Markus Braun kötü adam mı yoksa pislik mi?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Wirecard sürecinde Markus Braun: kötü adam mı aptal mı?

Wirecard davasının devamı için mahkeme salonunda eski Wirecard CEO’su Markus Braun yerini aldı.

© Kaynak: Angelika Warmuth/dpa

Eski Wirecard patronu mahkemede herhangi bir suçu reddediyor. Belki de tüm gerçek asla ortaya çıkmayacak. Stefan Winter, bunun gibi skandallarda sadece denetimin değil, aynı zamanda kurum kültürünün de başarısız olduğunu söylüyor.

Stephen Kışları

Markus Braun Pazartesi günü mahkemede Wirecard skandalıyla ilgili görüşlerini saatlerce sundu, ancak sanık en başından belirleyici noktayı açıkça ortaya koydu: sözde masumiyeti. Hack’ten – kısa ömürlü – küresel bir şirket yaratan adam, kendi şirketindeki büyük dolandırıcılıktan haberi olmadığını söylüyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bu skandalda Braun için yalnızca iki olası rol vardır: bir kötü adam ya da bunalmış bir aptal olarak. Her ikisi de hoş değil, ancak yalnızca biri ceza hukuku kapsamında geçerlidir. Var olmayan anlaşmalar için bankaların ve yatırımcıların cebinden para çalmak için suç ortaklarıyla birlikte bir yalanlar kurgusunu kendisi mi inşa etti? Yoksa bu tür anlaşmalar gerçekten var mıydı ve en yakın çalışanlar nakit akışını kendi ceplerine mi kanalize etti? Braun ve savunması ikincisini savunuyor. Patron, grubun işinin yarısından fazlasını göremezdi.

Yönetim için hep aynı sorular

Garip bir şekilde, üst düzey yöneticiler mahkemeye çıktıklarında, genellikle bu alternatife inerler. Benzeri yıllar önce Siemens’in kara kasaları için de geçerliydi ve eski CEO Martin Winterkorn aleyhine bir dava açılırsa VW dizel skandalında da şu sorular gündeme gelecek: İtici gücün kendisi miydi? Dolandırıcılığı kaçırmış olabilir mi? Bilenler neden isyan etmedi?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Wirecard’da birçok kontrol mekanizması başarısız oldu, başı denetim çekti ve hemen ardından mali denetim geldi. Ancak VW skandalında olduğu gibi, teknoloji şirketindeki atmosfer de görünüşe göre yıkıcı bir rol oynamıştı: yönetim kurulu kendi alanlarına çekilmişti, denetim kurulu fazladan bir rol oynamıştı ve iş gücü de gösteriyi saflardan izliyordu. kitle. Suçlu enerji, bozuk bir şirket kültüründe bunu daha kolay yapar – kim yaşarsa yaşasın.