iPhone Takvim Virüsü Vasıl Silinir?

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
iOS işletim sistemine sahip bir iPhone akıllı telefon ya da bir iPad tablet kullanırken bir internet sitesini açtınız ve apansız takvim uygulaması açılarak karşınıza bir onay ekranı çıktı. Çabuk etmez ve ekranı okuyarak onaylamazsanız sorun yok lakin bir anlık heyecanla o ekranı onaylarsanız kimbilir hangi takvime abone olmuş ve iPhone takvim virüsü ile tanışmış olabilirsiniz. Bu durum sık sık yaşanmaktadır.

iPhone takvim virüsü aslında tam olarak bir virüs değil. Sadece kullanıcıyı bir takvim sistemine abone yapıyor. Lakin vakit geçtikçe adım adım aygıta sızarak ve tahminen birtakım erişim müsaadeleri alarak tüm şahsi dataları ele geçirebiliyor. bu biçimde bir durum yaşıyorsanız kaygı etmeyin, sorunun tahlili son derece sıradan. Gelin ‘iPhone takvim virüsü nasıl silinir’ sorusunun cevabına bakalım ve uygulayabileceğiniz halleri gorelim.

iPhone takvim virüsü nedir?

iPhone ve iPad kullanıcılarının istemeden bir takvim sistemine abone olması durumu iPhone takvim virüsü olarak isimlendirilir. Birçok vakit kullanıcılar emniyetli olmayan bir siteye girerler ve karşılarına apansız takvim uygulaması ile bir onay ekranı çıkar. Ekranı onayladığınız anda kim bilir hangi takvime abone olmuş olursunuz.

Rastgele bir takvim aboneliği direkt olarak bir virüs sayılmaz. Fakat bu takvim abonelikleri aslında bir truva atı üzere çalışır. Vakit geçtikçe adım adım aygıtınıza sızmaya, birtakım erişim müsaadeleri almaya başlarlar. Sonunda bir bakmışsınız bu sistem bir sülük üzere siz farkında olmadan neyiniz var neyiniz yoksa öğrenmiş. O yüzden süratli müdahale son derece değerlidir.

iOS 14.6 ve üzeri sürümlerde iPhone takvim virüsü nasıl silinir?

• Adım #1: iPhone / iPad Takvim uygulamasını açın.
  • Adım #2: İstemeden abone olduğunuz takvim aktifliğini açın.
  • Adım #3: ‘Bu Takvim Aboneliğini Bitir’ yazısına dokunun.
  • Adım #4: ‘Aboneliği Bitir’ yazısına dokunarak onaylayın.
  • Adım #5: Süreç tamam.
  • Adım #6: iPhone takvim virüsü silindi.
iOS 14.6 ve üzeri sürümlerde iPhone takvim virüsü silmek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Dediğimiz üzere bu tam olarak bir virüs olmadığı için aygıtınıza sızmadan bir an evvel silmek en tesirli metottur. Birçok vakit süratli davranırsanız rastgele bir sorun yaşamadan bu virüsten kurtulmuş olursunuz.

Evvelki iOS sürümlerinde iPhone takvim virüsü nasıl silinir?

• Adım #1: iPhone / iPad Takvim uygulamasını açın.
  • Adım #2: Ekranın altında bulunan ‘Takvimler’ yazısına dokunun.
  • Adım #3: İstemeden abone olduğunuz takvimi bulun.
  • Adım #4: ‘i’ halindeki bilgi butonuna dokunun.
  • Adım #5: ‘Takvimi Sil’ yazısına dokunun.
    • ya da
  • Adım #6: Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #7: Takvim ayarlarını açın.
  • Adım #8: Hesaplar seçeneğine dokunun.
  • Adım #9: Abone Olunan Takvimler’i açın.
  • Adım #10: İstemeden abone olduğunuz takvimi bulun ve açın.
  • Adım #11: ‘Hesabı Sil’ yazısına dokunun.
  • Adım #12: Süreç tamam.
  • Adım #13: iPhone takvim virüsü silindi.
Apple Dayanak sayfası evvelki iOS sürümlerinde istenmeyen takvim etkinliklerini silmek için üstteki adımları öneriyor fakat iOS 15 ve üzeri sürümdeki kimi aygıtlarda da üstteki adımları izleyerek iPhone takvim virüsünden kurtulmanız mümkün. aslına bakarsanız birkaç temel prosedür var, bunlardan bir tanesi ile kesinlikle bu beladan kurtulacaksınız.

iPhone takvim virüsüne karşı ne yapmak gerekiyor?

Daha evvel anlattığımız üzere bu biçimde isimlendirilse bile aslında iPhone takvim virüsü tam olarak bir virüs değil. Bu niçinle dahili ya da üçüncü taraf bir antivirüs yazılımı kullanmak bile kimi vakit bu biçimde bir takvim sistemine abone olmanızı engellemeyebilir.

Opera, Opera GX ve gibisi dahili reklam engelleyici hizmeti bulunan taşınabilir ve masaüstü internet tarayıcılarını kullanmak bir noktaya kadar bu cins problemleri engelleyebilir. Lakin bu tıp virüsler kimi vakit reklama bile benzemedikleri için reklam engelleyici hizmetler bile sonuçsuz kalabilir.

Pekala ne yapacağız? Bilmediğimiz internet sitelerine girmeyeceğiz, giriyorsak her yere tıklamayacağız, tıklıyorsak en azından bir sefer okuyacağız ki nasıl bir belaya bulaştığımızı anlayalım. Maalesef internetin her bir köşesi sizin verilerilerinizi hatta direkt paranızı çalmaya çalışan virüslerle dolu. Bu niçinle biraz daha dikkatli olmanın kimseye ziyanı olmaz.

iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad aygıtlara bulaşan iPhone takvim virüsü nedir, nasıl silinir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu süreç için uygulayabileceğiniz sistemlerden bahsettik. Her vakit dediğimiz üzere internet dünyasında her an arkanızı kollamalısınız.