Kovalamaca ve saklambaç – müşteriler ve çalışanlar arasındaki meraklı anlar

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Tuhaf Amazon anları: müşteri ve kurye kovalamacadayken

Büyük postayla sipariş şirketlerinin paket taşıyıcıları genellikle birkaç saat içinde ön kapıya teslimat yapar.

© Kaynak: imago görüntüleri/STPP

Amazon gibi çevrimiçi perakendeciler, birçok insanın hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ancak perakende devinin müşterileri ile çalışanları arasında her zaman olağan dışı durumlar olabiliyor. Bazıları Amazon’da perde arkasında neler olup bittiğine tanıklık ediyor.

Franziska von Werder

Büyük mağazalarda uğraşacak vaktiniz veya cesaretiniz yoksa, Amazon çevrimiçi hizmetiyle emin ellerdesiniz – en azından reklam vaadi budur. Sadece birkaç tıklama ile istediğiniz ürünü alışveriş sepetinizde bulabilirsiniz. Prime müşterileri için paket genellikle birkaç saat içinde teslim edilir. Sadece kanepeden kalkıp kapıyı açmalısın.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Teoride stressiz gibi görünen şey her zaman sorunsuz çalışmaz. Müşteriler, paket kuryelerinin kovalamacalarını, kötü saklanma yerlerini ve garip saklama yerlerini bildiriyor. Ancak tüm sipariş hikayeleri gülünç değildir. Anekdotlardan bazıları, çalışanların çevrimiçi nakliye devi Amazon’da hangi koşullar altında çalıştığını gösteriyor veya sorgulanabilir iade işlemleri hakkında fikir veriyor.

Tam zamanında: Amazon alıcısı bisikletle tedarikçinin peşine düşüyor

Berlin’in banliyö bölgesinde küçük bir kasabada yaşayan bir RND muhabiri, “Adaptör kablosu olmadan bırakacağım hiçbir seçenek yoktu” diyor. Pastoral Brandenburg’da bir düğün için ayrılmadan birkaç saat önce strese girdi. Gelin çiftini mutlu etmek istemiş ve müzikli bir gösteri hazırlamıştı. Ancak dizüstü bilgisayarı ve ses sistemini bağlamak için bir kablosu eksikti.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

N’aber, Amerika?

Haftalık ABD haber bülteni, her Salı Amerikan siyaset, toplum ve kültür alanındaki gelişmeler hakkında arka plan bilgileri sağlar.

Çok acil gönderiler için Amazon, “belirli teslimat hızlarında garantili teslimat” ile sipariş seçeneği sunar. Bu, kelimenin tam anlamıyla müşteriye müzik gibi gelmiş olmalı. Ne de olsa, düğünde onu çalıştırmak ve çalıştırmak istedi. “Belirtilen saatten yarım saat sonra paket orada olmayınca gerilmeye başlamıştım” diye hatırlıyor.

Teslimat aracının son konumu her dakika canlı bir harita üzerinde güncellenebilir. Müşteri, “Bisikletimi aldım ve minibüsü takip ettim” dedi. Eşinin tahmin ettiği düşük başarı şansının aksine, teslimat aracına yetişti. “Köyde kesinlikle büyük şehirden daha kolay” diye düşünüyor. Sürücü, ön kapıya bir paket daha az teslim etmek zorunda kaldığı için mutluydu.

Amazon, her gün lojistik merkezlerinden ayrılan yüzbinlerce paketi teslim etmeleri için Almanya’daki taşeronları görevlendiriyor. Malları müşteriye daha da hızlı teslim etmek için dijital grup kendi nakliye hizmetini kurdu. Çalışanlar tekrar tekrar güvencesiz çalışma koşullarını bildiriyor.

Bunun için Amazon’u boykot etmeli miyiz? Berlin Neukölln’den bir editör, “İş güvenliği önlemlerini kontrol etmek ve uygulamak daha iyidir” diyor. Ayrıca koli teslimatçılarına da sempati duyuyor. “Genellikle çok fazla zaman baskısı altında çalıştıklarını görüyorum” diyor. Akıllı telefonuna bir bildirim geldiğinde şaşırdı: paket paspasın altına konmuştu. “İnce, küçük bir paket değildi,” diyor, “belirli bir yüksekliği vardı.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

The Guardian: Amazon sürücüleri zaman kazanmak için şişelere işiyor

Ama paketi saklaması gereken paspası görünce gülmeyi başardı. Başka bir sefer, posta kutusuna pahalı içeriğe sahip bir paket yerleştirildi. Neukölln’lü adam için bu, paket taşıyıcıların çok az zamanlarının olduğunun bir başka kanıtı. “Hala zemin katta yaşarken, haberci tüm ev için teslimatları bırakırdı” diye hatırlıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen raporlar ayrıca, Amazon tedarikçilerinin ciddi bir zaman baskısı altında çalıştığını ve sürücülerin zaman kazanmak için şişelere işediklerini açıkladıklarını gösteriyor. “Guardian”a ek olarak, bilgi portalı Amazon Watchblog da yakın zamanda bunu bildirdi.

Amazon, müşteri hizmetleri için popülerdir. Bir sorununuz varsa, bunu bir sohbette anlatabilir ve en iyi ihtimalle çözülmesini sağlayabilirsiniz. Başka bir RND çalışanı, sorununa önerilen çözüm karşısında şaşkına döndü: “Bir uydu alıcısını geri göndermek istedim” diyor. Tamamen işlevsel olmasına rağmen beklentilerini karşılamadı. Ne de olsa bunun için 45 avro harcadı.

Müşteri ürünü elinde tutabilir ve parayı geri alabilir

Müşteri hizmetleri, “Ürünün doğası gereği, istisnai olarak iade gerekli değildir” dedi. Öfkeli alıcı, “İade etmeye değmez gibi görünüyor, cihazı çöpe atarlar” diyor. Aslında, çevrimiçi perakendeci Amazon geçmişte çok sayıda iadeyi ve yeni ürünü yok etti. Bu, Frontal 21 ve “Wirtschaftswoche” tarafından yapılan araştırmanın sonucuydu. Para müşteriye iade edildi ve yeni alıcı o zamandan beri kullanılmadan bodrumda oturuyor.

Amazon müşterileri, Twitter’da sipariş verirken tuhaf durumları da bildiriyor:

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Örneğin, @LeKWiNK paketlerin ambalajını merak ediyor: “Amazon yine komik: Bir yastık gönderiyorum, paket içeriğinin dörtte üçü dolgu malzemesi. Muhtemelen yastık kırılmasın diye, bunu biliyorsun.” Avusturya’dan Barbara Wimmer, kapısında Amazon habercilerinden bulduğu bir notu Twitter’da paylaştı. “Paketlere acil ihtiyacınız varsa lütfen arayın” diyor tükenmez kalemle.

Önerilen Haber Amaçlı İçerik

Bu noktada harici içerik bulacaksınız Twitter, Inc., makaleyi tamamlayan. Tek tıkla görüntüleyebilirsiniz.

Harici içeriği göster

Harici içeriğin bana gösterilmesine izin veriyorum. Bu, kişisel verilerin üçüncü taraf platformlara iletilmesini sağlar. Bununla ilgili daha fazla bilgi gizlilik bildirimleri.

Amazon kullanıcısı Meer Dimension, paketinin teslimat zincirini merak ediyor. Şubat başında tweet attı: “Amazon cidden paketimi Saksonya’daki Schkeuditz’den İngiltere’ye uçurup sonra Almanya’ya geri mi getirdi?”