Genç kadın 1,5 milyon euro tazminat istedi

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Bir Uber şoförünün tecavüzüne uğrayan genç kadın, araç çağırma şirketinden 1,5 milyon tazminat talep ediyor. O zamanlar 16 yaşında olan genç, Ağustos 2022'de Berlin'de arabasının sürücüsü tarafından tecavüze uğradı.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Ancak şirket şu anda bu talebe karşı mücadele ediyor. Şirkete göre, ailenin kabul etmek istemediği “önemli miktarda mali yardım” teklif edildi. Ancak ailenin avukatı bu yardımın verildiğini reddediyor. Ona göre somut bir ödeme teklifi yoktu.

Fail zaten mahkum oldu

Uber dünyanın en büyük araç çağırma şirketlerinden biridir. Şirket yalnızca bireysel sürücülerin yolculuklarını ayarlamaya yönelik bir platformdur. Yolculuk rezervasyonunun ardından konuklar şoförlü kiralık araç veya özel araçla taşınır.

Ve 16 yaşındaki bir çocuk da Ağustos 2022'de Berlin-Zehlendorf'taki bir spor kulübünün yaz partisinin ardından böyle bir gezi rezervasyonu yaptırdı. “Spiegel”in haberine göre ebeveynleri ondan güvenli bir dönüş yolculuğu için bir Uber aracı sipariş etmesini istemişti.

Uber, Bolt, Freenow ve “organize suç”: Berlin'de taksi işine ilişkin tartışma kızışıyor

Geleneksel taksi sektörü yıllardır Uber gibi genç rakiplerin yöntemlerini eleştiriyor. Yeni raporlar artık “organize suç”tan söz ederek sektöre dair derin bir bakış açısı sağlıyor. Ve bir arenanın yeniden adlandırılması yangına ilave yakıt sağlıyor.

Ancak varış noktasına ulaşmadan kısa süre önce 43 yaşındaki sürücü, arabasının arka koltuğunda genç kadına tecavüz etti. Bir gün sonra tutuklandı ve Ocak 2023'te tecavüz suçundan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Spiegel”e göre genç kadın halen psikotravmatik tedavi görüyor, antidepresanlara ihtiyaç duyuyor ve konsantrasyon ve uyku bozukluklarıyla mücadele ediyor.

Aile olayı doğrudan Uber'e bildirdi

Olaydan iki gün sonra 16 yaşındaki çocuğun annesi bu tür olaylar için Uber'in raporlama hizmetini kullandı. Kurban daha sonra Uber'den bir telefon aldı ancak olay hakkında annesiyle konuşmak istedi. “Spiegel”in bildirdiği gibi şirket “yanıt vermedi”.

Uber, RedaktionsNetzwerk Deutschland'a (RND) anneyle başka bir telefon görüşmesi yapıldığını söyledi. Açıklamada şöyle denildi: “Olaydan bu yana Uber, mağdurun ailesiyle birkaç kez temasa geçti. Uber, mağdurun ailesinin talep ettiği iletişim kanallarını takip etti ve ilk telefondan sonra bir daha iletişime geçilmemesi yönündeki isteklerine de saygı gösterdi. çağırıyor.”

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Genç kadın tazminat istiyor

Genç kadın şimdi Uber'den 1,5 milyon euro tutarında tazminat talep ediyor. Aile ve şirket arasında bu konuyla ilgili birçok görüşme yapıldı. Genç kadını medya avukatı Simon Bergmann temsil etti.

İlk toplantıda Bergmann, tazminat pazarlığının temeli olarak büyük bir meblağdan bahsetti; avukat, RND ile yaptığı görüşmede kesin bir meblağ vermek istemedi. Ancak 1,5 milyon euronun üzerinde olduğu söylendi. İkinci toplantıda Uber, “Spiegel”e göre yedi haneli bir meblağın söz konusu olmadığını duyurdu.

Uber, Bergmann ve ailesiyle yapılan görüşmeler hakkında şunları söyledi: Şirket “aileyi desteklemeye çalıştı ve yasal temsilcilerle görüşmelerin başlangıcından bu yana önemli miktarda mali yardım sözü verdi.” Uber, bu “önemli mali yardımın” ne kadar olacağını söylemek istemedi.

Kadına yönelik cinsel şiddet: Almanya'da tehlike ne kadar büyük ve mağdurlar nereden yardım bulabilir?

Cinsel şiddet ağırlıklı olarak kadınlara yöneliktir. Yardım ve insan hakları kuruluşları bunu yalnızca bireysel bir sorun olarak değil aynı zamanda yapısal bir sorun olarak görüyor. Tecavüzün ne zaman sorun olarak görülebileceğini ve mağdurların cinsel şiddete maruz kalmaları durumunda neler yapabileceklerini açıklıyoruz.

Bergmann ayrıca bu kadar önemli bir mali yardımın vaat edildiğini de reddediyor. RND ile yaptığı röportajda “Uber tarafından somut bir ödeme teklifinden bahsedilmedi” dedi. Avukata göre Uber de bu olaydan kendisini sorumlu görmüyor. Uber'in Bergmann'a şirketin yalnızca sürücülerin talimatlarını ileten bir platform olduğunu vurguladığı söyleniyor.

Uber de yaptığı açıklamada bu durumu şöyle savunuyor: “Olaydan ne kadar kaygı duysak da Uber'in bir platform olarak yaşananlardan hukuken sorumlu olmadığını da belirtmeliyiz. Suçun sorumluluğu, halihazırda suç işleyen faile aittir. Hapis cezasına çarptırıldı, Uber'den bağımsız bir nakliye şirketinin çalışanıydı ve o zamanlar Uber platformu üzerinden sürüş talimatları alıyordu” diye yazdı şirket RND'ye.

Dava Potsdam Bölge Mahkemesinde görülüyor

Dava şu anda Potsdam Bölge Mahkemesi'nde. Basın sözcüsü RND'ye davada adli yardım başvurusunun bulunduğunu söyledi. Bunun arkasında “Spiegel”in raporunda belirtilen miktarda acı ve ızdırap tazminatı talebini içeren bir dava taslağı da yer alıyor. Ancak mahkeme RND'ye bunun hâlâ bir dava taslağı olduğunu vurguladı. Adli yardım başvurusu için bunun mevcut olması gerekir, ancak bu tebliğ edilmiş bir dava değildir.

Yani henüz dava açılmadı. Ancak adli yardım verilmesi halinde Uber'e 1,5 milyon euro tutarında tazminat davası açılacak.

Davanın başarı şansı var mı?

Adli yardım onaylanmadan önce davanın potansiyel başarısı önceden değerlendirilir. Ve görüşlerin farklılaştığı yer burasıdır. Hamburg'daki Bucerius Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk, İş Hukuku ve Medeni Usul Hukuku Profesörü Matthias Jacobs, 1,5 milyon avroluk tazminat miktarıyla ilgili olarak “Spiegel” e şunları söyledi: “Alman içtihat hukuku genel olarak ABD yasalarından farklı acı ve ıstırap için tazminat miktarı söz konusu olduğunda bu durum tecavüz vakalarında çok kısıtlayıcıdır.”

Ancak Avukat Bergmann şöyle diyor: “Miktar yüksek, ancak olasılık sınırlarının ötesinde değil.” Burada büyük bir şirkete dava açıldığını da hesaba katmak gerekiyor. “Kural olarak, bu tür vakalarda failler genellikle meteliksiz oluyor. Ancak biz bu tutarı adamdan değil, büyük bir şirketten talep ediyoruz. Bu dikkate alınmalıdır.”

RND/kız kardeş