Elon Musk, Tesla Hisse’deki Milyarlarını Savunmak İçin Mahkemeye Gidiyor

Bakec

Member
Tesla, elektrikli otomobil üreticisinin CEO’su olarak yaptığı iş için ona cömertçe hisse ödeyerek Elon Musk’ı defalarca milyarder yaptı.

Çarşamba günü, Bay Musk’ın mahkemede, çoğu Tesla’nın yönetim kurulu ile 2018’de yaptığı rekor kıran bir anlaşmadan kaynaklanan bu tazminatı savunması bekleniyor. Paket, Bay Musk’a şirketin hisselerinin yaklaşık 50 milyar dolarını alma hakkı veren ve onu dünyanın en zengin adamı yapmasına yardımcı olan opsiyonlar verdi. Tazminat analistleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok üst düzey yöneticinin kazandığı baş döndürücü standartlara göre bile onun kazancının şaşırtıcı olduğunu düşünüyor.

Hissedarların anlaşma lehinde oy kullanmasından bu yana Bay Musk, anlaşmada belirtilen gelir, kar ve hisse fiyatı kazançları hedeflerini karşıladıktan sonra pakette yer alan hisselerin çoğunu aldı.

Delaware Chancery Mahkemesi’nde görülen bir davada bir hissedar, Tesla’nın yönetim kurulunun paketi hazırlarken Bay Musk’tan bağımsız hareket etmediğini iddia ediyor. Hissedar Richard Tornetta, Tesla’nın yatırımcılardan paketi onaylamalarını istediğinde “önemli ölçüde yanıltıcı” bilgiler verdiğini iddia ediyor. Avukatları mahkemeden anlaşmanın iptalini istedi.

Dava, Tesla’nın yönetim kurulu üyelerinin birçoğunun Bay Musk’la mali ve kişisel bağları nedeniyle gerçekten bağımsız olmadıklarını iddia ediyor. 2017’den beri Tesla’nın yönetim kurulunda yer alan medya yöneticisi James Murdoch’un kürsüye çıkması bekleniyor. Diğer birkaç yönetim kurulu üyesi ve yönetici, hisse paketinin Bay Musk’ın çıkarlarını hissedarların çıkarlarıyla uyumlu hale getirdiğini ve Tesla’ya bağlı kalmasını sağladığını savunarak Pazartesi ve Salı günleri ifade verdi.

Otomobil üreticisinin eski baş hukuk müşaviri Todd Maron Pazartesi günü mahkemede Tesla hissedarlarının Bay Musk’ın liderliğinden fayda sağladığını söylemenin “büyük bir eksiklik” olacağını söyledi.

Tesla’nın hisse fiyatı son yıllarda yükseldi. Bay Musk’ın tazminat anlaşması Mart 2018’de tamamlandığında, hisse senedi yaklaşık 21 $’dan işlem görüyordu ve hisse bölünmesine göre ayarlandı. Kasım 2021’de zirvesinde yaklaşık 410 $’a çıktı. O zamandan beri yüzde 50’den biraz fazla düştü ve paketin yürürlüğe girmesinden bu yana hala yüzde 820 yukarıda olmasına rağmen şu anda yaklaşık 194 dolardan işlem görüyor.

Tesla yönetim kurulu başkanı Robyn Denholm, Salı günü Bay Musk’ın kendisini kovma gücünün olmadığını ve ondan korkmadığını ifade ederek bağımsızlığını savundu. “Bana göre Tesla, Bay Musk olmadan bugünkü şirket olmayacaktı” dedi.

Bayan Denholm, hisse paketi için bir gerekçenin, aynı zamanda CEO’su olduğu SpaceX de dahil olmak üzere başka çıkarlar peşinde koşarken Bay Musk’ı Tesla’ya bağlama ihtiyacı olduğunu söyledi. Bay Tornetta’yı temsil eden Gregory Varallo tarafından sorgulanan Bayan Denholm, Bay Musk’ın Twitter ile olan ilişkisinden haberdar olduğunu kabul etti, ancak geçen ay edindiği sosyal medya ağında ne kadar zaman harcadığını bilmediğini ve bunun için endişelenme.

Diğer çabalar için “harcadığı zamanın miktarı beni ilgilendirmiyor” dedi ve ekledi, “Sonuçlara ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacak.”

Ancak hissedarın avukatları, bir mahkeme belgesinde, Bay Musk’ın Tesla’ya odaklanamaması durumunda hissesini geri alma hükmü içermediği için tazminat paketinin eksik olduğunu söylediler.

Duruşmaya başkanlık eden yargıç Şansölye Kathaleen McCormick’in aleyhine karar vermesi durumunda, 2018 anlaşmasından Bay Musk’a verilen hisseye ne olacağı belli değil. Paket iptal edilirse ne olabileceği sorulduğunda, Bay Varallo bir e-posta ile Bay Musk’ın anlaşmadan elde ettiği hisse senedi opsiyonlarının iptal edileceğini önerdi.

Şansölye McCormick aynı zamanda Twitter’ın Bay Musk’a karşı, kurtulmaya çalıştığı bir anlaşma olan sosyal medya şirketini satın almasını tamamlamaya zorlamak için açtığı kısa süreli davayı denetleyen yargıçtı. Bay Musk, satın alma işlemini finanse etmek için milyarlarca dolarlık Tesla hissesi satarak geçen ayın sonlarında Twitter’ı satın aldı.

Bay Musk şu anda Tesla’nın yaklaşık 90 milyar dolar değerindeki hisselerinin yüzde 14’üne sahip. Bu yıl ve geçen yıl yaklaşık 30 milyar dolarlık hisse sattı.

2018 paketinin geri alınması, kurumsal dünyada yankılanacaktır. Birçok yönetim kurulu Bay Musk’ın anlaşmasını şablon olarak kullandı. Anlaşma, bazı yöneticiler ve tazminat uzmanları tarafından övüldü çünkü Bay Musk, yalnızca Tesla’nın borsa değeri büyük bir artış gösterirse ve şirketin 2018’de mücadele eden işi düzelirse ödeme alıyordu.

Bay Musk, pakette bulunan 12 parti stoktan 11’ini kazandı. Tesla’nın hisse senedi fiyatı şu anda zirvesinin oldukça altında işlem görse de Bay Musk, paketten aldığı hisse senedini elinde tutmayı başarıyor. Anlaşma, aldığı hisseleri en az beş yıl elinde tutmasını gerektiriyor.

Aralarında bazı akademisyenlerin ve yatırımcı gruplarının da yer aldığı anlaşmayı eleştirenler, Bay Musk’ın nihai olarak paketten elde edebileceği hisse miktarının aşırı olduğunu savundu. Bu kişiler, Bay Musk’ın çıkarlarının zaten diğer Tesla hissedarlarının çıkarlarıyla uyumlu olduğunu, çünkü o sırada şirketin yüzde 22’sine sahip olduğunu savundu. Ve Tesla başarılı olursa bu hisselerin değeri artacaktı.

Delaware’deki hissedar davası, bir Tesla menkul kıymetler beyannamesi performans hedeflerini “ulaşılması çok zor” olarak tanımlasa da, şirketin dahili olarak büyük olasılıkla yakın zamanda Bay Musk’ı mümkün kılacak bir satış ve kazanç düzeyine ulaşacağını tahmin ettiğini ileri sürüyor. paketteki üç hedefi yerine getirmek. Dava, iç tahminlerin hissedarlar onun anlaşmasını oylamadan önce yapıldığını söylüyor.

Bay Musk ve Tesla yöneticilerinin avukatları davayı reddetmek için bir dilekçe verdiler, ancak 2019’da başka bir Delaware yargıcı davanın çoğunun devam etmesine izin verdi.

Pennsylvania Üniversitesi’nde iş hukuku profesörü olan Jill Fisch, davanın sonucunu büyük olasılıkla birkaç yasal sorunun belirleyeceğini söyledi. Mahkeme, Bay Musk’ın şirket, yönetim kurulu ve diğer hissedarlar üzerinde büyük etkiye sahip bir “kontrol eden” hissedar olup olmadığını belirlemelidir. Ayrıca Tesla’nın yönetim kurulunun hisse paketini hazırlarken azınlık hissedarlarının haklarını korumak için yeterli adımları atıp atmadığına da karar vermesi gerekiyor.

Hissedar davası bu testlerden sağ çıkarsa, hakim anlaşmanın adil olup olmadığına karar vermelidir.

“Evet, çok para,” dedi Bayan Fisch, “ama performans engelleri oldukça yüksekti.”