Nitelikli işçi sıkıntısı, sağcı partiler, Avrupa yatırımı: AB Komiseri bir röportajda

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Nicolas Schmit, Almanya veya İspanya için iyi olanın Avrupa için de iyi olduğunu söylüyor. RND röportajında AB’nin İstihdam, Sosyal İşler ve Entegrasyondan Sorumlu Komisyon Üyesi, ortak Avrupa perspektifinin güçlendirilmesi konusunda ısrar ediyor. Lüksemburg yerlisi, 2019’dan bu yana Başkan Ursula von der Leyen’in komisyon üyesi olarak görev yapıyor. Diğer şeylerin yanı sıra tartışmaların da dahil olduğu bir Almanya turunda Gräfenhausen’den kamyon şoförleriyle Gündemdeydi, Frankfurt’ta görüştük.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Sayın Schmit, AB Komiseri olarak AB’nin ekonomik gelişimini izliyorsunuz. En büyük ekonominizdeki ekonomik yavaşlamadan ne kadar endişeleniyorsunuz?

Böyle bir ekonomik gerileme her zaman endişe vericidir, özellikle de Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisi söz konusu olduğunda. Bu yüzden bu dipten çıkmak artık önemli. Bunun için koşulların o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Ancak artık doğru kararları vermek önemli.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bunlar hangileri olurdu?

Öncelikle enerji krizini kararlılıkla ele almamız gerekiyor. Ve tabii ki yenilenebilir enerjilere yönelik değişim de önemli bir rol oynuyor. Enerji fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Bu özellikle sanayi ülkesi Almanya için önemlidir. Hızlı yatırımlara ve düşük enerji fiyatlarına ihtiyacımız var.

Almanya Başbakanı’nın tekliflerinden biri endüstriyel elektriğin fiyatıdır. Bunun hakkında ne hissediyorsun?

Öncelikle şunu vurgulamak isterim ki Alman sanayisi aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de sanayisidir. Gelecek için ve iklimin korunması konusunda yaşadığımız değişim için bunu pekiştirmemiz gerekiyor. Bu değişimin koşullarını yaratmalı ve sektöre buna uyum sağlaması için yeterli alan tanımalıyız – sonuçta çözümler ne olursa olsun. Endüstriyel elektrik fiyatlandırması dikkate alınması gereken bir seçenek olabilir.

AB İstihdam, Sosyal İşler ve Katılımdan Sorumlu Komisyon Üyesi

Nicolas Schmit

Nicolas Schmit, 2019’dan beri AB’nin İstihdam, Sosyal İşler ve Entegrasyondan Sorumlu Komisyon Üyesidir. Lüksemburglu, yıllarca diplomatik hizmette çalıştı. 2009’dan itibaren Lüksemburg’da Çalışma Bakanı olarak görev yaptı. Doktora sahibi ekonomist, Lüksemburg Sosyal Demokratlarının bir üyesidir.

Almanya’da işgücü piyasası hala güçlü. Ama bu böyle mi kalacak?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Öncelikle Almanya’nın bu ekonomik krizden nispeten hızlı bir şekilde çıkmasını umuyorum. Ancak işgücü piyasasının muhtemelen ivmesinin bir kısmını kaybetmesi de mümkün. Öte yandan demografik gelişme, işgücü piyasasında ciddi bir çöküşten korkmamıza gerek yok.

Demografik değişim AB genelinde işgücü piyasasını değiştiriyor. Yeterince hazırlıklı olmamız için ne olması gerekiyor?

Zaten bu işin ortasındayız ve bu nedenle hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Burada zaman faktörü çok önemli. Kalifiye işçi sıkıntısı büyük bir sorundur. Doğrudan ele almamız gereken konulardan biri de eğitim: Herkes için iyi bir eğitime ihtiyacımız var.

Paha biçilemez

Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileri ile size eşlik ediyor.

Bu en önemli öncelik olmalıdır. Almanya’da da okulu bırakmış, hiçbir eğitim alamamış on binlerce genç var. Daha sonra iş piyasasında yer edinmekte zorlanırlar. Ayrıca okul terklerini önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Elbette bu her zaman kolay olmuyor ama mutlaka yapılması gereken geleceğe yapılan bir yatırımdır. Ve bunun aynı zamanda somut ekonomik etkileri de var.

Şirketler eğitim pozisyonlarının boş kalmasını sağlamada nasıl bir rol oynuyor?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Çalışma koşullarını ve çalışma ortamını, gençlerin kendilerine hitap edildiğini hissetmelerini ve eğitimlerinin sonuna kadar orada kalmalarını sağlayacak şekilde tasarlamak şirketlerin sorumluluğundadır. Şu ana kadar her zaman böyle olmadı. Ancak beceri eksikliğine bakıldığında gerçekleşmesi gereken başka şeyler de var.

Hangisi?

Kadın istihdam oranına bakalım. Almanya’da bu durum son yıllarda büyük ölçüde gelişti. Bakım vermek yalnızca kadınların sorumluluğunda olmamalı, ancak birçok kadın çocuklarının bakımına yönelik iyi çözümler bulamadıkları için yarı zamanlı çalışıyor. Kadınlara isterlerse daha fazla çalışma olanağı sunmalıyız. Bu diğer Avrupa ülkeleri için de geçerli.

ARŞİV - 7 Kasım 2017, Saksonya-Anhalt, Brumby: Bir şirketteki kaynakçı, makine parçalarını birbirine kaynaklıyor.  Bir rapora göre, devlet kalkınma bankası KfW, vasıflı işçi sıkıntısının devam etmesini ve işgücü verimliliğinin zayıflamasını Almanya'nın refahına yönelik ciddi tehditler olarak görüyor.  (dpa KfW ekonomistlerine: “Refahta daha fazla büyümenin temeli çöküyor”) Fotoğraf: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa-Zentralbild/dpa ++ + dpa-Bildfunk +++

ARŞİV - 7 Kasım 2017, Saksonya-Anhalt, Brumby: Bir şirketteki kaynakçı, makine parçalarını birbirine kaynaklıyor.  Bir rapora göre, devlet kalkınma bankası KfW, vasıflı işçi sıkıntısının devam etmesini ve işgücü verimliliğinin zayıflamasını Almanya'nın refahına yönelik ciddi tehditler olarak görüyor.  (dpa KfW ekonomistlerine: “Refahta daha fazla büyümenin temeli çöküyor”) Fotoğraf: Klaus-Dietmar Gabbert/dpa-Zentralbild/dpa ++ + dpa-Bildfunk +++

İş yeri olarak Almanya: Bir ülke yaşlanıyor

Ekonomi durgunluk içinde ve sanayisizleşme korkusu çok yaygın. Peki Almanya yeniden “Avrupa’nın hasta adamı” mı oldu? Her ne olursa olsun işler iyiye gidiyordu. Bazı semptomlara bakalım.

Vasıflı işçi sorununu kontrol altına almak için başka hangi araçlar var?

Dışarıya açılan bir açıklık olmadan çalışmaz. Üçüncü ülkelerden gelen insanlara ve yasal, organize göçe ihtiyacımız var. Buna sadece işgücü piyasasına değil aynı zamanda topluma entegrasyon da eşlik etmelidir. Federal hükümet halihazırda büyük çaba harcıyor ve Komisyon da AB düzeyinde yeni bir çığır açmak istiyor. Şu anda tüm AB ülkelerini kapsayan bir yetenek havuzu üzerinde çalışıyoruz. Bu alandaki Avrupa işbirliği tüm ülkelere yardımcı olmaktadır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Yapay zeka kullanımıyla iş piyasası da önemli ölçüde değişecek. Gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pek çok kişi, özellikle iş söz konusu olduğunda yapay zekayı bir tehlike olarak görüyor. Ancak bunu daha çok vasıflı işçi eksikliğini gidermemize yardımcı olacak bir fırsat olarak görüyorum. Bu aynı zamanda insanları bu yeni teknolojilerle başa çıkabilecek şekilde eğitmemiz gerektiği anlamına da geliyor. Bazı işler çok değişecek ve konu eğitim olduğunda bunu hesaba katmamız gerekiyor.

Bir çelik işçisi parlayan bir pik demir tavanın önünde duruyor.  Yapay zeka kullanımıyla iş piyasası ne kadar değişecek?

Bir çelik işçisi parlayan bir pik demir tavanın önünde duruyor.  Yapay zeka kullanımıyla iş piyasası ne kadar değişecek?

Bir çelik işçisi parlayan bir pik demir tavanın önünde duruyor. Yapay zeka kullanımıyla iş piyasası ne kadar değişecek?

© Kaynak: Christophe Gateau/dpa

Bazı işlerin tamamen ortadan kalkacağı ya da iş dünyasının çok fazla değişeceği endişesini anlayabiliyor musunuz?

Her teknolojik değişimle birlikte işler kayboluyor ancak birçok yeni iş de yaratılıyor. Bazılarını henüz bilmiyoruz bile. Elbette birçok insan işini kaybetme korkusu yaşıyor. Bu yüzden onlara net bakış açıları göstermeliyiz. Kömür sektöründe çalışanlar için de durum aynı. Eninde sonunda işlerinin ortadan kalkacağını biliyorlar. Bu yüzden perspektifler ve yeniden eğitimle ilgili olması gerekiyor. Ancak her zaman yanımıza insanları almayı unutmamalıyız.

Bu nasıl başarılabilir?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Önümüzdeki bu devasa geçişin toplumsal olarak tasarlanması gerekiyor. Toplumda her şeyin her zaman adil olmadığına dair bir his olduğunu düşünüyorum. Bunu ciddiye almalıyız. İnsanların dönüşüm korkusunu ortadan kaldırmalıyız.

Önümüzdeki bu devasa geçişin toplumsal olarak tasarlanması gerekiyor.
Nicolas Schmit, AB’nin İstihdamdan Sorumlu Komisyon Üyesi

Otomotiv endüstrisi de buna iyi bir örnektir: Bizim de yeniden eğitime ihtiyacımız var ve iyi çalışma koşullarına sahip, iyi maaşlı işler için fırsatlar sunmalıyız. Ama pil üretimine ve teknolojisine yatırım yapmamız da önemli. Ayrıca Avrupa’nın modern ve güçlü otomotiv endüstrisini koruyacağına da inanıyorum.

Avrupa genel olarak kendi teknolojilerine daha fazla güvenmeli ve bir tür Avrupa Silikon Vadisine daha fazla yatırım yapmalı mı?

Bizim zaten kendi Silikon Vadilerimiz var; örneğin Saksonya veya Baden-Württemberg’de. Ancak elbette Avrupa genelinde teknolojilere, özellikle de yapay zekaya daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Amerikalılar milyarlarca yatırım yapıyor! Bu alanda öylece geride kalamayız. Sadece Amerikalıları değil, aynı zamanda yapay zeka sektörüne muazzam miktarda yatırım yapan Çinlileri, Japonları ve Korelileri de düşünüyorum. Genel olarak, çok daha Avrupalı bir şekilde düşünmeliyiz. Çünkü Almanya ya da İspanya için iyi olan, Avrupa için de iyidir. Bir iç pazarımız ve ortak çıkarlarımız var, dolayısıyla Avrupa perspektifini güçlendirmemiz gerekiyor.

Almanya’da sağ partilerin yükselişi ve bunun lokasyon ve işgücü piyasası üzerindeki etkileri tartışılıyor. Haklı olarak öyle mi?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Evet ve bunu çok ciddiye alırdım. Sağcı ve bazen de aşırı sağcı güçlerin yükselişi bölge için gerçek bir tehlike oluşturuyor. Özellikle üçüncü ülkelerden işçi ihtiyacı söz konusu olduğunda kendinize zarar veriyorsunuz ve insanların bunun farkında olması gerekiyor.

Bu, Almanya’nın yanı sıra bu tür güçlerin toplandığı Avrupa’nın başka yerlerinde de refah için bir tehlike oluşturuyor. Bu gelişme beni de üzüyor. Bir gün Willy Brandt’ın ruhuna uygun olarak Avrupa’da demokrasiyi nasıl genişletebileceğimizi değil, onu savunmamız gerekip gerekmediğini konuşacağımızı asla hayal edemezdim.