Kocamın Her Hareketini İzlemek için AirTags, Fayans ve GPS Tracker Kullandım

Bakec

Member
Ocak ayının ortasında kocamla tartışıyorduk. 1 yaşındaki çocuğumuzun Covid-19 testi pozitif çıkmıştı ve ara sıra nefesler arasında homurdanıyordu. Acil servisi aradım ve onu acil servise götürmemiz gerektiği söylendi. Ama bütün gece onunla yattığım için araba kullanamayacak kadar yorgundum.

“Endişeliyim” dedim kocama. “Onu hastaneye götürmeni istiyorum.”

“Doktorlar her ne zaman bir şey hakkında arasak bebeği acile götürmemizi söylüyorlar,” dedi bıkkın bir şekilde. (Bu doğruydu.) “O iyi. O yiyor, oynuyor ve mutlu. Bu acil bir durum değil.”

Sonunda pes etti ve yarım saat uzaklıktaki hastaneye gitmek için yola çıktı. Benim tarafımdan zaten rahatsız olduğunu bildiğimden, nasıl gittiğine dair sorularla onu boğmak istemedim.

Bunun yerine, bir hafta önce gizlice arabamıza sakladığım konum izleme cihazlarına döndüm.

Koltuk cebine çeyrek boy bir Apple AirTag koydum; bir pano cebinde Tile tarafından yapılmış düz, kredi kartı şeklinde bir Bluetooth izleyici; ve torpido gözünde LandAirSea adlı bir şirketten hokey diski benzeri bir GPS izci.

Gelmiş geçmiş en kötü eş gibi göründüğümün farkındayım, o yüzden açıklamama izin verin. Gazetecilik içindi.

Apple, anahtarları ve cüzdanları takip etmenin bir yolu olarak geçen yılın başlarında şık ve zarif AirTag’leri piyasaya sürdü. Şirketin orijinal iPhone gibi kitlesel benimsemeye yol açan ürünleri tanıtma geçmişi göz önüne alındığında, AirTags tüketicileri her zaman konum izlemeye her şeyi yönlendirebilir, böylece hiçbir şey bir daha asla kaybolmaz, estetiğin en temizi ile gözetleme durumu.

Ancak her yeni rahatlığın bir bedeli vardır: Son aylarda insanlar çantalarında ve arabalarında saklı AirTag’leri bulduktan sonra çıldırdı. Takip edilmekten veya araçlarını çalmak isteyen biri tarafından takip edilmekten korkuyorlardı. Sports Illustrated modeli Brooks Nader, Manhattan’daki bir barı ziyaret ettikten sonra ceketinin cebinde bir tane bulduğunu söyledi. Tüm bu kişiler, Apple’ın istenmeyen izlemeyi önlemeye yardımcı olmak için AirTag sistemine dahil ettiği bir özellik olan iPhone’larında uyarılar aldı.

LandAirSea GPS takip cihazından gelen beslemeyi fotoğrafçı Todd Heisler’ı New York’ta takip edebilmesi için paylaştım Şehir.

Meslektaşım ve ben bu konuyu bildirdiğimizde, konuştuğumuz uzmanlar Apple’ın kötü niyetli kullanımı önleme girişimleri hakkında iki fikirdeydiler. Bazıları uyarıların yetersiz olduğunu söylüyor ve diğerleri şirketi daha büyük bir sorunu ortaya çıkardığı için övüyor: genellikle bir kişiye varlığını bildirmeyen cihazlarla yapılan yaygın gizli izleme.

Kocamın ve eşyalarının üzerine üç AirTag, üç Döşeme ve bir GPS takip cihazı yerleştirerek hareketlerini ne kadar doğru bir şekilde ortaya koyduklarını görmek için her iki iddiayı da incelemeye karar verdim. ve hangilerini keşfetti.

Yaşadığımız New York dahil bazı eyaletlerde bu tür şeyleri suç sayan yasalar vardır. Kanunları veya kocamın güvenini çiğnemek istemediğimden ondan izin istemiştim.

Onu ilk kez deneysel raporlama markama maruz bırakmıyordum. On yıldan fazla bir süredir mahremiyeti ele alıyorum ve yeni teknolojilerin distopik etkilerini somut olarak açıklamanın en iyi yolunun kendimi onlara, kobay tarzına kaptırmak olduğunu buldum.

Kocam benimle Bitcoin üzerinde yaşadı, “akıllı evimiz” tarafından gözetlendi ve teknoloji devlerinden vazgeçmemi izledi. (“Bir işim var” diyerek onlardan vazgeçmedi ama Amazon Echo’muzun fişini çekmeyi kabul etti.) O aynı zamanda profesyonel bir basın özgürlüğü savunucusu, bu yüzden oyun oynayacağından oldukça emindim.

The Great Read

Sonuna kadar okumadan edemeyeceğiniz daha büyüleyici hikayeler.

• Yalnız birinin dehasının haklarını kim devralır? Münzevi sanatçı Henry Darger’ın akrabaları, mahkemede ev sahiplerinin iddiasına karşı çıkıyor.
  • Rev. Canon Paul Wancura, Shelter Island’da sessiz ve ayrıcalıklı bir yaşam sürdü. Ancak şok edici ölümünün ardından cinsel istismar iddiası geldi.
  • ABD’de doğan Eileen Gu, Çin adına Pekin Olimpiyatlarında yarışacak. 18 yaşındaki serbest kayakçı jeopolitik bölünmeyi aşabilir mi?
“Yapabilirsin” dedi. “Ama sıkıcı olacak. Bir pandemi içindeyiz. Asla bir yere gitmem.”

Bu günlerde hayatlarımız kesinlikle daha az heyecan verici. Neredeyse birbirimizden veya kayınvalidemden başka kimseyi görmüyoruz. Bir pandemiye ek olarak, burada kuzeydoğuda kış olduğu için çoğu zaman evdeyiz. Ama kocam arada sırada evi terk ediyor ve ben de ayrıldığında onu takip etmek istedim.

Bir editör, bir gün onu gizlice takip etmesi için bir fotoğrafçı göndermeyi önerdiğinde – dijital olarak izlediğim hareketleri görsel olarak göstermek için – küçük bir parçam, bilmek istemediğim bir şey keşfedebileceğimden endişelendi. Biraz mahremiyet her evlilik için iyidir.

‘Ayakkabımın içinde mi?’

Kocam ve en küçüğü hastaneye gittikten otuz dakika sonra, cephaneliğimdeki en hassas izleyiciyle bağlantılı bir uygulama açtım, 30 dolarlık LandAirSea cihazı. Küresel konumlandırma uydularına ping atmak için hücresel bir plana ihtiyaç duyduğundan, etkinleştirilmesi ekstra maliyete sahiptir. Her üç dakikada bir konum güncellemelerini almak için aylık 19,95 ABD doları olan en ucuz planı seçtim; Her üç saniyede bir güncelleme için en pahalı plan 49,95 dolardı.

Uygulama, araba hareket ettiğinde beni uyarabilen bir “InstaFence” özelliğine ve arabanın nerede olduğunu gösteren bir “Oynatma” seçeneğine sahiptir. Kocamın gittiği rüzgarlı yollarda tam rotayı görebiliyordum. Saat 16:55’te park ettiğini gördüm, bu yüzden 12 dakika sonra ondan bekleme odasında olduklarını bildiren bir mesaj aldığımda şaşırmadım.

Arabadaki diğer izleyiciler – 34,99 $ Çini ve 29 $ AirTag – yaşadığımız seyrek nüfuslu bölgede gerçek zamanlı olarak iyi çalışmadı. “Plajda” geride bırakılan anahtarları bulmak için tasarlanan AirTag, arabanın hastane otoparkında olduğunu ortaya çıkarmak için bir saat kadar sürdü. “Yakındaki ve uzaktaki yanlış şeyleri bulmayı” amaçlayan Çini, garajımızdan taşındığını asla fark etmedi. Bunun nedeni, bu cihazların Bluetooth teknolojisine dayanmasıdır.

Konumlarını gezegeni çevreleyen uydulara ışınlamak yerine, eczanede sırada bekleyen başka bir kişinin tuttuğu akıllı telefon gibi 30 fit yakındaki cihazlara ping atıyorlar. AirTag’lerin izini sürmeye yardımcı olmak için Apple, kendi açıklamasına göre, “dünyanın her yerinde yüz milyonlarca iPhone, iPad ve Mac cihazı” kaydetti. Bu, kocamın New York’a seyahat ettiği gün AirTag’in etkinliğinin hızla arttığı anlamına geliyordu, çünkü etrafı iPhone taşıyan insanlarla doluydu.

Kocam, sırt çantasında üç konum izleyicisi ve onu takip eden bir fotoğrafçı olduğunu fark etmemişti.

Evet, nesnelerin interneti — (mtagx10907006) şeylerimiz — dijital olarak etrafımızda canlanıyor İlgi çekici bir şey taşıyıp taşımadığımızı görmek için yanından geçiyoruz.

Yolculuğundan bir gün önce, araba takip cihazları sayesinde evden uzakta olduğunu öğrendiğimde ofisine gizlice girdim ve sırt çantasının çeşitli ceplerine bir AirTag, bir Çini ve GPS takip cihazı sakladım. . Bu inanılmaz derecede istilacı hissettirdi ve deneyle ilgili en çelişkili hissettiğim andı.

Yine de yaptığım iyi bir şeydi, çünkü o gün paltoları değiştirdi ve ilk başta izleyicilerle yüklediğimi giymedi. Manhattan’a girdiğinde, AirTag benim en güçlü takip cihazım oldu, GPS cihazından daha iyi performans gösterdi ve bir fotoğrafçıya her zaman tam olarak nerede olduğunu söylememe izin verdi.

Döşeme takipçisi o kadar bilgili değildi. Sistemi Apple’ınkine benzer, ancak telefonlarında kendi Apple cihazlarından çok daha az kişi Tile uygulamasına sahip. Şirket geçen yıl kırk milyon Fayans satıldığını söyledi.

Tile ve AirTag arasındaki diğer bir önemli fark, bir iPhone, bilinmeyen bir AirTag’in onunla sürekli hareket ettiğini tespit ederse, iPhone sahibine, izlemenin nerede başladığını gösteren bir haritayla birlikte bir bildirim almasıdır. (Bu arada Android sahiplerinin AirTags’i aramak için özel bir uygulama indirmeleri gerekiyor. Tile, istenmeyen izleme konusunda endişelenen kişiler için benzer bir uygulama yayınlamayı planladığını söyledi.)

(

(

içinde)

arabamızdaki tüm izleyiciler, bir iPhone’u olan kocam, bir işi yaptıktan sonra AirTag hakkında bir uyarı aldı.

Sorun onu bulamamış olmasıydı. Uyarı, AirTag’in bir ses çalmasını sağlayabileceğini, ancak bunu yapmaya çalıştığında telefonunun cihaza bağlanmayacağını söyledi. Bu defalarca oldu ve sinirlenmeye başladı. “Ayakkabımın içinde mi?” diye sordu bir ara, mavi Nike’ını çıkarıp ona bakarak. “Bana söylemek zorundasın. Onu ararken ayakkabımı mahvetmek istemiyorum.”

Bir keresinde iPhone’u arabadaki AirTag’e bağlandı, böylece gürültüyü çalabildi, nereden geldiğini söylemek o kadar zordu ki beş dakika sonra aramayı bıraktı.

Eleştirmenler haklıydı: Apple’ın kötü niyetli kullanıma karşı aldığı önlemler kusursuz değildi.

Apple, güvenlik önlemlerinin yetersizliğini fark etti ve bu hafta, cihazların sesini yükseltmek ve AirTag kullanıcılarına birisini izinsiz izlemenin bir suç olduğunu söylemek de dahil olmak üzere iyileştirmeler duyurdu.

Elbette kocam bunu prensipte kabul etmişti, ancak ona kaç tane cihaz yerleştirdiğimin farkında değildi. Yedi izleyiciden sadece ikisini buldu: Başka bir şey ararken ceketinin göğüs cebinde hissettiği bir Çini ve sırt çantasında bir AirTag. Gözden kaçanları gösterdiğimde “Ses çıkarmayan ve uyarı vermeyen bir cihaz bulmak imkansız” dedi.

Radar altında uçmak

(mtagx 1090707) Brooklyn’de benim kocam öğle yemeği yedi nerede. Yeraltındaki sinyalini kaybetti, bu da fotoğrafçının konusunun izini kısa bir süreliğine kaybettiği anlamına geliyordu. Ama AirTag devam etti.

Los Angeles’ta aile içi şiddet mağdurlarıyla çalışan bir avukat olan Alyson Messenger, eski partnerleri tarafından takip edilen iki kadını tanıdığını söyledi AirTag’ler ile. Diğer davaların “radarın altında uçtuğunu” düşünüyor.

Bir istismarcı, bir kişinin telefonuna onları izlemek için casus yazılım da koyabilir, ancak bunun için zamana, erişime ve parolasını bilmeye ihtiyaç vardır. Bayan Messenger, bu konum izleme cihazlarıyla, bir kişinin “kurbana veya mülküne onları yerleştirmek için yeterince yaklaşması gerekiyor” dedi. “Sinsi çünkü cihazlar çok gizli ve fark edilmez. Bunun olduğundan şüpheleniyoruz ve kurbanlar bilmiyor.”

ve kayıp şeyleri bulmak için pazarlanır, ancak LandAirSea, GPS izleyicisinin amacını biraz farklı tanımlar. “Gizli izlemede son nokta”, en çok satan GPS izci olarak sıralandığı Amazon sayfasıyla övünüyor. “Kendi özel gözünüzle hareketi gerçek zamanlı olarak takip edin.”

Amazon’da ilk kez bir LandAirSea takip cihazı sipariş ettiğimde, bir şeyler bulmaya yarayan cihaz inanılmaz bir şekilde postada kayboldu. İade aldım ve tekrar sipariş verdim. Geldiğinde, kurulum talimatlarını bulmak için düz beyaz kutusunu açtım, ancak cihazı kullanmanın yasal sonuçları hakkında hiçbir bilgi yok.

Kutunun iç kısmında, el yazısı gibi görünecek şekilde tasarlanmış bir mesaj vardı: “Biz küçük bir aile işletmesiyiz, bu nedenle incelemeniz tüm dünya için anlam ifade eder. Biz!” Bu çevrimiçi incelemelerin çoğu, kullanıcıların gizlice sevdiklerini takip ettiğini açıkça tartışıyor.

“Eşinizin sizi aldatıp aldatmadığını öğrenmek için bunu kullanıyorsanız. Lütfen sonrası için bir akıl sağlığı planınız olsun,” diye yazdı Jason adında biri, Yılbaşı Gecesi’nde yayınlanan beş yıldızlı bir Amazon incelemesinde. “Bunu, karımın her gece işten sonra nereye gittiğini ve rastgele ‘ben’ günleri geçirdiğini öğrenmek amacıyla aldım. Başka bir adam olduğu ortaya çıktı.”

16 yaşında olduğunu iddia eden biri tarafından birkaç ay önce şirketin sitesinde yayınlanan tek yıldızlı bir inceleme, babası tarafından arabasına gizlice yerleştirilen bir GPS takip cihazının “bulunması çok kolay” olduğunu açıkladı. Genç, “Ailen seni takip etmedi, bizi takip etme” diye uyardı.

‘Kötüye kullanım için çok mu olgun?’

AirTag’in konumu bildirildiği için kocamın metroya binmek için yeraltına indiğinde bile nerede olduğunu görebiliyordum. New Yorklular tarafından taşınan birçok iPhone tarafından.

LandAirSea izleyicim beni kocamın her market gezisinde güncelliyor ve bir kahve almak için Dunkin’ I Donuts’a gidiyor şirketten biriyle ürün hakkında konuşmak istedi. 2020’den beri orada analitik direktörü olan Jared Zientz, Illinois merkezli LandAirSea’nin 26 yıl önce, aslında uçakları izlemek için kurulduğunu söyledi.

Bay Zientz’e LandAirSea’nin cihazlarını istenmeyen casusluk için kullanan insanlarla nasıl ilgilendiğini sordum.

“Bu kesinlikle ortaya çıkan bir şey,” dedi Bay Zientz. “İnsanlar arar ve ‘Bunu arabamda buldum. Bu konuda ne yapacaksınız?’”

Bay Zientz’e göre ayda yaklaşık 15.000 cihaz satan şirket, bu arayanlara polise gitmeleri gerektiğini çünkü mahkeme celbine ihtiyaçları olacağını söylüyor. keşfettikleri cihazın kime ait olduğunu belirlemek için. Şirketin yılda yaklaşık 30 mahkeme celbi aldığını tahmin etti.

Mr. Zientz, birçok kişinin bu ürünlere internette “eş takibi” araması yaptıktan sonra ulaştığını, ancak şirketin cihazı “varlık koruması” ve “filo yönetimi” için pazarlayarak bunu engellemeye çalıştığını söyledi. Bay Zientz’e şirketin neden web sitesinde veya ambalajında cihazlarının yasallığı ile ilgili herhangi bir mesajın olmadığını sordum.

Kocam bütün gün Manhattan ve Brooklyn çevresinde 150 milden fazla izlendikten sonra akşam 7’de eve geldikten sonra, iPhone’u sonunda onu uyardı: “AirTag Yakınınızda Algılandı”

“Bizim şartlarımızda bir yerde,” dedi. (LandAirSea web sitesinde, bunun “herhangi bir yasa dışı amaç” için kullanılmasını yasaklayan ortak bir dilden bahsediyordu.) “Her eyaletin farklı yasaları var, bu yüzden genel olarak ‘bu yasa dışı’ ya da her neyse diyemeyiz” diye ekledi.

Bay Zientz, kısmen LandAirSea’nin işine girip giremeyeceklerini görmek için Apple’ın AirTag’lerini denediğini söyledi. “Ben ve kız arkadaşım ikimizin de bagajındaydı” dedi. Yalnızca iPhone’larla çalıştıkları için onları bir tehdit olarak görmedi. Bay Zientz’e göre, AirTag’ler çıktığından beri LandAirSea, araba hırsızlığındaki artışa bağladığı bir artışla aslında daha fazla izleyici sattı.

Bir Tile sözcüsü Scott Coriell, denemem hakkında yorum yapması istendiğinde, “Tile, insanları takip etmek için değil, insanların eşyalarını bulmalarına yardımcı olmak için tasarlandı” dedi. Böyle bir Karo kullanmanın kullanım şartlarını ihlal ettiğini ve “Tile’den kalıcı bir yasaklama ile sonuçlanabileceğini” söyledi.

Apple’dan yorum istediğimden sonraki gün, şirket “AirTag ve istenmeyen izleme hakkında bir güncelleme” yayınladı. Apple yaptığı açıklamada, “İstenmeyen izleme uzun süredir toplumsal bir sorun oldu ve AirTag’in tasarımında bu endişeyi ciddiye aldık” dedi.

Bu teknolojinin kesinlikle pek çok meşru kullanımı vardır. Bir gencin arabasında bilgisine ve rızasına sahip bir izleyiciye sahip olmak, bir ebeveynin içini rahatlatabilir. Bluetooth izleyiciler, bir ailenin hareket eden bir şirketi dürüst tutmasına ve çalıntı bir arabayı bulmasına yardımcı oldu. Ancak Gözetim Teknolojisi Gözetim Projesi’nin yönetici direktörü Albert Fox Cahn, cihazların “kötüye kullanım için çok olgun” olduğunu düşünüyor.

“Hiç kimse sevdiklerini bu kadar kolay ve bu kadar ucuza takip etmek için bir araç almamalı,” dedi Bay Cahn. Buna karşı eyalet yasaları zaten var, ancak Bay Cahn yasakların kötü oyuncuları durdurmayacağını söyledi.

“Herhangi bir ürün ürettiğinizde ve kötüye kullanımı önlemek için kovuşturma tehdidinde bulunduğunuzda, bu bir incir yaprağıdır, gerçek bir caydırıcı değildir” dedi. Bay Cahn, cihazların hiç mevcut olmaması gerektiğini düşünüyor.

Kocam haklıydı

Kızımızın hastaneye gelmesinden bir saat sonra, bir hemşire oksijen seviyelerini kontrol etti ve “gerçekten iyi” olduğunu bildirdi.

Bu evlilik çekişmesi hikayesini paylaşmama izin verilmesinin nedeni kocamın haklı olmasıydı: Yürümeye başlayan çocuğumuzu hastaneye götürmemize gerek yoktu. Doktor, akciğerlerinin röntgenini inceledikten ve cezasını ilan ettikten sonra bile böyle söyledi. Akşam 7:17’de kocam eve gideceklerini mesaj attı. Uygulamamda ilerlemelerini izledim.

Genel olarak izlemenin oldukça sıkıcı olduğu konusunda da haklıydı. Nereye gittiği konusunda hiçbir sürpriz yoktu. Benim için en büyük sürpriz, onu gözetlemenin ne kadar sinir bozucu olduğu ve bilmediği şeyler hakkında ne kadar suçlu hissettiğimdi, örneğin onu takip eden fotoğrafçı gibi. Bittiğinde bir rahatlama oldu ve kocama bu makalenin bir taslağını okumasına izin verdim.

Günün sonunda kocam telefonuna bir uyarı geldi. AirTag’in ses çalmasını sağlayamadı.

“AirTag’lerin aldığı tüm kötü basına rağmen ve algılama mekanizmaları ne kadar düzensiz olursa olsun, en azından sürekli olarak beni takip ettiklerine dair bildirimler alıyordum,” dedi. . “Diğer izleyicilerin gizlilik tehlikeleri çok daha kötüydü.”

Artık makale bittiğinde, LandAirSea takip cihazının arabanın dakika dakika hareketlerini bildirmesi için ayda 20 dolar ödemeyi bırakacağım, ama sanırım AirTag’i içinde bırakacağım. Geniş bir park yerinde arabayı bulmanızı kolaylaştıracaktır.

“Ne!?” Bunu okuyan kocam dedi. “Arabada bir AirTag bulundurmuyoruz.”