Kendine Değerin Gelen Kutunda Yok

Bakec

Member
Ofis, para, kariyer ve iş-yaşam dengesi hakkında soruları [email protected] adresine gönderin. Adınızı ve konumunuzu veya anonim kalma isteğinizi ekleyin. Harfler düzenlenebilir.

İsimler Önemlidir

Yabancı düşmanlığını ve saygısızlığı asla gözden kaçırmamalısınız. İsimler önemlidir. Ebeveynlerimiz isimlerimize çok fazla düşünce, sevgi ve umut koyma eğilimindedir. İnsanlardan onları doğru hecelemelerini ve telaffuz etmelerini beklemek çok az şey istiyor. Bu ev sahibi, bu melodramatiklerle inanılmaz derecede banal ve kabaydı. Beyaz insanlar bazen dünyadaki yerlerini biraz da olsa zorlayan herhangi bir şeyle ilgili rahatsızlıklarını ifade etmenin çok komik olduğunu düşünürler.

İnsanlara isimlerinin nasıl yazıldığını ve telaffuz edildiğini sormak oldukça kolaydır. Dünyanızın ne kadar küçük olduğunu ve diğer kültürler hakkında ne kadar az şey bildiğinizi göstermek için büyük bir gösteri yapmadan isimleri yüksek sesle okumakta elinizden gelenin en iyisini yapmak daha da kolaydır.

Müdüre e-posta gönderirseniz işinizi tehlikeye atıp atmayacağınızı belirlemek için bana yeterli bilgi vermediniz. Bunu yapmaya karar verirseniz, adınızın telaffuzunu paylaşan o kişiye yazın. Bir dahaki sefere kuruluştaki herhangi birinin aşina olmadığı isimleri telaffuz etmesi gerektiğinde, rehberlik için bireylere ulaşmayı düşünebileceklerini önerin. O törendeki özel anınızı aptallıkla gölgelediğiniz için özür dilerim ama bu başarınıza gölge düşürmüyor. Bunun için sizi tebrik ediyorum.

E-posta Görgü Kurallarına İlişkin Hassas Konular

Kısa cevap:

1. Bu özneldir, ancak genel olarak, bir takip etmeden önce en az beş iş günü bekleyin. e-posta, daha hızlı bir takip gerektiren zaman hassasiyetleri olmadıkça.

2. Konu satırı kısa, net ve bilgilendirici olmalıdır.

3. E-postaya profesyonel, kibar bir selamlama ile başlayın ve ardından zaman kaybetmeyin. Neden yazdığınızı, ne istediğinizi, varsa ne istediğinizi söyleyin ve ardından alıcının ihtiyaç duyabileceği ek bilgileri sağlayın.

Daha uzun yanıt:

Bize e-posta yanıtları borçlu değiliz. Cevap vermemek kaba olabilir ama bu dünyanın sonu değil. Örneğin, iş arkadaşınızın e-postanıza yanıt vermemesini aşağılayıcı ve kırıcı buluyorsanız, orada neler oluyor? Bu davranış sizin için neyi tetikliyor ve neden? İş arkadaşınız sizden daha önemli değil. Böyle bir şey düşündüğünden şüpheliyim. E-postanıza yanıt verip vermediği, öneminizin veya öz değerinizin bir yansıması değildir. Doğru ya da yanlış, kendi iş öncelikleriyle ilgili seçimler yapmıştır. Ne yazık ki, bu seçimler sizi etkiliyor.

Bir e-posta yanıtına ihtiyacınız varsa, alıcıdan tam olarak ne istediğinizi ayrıntılandıran bir yanıt isteyin. Bir zaman kısıtlaması varsa, bunu özellikle belirtin. Çoğu insan e-postalara boğulur. E-posta gönderen pek çok insan e-posta yazmakta kötüdür. Çok fazla e-posta gereksiz veya eksik veya çok uzun. İş veya hayat çok telaşlı hale geldiğinde, evet, muhtemelen ilk gidilecek şey e-posta olacaktır. Mesleki yaşamımızın gerekli bir parçası ama profesyonel yaşamımızın tamamı değil.

Birkaç yıl önce yazar Melissa Febos e-postalara yanıt verme hakkında yazdı. Hızlı e-posta yanıtı yerine yazmaya nasıl öncelik verdiğini paylaştı, ancak söylediklerinin çoğu diğer alanlara da eşit derecede uygulanabilir. İlk başta, insanları memnun eden biri olduğum için kaşlarımı çattım, ancak her e-postaya yanıt vermek zorunda olmadığımı fark ettim ve açıkçası bunu yapamam. Mümkün olduğunca çok e-postaya yanıt vermeye çalışıyorum. Cevap vermem çok uzun sürmemeye çalışıyorum. İnsan olduğumu kabul ediyorum ve bazen yetersiz kalacağım. Bu lütfu kendinize ve başkalarına da uzatın. E-postanın sizi çok fazla rahatsız etmesine izin vermeyin.

Doğruyu Söylemek (Değmek)

Neden yeni iş aradığınızla ilgili gerçeği gizlemek ahlaksızlık değildir. Pratiktir. Potansiyel işverenlere kişisel işinizi borçlu değilsiniz. Onlara sadece bir manzara değişikliği veya yeni zorluklar aradığınızı söyleyin. Gerçeğin bir versiyonunu anlatmak istiyorsanız, şu anki işinize uygun bir kültür olmadığını söyleyebilirsiniz.

Kötü Haber Ayı(er)

Umarım bu ekstra kişisel işi yaparken verimli olursunuz. Bu tür bir iç gözlemin ve kendini sorumlu tutmanın ne kadar zor olabileceğini biliyorum. Bu arada, iş kaybınızı arkadaşlarınıza ve ailenize nasıl açıklayacağınız size kalmış. Bunu istemek kabalıktır; insanlar meraklıdır ve genellikle kendilerini hiç ilgilendirmeyen bilgilere sahip olma hakkına sahip olduklarını düşünürler.

Bir dizi seçeneğiniz var. Sadece bunun hakkında konuşmak istemediğini söyleyebilirsin. Kendiniz için belirlediğiniz sınırlar dahilinde gerçeğin bir versiyonunu sunabilirsiniz. Potansiyel işverenlerle, nasıl değiştiğinizi, neler öğrendiğinizi ve aynı hatayı tekrar yapmamak için attığınız adımları vurgularken gerçeği söyleyin. Gerçek, elbette, bazı işverenler için bir anlaşma kırıcı olacaktır, ancak doğru işveren, umarım, dürüstlüğünüze, hesap verebilirliğinize ve kuruluşlarına getireceğiniz diğer mesleki değerlere değer verecektir.

Roxane Gay , en son “Hunger”ın yazarı ve katkıda bulunan bir fikir yazarıdır. Ona [email protected] adresinden yazın.