Kamuoyunda İstifa Gösterileri: Yüksek Sesle ve Gururla ‘Bırakıyorum’ Deme

Bakec

Member
Gabby Ianniello için, geçen sonbaharda çalışanları ofise geri çağıran, emlak işi için her sabah stiletto giymenin yarattığı kabarcıklardı. Giovanna Gonzalez için, yatırım yönetimi patronundan gelen o üç küçük harf, R. T. O. idi. Tiffany Knighten için, bir takım arkadaşının yıllık maaşının, kendi seviyesindeki bir rol için onunkinden 10.000 doların üzerinde olduğunu bulmaktı.

Bıkmışlardı. İstifa etmeye hazırdılar. Ve TikTok takipçilerinin bilmesini istediler.

Knighten’ın Eylül ayında yayınlanan ve “buradan nefret ediyorum” yazan bir şapka taktığını ve Ariana Grande’nin “Thank U, Sonraki. ”

Amerika’nın işten ayrılma oranı – gönüllü olarak işini bırakan işçilerin yüzdesi – tarihsel olarak yüksek ve bu sonbaharda yüzde 3’e ulaşıyor. Ayrıca son derece görülebilir. İnsanlar istifalarını Instagram makaralarında veya “QuitToks. ” 9’dan 5’e kadar olan işlerinden muaf oldukları konusunda böbürlenmek için bu yıl aboneliklerin arttığı Reddit R/antiwork forumuna dönüyorlar. İşi bıraktıklarını bildiren metinlerin ekran görüntülerini patronlarına tweetliyorlar.

“Bana ‘Abi ben işimi bıraktım’ dediler. Gidip bir şeyler içelim,” dedi 28 yaşındaki Siyah bir kadın olan Bayan Knighten. Önceki iş yerinde kalıcı mikro saldırılarla karşılaştığını ve Brand Curators adlı kendi iletişim ajansını yönetmek için ayrıldığını söyledi. “Herkes, kendilerine hizmet etmeyen şeyleri bıraktıklarını söylemekten gurur duyuyor ve gurur duyuyor. ”

Tiffany Knighten işini bırakmaktan zevk aldı ve kendi işini kurdu. Kredi. . . The New York Times için Amy Lombard

Üst düzey yöneticiler bile halka açık istifa gösterilerine katılıyor. Twitter’ın başkanı Jack Dorsey, bu hafta istifa ettiğini kendi platformunda paylaştı. Bay Dorsey, “Kimsenin duyduğundan emin değilim ama Twitter’dan istifa ettim” diye yazdı ve şu sonuca varan bir e-postanın ekran görüntüsünü yayınladı, “Not: Bu e-postayı tweetliyorum. Tek dileğim Twitter Inc’in dünyanın en şeffaf şirketi olması. Merhaba anne!”

Bir zamanlar, işten ayrılma kararını yayınlamanın akıllıca olmadığı ya da en azından kaba göründüğü zamanlar vardı. Kariyer koçları geleneksel olarak müşterilerine eski işverenlerini çevrimiçi ortamda kötülememelerini tavsiye etti. Her zaman prensipte yüksek sesle istifa eden bir işçi alt grubu olsa da, işe alımcılar genellikle önceki rollerinde olumsuz deneyimler hakkında halka açık olan adaylara kaşlarını kaldırdı. Ancak bir pandemi, ırk adaleti protestoları ve bu olayları takip eden tüm kişisel ve toplumsal kargaşa boyunca bir yıldan fazla bir süredir çalıştıktan sonra, bazı işçiler bayat profesyonel normları reddetmeye ve havalandırmaya hazır.

Kariyer koçluğu platformu Work It Daily’nin kurucusu J. T. O’Donnell, “İnsanlar hüsrana uğradı, tükendi ve tetiklendi” dedi. “İnsanlar tetiklendiğinde, savaş ya da kaç tepkilerini görürsünüz. Bu bir kavga tepkisidir. ”

İşi bırakanlar, gelecekteki potansiyel işverenlerini yabancılaştırma korkusu olmadan eski patronlarına karşılık verebileceklerini düşünüyorlarsa, haklı olabilirler. Emek piyasasının arz-talep eğrisi lehlerine çalışıyor ve işverenler daha az seçici oluyor. ZipRecruiter’da “önceden deneyim gerektirmeyen” gönderilerin payı 2020’de yüzde 12,8’den bu yıl yüzde 22,9’a yükseldi. Lisans derecesi gerektiren pay yüzde 11,4’ten yüzde 8,3’e düştü. Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde iş fırsatları ve iş arayanlar arasında önemli boşluklar görülüyor – örneğin Nebraska’da 69.000 boş pozisyon ve 19.300 işsiz insan var. Çocuk bakımı için izin almak gibi bir zamanlar iş arayan kişinin beklentilerine zarar verebilecek deneyimler affediliyor.

Ulusal bir personel istihdam şirketi olan LaSalle Network başkanı Tom Gimbel, “Bunu 25 yıldır yapıyorum ve şimdiye kadar gördüğüm en sıkı işgücü piyasası” dedi. “İnsanlara o kadar ihtiyacı olan müşterilerim var ki, daha önce özgeçmiş boşlukları olan insanlara bakmasalardı, şimdi bakıyorlar. ”

Bazı işe alma yöneticileri, daha önce riskli bir işe alım olarak düşündükleri şeyi – örneğin eski bir CEO’yu internette patlatan birini – yapmanın, personel sıkıntısının çok uzun süre devam etmesine ve tükenmişliğe yol açmasına izin vermekten daha güvenli olabileceğini düşünmeye başladılar.

Raw Signal Group’un kurucu ortağı Melissa Nightingale, “Geçmişte, bir çalışma ilişkisi harika bir şekilde bitmeseydi, bunun kuruluşları için ne anlama geleceği konusunda insanların bir anlık duraksamasına neden olabilirdi,” dedi. bir yönetim eğitim firması, dedi. “Artık kuruluşlar için büyük odak, o bir görevin bireysel riskinden daha az ve daha fazla personel eksikliği olan bir iş gücünün daha geniş riskinde. ”

Yöneticiler ayrıca kendi saflarında pes edenlere karşı daha anlayışlıdır. Texas A&M Üniversitesi’nden bir organizasyon psikoloğu olan Anthony Klotz’a göre, patronlar ayrılmaları “lisede terk edilmek” gibi bir ihanet olarak görürdü. Artık çalışanların huzursuz olduğunu anlıyorlar. Bay Klotz, istifa eden işçilere bir yıllık izin sunan işverenlerin sayısında bir artışa dikkat çekti; bu da, bırakanların önceki tüm haklarıyla birlikte herhangi bir noktada geri dönmeyi seçebilecekleri anlamına geliyor.

Ancak bazı insanlar çıkarken kapıyı arkalarından çarpmaktan çekinmezler.

Gabby Ianniello işinden ayrıldı ve 9’dan 5’e yaşam tarzını terk etmekle ilgili bir podcast olan “Corporate Quitter”ı başlattı. Kredi. . . The New York Times için Amy Lombard

28 yaşındaki Ianniello’nun eski kurumsal yaşam tarzıyla ilgili uzun bir tartışma listesi var. Manhattan’da pazarlama koordinatörü olarak çalışırken sabah 4:45’te uyanırdı. m. “Bu bebeği aldın” diye etiketlediği bir iPhone alarmına ve ardından 45 dakikalık bir işe gidip gelmeden önce saçını havaya uçur. Günleri masa başı yemeklerden ve “son e-postalarıma göre”lerden oluşuyordu.

Şubat ayında yaklaşık 10.000 $ tasarrufla işi bıraktı ve yaz boyunca takipçilerine yeni bir mutluluk duygusu bulduğunu söyleyen bir TikTok yayınladı. Corporate Quitter adlı bir podcast’i başlatan Bayan Ianniello, “Şu anda yapılacak en sıcak şey istifa etmek,” dedi. “AIM adınızı oluşturduğunuz ve erken benimsediğiniz zamanki nokta-com balonu gibi. Büyük İstifa’nın bir parçası olacaksınız. ”

Bazı kariyer koçları istifa hikayelerini halka duyurma telaşına kapılıyor. Birçoğu, işe alım yöneticilerinin, hatta çaresiz olanların bile, sosyal medyada adayları aradığı ve eski işverenlerle ilgili gönderileri kırmızı bayrak olarak gördüğü konusunda uyardı. Diğerleri, işgücünün yaklaşık 3 milyon kişi azalmasıyla mevcut işgücü sıkıntısının kalıcı olmayacağını ve bir noktada işlerin işçilerden daha fazla talep göreceğini belirtti.

Bayan O’Donnell, “Bu tür şeyler ileri geri sarkaçlar,” dedi ve mevcut piyasada işini bırakan insanlardan gördüğü bazı görgü kuralları ihlallerinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi. ‘ not değişti: “Hayalet olan bazı insanlarınız var. Bir daha asla içeri girmiyorlar. Herhangi bir telefon görüşmesi almayacaklar. ”

Çalışanlar, koçlardan kariyer tavsiyeleri alırken, başka yerlerde, özellikle çevrimiçi topluluklarda rehberlik buluyorlar. TikTok’ta #quitmyjob hashtag’i ile istifa etmeyi düşünen insanlar için tavsiye veya ahlaki destek içeren yüzlerce video var.

Geçen Haziran ayında Phoenix’teki yatırım yönetimi görevinden ayrılan 32 yaşındaki Bayan Gonzalez, eski meslektaşlarının videoyu görmesini ve yargılanmasını istemediği için bu deneyimi tanıtmakta tereddüt ettiğini söyledi. Ancak, takipçilerinin, güvenli bir pozisyondan ayrılmayı göze alabilmek için yaklaşık 20.000 dolar ayırarak mantıklı bir şekilde tasarruf eden birinci nesil bir Amerikalı hakkında duyduklarını duyduklarında motive olabileceklerini de düşündü.

Bayan Gonzalez, TikTok hesabında takipçilerine şunları söyledi: “Bunu Kourtney Kardashian gibi hissediyorum, ancak kendime odaklanmak için hamster çarkından biraz uzaklaşmaya ihtiyacım var,” dedi ve ekledi: “Bunu sizinle övünmek için değil, sadece paylaşmak için paylaşıyorum. bunun mümkün olduğunu göster. ”

Onlarca yıl süren motivasyon posterleri var, ama tam tersi: Herkes vazgeçebilir.