Elmalı Tahinli Atıştırmalık

Leila

Global Mod
Global Mod
Elmalı Tahinli Atıştırmalık Tanımı İçin Materyaller

• 1 paket petibör bisküvi (Ben finger bisküvi kullandım 175 gr)
  • 3 adet orta uzunluk elma
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 3 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 2 çay kaşığı tarçın
  • 1 çay bardağı hindistan cevizi
  • 1 yemek kaşığı kakao
Üzeri için;

• Hindistan cevizi (Topları bulamak için)
  • Pudra şekeri (Çay süzgeci ile üstüne serptim)
  • Tahin pekmez (Tahini daha ağır kıvamda kullandım)
Karamel çanak için;

• Yarım çay bardağı şeker
Elmalı Tahinli Atıştırmalık Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Elmaları rendeleyip üzerine pudra şekeri tarçın ek edip, ocakta yavaşça pişirelim. ondan sonrasında ılıması için bir kenara kaldırıp, soğumasını sağlayalım.
  2. Bisküvileri elimizle ufalayalım. Akabinde içine sıvı yağ, kakao ve hindistan cevizini ek edip karıştıralım. sonrasındasında soğuyan elmalarıda harca ekleyip ceviz büyüklüğünde toplar yapalım. Herbirini hindistan cevizine bulayıp, servis tabağına alalım.
  3. Üzerine pudra şekeri serpelim. Bu daha beyaz olmasını sağlıyor. Akabinde tahin pekmez karışımını hazırlayıp sıkalım. Siz istediğiniz biçimde süsleyebilirsiniz. İmaj size kalmış.
  4. Karamel çanak üretimine gelince. Yarım çay bardağı şekeri tavada karamelize ettim. ondan sonrasında formunu vereceğim kaseyi aykırı çevirip, üstüne yağlı kağıt serdim.
  5. Karamel sıcakken bir kaşık sayesinde üzerinde gezdirdim (soldan sağa sağdan sola biçimler verdim)ve karamel kaseyi soğumaya bıraktım.
  6. Kar haline gelince. Bir çay bardağı şekeri hayli az su ile kaynattım. Akabinde yarım çay bardağı hindistan cevizi ne bu kaynattığım şerbeti yavaş yavaş döktüm ve mikserle karıştırdım yüksek evrede karıştırıp bıraktım ve dolaba kaldırdım.
  7. Süslemeye gelince. Tahinli pekmezi karıştırdım ve sıkma torbasına koyup hal verdim. Afiyet olsun.
Elmalı Tahinli Atıştırmalık Tanımı Fotoğraflı Yapılışı