JPMorgan’a Göre JPMorgan’ı Kandıran Genç Kurucu

Bakec

Member
JPMorgan Chase, Eylül 2021’de Frank adlı bir üniversite finansal planlama şirketini satın almak için 175 milyon dolar ödediğinde, bu, Frank’in 6.000’den fazla Amerikan yüksek öğretim kurumunda birlikte çalıştığı beş milyon öğrenciyle “daha derin bir etkileşim için benzersiz bir fırsat”ın habercisi oldu.

Sonra geçen ay, ülkenin en büyük bankası olağanüstü bir şey yaptı: Dolandırıldığını söyledi.

Bir davada JPMorgan, Frank’in genç kurucusu Charlie Javice’nin beş milyon müşteriden oluşan listeyi sahtecilikle doldurmak için ayrıntılı bir plan yaptığını iddia etti.

Takım elbise, “Para kazanmak için Javice yalan söylemeye karar verdi” dedi. “Frank’in başarısı, Frank’in büyüklüğü ve Frank’in pazar nüfuzunun derinliği hakkında yalan söylemek dahil.” Bayan Javice, avukatı aracılığıyla bankanın iddialarının doğru olmadığını söyledi.

JPMorgan’ın kanuni dosyalaması, dudak uçuklatan suçlamalarla, ucuz bir kurgu dışı kitap gibi okunuyor. Bunların arasında, Frank’in baş büyüme ve satın alma yetkilisi Bayan Javice ve Olivier Amar’ın sahte müşteri listeleri oluşturmaları ve bankanın durum tespiti ekibinin gözlerinin dolmasına yardımcı olması için bir veri bilimi profesörü tutması da var.

Bununla birlikte, JPMorgan’ın çoğunlukla dışarıda bıraktığı şey, Bayan Javice’nin kendisini bankayla en başta nasıl dokuz haneli bir müzakerede bulduğunun hikayesidir.

Frank 2016’da doğduğunda, Bayan Javice 24 yaşındaydı, harika bir medya anlayışı sergiliyordu ve mali yardım ve üniversite için tıslama mücadelesi ile gerçek dünya deneyimine sahip olduğunu iddia etti. Pennsylvania Üniversitesi’nde bir öğrenci gazetesi olan The Daily Pennsylvanian’a “Zorlayıcı, duygusal” dedi ve annesinin mali yardım görevlileriyle konuşurken sık sık ağladığını ekledi.

Bayan Javice’nin kişisel hikayesi – ve yardım sürecini çevreleyen hükümet biçimlerinin, jargonunun ve düzenlemelerinin sancılı çalılıklarını kesme taahhüdü – melek yatırımcılar ve risk sermayedarları için zorlayıcı bir okuma yapmış olmalı. Özellikle mali yardımın gerçekte nasıl çalıştığına dair ilk elden çok az bilgiye sahip olanlar.

Kullanıcıların mali yardım formlarını daha hızlı ve kolay bir şekilde doldurmalarına yardım etme ve yardıma ihtiyacı olan gençlere milyarlarca dolar tasarruf sağlama sözü vererek, iş planında hem iyi hem de iyi işler yapmak vardı. Sonunda, iyi bir önlem için bir dot-org web adresi ekledi.

2018’de birkaç ay boyunca Frank’in içerik ve topluluk direktörü olan Carly Gillis, “Bunun bir savunuculuk kuruluşu olacağını düşündüm” dedi. “Gerçek bir David ve Goliath hikayesi.”

Bununla birlikte, en azından bazı iyi işleri hiç yapılmamış veya en azından fazlasıyla abartılmış olabilir. Pandemi sırasında birçok insan hala evdeyken Frank, “gerçek üniversite kredisi” kazandıran çevrimiçi dersler için “inanılmaz fiyatlar” sunmaya başladı. Ancak geçen hafta, Frank’in web sitesinde mevcut olduğu varsayılan yüzlerce kursun yer aldığı okullar, röportajlarında o dönemde sitedeki varlıklarıyla ilgili kafa karışıklığını dile getirdiler. Bir okulda hiç kimse şirketin adını duymamıştı bile.

Bayan Javice’nin hikayesi, ileri aşamadaki başlangıç koşuşturmaca kültürünün arketipsel bir hikayesidir – Ivy League sosyal girişim maven’i ve yüksek öğrenimin şekil değiştiren kurtarıcısı olan dahi bir genç.

Ya da dünyanın buna inanmasını sağlardı.

Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi’nin Wharton Okulu. Kredi… The New York Times için Hannah Yoon

en yaratıcı 100 kişi

Bayan Javice’nin başkalarına yardım etme kariyeri, anlattığına göre Tayland ve Myanmar sınırında başladı. Bir yaz, Westchester County, NY’deki özel lisesinde dönemler arasında orada gönüllü olarak zaman geçirdi.

Çalışma, mikrofinansı destekleyen ve diğer öğrencilerin iş yoluyla yoksulluğu azaltmayı öğrenmelerine yardımcı olan bir organizasyon olan PoverUp’ı yaratması için ona ilham verdi. 2011’de bir podcast’te, her ay veya bir buçuk ayda yaklaşık 50 okulun ağına katıldığını söyledi.

Bayan Javice, Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton Okulu’nda lisans öğrencisiyken, Fast Company’nin 2011’deki iş dünyasındaki en yaratıcı 100 kişi listesinde görünerek kısa sürede dikkatleri üzerine çektiği sırada kendisinin yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Orada mali yardım alıyordu ve formları kafa karıştırıcı buldu. Diversity Woman dergisine verdiği bir röportaja göre, LinkedIn’e göre 11 yılı Goldman Sachs’ta ve üç yılı Merrill Lynch’te olmak üzere 35 yılı aşkın süredir Wall Street’te çalışan babası Didier de dahil olmak üzere ebeveynleri de öyleydi. profil. Bayan Javice, babası ve annesi Natalie Rosin, Bayan Javice’nin mali yardıma nasıl hak kazandığı ve bunu elde etme mücadelesi hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

Bayan Javice yayına, “Her ikisi de yüksek lisans derecesine sahip olan ebeveynlerime ve bana hiçbir zaman mantıklı gelmedi” dedi. Ve The Daily Pennsylvanian’daki bir makaleye göre, ailenin daha fazla yardım için yaptığı çağrıların sonuçlanması tüm dönemi tekrar tekrar alacaktı. (Bir Penn sözcüsü Ron Ozio, temyizlerin tüm bir sömestr sürmesinin “oldukça sıra dışı” olacağını ve normalde dört ila altı hafta sürdüğünü söyledi.)

Bayan Javice, Wharton’dan üç yılda mezun olduğunu ve genellikle önceki tarihte beş ders aldığını söyledi. Okul, yalnızca finans alanında bir ana dal ve operasyonlar ve bilgi yönetimi alanında ikinci bir ana dal ile ekonomi alanında lisans derecesine sahip olduğunu onaylayacaktı. Varsa, öğrencilerin mali yardım durumu hakkında yorum yapmaz.

Devlet meşru dosyalarına göre, Bayan Javice ilk şirketi TAPD’yi 2013 yılında kurdu. LinkedIn sayfasında bundan hiç bahsedilmiyor, ancak geçmişte bu Frank öncesi girişimden bahsetmişti.

Medium’da 2020’den silinmiş bir röportajda, TAPD’nin hayata yeni başlayan insanların kredi değerliliğini yargılamanın daha iyi bir yolunu bulma girişiminden bahsetti.

Kredi puanlama, karmaşık eyalet ve federal düzenlemeleri içerir ve 18 ay sonra Bayan Javice, yeni bir sistem kurmanın ve kurallara uymanın çok pahalı olacağını fark etti. Medium röportajında ”Tüm çalışanlarımı kovdum” dedi. “Yapmak zorunda kaldığım en kötü şeydi. Çalışanlarımın çoğu yakın arkadaştı ve bugün hala benimle konuşmuyor.”

Tüm bu mücadeleden bir start-up daha doğdu. 2016’da frankfafsa.com’da “Maksimum mali yardım garantili” sözü veren bir mesaj çıktı ve şunu ekledi: “Size en az 1.000 $ eğitim ücreti kazandırmazsak, size geri ödeme yapacağız. Ayda 10$ karşılığında Premium’a geçin. İstediğiniz zaman iptal edin.” En altta bir bekleme listesine katılma daveti vardı.

Perde arkasında, ABD Eğitim Bakanlığı hızla dikkat çekti. Bu memnun değildi. Federal Öğrenci Yardımı için Ücretsiz Başvuru anlamına gelen FAFSA, tescilli bir ticari markadır ve departman, Frank’in bunu kullanmasını hoş karşılamadı.

Mali yardım uzmanı Mark Kantrowitz’in Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebiyle ortaya çıkardığı 2018 tarihli bir uzlaşma anlaşmasında Frank, frankfafsa.com web adresini departmana devretmeyi kabul etti.

Anlaşmaya göre Frank, ticari markalı terimi “sosyal medya hesaplarının her birinin başlıklarından, tanıtıcılarından ve kullanıcı adlarından” da kaldıracaktı. FAFSA Frank’e ait olmadığı ve asla sahip olmadığı için artık “Frank’in FAFSA’sı” terimini de kullanamazdı.

Bir Frank kurucu ortağı da mutlu değildi. Baş teknik sorumlu olarak görev yapan İsmi Omesy, İsrail’de Javice Hanım’a tazminat davası açtı. İsrail gazetesi TheMarker’a göre, sonunda bir anlaşma sağladı.

Başından beri, Bayan Javice sık sık medyaya çıkıyordu. Aralık 2017’de The New York Times için “FAFSA Hakkında En Kafa Karıştıran 8 Şey” başlıklı bir fikir yazısı yazdı. Parça o kadar çok hata içeriyordu ki, sekiz cümlelik bir düzeltme gerektirdi.

Bununla birlikte, sonraki iki yıl boyunca, yayınlar ona övgüler yağdırmaya devam etti. Ekim 2018’de Yahoo!Finance’ta yayınlanan bir Business Insider makalesinde şöyle bir manşet vardı: “26 yaşındaki bir kurucunun, Bill Gates’in üniversiteye giden ‘gereksiz bir engel’ olarak adlandırdığı şeye bir çözümü var – ve onun girişimi, öğrencilerin binlerce öğrenci kazanmasına yardımcı oluyor. öğrenim ücretlerinden kesilir.”

Kredi… Kiersten Essenpreis

’30 Yaş Altı 30′

Liste övgüleri demetler halinde ortaya çıktı. Bayan Javice, 2019 Forbes 30 Under 30 finans listesinde yer aldı. Ardından Crain’in New York Business 40 Under 40 listesine girdi. Crain’in makalesinde “Javice ödevini yaptı” yazıyordu.

Herkes kabul etmedi. Ertesi yıl, o sırada New America düşünce kuruluşunda çalışan Wesley Whistle, Frank ve Bayan Javice’e, öğrenciler için pandemi yardımı konusunda yardım sözü verdiklerini söyleyen bir blog yazısı yazdı. şirketin aracı pek çok öğrencinin işine gelmemiş olabilir.

Bundan kısa bir süre sonra, Federal Ticaret Komisyonu Frank’e bir uyarı mektubu göndererek, “öğrencilere sözde yardımın, öncelikle bir öğrencinin kendi burslarından birine başvurmak için ihtiyaç duyacağı bilgilerden yoksun olabilecek bir form mektubu sağlamaktan ibaret olduğunu” belirtti. okul.”

Ajans, o sırada Frank’in öğrencilere mali yardımları için “faizsiz, ücretsiz – asla” nakit avans verme teklifinden de hoşlanmadı. Ajans, şirketin şartlarının “öğrencinin o zamana kadar kolejinden veya üniversitesinden herhangi bir yardım alıp almadığına bakılmaksızın, avansın 61 gün içinde geri ödenmesini gerektiriyor gibi göründüğünü” söyledi. “Ayrıca, Frank aylık 19,90 dolar ücret alıyor.”

Frank para kazanmanın başka yollarını denedi. İnsanların “tek seferlik 144,95 dolarlık bir taahhüt karşılığında” mali yardım tekliflerine itiraz etmelerine yardımcı olmayı teklif etti.

Şirket ayrıca tekliflerine çevrimiçi kurslar eklemek için büyük çaba sarf etti. Bu, bir kopyası The Times tarafından incelenen, “Taslak ve Gizli” damgasını taşıyan Kasım 2019 yatırımcı sunumunun önemli bir unsuruydu. Sunumda, “Öğrenciler eğitim için 400 milyar dolar harcıyor ve bu pazara etik olarak hizmet etmek bize olağanüstü fırsatlara erişim sağlıyor” dedi.

Frank’in web sitesinde, “İş Hukukunun Temelleri” ve “Süper Kahramanlar: Bir Amerikan Fantezisi” gibi 500 ila 700 ABD Doları tutarında derslerden bahsediliyordu. Müşteriler şirkete kayıt yaptırmak için tıslayacak ve akredite üniversiteler dersleri verecekti.

Frank, 2021’in başlarında “Classfinder” sayfasında öne çıkan bir yerde, Florida’da kampüsleri bulunan ve birçok kariyer odaklı program sunan 46 yıllık bir okul olan Keizer University’de 448 kursun mevcut olduğunu söyledi.

Bu, Keiser için bir haberdi.

Bir okul sözcüsü Jeff LaLiberte, “Keiser Üniversitesi, kurslarımızın artık feshedilmiş Frank web sitesinde listelendiğinden habersizdi” dedi. “Keiser Üniversitesi’nin Frank ile hiçbir ilişkisi yoktur ve şirketle hizmetler için hiçbir zaman sözleşme yapmamıştır. Frank ile hiçbir zaman okul ücretini paylaşmadık ve üniversite de organizasyondan gelir elde etmedi.”

Cleveland, Tenn.’deki bir Hıristiyan okulu olan Lee Üniversitesi’ndeki yöneticiler de Frank’in web sitesinde listelediği 317 sınıftan habersizdi. Lee’nin şu anda yalnızca 248 toplam çevrimiçi kursu var ve sözcü Brian Conn, meslektaşlarından hiçbirinin şirketi duymadığını söyledi.

“Frank ile hiçbir ilişkimiz olmadı, bu yüzden Lee’nin listelerine neden dahil edildiği belli değil” dedi. “Lee Üniversitesi ile, birisinin kendi sitelerindeki kurslarımıza kaydolabileceği ve Frank’in üniversiteye giriş ve ödeme sürecini halledeceği bir tür işbirliğine dayalı önceden düzenlenmiş program talep ediyorlarsa, o zaman bu doğru değil.”

Yatırımcı sunumuna göre, Frank ile iş yapmak isteyen okulların boru hattı “patlıyordu”. Slayt destesinde okul adı yoktu; okunması zor renkli küçük bir dipnot, şirketin “ortak” adları sağlamasının engellendiğini söylüyordu. Bununla birlikte, istek üzerine referanslar sağlandı.

Rakipler ve mali yardım uzmanları tüm bunları başından beri giderek artan bir şekilde kaşlarını kaldırarak izliyorlardı. Ancak JPMorgan, Eylül 2021’de Frank’i satın aldığını açıkladığında şok oldular.

Duyurudan sonra CNBC’ye konuşan Javice, “Bugün başka biri tarafından işe alındığım ilk gün,” dedi. “Yani, hâlâ sanki, beni çimdikleyin, bu gerçekten oldu mu?”

Gözlemciler bunun gerçekten olduğuna inanmadılar. Diğer öğrencilerden alınan gerçek mali yardım ödüllerini kullanarak ailelerin üniversitenin gerçek fiyatını araştırmasına yardımcı olan bir hizmet olan TuitionFit’in kurucu ortaklarından Mark Salisbury, son rakibi hakkında biraz matematik yaptı.

Augustana Koleji’nde eski bir kurumsal araştırma ve değerlendirme müdürü olan Bay Salisbury, her yıl iki milyon öğrencinin ilk kez üniversiteye başladığını tahmin ediyor. FAFSA evvelini yaptıktan sonra, çoğu ailenin ikinci kez ihtiyaç duyduklarında ve sonrasında Frank gibi bir şirketten yardım istemeyeceğini düşündü. Yani, Frank sadece yarım on yılda beş milyon kişiye hizmet etmiş olsaydı, mali yardıma ihtiyacı olan yeni üniversite öğrencilerinin önemli bir kısmını yakalamış olurdu.

Bununla birlikte, yardım isteyebilecekleri tüm bu insanlara yıl içinde ulaşmak kolay değildir. Bay Salisbury, “İnternetteki tüm gürültüyü kırmak inanılmaz derecede zor ve bunu başarmak için çılgınca bir paraya mal oluyor” dedi.

Frank gerçekten parayı harcamış veya şifreyi çözmüş olabilir mi? Bay Salisbury, “Her zaman kokuyordu,” dedi.

Birkaç yıl önce Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası talebinde bulunan Bay Kantrowitz de şaşırdı. Bazı aramalar yapmak için bir web trafiği ölçüm firması kullandı ve satın alma sırasında Frank’in ayda yalnızca 67.000 tekil web sitesi ziyaretçisi olduğunu gördü. Bunu şirketin var olduğu toplam aylarla çarpsanız bile, sizi beş milyona ulaştırmaz.

6.000’den fazla okulda öğrencilere yardım etme iddiasına gelince, o da başka bir muamma. Federal Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi, federal mali yardımdan yararlanabilecek yalnızca 5.916 lise sonrası kurumu listeler. Belki de şirket sayıyı yuvarladı ve okulların her birinden öğrencilerle iş yaptı.

JPMorgan Chase’in Manhattan’daki genel merkezi. Kredi… Hiroko Masuike/New York Times

Beş milyon müşteri, 6.000 okul vaadi

Peki JPMorgan şirkette ne görmüş olabilir?

Bayan Javice’den hoşlandığı açıktı. Aslında, banka, birleşme kapandıktan sonra bir süre ortalıkta kalırsa, ona 20 milyon dolarlık bir alıkoyma ücreti almayı planladı.

JPMorgan, yakında eğitim alacak genç yetişkinlerden oluşan bir boru hattı istiyorsa, isim başına 35 dolar ödüyordu – 175 milyon dolar, bu beş milyon müşteriye bölünür. Bu kadar tıslamak için, pazarlama ekibinin Frank müşterilerini bankayla iş yapmaya ve onlarca yıl onunla kalmaya ikna edebileceğine çok güvenmesi gerekiyordu.

Birleşme sona erdikten kısa bir süre sonra, banka şansını denedi ve Frank’in müşteri listesinin bir kısmına talepler yağdırdı. 400.000 giden e-postanın yalnızca yüzde 28’i, normal yüzde 99’luk teslim oranıyla karşılaştırıldığında, bir gelen kutusuna başarıyla ulaştı. Ayrıca, yalnızca 103 alıcı Frank’in web sitesine giden bir bağlantıya tıkladı. Bankanın meşru dosyasında belirttiği gibi, “felaket” idi.

Bir soruşturma başlatıldı ve banka, Bayan Javice’nin Frank e-posta hesabına girdi. Orada, bir dava ana damarı buldu. Bankaya göre mesajlar, Frank’in sahip olduğunu iddia ettiği milyonlarca müşterinin gerçek olduğunu bankaya kanıtlamak için sahte bilgiler oluşturmak üzere bir veri bilimi profesörü tuttuğuna dair çok sayıda kanıt içeriyordu.

E-postalardan öne çıkanlar arasında bir Frank mühendisinin Bayan Javice’nin veri manipülasyon talebini sorgulaması da vardı. JPMorgan’ın Bayan Javice ve Bay Amar’a karşı yaptığı şikayete göre, o, kimsenin bunun üzerine “turuncu bir tulum” giyeceğini düşünmediğini söyledi.

ABD’nin New York Güney Bölgesi savcılığının sözcüsü Nicholas Biase, JPMorgan’ın iddialarına yönelik bir soruşturma açıp açmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Bayan Javice, Quinn Emanuel hukuk firmasında soruşturmalar, hükümet uygulamaları ve beyaz yakalı savunma uygulamalarının eş başkanı Alex Spiro’yu kendisini temsil etmesi için tuttu. Şu anda Twitter’daki yorumları nedeniyle bir yatırımcı davasında Elon Musk’ı savunuyor. JPMorgan’ın sözleşme gereği masraflarını karşılamakla yükümlü olduğu bir iç soruşturma yürüttüğünü öne sürerek meşru masraflar için kendi davasını açmıştır.

The Times’a yaptığı açıklamada Bay Spiro, “JPMC, Charlie’nin roket gemisi işini devralmak için acele ettikten sonra, JPMC, mevcut öğrenci mahremiyet yasalarının etrafında çalışamayacaklarını fark etti, görevi kötüye kullandı ve ardından anlaşmayı yeniden takas etmeye çalıştı” dedi. “Charlie düdük çaldı ve sonra dava açtı. JPMC’nin en yeni kostümü bir kılıftan başka bir şey değil.”

Bu ifade, Bayan Javice’nin verileri tahrif ettiğini ve sonra bu konuda yalan söylediğini inkar etmedi, bu nedenle Bay Spiro bir tane daha gönderdi.

“İddiaları reddediyoruz. JPMC, dosyaladıkları şeyin misilleme amaçlı ve yanıltıcı olduğunu biliyor. Frank’in satın alınması için tüm veriler onlara önceden sağlandı ve Charlie Javice durum tespiti sırasında öğrenci mahremiyet yasalarının getirdiği kısıtlamaları vurguladı” dedi. “JPMC, Frank’in satın alınmasından sonra bu gizlilik yasalarının etrafından dolaşamayınca, JPMC izlerini örtmek için gerçekleri çarpıtmaya başladı ve yanlış bir şekilde Charlie Javice’i anlaşmayı geri almakla suçluyor.”

Federal yasa, kolejlerin ve diğer tarafların öğrenci verileriyle yapabileceklerine kısıtlamalar getirir. Ancak mali yardım formlarıyla yardım etmek isteyen kar amacı gütmeyen bir kuruluşun, öğrencilerden aldığı herhangi bir veriyi bu kısıtlamaların kapsamına girecek şekilde sınıflandırması gerekip gerekmediği açık değildir.

Her halükarda JPMorgan, Bayan Javice’nin mahremiyet argümanına inanmıyor. Bankanın CEO’su Jamie Dimon, 13 Ocak’ta üç aylık kazanç görüşmesinde Frank’in satın alınmasını “büyük bir hata” olarak nitelendirdi. O hafta, Frank’in web sitesini de kapattı ve anlaşmayı duyuran basın açıklamasını kendi web sitesinden sildi.

Bay Dimon Perşembe günü CNBC’de “Her zaman dersler vardır – her zaman hata yaparız” dedi. “İnsanlarımıza söylüyorum, hata yaparız, sorun değil ve tüm derslerin ne olduğunu öğrendiğimizde size bunların ne olduğunu söyleyeceğim.”

Yine de bankanın zaten bildiğini düşündüğü bir şey var. “Hanım. JPMorgan sözcüsü Pablo Rodriguez, Javice bir muhbir değildi ve öyle de değildir. “Her türlü ihtilaf meşru usulle çözülür.”

JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, geçen yıl Riyad, Suudi Arabistan’da. Kredi… The New York Times için Tamir Kalifa

Ancak bankanın durum tespiti ekibi, her şeyin koklama testini geçip geçmediğini görmek için mali yardım alan herhangi birini dahil etti mi? Hiç kimse ailesi için bir FAFSA doldurdu mu? Banka, şikayetinde belirttiği çabalara işaret etmek dışında, durum tespiti işleminin bu veya diğer yönleri hakkında yorum yapmayacaktır.

Taraflar arasındaki herhangi bir anlaşma büyük olasılıkla gizli kalacaktır. Ve artık Frank olmadığı için, benzer işler yapan diğer şirketler, üniversite öğrencilerinin katlandığı mali sıkıntının bir kısmını hâlâ azaltmayı umduklarını söylüyor.

Ancak Frank’inki gibi bir roket gemisinin peşinden sürüklenirken bu kolay olmadı. “Başka birinin aklına bu sorunu çözmek için bir fikir geldiğinde ve bir risk sermayedarına gittiğinde, o risk sermayedarı şöyle derdi: ‘O kadar başarılı değilsin. Frank’in ne yaptığına bir bakın’” dedi TuitionFit’ten Bay Salisbury.

Edmit’in kurucu ortağı Sabrina Manville’in geçen yıl çevrimiçi bir makalesinde yazdığı gibi, ihtiyaç sahibi üniversite alışverişçilerine yardım ederek bir iş yapmak aslında kolay değil. Bir röportajda “Parası olan insanlar aile değil” dedi.

Frank’in yatırımcılarından veya Bayan Javice’nin akıl hocası olarak adlandırdığı kişilerden hiçbiri ona mesaj göndermedi veya onun adına yorum yapmadı ve aranacak kişilerin isimlerini vermedi. Ancak içlerinden biri bir sözcü aracılığıyla yorum yaptı.

2018’de PopSugar’da yayınlanan bir röportajda Bayan Javice, bir yatırım firmasının kurucusu olan Bobby Turner’ı “şimdiye kadar hayatımdaki en etkili insanlardan biri” olarak tanımladı. Zor zamanlar geçirdiğinde, yayına, Frank’in yatırımcısı olan Bay Turner’ın kendisine her gün üç şey yapma sözü vereceğini söyledi.

Röportajda “Ve kelimenin tam anlamıyla ‘Meditasyon yapmalısın, spor salonuna gitmeli ve seks yapmalısın’ gibi,” dedi.

Bay Turner’ın sözcüsü Randy James, Wharton’ın sosyal etki programlarının önemli bir bağışçısı olduğunu ve Bayan Javice de dahil olmak üzere birçok öğrenci ve mezuna akıl hocası olarak hizmet ettiğini söyledi. Bay James, “Bobby, iş ve iş-yaşam dengesiyle ilgili bir dizi konudaki görüşlerini paylaştı, ancak 2018 röportajında kendisine atfedilen yorumları yapmadı” dedi.

“Bayan Javice aleyhindeki Frank ile ilgili iddialar rahatsız edici,” diye ekledi, “ve eğer doğruysa, ciddi bir güven ihlali ve kanun ihlali anlamına gelir.”

Matthew Goldstein ve Hiba Yazbek raporlamaya katkıda bulundu. Susan C. Beachy ve Alain Delaquérière araştırmaya katkıda bulundu.