Uzaktan Çalışma Annelerin Daha Çok Babalar Gibi Davranmasını Sağlıyor

Bakec

Member
Son dokuz aydır hamileyim. Ama ben – çoğunlukla – işte hamile kalmadım.

Başlangıçta midem bulanınca kendi banyoma kustum. Tuzlu krakerler sürekli bir yoldaş oldular ama Zoom kameramın görüş alanının dışında kaldılar. Birkaç ay sonra, iş arkadaşlarımdan herhangi bir yorum yapmadan kot pantolondan taytlara geçtim.

Bebeğim bir limon büyüklüğünden greyfurt ve kavuna dönüştüğünde, iş arkadaşlarımın beni video görüşmelerinde gördükleri kutu basketbol büyüklüğündeki bağırsaklarımı kırptı.

Sanal ofisin dışında, bir havaalanı güvenlik görevlisi bavul almaya çalıştığım için beni azarladı, kasiyerler çok kibarlaştı ve yabancılar bana göbeğimin ne kadar büyük, küçük, geniş veya yüksek olduğu konusunda bilgi verdi.

Fakat her sabah uzaktan çalışmak için oturum açtığımda, balon gibi vücudumdan ve yakın yaşam değişikliğinden bahseden tüm sözler aniden durdu. Bunun yerine odaklandım, konuştum ve iş hakkında soru sordum.

Hamileliğimi meslektaşlarımın çoğundan kasıtlı olarak saklamadım. Sadece sık sık gelmiyordu. Sanırım bu, baba adayları için çoğu zaman işlerin nasıl yürüdüğüdür.

Vücutları hamileliği yayınlamayan anne-baba adayları için, gelen bir çocuğun haberlerini yakın meslektaşlarıyla paylaşmak, ancak müşteri toplantılarında ihmal etmek mümkündür.

Ebeveyn iznine çıkma niyetlerini, yokluklarından etkilenmeyecek iş arkadaşlarına söylemeden aylar önce patronlarına bildirebilirler; Mutlu saatin sonunda, bebeklerinin bir hafta sonra olacağını rasgele söyleyebilirler veya önce ailelerini genişletmeyi seçtiklerini açıklamadan büyük bir gruba sunum yapabilirler. Kocam, yönettiği ekibe, ikinci üç aylık dönemimde haftalık bir toplantıda ebeveyn izni alacağını söyledi.

Hamile olan sizseniz, belli bir noktada bu seçeneklere sahip değilsiniz.

Ancak Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, pandeminin ilk günlerinde çalışan Amerikalıların yüzde 42’sinden fazlasını içerecek şekilde genişleyen bir kategori olan uzaktan çalışanlar için durum böyle değil.

Birçok hamile kadın uzaktan çalışamaz ve bunu yapanlar kendilerini şanslı hissetme eğilimindedir. Fiziksel bir ofise gitmemek, pek çok garip küçük konuşmayı (“Yani, emzirecek misiniz?”) ve beklenmedik göbek ovmalarını atlamak anlamına gelir.

Aynı zamanda, iş arkadaşlarından gelen, önceden hafifleştirilmiş iş yükleri gibi, görünüşte iyi niyetli ancak istenmeyen bir tür yardımdan kaçınma şansı anlamına da gelir ve bu, kadınların kendilerini aniden daha az yetenekli hissetmelerine neden olabilir. Bu davranış, akademik literatürde “hayırsever cinsiyetçilik” olarak bilinir.

Bir iş konferans görüşmesine beceriksizce bir hamilelik duyurusu eklemek için pek fazla teşvik yoktur: Hamile kadınları zam ve terfiler için geçmek veya onları işlerinden tamamen atmak hem yasa dışı hem de olağandır.

Araştırmalar, hamile kadınların çocuk sahibi olmayan kadınlara kıyasla daha az yetkin, daha fazla barınmaya ihtiyaç duyan ve çalışmaya daha az bağlı olarak görülme eğiliminde olduğunu öne sürüyor, diyor psikoloji profesörü Eden King. Hamileliğin kadınları işyerinde nasıl etkilediğini inceleyen Rice Üniversitesi.

Benzer klişeler anneleri etkiliyor – Çalışma Bakanlığı’na göre en küçük çocukları üç yaşından küçükken yüzde 63’ü çalışıyor – ancak Bayan King, hamileliğin daha görünür bir kimlik olduğunu söyledi. “Anneliğin olmadığı bir şekilde çok fiziksel bir özellik olabilir” dedi. “Yani bu deneyimlerin ve beklentilerin bazıları daha da kötüleşebilir.”

Bu makale için 10 hamile veya yakın zamanda hamile olan uzaktan çalışan işçilerle yapılan röportajlarda, birkaç kadın, gerçek hayatta görünür şekilde hamile olmanın, ancak iş Zoom ekranında görünmemenin, ebeveynliğin ne anlama gelebileceği konusunda daha özgüvenli ve daha az endişeli hissetmelerine yardımcı olduğunu söyledi. kariyerleri için. Eğitim teknolojisi alanında çalışan ve bu ay ilk çocuğunu doğuracak olan Christine Glandorf, ebeveynliğin eşiğindeki birçok profesyonel gibi, işyerinde insanların kendisinden beklentilerinin değişebileceğinden endişe ettiğini söyledi. Uzaktan çalışma bu denklemin bir kısmını çözer.

“Ben konuşmanın bir parçası olmasını seçmedikçe, kelimenin tam anlamıyla insanların yüzüne herhangi bir şekilde, şekilde veya biçimde gelmemesi güzel” dedi.

Dijital içerik ajansında çalışan Meg Rashkin, Mart ayı sonunda ikinci çocuğuyla birlikte olacak. Müşterilerine hamileliğinden bahsetmediği için, profesyonel bir tanıdık hamile kalmaya çalışıp çalışmadığını sorduğunda olduğu gibi, ilk kez yaşadığı garip etkileşimlerden kaçınmasına izin verdi. “Bir müşteri toplantısına gidebilir ve sadece iş hakkında konuşabilirim ve çok iyi tanımadığım insanlara hamileliğim hakkında hiçbir şey söylemek zorunda değilim” dedi.

2020’de Personel Psikolojisi dergisinde yayınlanan bir çalışmada, King ve meslektaşları, çeşitli sektörlerdeki 100’den fazla hamile kadından, yardım istenmeden amirlerinin ne kadarını takip etmelerini istedi. Bunalmamaları için onlara daha az iş vermek veya onları hoş olmayan haberlerden korumak gibi şeyler.

Daha fazla istenmeyen yardım alan kadınlar, işte kendilerini daha az yetenekli hissettiklerini bildirdiler ve doğumdan dokuz ay sonra ayrılmak isteme olasılıkları daha yüksekti.

“Görünüşte olumlu ama aslında iyiliksever cinsiyetçi davranışları ne kadar çok deneyimlerseniz, kendinize o kadar az inanırsınız” dedi.

Kredi… The New York Times için Margeaux Walter

Georgia Üniversitesi Terry İşletme Fakültesi’nde doçent olan Laura Little, işyerinde hamilelik okumaya başladı. doktorası üzerinde çalışıyordu. örgütsel davranışta, kendi iki hamileliği sırasında kendisine nasıl davranıldığına dair bir değişiklik fark ettikten sonra. Daha az sınıf arkadaşı ve öğretim üyesi onu yeni projelere dahil etti ve bazıları anne olduktan sonra kariyerini daha az ciddiye alacağını varsaydığını söyledi.

Bir öğretim üyesine ikinci çocuğuna hamile olduğunu söylediğinde, öğretmen ona asla kadro alamayacağını söyledi. 2019’da Uygulamalı Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan meslektaşlarıyla yaptığı bir araştırma, tedavideki bu belirgin değişimi inceledi.

Çalışmanın birkaç döneminde ankete katılan hamile kadınlar, hamileliklerini açıkladıktan sonra kuruluşlarında nasıl hareket edecekleri konusunda tavsiye gibi daha az kariyer teşviki aldıklarını söylediler. . Baba adayları, ebeveyn olacaklarını açıkladıktan sonra biraz daha fazla teşvik aldıklarını bildirdiler.

Bayan Little, kalıcı, modası geçmiş olsa da, cinsiyet normları nedeniyle işverenlerin şu babaları beklemeye yönelik bir tavrı olabileceğini söyledi: “’Gemiyi kazanan sensin ve şimdi daha ciddisin – sen bir bebeğiniz olduğu için daha ciddi hale gelecek’”, oysa kadınlar anne olacaklarını açıkladıklarında kariyerleri konusunda daha az ciddi olarak görülüyorlar.

Genç kuşakların kadın ve erkeğe işte ve evde eşit davranılması gerektiğine inandıklarını söyleme olasılıkları daha yüksek olsa da, karşı cinsten ilişkilerdeki anneler hala ev işlerinin ve çocuk bakımının çoğunu üstleniyor. Aynı model ebeveyn izni için de geçerlidir. Erkeklerin neredeyse yarısı ücretli babalık izni fikrini desteklerken, yüzde beşten azı iki haftadan fazla sürüyor.

2004’te California, yeni bir ebeveynin maaşının bir kısmını sekiz haftaya kadar sağlayan ücretli bir aile izni programı başlattı. Program hem yeni babalar hem de yeni anneler için aynı yararları sağlasa da, 2016 yılında yapılan bir araştırma, kadınların aldığı izinleri neredeyse beş hafta ve erkeklerin aldığı izinleri iki ila üç gün artırdığını buldu.

Yeni babaların aslında ücretli babalık izni alma seçeneğine sahip olduklarında ortaya çıkan eşitsizlik buydu. Çoğu yapmaz. Ücretli izin hem erkekler hem de kadınlar için hala nadirdir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, 2021’de tüm özel sektör çalışanlarının yüzde 23’ü ebeveyn iznine erişime sahipti, bu oran 10 yıl önce yüzde 11’di. Çalışma Bakanlığı 25 yıldan daha uzun bir süre önce verilerinde annelik ve babalık izni arasında ayrım yapmayı bırakmış olsa da, diğer araştırmalar ücretli iznin babalar için çok daha nadir olduğunu gösteriyor.

Bu eşitsizlikler, kadınların çocuk sahibi olduktan sonra eşler arasında bile cinsiyetler arasındaki ücret farkının artmasının nedenlerinden biridir.

Sanal ofis nispeten yeni olabilir, ancak kadınlar uzun zamandır meslektaşlarının hamileliklerine ilişkin algılarını nasıl şekillendireceklerini düşünmüşlerdir. Bayan Little tarafından 2015 yılında yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar 35 kadınla iş yerinde hamile kalma deneyimleri hakkında görüştüler.

Kadınların yaklaşık yüzde 80’i karınlarını gizlemek, kendilerini adadıklarını kanıtlamak için fazladan çalışmak veya hamileliklerini tartışmaktan kaçınmak gibi stratejiler geliştirdiler. Çoğu durumda hedefleri, hamile kalmadan önceki “aynı” olarak görülmekti.

Sanal ofisle birlikte değişen şey, çalışanların hamileliği daha kolay ve daha uzun süre küçümseyebilmeleri ve kadınların işverenlerini ne zaman bilgilendirecekleri konusunda daha fazla kontrole sahip olmalarıdır.

Ashlie Thomas, bir yazılım şirketinde uzaktan müşteri desteği işi için görüşme yaparken yaklaşık 20 haftalık hamile olduğundan bahsetmemeye karar verdi. “Beni işe almamaya karar verdilerse, bunun hamileliğime dayanmasını istemedim” dedi.

İşi aldıktan sonra, Bayan Thomas, işverenine izin alacağını söylemek için yedi aylık hamile olana kadar bekledi ve doğum tarihinden bir hafta önce ekibine haber vermeyi planladı. Geç duyurunun, “Bu işi yapabileceğimi ve yetenekli olduğumu gösterdim ve şimdi bunu sizinle paylaşmaktan rahatım” gibi hissetmesine izin vereceğini söyledi. Ancak haberlerini paylaşmayı planladığı toplantıya asla gelemedi. O sabah oğlunu doğurdu.

Hamileliklerini video konferans görüşmelerinin dışında tutan kadınların hepsi ayrımcılıktan korktuklarını söylemezler. Bu makale için konuştuğum kadınlardan bazıları, haberlerin geniş çapta paylaşılamayacak kadar özel olduğunu veya hamileliği kaybetme potansiyeline ilişkin kendi endişelerini alevlendirmek istemediklerini hissettiler.

Diğerleri, hamileliklerini işlerinde bir oyalama olacağını düşündüler veya sadece rahat kıyafetler giymekten ve iş arkadaşları izlemeden bir şişe Tums taşımaktan mutluydular.

Bazı kadınlar da uzaktan çalışmasına rağmen hamileliklerini iş arkadaşlarına erkenden açıklamaya karar vermişti. Bir blok zinciri şirketi için çalışan Jacqueline Kim Perez, hamileliğinin ilk üç ayında bir şirket toplantısında meslektaşlarının destekleyici olmasını beklediği için duyurdu. (Onlardı.)

İşe alım görevlisi olarak çalışan başka bir kadın – ve iş arkadaşlarının çoğuna hamile olduğunu söylemediği için ismini vermek istemedi. — yüksek riskli bir hamilelik için konaklamaya ihtiyacı olduğu için haberi patronuna istediği zamandan daha önce açıkladı. Güvencelere rağmen, onun nasıl tepki vereceğinden korkuyordu. İşe almanın metrik odaklı bir sektör olduğunu ve yorgunluk ve doktor randevularına ayrılan zaman nedeniyle sayılarının düştüğünü ve bunun patronu ne derse desin kariyerini olumsuz etkileyebileceğine inandığını söyledi.

Büyüyen bir şişkinlik daha az görünürlük sağlamak, destekleyici olmayan bir organizasyonu telafi edemez, özellikle de doktor randevularının faturalandırılabilir saatlere bölünmesi veya yorgunluk, mide bulantısı ve diğer yaygın hamilelik semptomlarının iş sorumluluklarını etkilemesi gibi hamilelik bir işle çeliştiğinde . Ve şirket çapında bir duyuruyu geciktirmek, kadınların anne olduklarında daha az önyargıyla karşılaşacakları anlamına gelmez.

Yine de, görüştüğüm kadınların çoğu, işte hamileliklerini tartışırken baba adayları gibi davranma seçeneğine sahip olmanın güzel bir yanı olduğu konusunda hemfikirdi. Üçüncü üç aylık dönemimde nihayet bazı meslektaşlarıma haberlerimi sunmaya başladığımda, iş günü boyunca, özellikle de kelimenin tam anlamıyla kaburgalarıma tekme atarken, zaman zaman büyük yaşam değişikliğimi kabul etmekten keyif aldım. Aynı zamanda, konuyu nasıl ve ne zaman gündeme getireceğim konusunda bir seçeneğim olduğu için mutluydum.

Şirketler insanları ofise geri çağırdıkça, daha az kişinin bu seçeneği olacaktır. Ancak, Bayan King, uzaktan iş hamileliği deneyiminin çevrimdışı olarak çoğaltılabilecek bir parçası olduğunu söyledi.

“Bazı kadınların yardıma ihtiyacı var ve bazı kadınlar kalacak yer istiyor” dedi. Ancak “kadınlara ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduğunu sormalı ve bildiğimizi varsaymamalısınız.”