iOS 16.3 Yayınlandı! İşte iPhone’lara Gelen Yeni Özellikler

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone’lar için yeni bir işletim sistemi güncellemesi yayınladı. Bu güncelleme, birkaç yeni özelliği kullanıcıların beğenisine sunuyor.

Apple’ın iOS 16.3 ile ilgili açıklamalarına baktığımızda, güncellemenin orta sürüm tadında olduğunu görüyoruz. Çünkü yeni sürümde devasa bir yenilik yok. Fakat güvenlik konusunda hassas olan kullanıcıların Güvenlik Anahtarları isimli yeni özellikten çoksıyla şad kalacaklarını söyleyebiliriz.

iOS 16.3 ile gelen tüm yenilikler:

• Güvenlik Anahtarları
  • Acil SOS özelliğinde kazara arama yapma periyodu bitmiş oldu
  • İkinci jenerasyon HomePod entegrasyonu geldi
  • “Siyahi Tarihi Ayı” için duvar kağıdı
  • Bazı yanlışlar düzeltildi
Güvenlik Anahtarları

iOS 16.3’ün Güvenlik Anahtarları isimli özelliği, Apple hesaplarının korunması için yeni bir güvenlik katmanı oluşturuyor. Kullanıcılar bundan daha sonra, Apple hesaplarını “FIDO” sertifikası sunan üçüncü taraf güvenlik sistemleriyle entegre edebilecekler. Entegre edilmiş bir Apple hesabına giriş yapılmak istendiğinde, evvel üçüncü taraf muhafaza katmanındaki onay prosedürünün tamamlanması gerekecek. Bu sayede bilhassa de kimlik avı ataklarına karşı önemli bir katman oluşturulmuş olacak.

Acil SOS özelliğinde ezkaza arama yapma periyodu bitmiş oldu

iPhone’lardaki Acil SOS özelliği de iOS 16.3 ile güncellendi. Yapılan güncelleme ile yanlışlıkla arama yapılmasının önüne geçildi. Kullanıcılar bundan daha sonra yalnızca açma-kapama tuşu ile ses açma tuşuna tıpkı anda basıp bıraktığında, acil durum araması yapacak.

İkinci kuşak HomePod entegrasyonu geldi

Apple, birkaç gün evvel gerçekleştirdiği bir lansmanda ikinci jenerasyon HomePod duyurmuştu. iOS 16.3, bu eser için entegrasyon takviyesi getirdi.

“Siyahi Tarihi Ayı” için duvar kağıdı

Şubat ayında kutlanacak olan Siyahi Tarihi Ayı için yeni bir duvar kağıdı mevcut.

Bazı yanılgılar düzeltildi

Akıllı asistan Siri, kimi vakit müzik isteklerini yanlış anlıyordu. Bu sorun giderildi. Ayrıca Apple Pencil yahut parmak ile oluşturulan çizimlerdeki görünmeme hatası da tarih oldu. Kilit ekranında duvar kağıdının siyah görünmesine niye olan sorun ile Konut uygulamasındaki bilinen yanlışlar da giderildi. Bunlarla bir arada, iPhone 14 Pro Max ekranında beliren yatay çizgi sorunu da çözüldü. Ayrıyeten, iOS 16.3’ün birtakım güvenlik açıklarını giderdiğini de belirtelim.

iOS 16.3 güncellemesi alan iPhone modelleri:

• iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XS
  • iPhone XS Max
  • iPhone XR
  • iPhone 11
  • iPhone 11 Pro
  • iPhone 11 Pro Max
  • iPhone 12 mini
  • iPhone 12
  • iPhone 12 Pro
  • iPhone 12 Pro Max
  • iPhone 13 mini
  • iPhone 13
  • iPhone 13 Pro
  • iPhone 13 Pro Max
  • iPhone SE (2. ve 3. nesil)
  • iPhone 14
  • iPhone 14 Plus
  • iPhone 14 Pro
  • iPhone 14 Pro Max
iOS 16.3 güncellemesi nasıl yüklenir?

• Adım #1: iPhone’u şarja takın ya da kâfi şarja (en az yüzde 50) sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Adım #2: Bir Wi-Fi ağına bağlanın.
  • Adım #3: iPhone menüsünden Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #4: Genel sayfasını açın.
  • Adım #5: Yazılım Güncelleme kısmını açın.
  • Adım #6: İndir ve Yükle butonuna dokunun. (İstenirse şifrenizi girin)
  • Adım #7: İndirme süreci tamamlanınca Yükle butonuna dokunun.
  • Adım #8: Güncelleme sırasında aygıt bir daha başlatılacak.