Sokak Yarışının İnşa Ettiği Yaşam (ve Ev)

Bakec

Member
44 yıl önce bir gün gün batımından çok sonra, 21 yaşındaki Kevin Lawrence ’68 Chevelle’inden Chicago’nun banliyö yayılımının hemen ötesinde seyrek seyahat edilen bir yola çıktı. Başka bir genç adamla yapılan sessiz görüşmelerden sonra, arabasına yerleşti ve güçlü bir şekilde havlayan bir motoru ateşledi ve ardından bas vuruşlu bir rölantiye geçti. Farları yaktı ve 50 metrelik yolu aydınlattı. Eski bir kameranın deklanşörüne vurdum, flaşım karanlığa meydan okurken kareleri tıklattım.

Başında bir balıkçı şapkası olan Bay Lawrence, dikkatle önündeki yola odaklanmıştı. Sağında devasa arka yarış pistleri olan bir Camaro vardı. Birkaç düzine genç yol kenarında toplanmıştı; aralarında eşi ve yarış ortağı Pam Pappas Lawrence vardı.

Kalkık bir el düştü ve her iki araba da karanlıkta çığlık atarak 12 saniyede saatte 120 mile hızlandı ve tam arkadan polis ışıkları geldi. Seyirciler arabalarına atladı ve yarışçıları takip etti. ben de öyle yaptım. Birkaç kişi kenara çekildi ve suçluları tanımadıkları konusunda ısrar ettikten sonra serbest bırakıldı.

O gecenin erken saatlerinde, Chicago’nun hemen dışındaki Bridgeview’deki Duke’s Drive-In’de düzinelerce genç ve 20’li yaşlarında bir araya gelerek zıpladıklarını gösterdiler. arabalar ve belki de sokaktaki hızlanma yarışmalarında biraz para kazanın. O Ağustos 1977 akşamı, kalabalık her yeri işgal eden ve Harlem Bulvarı’na dökülen korkunç makinelerle kalabalıktı. Grup, hevesli bir gazetecinin hazır olacağını duymuştu ve arabalı arabanın, hot-rod hobisinin kanun kaçaklarını hedef alan uzun süredir devam eden bir dergi olan “Hi-Performance CARS” için yasadışı sokak yarışlarının yuvası olarak ününü belgeliyor. .

Mr. Lawrence’ın aile ve arkadaşları da kapsayacak şekilde büyüyen yarış takımı. Soldan, Bill Wolf, Matt Bradford, Pam Lawrence, Bay Lawrence, Nicole Schram, Danielle Drzayich ve Adam Drzayich. Kredi… Lawrence ailesi

Lawrence ailesi
o yer ve zamanda birçokları için bir saplantı. Ufukta sosyal medya ve internet bile yoktu. Sporcular sporla meşgul kaldılar, ancak diğerleri için arabalar vardı. Her türden genç, boş zamanlarını kaputun altında, arabalarını sürülebilir hale getirmek için parmak eklemlerini kırarak geçirdi. Kendi gücüyle hareket edebildiğinde, daha hızlı hale getirmek için daha çok çalışacaklardı. Ve umarım en hızlısı.
Şimdi 65 yaşında ve Palos Hills, Illinois’de yaşayan Bay Lawrence, o gece arabaya binen en hızlılar arasındaydı. Bir otomotiv gazisiydi. 12 yaşında, bir kaportacıda çalışan bir amcayla birlikte etiketlenmişti. Orada, zemini süpürdü ve yedekte gitti. Kısa süre sonra buruşuk arabaları tamir etmeyi öğrendi. Ama olayların mekanik tarafı ilgisini çekiyordu, bu yüzden amcası ona motorları yeniden inşa etmeyi öğretti.

Modifiye edilmiş bir araba – hoplanmış V-8’li bir Ford Starliner – yaptılar ve ara sıra yapılan sürükleme koşularında çoğu güçlü arabadan daha iyi performans gösterdi. Ama pistte bir gün büyük bir girişimdi. Erken bir yükselişin ardından, giriş ücretlerinin ve 10 saatlik bir günde iki ya da üç koşu yapmak için uzun saatler bekleyenlerin olduğu Merrillville, Ind.’deki ABD 30 drag şeridine 45 millik bir yolculuk oldu.

Bay Lawrence, liseden sonra yerel bir profesyonel yarışçıya ait bir dükkan olan P&G Engineering tarafından işe alındı. Karbüratörleri yeniden inşa ederek, ayarlamalar yaparak ve müşterilerin arabalarının arka tekerlek beygir gücünü ölçen bir dinamometre çalıştırarak otomotiv eğitimini ilerletti.

P&G’deki dyno’ya ve diğer kaynaklara erişim, Bay Lawrence kendine ait bir sıcak çubuk – 1968 Chevelle SS’yi inşa ederken paha biçilmez olduğunu kanıtladı. Orijinal 396 kübik inçlik V-8, çift dört namlulu karbonhidratlı 454 inçlik bir incher’a yol açtı.

Muslukta 500’den fazla at varken hızlıydı. Dyno, potansiyelini doğruladı ve Duke, Bay Lawrence’ın, çoğu zaman hatta önemli meblağlarla test etmesine yardımcı oldu. Arabayla içeri girme de dostluk sağladı.

“Duke’s’ta takılan adamlar ve kızlar birbirlerini kolladılar,” dedi Bay Lawrence. “Yarıştık ama arkadaştık ve bir yarış arayan bilinmeyenler ortaya çıktığında onları üstlendik.”

Bay Lawrence ve sokak yarışı Chevelle’in fotoğrafı dergide yayınlandıktan sonra, Chicago metrosu ve ötesinden yarışçılar, Duke’s’e ve “Duke’s Drive In” yazan ceketleri gururla giyen diğerlerine meydan okumak için Duke’s’e gitti. en hızlı sokak arabalarının evi.”

Bay Lawrence, 10 yıldan fazla bir süredir sokakta yarıştı – yarışlarının yaklaşık yüzde 90’ını kazandı ve Chicago’nun sokak yarışları kardeşliği arasında kendinize bir isim yapmak istiyorsanız yenmeniz gereken bir adam olarak ün kazandı. Hala bir tamirci olarak günlerce çalıştı, ancak yarış kazançları, Lawrences’ın büyüyen ailesi için hayatı daha iyi hale getirmeye yardımcı oldu, şimdi her ikisi de sonunda yarış arabalarının direksiyonunun arkasında başarı görecek olan iki kızı Danielle ve Nicole’u içeriyordu.

Mr. Lawrence, torunu Katelyn ile Pro Stock Chevrolet Cobalt’ına lastik takarken. Kredi… Pam Lawrence

Lawrence, yarış sırasında defalarca kenara çekildi. “Memur genellikle bana çeşitli biletler verirdi,” dedi. “Bir keresinde saatte 50 millik bir bölgede saatte 125 mil için bir bilete itiraz etmeye karar verdim. Yargıç beni odasına çağırdı ve birçok kelimeyle şöyle dedi: ‘Bunu yapmak istemezsin. Bileti öde ve sessiz ol.’ O gün ve sonrasında onun tavsiyesine uydum.”

“Evimin peşinatını bir araya getirmek için sokak yarışından yeterince para kazandım” dedi. “Sonra işi bırakmasını söyledim.”

“Ben biraz büyüdüm,” diye ekledi Bay Lawrence. “Bir zamanlar, Chicago banliyösünün güneybatı tarafında uyguladığımız sokak yarışı nispeten güvenliydi. Evlerin ve işyerlerinin olmadığı kırsal yollarda yarıştık ve yolu ne kadar az trafiğe kapattık. Ama nihayetinde bölgemizde daha fazla trafik getiren daha fazla gelişme oldu. Dahası, sokak yarışı yasa dışıydı. Kızlarım okul çağına geldiğinde, yasaları çiğnemenin sonuçları olduğunu anlamalarını istedim.”

Ancak Bay Lawrence, ne otomobil sevgisini ne de rekabet etme arzusunu kaybetmedi, bu yüzden arkadaşı Scott Fulkerson ile bir National Hot Rod Association Pro Stock arabasında takım kurdu.

Pro Stock drag yarış arabaları, binek arabalara benziyor, ancak gövde altında titizlikle tasarlanmış tüp şasisi ve son derece modifiye edilmiş aktarma organları ile sofistike yarış arabalarıdır. Yedi saniyede 200 mil hıza çıkabilen bu otomobillerin, benzedikleri seri üretim otomobillerle neredeyse hiçbir ortak noktası yok.

NHRA drag yarışının en rekabetçi sınıfı olan Pro Stock’a sokaktan atlamak zorlu bir mücadeleydi. 1990’larda, Bay Lawrence ve Bay Fulkerson savaşa girdiğinde, 16 yarışlık alandaki en hızlı ve en yavaş arabalar genellikle saniyenin onda biri kadar ayrılıyordu. Ve 40 kadar iyi finanse edilmiş arabanın bu 16 yer için rekabet etmesi alışılmadık bir durum değildi.

Büyük dolarlı rakiplerinin aksine, acemi takım, tıpkı onun sokak yarışı günlerinde yaptığı gibi, Bay Lawrence’ın evinin arkasındaki garajdan dışarı çıktı. Her zaman kocasının sağ kolu olan Bayan Lawrence araya girdi ve çok geçmeden iki kızı da yardım etmeye başladı.

1997’de Bay Fulkerson evlendi ve yarış planın bir parçası değildi. Bu, mali durumu daha da zorlaştırdı. Yarışma, araştırma ve ekipman için haftada binlerce harcıyordu. Bay Lawrence bunun küçük bir kısmı için rekabet etmeye çalışıyordu.

Memphis’te 16 arabalık bir alana kalifiye olmak için 36 arabanın yarıştığını hatırlıyor. 16. eleme, 6.803 saniyede çeyrek mili kapladı. Bay Lawrence, 6.806 ile 21. sıradaydı.

Sonunda, yarıştığı son iki yılda Pro Stock Chevrolet Kobalt’ını bir etkinlik için nitelendirdi. Şimdi bir düzineden fazla arkadaşı ve akrabası olan pit ekibi patladı. Sevinç gözyaşları döküldü. Tekrar kalifiye olmaya devam edecekti, ancak tankı neredeyse boşalmak üzereydi.

“Denedim ve denedim,” dedi Bay Lawrence, ama bitkindi. Daha iyi finanse edilen ekiplerle karşı karşıya kaldığında, “Her şeyi kurtardım ve sattım” diye ekledi.

1977’de bir yarıştan önce yolu reçine ve süpürgeyle düzenli olarak hazırlayan bir Duke’s Drive-In. Kredi… Paul Stenquist

(mtagx’in sonu yoktu) — garantili bir ücret karşılığında, önceden rezerve edilmiş şovlarda yarışan, geçmiş yılların harika arabalarının tıpkıbasımlarının yer aldığı bir çeyrek millik yarışma markası. Bay Lawrence, tüm zamanların en ünlü Pro Stock arabalarından biri olan Warren Johnson’ın Oldsmobile Cutlass’ının mükemmele yakın bir kopyasını yaptı. Bay Johnson, uzun yıllar boyunca NHRA’nın en çok kazanan sürücülerinden biriydi. O ve karısı Arlene, teknik tavsiye, takım üniformaları, çıkartmalar ve daha pek çok konuda katkıda bulundular.

Sarsıntı sürüşlerinde, araba 200 mil / saatin üzerinde 6.8 saniye çeyrek mil zaman kaydetti Bu yeni bir araba için neredeyse hiç duyulmamış bir şey ve Bay Lawrence’ın 40 yılı aşkın yarış deneyiminin meyvelerinin ve ailesinden aldığı uzman yardımı.

“Bu yıl Cutlass ile beş veya altı nostaljik Pro Stock gösterisi yapacağım, ancak bu bir aile meselesi olacak,” dedi Bay Lawrence. “Kızlarım meşgul anneler, bu yüzden artık yarışmıyorlar, ancak mürettebatımın bir parçası ve yeni nesil Lawrence ailesi sürücülerini eğitiyorlar.”

Birçok olayda, 10 yaşındaki Katelyn, 9 yaşındaki Johnny ve 8 yaşındaki Sydney dahil olmak üzere Bay Lawrence’ın torunları, Lawrence ailesi tarafından inşa edilen küçük atletleri sürün – esasen, atletlere benzeyen go-kartlar.

Kanlarında var.