IG Metall Yardımcısı Christiane Benner bir röportajda

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Frankfurt am Main. Christiane Benner, Alman ekonomisinin ve dolayısıyla IG Metall’in karşılaştığı zorlukları biliyor. Ancak RND röportajında kendinden emin bir şekilde kendini tanıtıyor. Sendikanın eşbaşkanı, “Tarih yazılıyor” diyor. İklim korumadan dijitalleşmeye kadar çok sayıda krizin üstesinden gelme sanatı, sorunları parça parça ele almaktır.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Vasıflı işçi eksikliğine karşı mücadele onlar için yüksek bir önceliktir. Almanya için 2,3 milyon gencin eğitimini tamamlamamış olması kabul edilemez ve utanç vericidir. Etkilenenleri eğitebilmeleri ve onları profesyonel hayata yönlendirebilmeleri için şirketlerden daha fazla taahhüt talep ediyor. Ve ortak belirlemenin genişletilmesini talep ediyor. Benner’ın yakında yeni eş başkan olarak bunun için mücadele edeceğine dair birçok gösterge var; IGM patronu Jörg Hofmann’ın halefi hakkında sonbaharda bir karar verilecek. 55 yaşındaki mezun sosyolog, dünyanın en büyük tek sendikasının başına geçen ilk kadın olacaktı.

Bayan Benner, iyimser biri misiniz?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Evet, çok iyimser bir insanım.

Muhtemelen şu iyimserliği hala kullanabilirsiniz: İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana endüstrideki en büyük değişikliklerin yönetilmesi gerekiyor.

IG Metall’de hepimiz için zorlu zamanlarda bile bir şey açık: tarih yazılıyor. Biz Allah vergisi şeylerle uğraşmıyoruz. Sendikalar, ekonominin dönüşümünde ve konu iklim değişikliği olduğunda çok önemli bir rol oynuyor. Faaliyetlerimizle demokrasiyi de güçlendirebiliriz. İyimserliğim, şirketlerde aktif olarak yer alan birçok insandan geliyor.

İklim korumaya ek olarak, bir sorunun olduğu yerde vasıflı işçi sıkıntısı yaşıyoruz, altyapıyla ilgili sorunlarımız var, ne yazık ki silahlanma endüstrisini hızlandırmamız gerekiyor ve dijitalleşme de bir sorun. Devlet aygıtımız bununla başa çıkabilir mi?

Tüm bu noktaların çözümleri olduğunu söyleyebilirim. Ancak karmaşıklık çok büyük. İşin püf noktası, her şeyi unutmadan konuları parça parça ele almaktır. Trafik ışığı koalisyon anlaşmasında, bu görevlerin çoğu en azından açıkça formüle edilmiştir. Sendika olarak çok şey yapabiliriz. Ama mesela çip fabrikası kurmak ya da pil hücresi üretimi söz konusu olduğunda devletin mali teşviklere ihtiyacı var. Politika ve ticaretin roket hızından başka her şey olduğu doğrudur. Elektrikli otomobiller için şarj altyapısı, yenilenebilir enerji gibi çok yavaş genişletiliyor. CO₂ emisyonlarını azaltma ihtiyacı göz önüne alındığında, raylardan çok otoyolları tartışıyor olmamız da tatmin edici değil.

Bir mağazanın, restoranın veya barın vitrininde şu yazıyla oturum açın: Geçici yardım aranıyor, personel ve çalışanlar arama konsepti FOTOMONTAJ

Almanya takviye arıyor

Hemen hemen tüm sektörler zaten vasıflı eleman sıkıntısı çekiyor. Sorun önümüzdeki yıllarda daha da kötüleşecek. Trafik ışığı koalisyonu masaya bir konsept koydu – bu yeterli olacak mı?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Örneğin, dönüşümdeki düşük hız sorunu otomobil üreticilerine ulaştı mı?

Artık her yerde elektromobiliteyi hızlandırmak için planlar ve faaliyetler var. Ancak bu değişimin yeniden önemli ölçüde hızlanacağına inanıyorum. Bu dönüşümü akıllıca yönetmeliyiz. Bu, kalifikasyon yoluyla çalışanlara umut vermek anlamına gelir.

Ancak dönüşümün, özellikle yanma teknolojisinde uzmanlaşmış otomotiv tedarikçilerinde istihdamı yok etmesi kaçınılmaz.

Bu doğru. Henüz değişime ayak uyduramayan şirketlerin başı giderek daha fazla belaya giriyor. İstihdam büroları, odalar, işverenler ve üniversitelerle birlikte bölgesel dönüşüm ağları oluşturduk: işler kaybolduğunda, nerede yeni işlerin yaratıldığını ve oradaki insanların nasıl iyi bir geleceğe sahip olabileceğini görüyoruz. Continental, Rheinland-Palatinate’deki Rheinböllen’deki fren sistemleri üretimini kademeli olarak Doğu Avrupa’ya taşıyor. IG Metall ve iş konseyleri bunun yerine orada sürücüsüz taşıma sistemleri için üretim kurmayı başardı. Çalışanlar bunun için niteliklidir. Kolay değil: İnsanlar hala fren üretiminde yüksek hızlarda çalışıyor ve aynı zamanda eğitimlerine devam etmek zorunda. Ancak benim deneyimime göre, insanlar bu tür yeterlilik ölçütlerinden daha güçlü çıkıyor.

Bu, işverenlerle uyum gibi görünüyor.

HAYIR! Bu boks ve dans. Girişimciler, örneğin pandemi sırasında dükkanı çalışır durumda tuttukları için iş konseylerini takdir ediyor. Öte yandan, Saarlouis’deki Ford’da olduğu gibi kapanışlar basitçe duyurulur. Yerleri korumak ve orada üretim için yeni ürünler bulmak için tekrar tekrar savaşmalıyız. Politikacıların, örneğin kısa süreli çalışma veya ileri eğitim düzenlemeleri ile şirketler için iyi çerçeve koşulları oluşturmasını sağladık. IG Metall, bu enstrümanları genişletmeye kararlıdır. İşverenlerden erken bir aşamada yeni yaklaşımlar talep etmek için gelişmeleri önceden tahmin etmeye çalışıyoruz. Örneğin, birkaç yıldır Ford’da bir elektrik stratejisi için çağrıda bulunuyoruz.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

IG Metall ile işverenler birliği arasındaki toplu iş sözleşmesi

Standart ücretlerde Haziran 2023’ten itibaren yüzde 5,2 ve Mayıs 2024’ten itibaren yüzde 3,3 olmak üzere iki aşamalı bir artış kararlaştırıldı.

© Kaynak: Reuters

Ancak grup rekor karlar elde etse de Bremen’deki Mercedes’te kısa süreli çalışma gibi durumlar da var.

Bu konudaki öfkeyi tamamen anlıyorum. Ancak bu bir sigorta yardımıdır: Mercedes, bunun için gerekli koşulların karşılanması durumunda çalışanları için kısa çalışma ödeneğine hak kazanır. Ancak tartışmanın arkasında ne var: İnsanlar bunun adil olmadığını görüyor.

Ayrıca şirketlerde daha fazla ortak karar alma çağrısında bulunuyorlar. Bununla ne demek istiyorsun?

Ekolojik konular da dahil olmak üzere stratejik yön hakkında çalışanlar için daha fazla ortak karar istiyoruz. İşverenler, sürdürülebilir kurumsal kavramlar için iş konseyleri kavramlarıyla çok daha somut olarak ilgilenmek zorundadır. Örneğin, daha sonra yatırım gerektiren ancak daha düşük CO₂ emisyonu hedefine daha hızlı ulaşan, kaynakları koruyan üretim için. Şimdiye kadar, işverenler bu tür tekliflere basitçe hayır diyebilirler. Sonuç olarak, genellikle kısa çimenlere çok çabuk kapılırız ve o zaman ancak sosyal ücret anlaşmalarını müzakere edebiliriz. Bu nedenle sendika ve çalışanlar olarak stratejik, ekonomik ve ekolojik konularda daha güçlü bir konumda olmamız son derece önemlidir. Bunun için de, İşler Anayasa Yasası’nın daha da geliştirilmesine ihtiyacımız var.

Yeniden seçilmesinin ardından, IG Metall'in ilk başkanı Jörg Hofmann, IG Metall'in ikinci başkanı Christiane Benner'ı IG Metall sendika kongresinde yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Yeniden seçilmesinin ardından, IG Metall'in ilk başkanı Jörg Hofmann, IG Metall'in ikinci başkanı Christiane Benner'ı IG Metall sendika kongresinde yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

Yeniden seçilmesinin ardından, IG Metall’in ilk başkanı Jörg Hofmann, IG Metall’in ikinci başkanı Christiane Benner’ı IG Metall sendika kongresinde yeniden seçilmesinden dolayı tebrik etti.

© Kaynak: Daniel Karmann/dpa

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Bunun iktidar partisi FDP’ye karşı da uygulanabileceğini düşünüyor musunuz?

Önümüzde büyük bir mücadele var. Ancak bence bu tartışmayı yapmak kesinlikle önemli, çünkü bu ince ayrıntılarla ilgili: Kapsamlı dönüşüm göz önüne alındığında bu ülkede yaratılan endüstriyel değer ne kadar korunacak? Almanya’da gelir gelişimi de buna bağlı. Önümüzdeki iki ila üç yıl kesinlikle çok önemli olacak. Herkesin görevi insanlara bir bakış açısı kazandırmaktır. Aksi takdirde sahayı popülistlerin gerici “mazotu kurtarın” anlayışına bırakacağız.

eğitim pazarındaki sorunlar

Bu, vasıflı işçi eksikliğine karşı mücadeleyi de içeriyor mu? Bu devasa bir devlet başarısızlığı değil mi?

Güneye uçan tüm kuşları sayarız. Ama eğitimsiz insanların nerede olduğunu bilmiyoruz – 20 ile 34 yaşları arasındaki 2.3 milyon insan. Bu, Almanya gibi çok gelişmiş bir ülke için kabul edilemez ve utanç verici. Ortaokul öğrencilerinin eğitim piyasasına neredeyse hiç erişememesi özellikle kötüdür. Bir trendin tersine dönmesine ihtiyacımız var: okuldan işe geçiş yönetimini iyileştirmemiz ve şirketlerin çıraklık eğitiminde yıllardır devam eden düşüşü durdurması gerekiyor. Sonuç aşağı doğru bir sarmal: Şirketlerin beklentileri yüksek ve diyorlar ki: Artık stajyer bulamıyoruz, bu yüzden eğitim pozisyonlarının sayısını azaltıyoruz. Birçok genç çıraklık yapmak istiyor ama alamıyor. Şirketlerin burada değişmesi gerekiyor. Halihazırda iyi örnekler var: öğrencileri önce okul stajları yoluyla şirkete getiren, ardından onları çıraklığa hazırlayan şirketler.

Ama 20 ila 34 yaşındakilerle tam olarak ne yapılmalı?

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun

Şirketlerden daha fazla bağlılık talep ediyorum. Şirketler -özellikle açığın çok olduğu sektörlerde- insanları küçük öğrenme gruplarında ve fabrika eğitimleriyle eğitilebilir hale getirmeli ve onları profesyonel yaşama yönlendirmelidir. Bunun bölgesel düzeyde ve aynı zamanda iş bulma kurumuyla işbirliği içinde sistematik olarak ele alınması gerekir. İnsanlar, iş dünyasında olumlu bir deneyimden sonra daha yüksek nitelik seviyelerine ilerleyebilirler. Dönüşümün bir parçası olarak, örneğin BT becerileri edinen vasıflı çalışanlara da bu fırsatlar verilmelidir.

Başkent Radarı

Berlin hükümet bölgesinden kişisel izlenimler ve geçmişler. Her Salı, Perşembe ve Cumartesi.

Yapay zeka iş dünyasını nasıl değiştirecek?

Dijitalleştirme ve yapay zeka yeni soruları gündeme getiriyor: Veri koruma, veri egemenliği veya performans kontrolleri gibi sorunlarla nasıl başa çıkıyoruz? Şu anda, bu bana donanımdaki değişikliklerden çok daha az yönetilebilir görünüyor – örneğin, içten yanmalı motordan elektrik motoruna geçiş. Her halükarda bir şeylerin değiştiğini görebiliriz: klasik ticari mesleklerdeki işlerin sayısı azalırken aynı zamanda topluluk yönetimi veya veri analizi gibi yeni alanlar ortaya çıkıyor. İlk adımlardan biri şimdi yapay zekanın kullanımı için pilot anlaşmalar yapmaktır.

Tüm bunlar, IG Metall’in giderek bir işçi sendikası haline geldiğini gösteriyor.

Sektörümüzdeki şirketlerdeki tüm çalışanları temsil ediyoruz. Değişen işgücünü üyelerimize göre haritalandırıyoruz, bu nedenle beyaz yakalı çalışanlar IG Metall’de büyüyen bir gruptur. Pandemi sürecinde home office çalışma koşullarının şekillendirilmesi çok önemliydi. Ofisteki ve montaj hattındaki çalışanları destekliyoruz. Örneğin 2018’de, çeşitli çalışan grupları için toplu olarak kararlaştırılan ek ödenekleri zorladık ve onlara daha fazla para veya boş zaman arasında seçim yapma fırsatı verdik. Bunlar giderek önem kazanan sorular. Kadınlar genellikle daha fazla çalışmak ister ve erkekler genellikle daha az çalışmak ister. Bu konuları daha yoğun tartışmamız gerekiyor çünkü cinsiyetler arasında bir ortaklık olduğunda taleplerin değiştiğini fark ediyoruz. Bu hem üretim hem de ofis için geçerlidir. Nihayetinde mesele, herkes için insana yakışır ve zaman kazandıran bir iştir.

Devamını Okuyun

Devamını Okuyun