SpaceX Çalışanları, Elon Musk Hakkında Konuştukları İçin Kovulduklarını Söyledi

Bakec

Member
Haziran ayında, roket üreticisi SpaceX’in genel merkezinde düzenlenen bir toplantıya yaklaşık 20 mühendis davet edildi. Söyleşinin konusu: şirketin kurucusu ve CEO’su Elon Musk.

Bir gün önce şirket, SpaceX’in anlaşmaya vardığına dair bir haberi aydınlatmak için sosyal ağı kullanan Bay Musk’ın “zararlı Twitter davranışını” kınaması için SpaceX’e çağrıda bulunan bir mektup yazan beş çalışanını kovmak için harekete geçmişti. hakkında cinsel taciz iddiası. Bazı müdürler ve idareciler Bay Musk’ın davranışına göz yummadıklarını belirttikleri için, mühendislerden birkaçı sempatik bir kulak bekleyerek toplantıya katıldı.

Ancak, katılan iki SpaceX çalışanına göre, daha önce bildirilmeyen toplantı kısa sürede kızıştı.

Toplantıyı yöneten başkan yardımcısı Jon Edwards’ın mektubu aşırılık yanlısı bir eylem olarak nitelendirdiğini ve yazarların şirketin dikkatini dağıtıp Bay Musk’ı ele geçirdikleri için kovulduğunu açıkladıklarını söylediler. İki çalışan, CEO’nun çalışanlarına cezasız bir şekilde cinsel tacizde bulunup bulunamayacağı sorulduğunda, Bay Edwards’ın yanıt vermediğini söyledi. Ancak toplantının yinelenen bir konusu olduğunu söylediler – Bay Musk şirkette ne isterse yapabilirdi.

Bay Edwards’ın açıklamasını duyan ikili, “SpaceX Elon’dur ve Elon SpaceX’tir” dedi.

Çalışanlara ve avukatlarına göre, SpaceX mektubu nihayetinde dokuz işçinin kovulmasına yol açtı. Çarşamba günü, bu işçilerden sekizi adına işten çıkarmalarının yasa dışı olduğu iddiasıyla Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na haksız çalışma uygulaması suçlamaları sunuldu.

SpaceX vakası, Bay Musk’ın muhalefete veya emek örgütlenmesine pek tolerans gösterilmeyen şirketlerindeki yönetim uygulamaları hakkında yeni soruları gündeme getiriyor.

Bay Musk’ın da yönettiği elektrikli otomobil üreticisi Tesla, fabrikalarında sendikalaşma girişimlerine direndi ve Haziran ayında işten çıkarılmadan önce kendilerine yeterli uyarı verilmediğini söyleyen işçilerin açtığı yasal eyleme karıştı.

Bay Musk, geçen ay Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldıktan sonra, Twitter’ın 7.500 çalışanının yarısını işten çıkarmadan önce yöneticileri hemen kovdu. Bu hafta, astlarına Twitter çalışanlarının iç iletişimlerini ve herkese açık tweet’lerini tarayarak düzinelerce eleştirmenin kovulmasına yol açtı.

Suçlamalarda bulunan sekiz SpaceX çalışanıyla yapılan röportajlar, Bay Musk’ın işyerleri üzerindeki, belki de federal yasanın kısıtlamalarının da ötesinde, sıkı kontrolünü vurguluyor. Bu çalışanlardan altısı, misilleme korkusuyla isimsiz olarak konuştu ve çalışma kurulu dosyalarında isimleriyle tanımlanmadı.

Hukuk uzmanları, işçilere “karşılıklı yardım veya koruma” için bir araya gelme hakkı veren yasanın, Bay Musk’ın çevrimiçi alışkanlıklarına değinmenin yanı sıra SpaceX’i taciz politikalarını uygulamaya çağıran mektubun yazılmasını büyük olasılıkla koruduğunu söyledi. daha etkili.

SpaceX’te sekiz yılı aşkın süredir çalışan bir mühendis olan Tom Moline, mektubun düzenlenmesine yardım ettikten sonra Haziran ayında kovulduğunda, “Olanların bu kadar yüzsüzce olduğuna inanmak benim için zordu,” dedi. “Çalışanların korumaya sahip olduğu zamanlardan biri gibi geliyor.”

SpaceX, Bay Musk ve Bay Edwards, eski çalışanların iddialarına ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

SpaceX’te çalışan yaklaşık 11.000 çalışanın çoğu bunu roket üreticisinin misyonu nedeniyle yapıyor. 2002 yılında Bay Musk tarafından kurulan ve merkezi Hawthorne, California’da bulunan şirket, insanları Mars’a göndermeyi ve insanı “çok gezegenli” bir tür haline getirmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, bu görev, bazen baş yöneticilerinden gelen dikkat dağıtıcı unsurlar tarafından baltalandı, röportajlarda, çalışma suçlamalarını bildiren eski çalışanlardan birkaçı söyledi. Bay Musk, federal sözleşmeler üzerinde söz sahibi olan politikacılara ve devlet kurumlarına açıkça sövdü.

Daha da rahatsız edici olan, bu çalışanların söylediğine göre, cinsel tacize ve cinsiyet ayrımcılığına müsamaha gösteren bir kültür.

Aralık ayında, eski bir çalışan, iş arkadaşları tarafından taciz edilme ve el yordamıyla taciz edilme olaylarını anlatan bir makale yayınladı. Olayları bildirdiğinde çok az takip yapıldığını veya hiç takip edilmediğini söyledi. Makale yayınlandıktan sonra, diğer çalışanlar, erkek meslektaşları tarafından bir yırtıcı davranış modeli olarak gördükleri şey hakkında konuşmaya başladılar.

The Verge’in bildirdiğine göre, çalışan demografisini yayınlamayan ancak işçilerin erkek egemen olduğunu söylediği şirket, taciz politikalarının iç denetimine başladı.

Ardından Mayıs ayında Insider, SpaceX’in 2018’de Bay Musk’ı kendisini ifşa etmek ve ona seks teklif etmekle suçladıktan sonra bir şirket uçuş görevlisine 250.000 dolar ödediğini bildirdi. (Bay Musk daha sonra Twitter’da bu bölümün “hiç yaşanmadığını” söyledi.) Hikaye, iç gerilimleri artırdı ve birkaç çalışan, Bay Musk’ın Twitter’daki suçlamalar hakkında şaka yaptığı röportajlarda dehşete düştüklerini söyledi.

Tartışma ayrıca, birçok çalışanın bir müttefik olarak gördüklerini söylediği SpaceX’in başkanı ve işletme müdürü Gwynne Shotwell’i de içine aldı.

İşten atılan mühendislerden ve mektup organizatörlerinden biri olan Paige Holland-Thielen, “Başlangıçta ona çok saygı duydum” dedi. “Yaptığı şeyde kendimi görürdüm.”

Ancak birkaç çalışan, Bayan Shotwell’in şirket çapında Bay Musk’a yönelik suçlamalara inanmadığını belirten bir e-posta göndermesinin ardından, şirketin daha önceki taciz açıklamalarına verdiği yanıtla zaten lekelenmiş olan onun hakkındaki görüşlerinin daha da azaldığını söyledi. “Onunla 20 yıl yakın çalıştım ve bu iddialara benzer hiçbir şey görmedim ve duymadım” diye yazdı. E-posta daha önce CNBC tarafından bildirildi.

Birkaç gün içinde çalışanlar yanıt olarak açık bir mektup üzerinde çalışmaya başladı.

Bazı katılımcılar, hayal kırıklıklarına rağmen, bir çözüm üzerinde yöneticilerle çalışma arzusunu iletmeyi umduklarını söylediler. Bay Musk ve SpaceX’in güçlü bir şekilde sendika karşıtı olduğu biliniyordu -roket üreticisi, yöneticilerin sendika faaliyetlerini nasıl caydıracakları konusunda eğitim almalarını şart koşuyor- ve çalışanlar, yöneticilerin veya diğer meslektaşlarının çabalarını bir sendika kampanyasının başlangıcı olarak görmelerini istemiyorlardı. .

Bay Musk, 2018’de Cape Canaveral, Florida’daki bir SpaceX lansmanında. Bay Musk tarafından 2002’de kurulan şirket, insanları Mars’a göndermeyi ve insanları “çok gezegenli bir tür” haline getirmeyi amaçlıyor. Kredi… The New York Times için Todd Anderson

Bir mühendislik lideri olarak eğitim kursuna katılmış olan Bayan Holland-Thielen, “Ne zaman biri gerçek bir işçi sendikasından bir şeyden bahsetse veya bir şey paylaşsa, ‘Hey, bunu başka bir sohbete saklayalım’ gibiydim” dedi. sonunda yönetici olmak.

Mektup yazımı iki yol boyunca ilerledi. Bir tanesi çalışanların kişisel yazılımında meydana geldi ve yalnızca birkaç düzine çalışan tarafından görüldü. Diğeri, SpaceX’teki herkesin görebildiği, çalışanların “eylem öğeleri” üzerine beyin fırtınası yaptığı bir işbirliği platformunda gerçekleşti.

Bir teklif, SpaceX’in Bay Musk’a karşı diğer taciz iddialarını ifşa etmesi gerektiğini söyledi; bir başkası şirketten, Bayan Shotwell’in iddialarla ilgili e-postasının her çalışanın görüşlerini yansıtmadığını açıkça belirten bir kamu açıklaması talep etti.

Bayan Shotwell, seçilmiş olmasına rağmen sempatik görünüyordu. The New York Times tarafından görüntülenen bir ekran görüntüsüne göre, dahili çalışma platformunda “Her zaman olduğu gibi, SpaceX’i daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak fikirleri okumayı ve duymayı takdir ediyorum” diye yazdı.

Grup, mektubu 15 Haziran’da önce Bayan Shotwell’e ve birkaç diğer yöneticiye, ardından da şirketin çeşitli mesajlaşma kanallarında dağıttı.

Belgede, “Elon’un kamusal alandaki davranışı, bizim için sık sık dikkat dağıtma ve utanç kaynağı oluyor” ifadesi yer alıyor.

İlk tepki olumlu görünüyordu. Çalışanlar, dahili verilerin, mektubu birkaç saat içinde 1000’den fazla kişinin görüntülediğini gösterdiğini söyledi. Çoğu isimsiz olmak üzere 400’den fazla kişi imzaladı.

Yöneticiler de destekleyici göründü. Başkan yardımcısı Bay Edwards, mektubun yayınlanmasından sonra bir toplantıda, şirket içinde paylaşılan ve The Times tarafından görülen toplantı tutanaklarına göre, üç tekliften ikisinin “harika fikirler” olduğunu söyledi. Üçüncü bir fikrin – SpaceX’in kendisini Bay Musk’ın “kişisel markası”ndan ayırması fikrinin – “daha aldatıcı” olduğunu söyledi.

Ancak çalışanlar, şirketin en üst düzeylerinde tepkinin kısa sürede düşmanca hale geldiğini söyledi. Saatler içinde Bayan Shotwell, Bay Moline ve Bayan Holland-Thielen’e, mektuba katılmadığını ifade eden ve dikkat dağıtıcı olarak nitelendiren isimsiz bir iş arkadaşının yorumlarını içeren bir e-posta gönderdi. Daha önce e-postada bildirilen bilgiler.

Bayan Shotwell, üst düzey şirket yetkililerini kopyaladığı e-postasında, “Lütfen çalışan iletişim kanallarını doldurmayı derhal durdurun,” diye yazdı. O ekledi: “E-postamı görmezden gelmeni itaatsizlik olarak değerlendireceğim. Bunun yerine lütfen işinize odaklanın.”

Ertesi sabah, haber kaynakları açık mektubu bildirdi. O öğleden sonra, insan kaynakları Bay Moline, Bayan Holland-Thielen ve diğer üç çalışanla ayrı ayrı temasa geçti ve kovulacaklarını söylediler. Çalışanlardan dördü, bir yetkilinin mektubu oluşturma ve dağıtmadaki rollerinden bahsettiğini söyledi.

Bayan Shotwell bu konuşmalara uzaktan katıldı ve çalışanların şirkette çok fazla zaman harcadıklarını vurguladı.

Çalışanlar şaşkına döndü. Bayan Holland-Thielen, “Bunu SpaceX’teki makul beyinler için gerçekten mümkün olduğunca lezzetli hale getirmeye çalışıyorduk,” dedi. Çalışanların avukatlarından biri olan Anne Shaver, şirketin kendilerine “acımasızca misillemede bulunduğunu” söyledi.

Bayan Shotwell, bu makale için yapılan yorum talebine yanıt vermedi.

Başkan Barack Obama döneminde Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu başkanı olan Wilma Liebman, bir şirketin cinsel taciz politikalarının açıklığa kavuşturulmasını isteyen bir mektubun genellikle federal iş kanunu tarafından korunduğunu söyledi. Şirketin, mektubun yazarlarının iş yerlerini iyileştirmek yerine Bay Musk’ı eleştirmeye çalıştığını iddia edebileceğini söyledi. Ancak Bay Musk’ın çalışanların eleştirdiği gönderilerinin düşmanca bir çalışma ortamı yarattığı şeklinde görülebileceği için çalışma kurulunun muhtemelen aynı fikirde olmayacağını söyledi.

İşçiler, işten çıkarma haberlerinin hızla yayıldığını ve yöneticiler ile yöneticilerin kısa süre sonra çok daha sert bir yol izlediğini söylediler. Çalışana göre, bir sonraki hafta, açık mektubu iş arkadaşlarıyla hevesle paylaşan yöneticisi bir çalışana işyerindeki endişeleri ile Mars’a gitmek arasında seçim yapmasını söyledi.

İşçiler, şirketin bu çalışanı ve diğer iki çalışanı mektuptaki rollerini araştırdıktan sonra Temmuz ve Ağustos aylarında işten çıkardığını ve ayrıca Ağustos ayında mektupta yer alan dokuzuncu bir çalışanı, çalışanın itiraz ettiği düşük performansı gerekçe göstererek işten çıkardığını söyledi.

Bay Moline ve Bayan Holland-Thielen, ateş etmelerinin ani olmasının, Bayan Shotwell’in baskıya boyun eğdiğinden şüphelenmelerine neden olduğunu söylediler.

Bay Moline, “Elon ve diğerlerinin sahip olabileceği en kötü dürtülerden bazılarına karşı bizi koruyarak ve savunarak iyi bir iş çıkardığını düşündüm,” dedi. “Sonunda o kurtarıcı olmadığını fark etmek – bu benim için güveni yıktı.”