Veronika Grimm neden ekonomistlikten ayrılmalı?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Berlin. Denetleme kurulları Alman şirketlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Yönetimi kontrol eder, mali tabloları kontrol eder, yönetim kurulu üyelerini atar ve görevden alırlar. Kendilerini şirketin ve hissedarlarının refahına adadılar ve karşılığında çok para alıyorlar; enerji teknolojisi grubu Siemens Energy örneğinde, yılda en az 120.000 euro.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Genel ekonomik kalkınmanın değerlendirilmesinden sorumlu Danışma Konseyi üyelerine de önemli bir görev düşüyor. Ekonomik durumu sunmalı, istenmeyen gelişmelere dikkat çekmeli ve politikacılara bağımsız ve şeffaf tavsiyelerde bulunmalıdırlar. Yıllık 30.000 Euro'luk (nispeten düşük) bir gider ödeneği ve (nispeten büyük) medyanın ilgisini alıyorsunuz. İktisatçıların uzman görüşlerinin ağırlığı var; Onlar konuştuklarında Cumhuriyet dinler.

Veronika Grimm ikisini de yapabilir mi?

İkisinin aynı anda olması mümkün mü? Yüksek maaşlı kurumsal çıkarların koruyucusu ve federal hükümetin tarafsız danışmanı mı? Ve eğer öyleyse, söz konusu şirket ekonominin son derece düzenlemeye tabi bir sektöründe faaliyet gösteriyorsa ve devlet garantileriyle desteklenmesi gerekiyorsa bu durum hâlâ geçerli midir?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bu soruların cevabı oldukça basit: Hayır, bu mümkün değil. Her iki görev için de Veronika Grimm kadar nitelikli olsanız bile.

Çıkar çatışması sadece potansiyel değil, aynı zamanda aşikardır. Ve iktisatçı dengeleme eylemini kendi kafasında yönetecek olsa bile, yine de kaçınılması gereken dışsal önyargı görünümü mevcut olacaktır.

Bire karşı dört

Danışma Konseyinin beş üyesinden dördü bunu anladı. Veronika Grimm değil. İktisatçı, tüm meslektaşlarının direnişine rağmen iktisatçı ve denetim kurulu üyesi olma girişimiyle Uzmanlar Konseyi'ni derin bir krize sürükledi. Daha da kötüsü: Azınlıkların görüşlerini Uzmanlar Konseyi'nde yeri olmamakla suçlayarak, benzeri görülmemiş bir kamuoyu karışıklığı başlattı ve kurumun onurunu zedeledi.

Grimm, daha liberal bir tutum sergileyerek Danışma Konseyi'nde azınlıkta kalmış olabilir ya da kişisel düşmanlıklar çatışmanın tırmanmasında rol oynamış olabilir. Ancak her ikisinin de davanın değerlendirilmesi açısından hiçbir önemi yoktur.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Siyasi nedenlerden dolayı iki gözünüzü de kapatmadığınız sürece çıkar çatışması göz ardı edilemez. Geçmişte de itiraz edilmeyen benzer vakaların yaşanması, toplumun çıkar çatışmalarına karşı daha duyarlı hale geldiğini ve Danışma Konseyi düzenlemelerinin acilen revize edilmesi gerektiğini gösteriyor.

Veronika Grimm, federal hükümetin taahhüdü önceden incelediğini ve herhangi bir yasal itirazda bulunmadığını belirtiyor. Bu doğru olsa da yasal olan her şey meşru değildir. Yeni atanan Siemens Enerji denetim kurulu üyesinin bunu fark edebilmesi ve bir ekonomi uzmanı olarak görevinden ayrılması gerekiyor.