Spotify’a Nasıl Müzik Yüklenir?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
İnsanın his ve kanılarını kelamlı yahut kelamsız olarak öteki insanlara paylaştığı sanat olan müziği, bazıları yalnızca dinlemeyi seviyor bazılarıysa hem dinlemeyi birebir vakitte üretmeyi seviyor. Müzik üretildikten daha sonra da süreç bitmiyor, geriye müziğin dinleyicilere ulaşması kalıyor.

Video paylaşım platformlarının müzik dinleme konusunda eski popülerliğini yitirmesiyle birlikte günümüzde Spotify, Apple Music, YouTube Music üzere müzik dinleme platformları yükselişe geçmeye başladı. Popülerliği yardımıyla müzik sanayisine istikamet verebilecek pozisyona gelen bu müzik platformlarına, kimi bağımsız sanatçılar müziklerini nasıl yükleyeceğini bilmiyor. Bu liste, müziklerin müzik platformlarına yüklenmesini sağlayan distribütörleri(dağıtımcı şirketleri) içeriyor, size bu hususta rehber olacaktır.

Amusei.io: Yenilikçi yapısı, fiyatsız ve fiyatlı planlarıyla öne çıkıyor.

Amuse, 2015 yılında İsveç’te kurulan müzik dağıtım şirketidir. Bu şirketin kuruluş gayesi, aktardıkları bilgiye göre, şimdi her insanın müziklerini müzik platformlarına yükleyebilmesini sağlamak ve ek olarak şirketin dünyanın her yerinden yetenekli müzisyenleri keşfedip kendi bünyelerine katarak çeşitli hizmetler sunmaktır. Ücretsiz planı olması ve keşfettiği müzisyenlere sunduğu lisans mutabakatıyla başka dağıtımcı şirketlerden farkı olan Amuse, kendi bünyesinde dağıtım yapan müzisyenleri, belli kriterlere ulaştığında keşfetmekte ve bu müzisyenlere lisans anlaşması önermektedir.

Amuse’nin ek olarak iOS ve Android üzerinden müzik yükleme imkanı sunan uygulaması da bulunmaktadır.

Fiyatlar: Ücretsiz Plan (Daha kısıtlı mağaza dayanağı, 12 müzik yükleme hududu, 4 hafta ortasında müziğin incelenmesi, %15 telif hissesi kesintisi…), Boost Plan yıllık 49.99 TL (Tam mağaza takviyesi, sınırsız müzik yükleme takviyesi, 14 gün ortasında müzik incelenmesi, 0 telif hissesi kesintisi…), Pro Plan yıllık 119.99 TL (Tam mağaza dayanağı, sınırsız müzik yükleme dayanağı, 10 gün ortasında müzik incelenmesi, 0 telif hissesi kesintisi…).

Amuse.io’yu ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Distrokid: Kesimin parlayan yıldızlarındandır.

Distrokid, dağıtımcıların yavaş yavaş popülerleştiği senelerda ortaya çıkan, getirdiği sınırsız müzik yükleme seçeneğiyle bağımsız sanatkarlar içinde en epey konuşulan dağıtım şirketlerinden biridir. Platform yıllık 19.99 dolarlık planıyla sınırsız müzik yükleme, %100 telif hakkını sanatkara verme üzere özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. TikTok platformuna müzik dağıtmayı birinci destekleyen dağıtımcılardan biridir.

Distrokid, ek olarak bünyesindeki sanatkarlara; müzikleriyle ilgili hazırlayabileceği viral komik görüntüler, sosyal medya hikayeleri için görüntüler ve sanatçı url sayfası içeren araç takımları sunmaktadır.

Fiyatlar: 1 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $19.99, 2 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $35.99, 5 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $79.99.

Distrokid’i ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

TuneCore: Kesimin en eskilerindendir.

TuneCore, 2005 yılında kurulmuş New York kökenli müzik dağıtım şirketidir. Müzik dağıtım endüstirisinin en eski şirketleri içinde yer almaktadır. Şirket geniş mağaza dağıtım dayanağının yanı sıra, çeşitli tanıtım planları, internet radyoları için tanıtım, şarkı yazarlarının bestelerini kaydetmeleri ve memleketler arası telif hakkı elde etme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Geçtiğimiz aylarda single ve albüm başı fiyat planlarıyla çalışan dağıtım şirketi, artık ise sanatçı bazlı sınırsız müzik yükleme planlarıyla çalışmaktadır.

Fiyatlar: Ücretsiz Plan (Sosyal platformlarda sınırsız dağıtım.), Yükselen Sanatçı Plan yıllık $14,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım.), Koparma Sanatkarı Plan yıllık $29,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım, özelleştirme seçenekleri.) Profesyonel Plan yıllık $49,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım, profesyoneller ve plak şirketleri için premium hizmetlere erişim.)

TuneCore’u ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Soundrop: Müzik başına minimuma yakın fiyat.

Soundrop, 2014 yılında kurulmuş günümüzde müzik başına hizmet veren alternatiflerine göre minimum sayılabilecek bir fiyatla hizmet sağlayan dağıtım şirketidir. Şirket, içerik oluşturucular için geliştirildiğini aktarmaktadır. Soundrop, kendi müziklerini yükleyen sanatkarların yanı sıra; cover şarkıları lisanslayabilmesiyle cover modül yapan sanatkarlar için de ön plana çıkmaktadır.

Fiyatlar: Şarkı başına 99¢ (Soundrop, müziğin çıkarından %15’lik kesinti yapmaktadır.)

Soundrop’u ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

CD Baby: Bölümün eskilerinden ve CD yapma imkanı sunuyor.

CD Baby, dalın en eski dağıtım şirketlerinin ilklerinde yer almaktadır. 1998 yılında Portland, Amerika’da kurulmuştur. Spotify, YouTube Music üzere müzik dinleme platformlarının olmadığı senelerda Apple’ın online mağazası iTunes’te bağımsız sanatkarların müziklerini dağıtma konusunda aktif rol almıştır. Günümüzde müzik dinleme platformlarının ortaya çıkmasıyla müzik dinleme platformlarına da dağıtım yapan şirket, evvelden yaptığı üzere artık de sanatkarlara kendi CD’lerini yapma imkanı sunuyor.

Fiyatlar: Standart Plan ($29 albüm başına, $9.95 müzik başına.), Pro Plan ($69 albüm başına, $29.95 müzik başına.)

CDBaby’i ziyaret etmek ve incelemek içinbu linke tıklayabilirsiniz.

Sizler de müziğinizi dağıtmak istiyorsanız; bu dağıtım şirketleri listemizden yola çıkabilir ve hangi dağıtımcıyla dağıtım yapacağınıza dair aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.