Silikon Vadisi Neden Hala Bir Sonraki Büyük Şeyi Bekliyor?

Bakec

Member
2019 sonbaharında Google, dünyaya “kuantum üstünlüğüne ulaştığını” söyledi. ”

Bazılarının Kitty Hawk’taki ilk uçuşa kıyasla önemli bir bilimsel dönüm noktasıydı. Google, kuantum mekaniğinin gizemli güçlerinden yararlanarak, normal bilgisayarların 10.000 yılda tamamlayamayacağı bir hesaplamayı gerçekleştirmek için yalnızca üç dakika 20 saniyeye ihtiyaç duyan bir bilgisayar yaptı.

Ancak Google’ın duyurusunun üzerinden iki yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen, dünya hala gerçekten yararlı bir şey yapan bir kuantum bilgisayarı bekliyor. Ve büyük olasılıkla çok daha uzun süre bekleyecektir. Dünya aynı zamanda kendi kendini süren arabaları, uçan arabaları, gelişmiş yapay zekayı ve bilgisayar cihazlarınızı sadece düşüncelerinizi kullanarak kontrol etmenizi sağlayacak beyin implantlarını da bekliyor.

Silikon Vadisi’nin yutturmaca makinesi uzun zamandır gerçeğin önüne geçmekle suçlanıyor. Ancak son yıllarda, teknoloji endüstrisinin eleştirmenleri, en büyük vaatlerinin – dünyayı gerçekten değiştirebilecek fikirlerin – ufukta daha fazla göründüğünü fark ettiler. Sektörün son yıllarda yarattığı büyük zenginlik, genellikle yıllar önce gelen iPhone ve mobil uygulamalar gibi fikirler sayesinde olmuştur.

Teknolojinin büyük düşünürleri güçlerini mi kaybettiler?

Cevap, bu büyük düşünürler hemen cevap veriyor, kesinlikle değil. Ancak uğraştıkları projeler, yeni bir uygulama oluşturmaktan veya yaşlanmakta olan başka bir endüstriyi bozmaktan çok daha zor. Ve etrafa bakarsanız, neredeyse iki yıllık bir salgınla başa çıkmanıza yardımcı olan araçlar – ev bilgisayarları, video konferans hizmetleri ve Wi-Fi, hatta araştırmacılara aşıların geliştirilmesinde yardımcı olan teknoloji – endüstrinin göstermiştir. ‘ tam olarak bir adım kaybetti.

“Bu kadar çok beyaz yakalı işçinin evden çalışmasına ve ekonominin pek çok diğer bölümünün dijital olarak yürütülmesine izin veren altyapı -donanım ve yazılım- olmasaydı, salgının ekonomik etkisini bir düşünün. aracılı yol,” dedi Washington Üniversitesi’nde Silikon Vadisi tarihi konusunda uzmanlaşmış bir profesör olan Margaret O’Mara.

Bir sonraki büyük şeye gelince, büyük düşünürler, ona zaman tanıyın diyorlar. Kuantum hesaplamayı ele alın. Beyaz Saray için kuantum hesaplama çabalarını denetleyen ve şu anda kuantum başlangıcı Riverlane’de baş bilim sorumlusu olan Jake Taylor, bir kuantum bilgisayarı inşa etmenin şimdiye kadar üstlenilen en zor görev olabileceğini söyledi. Bu, günlük yaşamın fiziğine meydan okuyan bir makinedir.

Kuantum bilgisayar, bazı nesnelerin atom altı düzeyde veya aşırı soğuğa maruz kaldıklarında, örneğin sıfırın altında yaklaşık 460 dereceye kadar soğutulmuş metal gibi garip davranışlarına dayanır. Bilim adamları yalnızca bu kuantum sistemlerinden bilgi okumaya çalışırlarsa, kırılma eğilimi gösterirler.

Bir kuantum bilgisayar inşa ederken, Dr. Taylor, “Sürekli olarak doğanın temel eğilimine karşı çalışıyorsunuz. ”

Yeni kurulan Riverlane’in baş bilimcisi Jake Taylor, Beyaz Saray için kuantum hesaplama çabalarını denetledi. Kredi. . . Lauren O’Neil, The New York Times için

Geçtiğimiz birkaç on yılın en önemli teknolojik gelişmeleri – mikroçip, internet, fareyle çalışan bilgisayar, akıllı telefon – fiziğe meydan okumuyordu. Ve nihayetinde kitlesel kabule ulaşmadan önce devlet kurumları ve kurumsal araştırma laboratuvarlarında yıllarca, hatta on yıllar boyunca hamile kalmalarına izin verildi.

“Mobil ve bulut bilişim çağı pek çok yeni iş fırsatı yarattı,” dedi Dr. O’Mara. “Ama şimdi daha zor problemler var. ”

Yine de, Silikon Vadisi’ndeki en yüksek sesler, bu daha zor sorunları sanki başka bir akıllı telefon uygulamasıymış gibi tartışıyor. Bu beklentileri şişirebilir.

Uber’de kendi kendini süren arabaların gelişimini denetlemeye yardımcı olan ve şu anda kendi kendine sürüş şirketinin CEO’su olan Toronto Üniversitesi’nden bir profesör olan Raquel Urtasun, zorlukları anlayan uzman olmayan insanlar “aldatmaca tarafından yanlış yönlendirilmiş olabilir” dedi. sürüş start-up Waabi.

Kendi kendini süren arabalar ve yapay zeka gibi teknolojiler, kuantum hesaplama ile aynı fiziksel engellerle karşılaşmıyor. Ancak araştırmacılar, uygulanabilir bir kuantum bilgisayarı nasıl inşa edeceklerini henüz bilmiyorlarsa, her durumda kendini güvenli bir şekilde sürebilen bir arabayı veya insan beyninin yapabileceği her şeyi yapabilen bir makineyi nasıl tasarlayacaklarını henüz bilmiyorlar.

Artırılmış gerçeklik gibi bir teknoloji – dijital görüntüleri gerçek dünyada gördüğünüzün üzerine yerleştirebilen gözlükler – mükemmelleştirilmeden önce yıllarca ek araştırma ve mühendislik gerektirecektir.

Eskiden Facebook olan Meta’nın başkan yardımcısı Andrew Bosworth, bu hafif gözlükleri üretmenin 1970’lerde fareyle çalışan ilk kişisel bilgisayarları yaratmaya benzediğini söyledi (farenin kendisi 1964’te icat edildi). Meta gibi şirketler, tüm parçalarını küçük bir pakete doldurmadan önce bilgisayarları kullanmanın tamamen yeni bir yolunu tasarlamalıdır.

Son yirmi yılda, Facebook gibi şirketler daha önce hiç mümkün görünmeyen bir hızda yeni teknolojiler geliştirdiler ve devreye aldılar. Ancak Bay Bosworth’un dediği gibi, bunlar ağırlıklı olarak yalnızca “bitler” – dijital bilgi parçaları ile oluşturulmuş yazılım teknolojileriydi.

Fiziksel atomlarla çalışan yeni donanım türleri oluşturmak çok daha zor bir iştir. Bosworth, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yaratılmasını “hayatta bir kez” yapılacak bir proje olarak nitelendirerek, “Sektör olarak bunun nasıl bir şey olduğunu neredeyse unuttuk” dedi.

Meta’nın yöneticilerinden Andrew Bosworth, bilgisayar endüstrisinin “hayatta bir kez” karşılaşılan zorluklarla mücadele etmeye başladığını söyledi. Kredi. . . Christian Charisius/Picture Alliance, Getty Images aracılığıyla

Bay Bosworth gibi teknoloji uzmanları, sonunda bu engelleri aşacaklarına inanıyorlar ve bunun ne kadar zor olacağı konusunda daha açıklar. Ama bu her zaman böyle değildir. Ve bir endüstri günlük hayatın her alanına sızdığında, el sallamayı gerçekçilikten ayırmak zor olabilir – özellikle de Google gibi büyük şirketler ve Elon Musk gibi tanınmış şahsiyetler bu ilgiyi çekerken.

Silikon Vadisi’ndeki birçok kişi, el sallamanın teknolojileri ana akım haline getirmenin önemli bir parçası olduğuna inanıyor. Hype, teknolojiyi oluşturmak için gereken parayı, yeteneği ve inancı çekmeye yardımcı olur.

Silikon Vadisi şirketi Box’ın CEO’su Aaron Levie, “Sonuç arzu edilirse – ve teknik olarak mümkün – o zaman üç yıl, beş yıl ya da her neyse, o zaman sorun değil” dedi. “Girişimcilerin iyimser olmalarını istiyorsunuz – Steve Jobs’un gerçeklik-çarpıtma alanından biraz olsun”, bu da insanları onun büyük fikirlerine katılmaya ikna etmeye yardımcı oldu.

Washington Üniversitesi’nde profesör olan Margaret O’Mara, Silikon Vadisi tarihinde uzmanlaşmıştır. Kredi. . . The New York Times için Meron Tekie Menghistab

Hype, girişimcilerin halk arasında ilgi yaratmasının bir yoludur. Yeni teknolojiler inşa edilebilse bile, insanların ve işletmelerin bunları isteyip benimsemeyeceklerinin ve bedelini ödeyeceklerinin garantisi yoktur. İkna etmeye ihtiyaçları var. Ve belki de teknoloji endüstrisinin içindeki ve dışındaki çoğu insanın kabul edeceğinden daha fazla sabır.

“Yeni bir teknoloji duyduğumuzda, beynimizin onun neler yapabileceğini hayal etmesi 10 dakikadan az sürüyor. Bu noktaya ulaşmak için gereken tüm birleşik altyapıyı ve inovasyonu anında sıkıştırıyoruz” dedi. “Bu, uğraştığımız bilişsel uyumsuzluktur. ”