsuz etkileyebilir. Rolf bu nedenle işverenlere teknoloji sağlayıcılarının iddialarını her zaman gerçeklikle karşılaştırmalarını tavsiye ediyor. Sonuçta, birçok patron bir yandan çalışanlarını yapay zekanın kullanımı hakkında bilgilendirmiyor ve diğer yandan yönetim sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında çok az şey biliyor.

Yapay zekanın kapsadığı geniş yelpazedeki görevler

Yapay zeka, günlük çalışma hayatındaki birçok farklı faaliyeti kapsıyor: Örneğin, “işe alım ve işe yerleştirme” alanında, başvuranların özgeçmişlerini tarayıp becerilerini değerlendirebiliyor.

Ayrıca çalışanlardan geri bildirim toplamak için eğitim ve ileri eğitim için de yararlı olabilir. Sistem ayrıca, bireyin yeteneğine ve performansına bağlı olarak kişiselleştirilmiş eğitim önerileri de sağlar.

AI ayrıca görevlerin önceliklendirilmesini ve atanmasını da destekler. Ve son olarak, yazılım ayrıca çalışanların performansını ve üretkenliğini ve ayrıca ekipteki ruh halini de belirleyebilir.

Yapay zeka fırsatı: çalışanların performansını artırmak

İşyerinde AI kullanımının oluşturduğu tehlikelere ek olarak, DGB yasal koruma basın sözcüsü çalışanlar için olumlu etkiler de görüyor. “Bir fırsat kesinlikle AI'nın işi kolaylaştırabilmesidir çünkü çalışanların tekrarlayan görevleri tamamlamasına yardımcı olur,” diye bildiriyor Till Bender. Bu, yüksek kaliteli iş için alan yaratır.

Aynı zamanda, AI, işçilerin gözle görülür eksikliğini hafifletebilir. Ancak bunun başarılı olması için, işverenlerin çalışanları yeni iş aracıyla tanıştırmak için uygun eğitim ve oryantasyon önlemleri sunma görevi vardır.

Yasalar, iş yerinde yapay zekanın kullanımına sınırlamalar getiriyor

Yasal düzenlemeler, AI'nın istihdam ilişkilerinde kullanımına ilişkin sınırları belirler. Veri korumasını ihlal etmemeli ve çalışanlara karşı ayrımcılık yapmamalı veya sağlıklarına zarar vermemelidir. “AI kullanımı gibi bir önlemin yasal olarak izin verilip verilmediği vaka bazında incelenmelidir,” diye açıklıyor Till Bender. Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı, Temel Yasa ve Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün (GDPR) desteklenmesi önemlidir.

Örneğin, işyerinde AI kullanımıyla ilgili olarak, aşırı gözetim yoluyla insan onuru ve genel kişisel haklar ilkesinin ihlali, çalışanların meslek özgürlüğünün ihlali ve ayrımcılık yasağının ihlali düşünülebilir. Ancak, algoritmik yönetimle ilgili belirli bir AB direktifi olmadığı sürece, uzman Steven Rolf, işyerinde AAMS kullanımının hızla daha da yaygınlaşmasının muhtemel olduğuna inanıyor.

En önemli hedef örgütlü bir birliktir

“Böyle tehlikeli ve denenmemiş teknolojilerin tanıtımının önündeki tek engel, şu anda işyerinde teknolojinin kullanımı ve tanıtımı konusunda etkili bir şekilde müzakere edebilen örgütlü bir sendikadır,” diyor İngiliz araştırmacı. Bu nedenle ulusal hükümetlerin yeni dijital teknolojiler konusunda müzakerelerde sendikaları desteklemek için fon sağlamasını öneriyor.

Bu, AAMS'nin tanıtımının çalışanlar veya şirketin iş süreçleri üzerinde olumsuz bir etki yaratmamasını sağlamanın tek yoludur. DGB Hukuki Koruma, çalışanların şirketteki değişikliklerle proaktif bir şekilde ilgilenmelerini önermektedir.

Örneğin, sunulan eğitim kurslarına katılmak veya işçi konseyinde yer almak buna dahildir. DGB Hukuk Koruma Servisi'nden Bender, “Sadece bir çalışan olarak haklarını bilenler ihlalleri fark edebilir ve gerekirse bunlara karşı işlem yapabilir” diyor.