Politikacılara saldırılar: Crafts Başkanı Dittrich “düpedüz kızgın”

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Berlin. Crafts Başkanı Jörg Dittrich, SPD'nin Avrupalı adayı Matthias Ecke gibi politikacılara yönelik saldırılardan dehşete düştü ve bunun demokratik kültür ve Almanya'nın ekonomik gelişimi açısından sonuçları konusunda uyardı. “Anti-demokratik saldırılar ve tartışmalar bir iş merkezi olarak Almanya'ya zarar veriyor; bu nedenle Matthias Ecke'ye yönelik saldırılar sadece korkunç ve moral bozucu olmakla kalmıyor, aynı zamanda beni – özellikle iş ve eğitim pozisyonlarından sorumlu bağımsız bir girişimci olarak – açıkça kızdırıyor. ” dedi Dittrich, kendisi de Dresden'de bir çatı kaplama şirketinin sahibi olan Almanya Editoryal Ağı'nın (RND) sahibidir. “Zanaatın sağlam demokratik, liberal, anayasal ve kozmopolit temellere sahip bir yere ihtiyacı var” diye ekledi.

Daha sonra okuyun Reklamcılık

Dittrich, Cuma akşamı Dresden'de gerçekleşene benzer saldırıların hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve fikirlerin rekabeti gibi demokratik ilkelere yönelik olduğunu söyledi. “Şiddet kullanan herkes birlikte yaşamamızı riske atıyor. Demokrasi ve özgürlük içinde yaşamak isteyen herkesin bu nedenle tavır alması gerekir” diye talepte bulundu zanaat başkanı. “Sosyal iklimimizin radikalleşmeye doğru değişmeye devam etmesini istemiyorum ve çoğu insanın da bunu istemediğini düşünüyorum. Yerel şirketlerdeki tartışmalardan edindiğim izlenim bu” dedi.

Dresden'de SPD'li siyasetçi Matthias Ecke, Cuma günü partisi için seçim posterleri asmaya çalışırken yaşları 17 ve 18 olan dört genç tarafından dövüldü. Pazartesi günü hâlâ hastanedeydi. Saksonya Eyaleti Kriminal Polis Ofisi (LKA), Ecke'ye düzenlenen saldırıdaki şüphelilerden en az birinin sağcı olduğunu belirtiyor. LKA başlangıçta diğer üç şüphelinin amacı hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Polise göre, Ecke'ye yapılan saldırıdan kısa bir süre önce aynı grup muhtemelen yakındaki Yeşiller Partisi kampanya çalışanlarından birini de yaralamıştı.

dpa'dan alınan materyalle