Ispanaklı Kek

Leila

Global Mod
Global Mod
Ispanaklı Kek Tanımı İçin Gereçler

Kek hamuru için;

• 7-8 kısım ıspanak
  • 2 yumurta
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket vanilin
  • 1 paket kabartma tozu
  • 2.5 çay bardağı un
Kreması için;

• 2.5 su bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı (Tepeleme) un
  • 1.5 yemek kaşığı (Tepeleme) nişasta
  • 5 yemek kaşığı şeker
  • Yarım paket kremşanti
Ispanaklı Kek Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. birinci vakit içinderda ıspanağımızı yarım su bardağı kadar su ile haşlıyoruz (Su ile bir arada rondodan geçirerek sıvı hale getiriyoruz. Ben suyunu da kullandım faydalı kısmı gitmesin diye) bu hali ile yarım çay bardağından biraz fazla oluyor.
  2. 2 yumurtayı birinci vakit içinderda sarısı ve beyazı yeterlice karışana kadar bir mikser yardımı ile çırpıyoruz. ondan sonrasında şekeri ilave ederek yumurtalar ile bir arada çırpıyoruz.
  3. ondan sonrasında sütü, ıspanağı ve sıvı yağı ekleyerek karıştırıyoruz (Kekin daha uygun kabarması için yumurtaların köpüğünün sönmemesine dikkat ederek fazla çırpmadan yalnızca karışmasını sağlıyoruz)
  4. Unu ve vanilini ekleyerek homojen bir kıvam elde ettikten daha sonra en son kabartma tozunu ekleyerek her tarafı büsbütün yağlanmış tart kalıbına kekimizi döküyoruz.
  5. 180 derece öncesinden ısıtılmış fırında 25-30 dakika pişiriyoruz.
  6. Kremanın hazırlanışı için; süt, şeker, un ve nişastayı bir kaba koyarak kısık ateşte (Topaklanmaması için) karıştırarak pişiriyoruz. ondan sonrasında soğumaya bırakıyoruz.
  7. Ilıdıktan daha sonra krem şantiye ekleyerek (Yumuşak kıvamlı olması için kremşanti ekledim isterseniz eklemeyebilir onun yerine 1 paket vanilin koyabilirsiniz) mikser ile çırpınız.
  8. Kekimiz piştikten daha sonra karşıt çevirerek (ben içerisinden biraz daha keserek çıkardım. Onu üzerini süslemek için kullandım) kremayı iç kısmına koyunuz.
  9. Üzerini istediğiniz biçimde süsleyerek dinlendirdikten daha sonra servis edebilirsiniz. Afiyet olsun ????
Ispanaklı Kek Tanımı Fotoğraflı Yapılışı