Suudi Aramco, kârın yüzde 80 artmasıyla artan petrol fiyatlarından kazanç sağlıyor.

Bakec

Member
Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco, Pazar günü yaptığı açıklamada, 2022’nin ilk çeyreği için net gelirinin, büyük ölçüde yüksek petrol fiyatlarını yansıtan bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 80’lik bir artışla 39,5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Petrol ve doğal gaz fiyatları, pandemi koşullarının hafiflemesi nedeniyle sıkı piyasalar nedeniyle son aylarda yükseldi. Rusya’nın Şubat ayı sonlarında Ukrayna’yı işgalinden sonra, yaptırımlar Rus petrol üretimini azalttı ve potansiyel kıtlık endişelerini artırdı.

Saudi Aramco genel durumdan yararlanıyor ve enerji fiyatları arttıkça ek kar elde ediyor. Geçen yıl boyunca petrol fiyatları neredeyse iki katına çıktı, Brent ham petrolünün varili Cuma günü varil başına 111 dolar, 2021 baharında yaklaşık 60 dolardı.

Küresel ısınmaya yönelik hissedar talepleriyle karşılaşan Shell ve Exxon Taşınabilir gibi Batılı muadillerinden farklı olarak, Suudi şirketi neredeyse tamamen devlete aittir ve üretim ve karbondioksit emisyonlarını azaltmak için çok az baskı altındadır.

Aslında Aramco, Abu Dabi’nin ulusal petrol şirketi ADNOC ile birlikte Batılı şirketler üzerindeki baskıdan yararlanabileceğini hesaplıyor.

Aramco CEO’su Amin H. Nasser Pazar günü yaptığı açıklamada, “Küresel pazarlarda artan oynaklık zemininde, dünyanın enerji talebini karşılamaya odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.

Nasser, “Beklenen talep büyümesini karşılamak için petrol ve gaz üretim kapasitemizi genişleterek uzun vadeli yatırım yapıyoruz” dedi.

Ancak benzin fiyatları yükselip enflasyonun yükselmesine katkıda bulunurken, Suudi Arabistan Washington’dan geçen yaz OPEC ve diğer petrol üreticileriyle üzerinde anlaşmaya varılan kademeli üretim artış programını hızlandırma taleplerini büyük ölçüde görmezden geldi.

Şirket, çeyrek dönem için temettüsünü 18,8 milyar dolar olarak değiştirmeden tutacağını söyledi. Paranın çoğu, 2019 yılında Suudi Tadawul borsasında işlem gören şirketin neredeyse tüm hisselerine sahip olan hükümete gidecek.

Daha önce açıklandığı gibi, Aramco her 10 hisse için bir bedelsiz hisse veriyor.