Trafik ışığı hükümeti neden büyük bir fırsatı boşa harcıyor?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Yorum

Tennet'in devralınması başarısız oldu: Trafik ışığı koalisyonu büyük bir fırsatı israf ediyor

Dinlemek

Elektrik otoyollarının Alman devletine devredilmemesiyle birlikte Alman Netze AG'nin hayali de paramparça oldu. Andreas Niesmann, bunun enerji dönüşümü açısından geriye doğru bir adım olduğunu söylüyor. Ve Alman elektrik müşterileri için kötü haber.

Korkunç bir son: Federal hükümetin, kesin bir şey olduğu düşünülen Hollandalı elektrik şebekesi operatörü Tennet'in Alman iletim hatlarını devralması ve bununla birlikte, en büyük yatırımcının gerçekleşeceği bir Alman Netze AG hayali de çöktü. Önemli iletim hatları paketlenecek. Bu enerji dönüşümü için kötü bir haber.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Ekonomik liberallerin, devletin daha iyi bir girişimci olmadığı yönündeki eski inancı doğrudur, ancak yüksek gerilim enerji hatlarının devlet tarafından kontrol edilmesinin çeşitli nedenleri vardır. Enerji geçişi için enerji hatlarının muazzam önemi, kritik altyapının korunmasındaki büyük zorluklar, ağların ve operatörlerinin hâlihazırda tabi olduğu yüksek düzeydeki devlet düzenlemeleri, federal hükümetin kredi itibarı ve elektrik müşterilerinin makul derecede istikrarlı şebeke ücretlerine olan ilgisi.

Prensipte bunun nedenleri federal hükümet içinde de paylaşıldı, ancak bütçedeki sıkıntı nedeniyle trafik ışığı koalisyonu artık geri adım attı. Bu bir hatadır.

Hükümetin kararı bir protesto fırtınasını tetiklemeyeceği gibi bir sonraki seçim sonuçlarını da etkilemeyecek. Ancak bunun Almanya'daki elektrik müşterileri açısından sonuçları olacak. Öyle ya da böyle hatların genişletilmesinin bedelini insanlar ödemek zorunda kalacak, ancak yüzyılın projesine daha fazla katılım olasılığı artık uzaklaşıyor. Federal hükümet fırsatı kaçırdı. Bir kez daha.