Esrar kulüpleri ot yetiştirmekte tereddüt ediyor

Kutuplar

Global Mod
Global Mod
Berlin. Almanya'da insanlar ilk yasal ot için beklenenden daha uzun süre beklemek zorunda kalabilir. Teorik olarak, Almanya'daki sözde esrar sosyal kulüplerinin, birlikte ot yetiştirmek ve bunları kulüp üyelerine dağıtmak amacıyla 1 Temmuz'dan itibaren ekim dernekleri kurmalarına izin verilecek.

Devamını oku sonra Reklamcılık

Ancak uygulamada, Alman Esrar Yetiştirme Birliği'ne (CAD) yapılan bir soruşturmanın gösterdiği gibi, çok az sayıda kulüp üç haftadan daha kısa bir sürede çalışmaya başlayıp izin başvurusunda bulunabiliyor. CAD yönetim kurulu üyesi Jana Halbreiter, “Şahsen, şu anda sera veya başka binalar inşa eden herhangi bir kulübün varlığından haberdar değilim” diyor. Almanya genelinde 100'den fazla mevcut kulüp var.

Karayolu trafiğinde esrar: Federal Meclis sınıra karar verdi

Uyuşturucular karayolu trafiğini daha az güvenli hale getiriyor; bu oldukça açık. Ancak çoğu zaman bira içtikten sonra araba sürmenize izin veriliyor. Gelecekte ot içen sürücülere ne uygulanacağı artık belli.

Kaynak: dpa

Halbreiter'e göre sorun, kulüplerin planlama güvenliğinden yoksun olması. Federal eyaletler henüz lisanslara ilişkin net bir düzenleme oluşturmadı ve “birkaç istisna dışında” sorumlu bir makamın adını bile vermedi. “Henüz adı açıklanmayan makamın başvuruyu onaylamak veya reddetmek için üç ayı daha olacak, bu da zaman çerçevesinin tamamen tükenmesi durumunda daha fazla gecikmeye yol açabilir.” Kulüplerin önleme çalışmalarının nasıl olması gerektiği de henüz detaylı olarak netlik kazanmadı.

Federal eyaletlerdeki farklılıklar

CAD yönetim kurulu üyesi, tüm bunların çoğu kulübün büyük meblağlarda yatırım yapmasını engellediğini söyledi. “Nereye gideceğinizi bilmiyorsanız acele etmenin pek anlamı yok.” Bu nedenle, bu noktada üretim alanları için kira sözleşmelerinin imzalanmamasını tavsiye ediyor. “Nisan 2023'te önemli noktalar iletildiğinde, büyük bir coşku alevlendi ve bu coşku ne yazık ki daha başlangıçta yasal çerçeve tarafından engellendi ve coşku ciddi şekilde azaldı.” Federal eyaletler arasında farklılıklar olduğu için bu yıl kaç kulübün büyümeye başlayabileceğini tahmin etmek zor.

Hayat ve biz

Sağlık, esenlik ve tüm aile için rehber – her iki perşembe.

Berlin Esrar Sosyal Kulübü'nden Torsten Dietrich hala ilk otu gelecek yılın başında kulüp üyelerine dağıtmayı umuyor. Ancak işler yavaş yavaş oldukça sıkılaşıyor. Kulüp aslında şimdiye kadar bir sera inşa etmeye başlamayı istiyordu. Zaten bir alan seçilmiş ve sözleşmeler hazırlanmıştır. Bir ekim topluluğunun lisansı 1 Temmuz'da verilmeli. “Şahsen ben bunu başarabileceğimizi umuyordum.” Ancak Berlin'de bile hangi otoritenin sorumlu olduğu henüz belli değil. Dietrich, gecikmeler nedeniyle bazı üyelerin çoktan istifa ettiğini söylüyor. Dietrich belirsizliklere rağmen programa sadık kalmayı umuyor. “Hala Ekim ayında ekime başlamayı planlıyoruz.”

Berlin sağlık idaresi, Alman Basın Ajansı'na yetki düzenlemesi oluşturmak için “yoğun bir şekilde” çalıştığını söyledi. Bir sözcü, “Uygulama üzerinde çok çalışıyoruz – aynı zamanda ekim birliklerine yönelik düzenlemeler açısından da.” dedi.

Bu hafta Halbreiter ve Dietrich, 14-16 Haziran Cuma gününden Pazar gününe kadar Berlin'de düzenlenecek olan kenevir fuarı “Mary Jane”e hazırlanıyorlar. Esrarın yasallaştırılması fuarda küçük bir patlama yarattı. Organizatörler 40.000 ziyaretçi bekliyor. Geçen yıl fuarı 25.000 civarında kişi ziyaret etmişti. Dünyanın dört bir yanından 400'den fazla katılımcı, ev yapımı ürünlere yönelik ürünler, ot içmeye yönelik aksesuarların yanı sıra kenevirden yapılan tıbbi ve kozmetik ürünleri sunuyor.

Haberler