Evet, İşiniz Önemli. Ama Çok Önemli Değil.

Bakec

Member
İş arkadaşınız olarak birçok soru almama rağmen, birkaç ortak tema var. Çoğunlukla, insanlar farklı bir şey ister, daha fazlasını ister. Daha fazla tatmin, daha fazla para ya da daha fazla saygı istiyorlar. Bir fark yaratıyormuş gibi hissetmek istiyorlar. Değer verildiğini, görüldüğünü veya duyulduğunu hissetmek isterler. Yan odadaki adamın daha az yüksek sesle çiğnemesini istiyorlar, böylece kendilerine daha fazla huzur sağlanacak. Banyo dışında içme suyuna erişmek istiyorlar. Bir aile şirketinde çalışıyorlar ve hırslılar ama aileden olmayan üyeler için ilerlemeye yer yok. Resmi bir İK departmanı olmayan çok küçük bir şirkette çalışıyorlar, bu nedenle ortaya çıkan birçok iş sorunu için başvurulacak bir yer yok. Profesyonel yaşamlarını nasıl geçirdiklerinin ötesinde kendilerine ve ilgi alanlarına daha fazla zaman ayırmak istiyorlar. Aradıkları tatmini asla elde edemeyeceklerini isterler, isterler, isterler ve endişelenirler.

Çoğunlukla, insanlar endişeli. Aileleri ve ipotekleri veya kira ve öğrenci kredileri ve araba kredileri ve hayatımızı tüketen diğer tüm mali yükümlülükleri var. 60’larındalar ve çağdaş iş piyasasında nasıl hareket edeceklerini bilmiyorlar ya da 20’lerindeler ve asla ciddiye alınmayacaklarından endişe ediyorlar. Kazanılmış emekliliğe iki yıl kaldılar ve kariyer değişikliği yapmayı göze alamazlar. Güçlü bir özgeçmişleri olmadan üniversiteden yeni çıkmışlar ve seçici olmayı göze alamıyorlar. 30 yıldır çalışıyorlar ama emeklilik için para biriktirme şansları hiç olmadı. Bir engelleri var ama misilleme korkusuyla bunu işverenlerine açıklamak istemiyorlar. Korkunç bir yanlışa dikkat çekmek istiyorlar ama ailelerinin ekmek kazananı onlar.

Çoğunlukla, insanlar sürekli gelişen işyeri normlarında nasıl gezineceklerini anlamaya çalışıyorlar. Devam eden salgın artıp azaldıkça, sonsuza kadar evden çalışmak isterler veya ofisin gürültüsünü ve en iyi iş arkadaşlarıyla mutlu saatleri özlerler veya hem evden çalışmanın hem de ofiste vakit geçirmenin keyfini çıkarmak için esneklik isterler. Daha iyi çalışma koşulları için sendikalaşmak istiyorlar, ebeveyn izni istiyorlar ve sadece kendileri oldukları için kovulmayacaklarını bilmek istiyorlar. Maaş çeki yaşamaktan vazgeçmek istiyorlar ama asgarî maaş alıyorlar ve bundan öte bir yol göremiyorlar.

Hepimizin farklı koşulları var, ancak çoğumuz aynı katı gerçekle mücadele ediyoruz – profesyonel yaşamlarımız üzerinde istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz ve hak ettiğimiz kadar kontrolümüz yok. Çoğu zaman sıkışıp kalırız. Berbat bir işi veya berbat bir patronu geride bırakabiliriz, ancak nadiren yeni işin veya yeni patronun bir gelişme olacağının garantisi vardır. Bu, çalışmanın ve sefaletin eşanlamlı olduğu anlamına gelmez. Aramızdaki en şanslı olanlar işimizi seviyor ve kendilerini değerli, saygı duyulmuş ve karşılığını fazlasıyla alıyor. Kural bu olmalı ama çoğu durumda ne yazık ki istisna.

Yeni bir yıl fırsat, yeni bir başlangıç, değişim zamanı demektir. Ama çoğumuz aynı eski hayal kırıklıklarıyla uğraşacağımız aynı eski işlere dönüyoruz. Tavsiye vermeyi seviyorum ama iş arkadaşınız olmanın asıl zorluğu, çok az kişinin profesyonel yaşamlarını iyileştirecek değişiklikleri gerçekçi bir şekilde yapabilecek konumda olmasıdır. Tehlikede olan çok şey var.

Evet, işini bırakmalısın. Evet, fikirlerinizi çalan ve herkes hakkında konuşan zorba meslektaşınıza seslenmelisiniz. Evet, yüksek lisans okuluna geri dönmelisin. Evet, köklü bir kariyer değişikliği yapmalı ve tutkunuzun peşinden koşmalısınız. Elbette, kesinlikle başarı garantisi olmayan riskli, ürkütücü seçimler yapmalısınız. Ama yapmamız gereken ve yapabileceğimiz iki farklı şey.

Ve hala. Yeni bir yıl. Mesleki hayatımızdaki değişim ne kadar zorlayıcı olursa olsun, bizler sadece makinenin dişlileri değiliz, talihsiz koşullara hapsolmuş durumdayız. 2023’ün bu ilk günlerinde, kim olduğum ve yaşamak için ne yaptığım konusunda çok farklı iki şey olduğunu düşünüyordum. Ben bir yazarım, profesör ve editörüm. İşimi seviyorum ama yine de iş. Kuşkusuz ben bir işkoliğim. Birçok insan gibi, ben de aşırı genişlemiş ve aşırı bağlıyım. Zamanım sınırlı olmasına ve görünüşe göre uykuya ihtiyacım olmasına rağmen, gerekenden çok daha fazla çalışıyorum. Hırslıyım evet ama profesyonel hayatımın yoğunluğundan tek başına hırs sorumlu değil. Yaşlandıkça nedenini daha çok sorguluyorum. Hayatımın sonunda, kim olduğumla mı yoksa yaşamak için yaptıklarımla mı hatırlanmak isteyeceğim?

Yalnızlıktan çok uzaktayım. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmanın bir erdem olduğu saplantımız var – ne kadar çok çalışırsak, Tanrı’ya o kadar yakınız. Bu, sömürücü bir ekonominin sunağında neredeyse her şeyi feda eden insanların tuhaf bir şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunan zehirli bir kültürel efsanedir. Bu nedenle, sadece işe alındıkları işleri yapan insanları “sessizce bırakan” olarak etiketleme etrafında koca bir söylem yükseldi.

Karşılıklı sorumluluk hissetmeyen işverenler için yukarıda ve öteye gitmemiz gerektiği beklentisi, büyük, inanılmaz derecede yıkıcı bir yalandır. Çok fazla profesyonel esnekliğe sahip olmayabiliriz, ancak esenlik için bu kadar temelden zararlı olan hiçbir şeye inanmamıza gerek yok.

Pandemi bize nerede yaşadığımızdan nasıl çalıştığımıza kadar neredeyse her şeyi yeniden düşünme fırsatı verdi. Her türlü endüstrideki çalışanlar, eşit çalışma koşullarını savunmak için işçi sendikalarında örgütleniyor. İnsanlar büyük riskler alıyor ve korkunç işleri bırakıyor ve işverenler yetenekli insanları işe alıp elde tutmak için fırsat kollamak zorunda kalıyor.

Bu ilerleme pırıltıları inanılmaz derecede cesaret verici. Bu yeni yılı ve profesyonel hayatımızın nasıl olmasını istediğimizi düşünürken, kim olduğumuzu ve yaptıklarımızın ötesinde bize neyin anlam kattığını düşünmek için hepimiz biraz zaman ayırmalıyız. Kim olduğumuzu, yaptıklarımızın ötesinde nasıl besleyeceğimizi düşünmeliyiz. Ömrümüzün sonuna gelip de kitabede “Çok çalıştılar” yazılması en büyük ayıp olurdu.

Şu adresten Roxane Gay’e yazın: iş arkadaşı@nytimes.com.