IG Metall yönetim kurulu üyesi Urban, işverenlerden yeni bir personel stratejisi çağrısında bulundu

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Frankfurt am Main. IG Metall, vasıflı işçi sıkıntısına karşı mücadelede işverenleri daha fazla sorumlu olmaya çağırıyor. Yönetim kurulu üyesi Hans-Jürgen Urban, Almanya editör ağına (RND) “Sorun genel bir işçi sıkıntısı değil” dedi. Çalışma koşullarının ve ücretlerin özellikle kötü olduğu veya nitelik gerekliliklerinin özellikle yüksek olduğu yerlerde personel sıkıntısı yaşanmaktadır. Şöyle ekliyor: “Burada insan kaynakları stratejilerinde ve kurum kültürlerinde köklü değişiklikler yapılması çok önemli.”

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Federal hükümet Pazartesi günü Berlin'de en az dört bakanın katılımıyla büyük bir uzmanlık kongresi düzenliyor: Hubertus Heil (SPD, çalışma ve sosyal işler), Bettina Stark-Watzinger (FDP, eğitim ve araştırma), Robert Habeck (Yeşiller) , ekonomi ve iklimin korunması). ) ve Lisa Paus (Yeşiller Partisi, Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik).

Ayrıca ilk Alman vasıflı işçi ödülü de verilecek. Davetiyede “Amacımız federal hükümetin vasıflı işçi stratejisinin içeriğini uygulamayla bir araya getirmektir” deniyor.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

İşgücü maliyetlerine bakıldığında “orta vadede ölümcül”

Geçen hafta yıllık ekonomi raporunun sunumunda Habeck, işgücü piyasasında “her köşede” eksiklik olduğunu vurguladı. 700.000 boşluğun doldurulmasının önemli bir büyüme etkisi olacaktır. Aynı zamanda çok sayıda şirket yakın zamanda işten çıkarmalar ve/veya yurtdışına yer değiştirmeler duyurdu. Kimya ve araç yapımının kilit sektörleri özellikle etkileniyor.

İGM yönetim kurulunda sosyal politika, iş tasarımı ve yeterlilikten sorumlu olan Urban, “paradoksal bir durumdan” söz ediyor. Onun için kesin olan bir şey var: “İşgücü maliyetlerine ilişkin ölümcül tünel vizyonu şu anda yeniden şekilleniyor gibi görünüyor. Odak noktası, işgücü maliyetlerini hızlı bir şekilde azaltarak kazanç durumunu iyileştirmektir. Kısa vadede buna değebilir. Ancak özellikle belirli mesleki alanlarda eksikliklerin olduğu dönemlerde orta vadede ölümcül olabilir.”

Paha biçilemez

Bültenimiz, her Çarşamba enerji krizi ve enflasyonla ilgili değerli ipuçları ve arka plan bilgileri ile size eşlik ediyor.

Kadro açığını kapatmak için çeşitli öneriler ortalıkta dolaşıyor. Birkaç gün önce Birlik parlamento grubu, diğer hususların yanı sıra vergiden muaf fazla mesai, emekliler için ayda 2.000 Euro vergiden muaf ek gelir ve işyerinde ek çalışmayı mümkün kılmak için daha esnek çalışma saatleri çağrısında bulunan on iki maddelik bir program sundu. kısa sürede. İşverenler ayrıca daha uzun çalışma saatleri ve daha geç emeklilik için kampanya yürütüyor.

Urban tüm bunları etkili bir araç olarak görmüyor: “İşverenler, eski talepleri yeni gerekçelerle hayata geçirmek için vasıflı işçi eksikliğinden yararlanmaya çalışıyor.” Örneğin, emeklilik söz konusu olduğunda: “Baskı ve üretkenlik kısıtlamaları çok yüksek olduğundan ve bunun sağlık pahasına olmasından dolayı bugün pek çok çalışanın zaten standart çalışma sınırına kadar çalışacak konumda olmadığını biliyoruz.” Yıllık ekonomi raporuna göre istihdam 60 yaşından itibaren büyük oranda düşüyor. Çoğu durumda bu oran 64 yaşındakiler için zaten yüzde 50'nin oldukça altındadır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Urban, fazla mesai söz konusu olduğunda, toplu sözleşmeler veya şirket sözleşmeleriyle düzenlenen fazla mesai yoluyla yoğun siparişlerle başa çıkma olanağının zaten mevcut olduğunu söylüyor.

“Şirketlerin eğitim ve ileri eğitime daha fazla çaba harcaması gerekiyor”

IGM yönetim kurulu, işverenlerden giderek daha fazla toplu sözleşmeye katılmalarını ve çalışanlara “çalışma hayatı ile bakım işinin kısıtlamalarının birleştirilmesine olanak tanıyan” çalışma süresi modelleri sunmalarını talep ediyor.

Yüksek vasıflı insanlara gelince, şirketlerin “eğitim ve ileri eğitime daha fazla çaba harcaması gerekiyor”. Urban'a göre iş piyasasının bir iş piyasasına dönüştüğüne şüphe yok. Aradığınız vasıflı işçiler işverenlerini seçebilirler. Ancak pek çok şirket çekici bir işveren olmanın artık temel bir yetkinlik olduğunu henüz anlamadı.

IG Metall yönetim kurulu üyesi Hans Jürgen Urban.

Kaynak: IG Metall

Bu ülkede istihdam edilen kişi sayısı 47 milyon civarında rekor düzeyde. Ancak aynı zamanda yaklaşık 2,8 milyon işsiz var ve IG Metall'e göre mesleki yeterliliğe sahip olmayan yaklaşık 2,6 milyon insan var. Urban'a göre burada daha fazla eğitim ve hedefe yönelik yaklaşım yoluyla rahatlama sağlayabilecek muazzam bir potansiyel var. Kadın çalışanlar arasında daha fazla iş gücü potansiyeli görüyor. Yaklaşık yarısı yarı zamanlı çalışıyor. “Ve birçoğunun daha uzun süre çalışacağını biliyoruz.” Ekonomistler ayrıca çocuk bakımının sadece istihdamı güçlendirmek için değil, aynı zamanda kalitesinin de artırılması için genişletilmesi çağrısında bulundu.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

İyimserlik ruhuyla yapısal sorunlarla mücadele edin

Federal hükümet göçmenlik yoluyla ülkeye uzman getirmeyi umuyor. İGM kurulu bu çabaları destekliyor ancak aynı zamanda göçmenler için adil koşullar talep ediyor ve bu insanların çocuklarının da unutulmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Gençlere yüksek kaliteli eğitim ve öğretim (ticari ve akademik) sunulursa “o zaman ülkeye yüksek vasıflı insanlar getirme şansını önemli ölçüde artırabiliriz.”

Ancak sendika yetkilisi, işgücü piyasası tedbirlerinin çoğunlukla yalnızca orta vadede etkili olduğunu biliyor. Peki kısa vadede ne yardımcı olabilir? Urban, “Hızlı hareket etmek için federal hükümetin ekonominin ve toplumun geleceğine dair ortak, finansal olarak desteklenen bir tablo geliştirmesi ve bunu kamu yatırımlarıyla uygulamaya koyması gerekecek” dedi. Yatırım atağıyla desteklenen bir iyimserlik ruhuyla, örneğin çelik endüstrisindeki yapısal sorunlara ve ekonomik gerilemelere karşı önlem alınabilir. “Bu, işgücü piyasasının istikrara kavuşmasına hızla yansıyacaktır.”