Disney, Chapek’i CEO olarak görevden aldıktan sonra Bob Iger’ı Geri Getiriyor

Bakec

Member
Walt Disney Company’nin yönetim kurulu, Hollywood’da ağzı açık bırakan ve mantıksız bir senaryoyla karşılaştırmalara yol açan bir hareketle, Pazar günü Bob Chapek’i genel müdür olarak görevden aldı ve Robert A. Iger’in derhal geçerli olmak üzere şirketi yönetmeye geri döneceğini duyurdu.

Aslında Disney, Bay Iger’in özel olarak seçtiği halefinin yerine Bay Iger’i geçiriyor. Pazar gecesi Disney çalışanlarına gönderdiği bir e-postada Bay Iger, “inanılmaz bir şükran ve alçakgönüllülük duygusuyla – ve itiraf etmeliyim ki biraz şaşkınlıkla – bu akşam size geri döndüğüm haberini yazıyorum” dedi. ”

71 yaşındaki Bay Iger, yönetim kurulunun, 62 yaşındaki Bay Chapek’in Wall Street’in ve en kıdemlilerinin güvenini kaybetmesine neden olan bir dizi yanlış adımla liderlik yeteneğine onarılamaz zarar verdiğini belirlemesinin ardından iki yıllık bir sözleşme yapmayı kabul etti. Disney yöneticilerinin yanı sıra birçok sıradan çalışan. Bay Iger daha önce 2005’ten 2020’ye kadar Disney’in genel müdürü olarak görev yaptı ve bu, Hollywood tarihinin en başarılılarından biri olarak görüldü.

Bay Iger, Bay Chapek’in temellerini kazanmasına yardımcı olmak için iki yıl icra başkanı olarak görev yaptıktan sonra 2021’in sonunda Disney’den tamamen ayrıldı. Şimdi, Bay Iger’e yönetim kurulu tarafından şirketi doğru yola yönlendirmesi ve başka bir halefi yetiştirmesi için iki yıl süre verildi.

Yönetim kurulu başkanı Susan Arnold yaptığı açıklamada, “Hizmetinden dolayı Bob Chapek’e teşekkür ediyoruz. “Yönetim kurulu, Disney’in giderek daha karmaşık bir endüstri dönüşümü dönemine girerken, Bob Iger’in bu önemli dönemde şirkete liderlik etmek için benzersiz bir konuma sahip olduğu sonucuna vardı.”

Bob Chapek, Eylül ayında Anaheim, California’daki Disney California Adventure Park’ta. Kredi… The New York Times için Alex Welsh

Konu hakkında bilgisi olan üç kişiye göre, Bayan Arnold Perşembe günü Bay Iger’i aradı ve ondan şirkete geri dönmeyi düşünmesini istedi. Son aylarda Bay Iger, Bay Chapek’e karşı duyduğu aşırı hayal kırıklığını bir sır olarak saklamadı ve kendisine yakın olan insanlara Disney’in aşağı doğru gittiği yönün kendisini “harap ettiğini” ve Disney’in ruhunu kaybetmekte olduğunu hissettiğini söyledi.

Bay Iger, Disney’den emekliliğini üç kez ertelemişti ve bazı açılardan, ayrıldığında şirketten ayrılma konusunda isteksiz görünüyordu. Aynı zamanda, son aylarda Hollywood’un üst kademelerinden insanlar ona bir daha geri dönüp dönmeyeceğini sorduğunda Bay Iger kararlıydı: Hayır.

Bay Iger, Disney’den ayrıldığından beri Josh Kushner’ın Thrive Capital şirketine girişim ortağı olarak katıldı; insanların dijital avatarlar oluşturmasına izin veren bir kripto girişimi olan Genies Inc.’in yönetim kuruluna katıldı; ikinci bir kitap üzerinde çalışmaya başladı; ve İyon Denizi gibi yerlerde yatında zaman geçirdi. Thrive Capital ile bağlarını kesip koparmayacağı hemen belli olmadı.

Bay Iger, Pazar gecesi yaptığı açıklamada, “bu büyük şirketin geleceği için son derece iyimser olduğunu ve yönetim kurulu tarafından CEO olarak geri dönmesinin istenmesinden heyecan duyduğunu” söyledi.

Bay Chapek yorum taleplerine cevap vermedi.

Bay Iger’in sürpriz bir şekilde görevine iade edilmesi ve Bay Chapek’in görevden alınması, 8 Kasım’daki feci bir kazanç duyurusunun ardından geldi. Disney, acemi akış bölümünde bir yıl önceki 630 milyon dolardan 1,5 milyar dolarlık zarar bildirerek Wall Street’i gafil avladı. . Bay Chapek, daha yüksek Disney+ üretim, pazarlama ve teknoloji maliyetlerinin “zirve” kayıplara katkıda bulunduğunu söyledi.

Disney, 1 Ekim’de sona eren üç ayda, bir önceki yıla göre yüzde 9 artışla toplamda 20,15 milyar dolar gelir elde etti. Ancak analistler 21,3 milyar dolar bekliyordu. Kâr, bir yıl öncesine göre kabaca aynı kalarak 162 milyon $ veya hisse başına 9 sent olarak gerçekleşti. Karşılaştırmaları etkileyen kalemler hariç tutulduğunda, son çeyrekte hisse başına kar 30 sent, analistlerin beklediğinden çok daha azdı.

Disney’in hem gelir hem de hisse başına kazanç beklentilerini kaçırması neredeyse duyulmamış bir şey.

Disney hisseleri ertesi sabah yüzde 12 düştü, çünkü kısmen yatırımcılar – ve Disney’deki birçok kişi – Bay Chapek’in analistlerle bir konferans görüşmesinde kazanç raporunu tartışırken kullandığı mutlu-şanslı ton karşısında şok oldular. Bay Chapek’in tavrı birçok kişiyi sağır edici buldu, özellikle de Mickey’nin Disneyland’da görece önemsiz bir olay olan O Kadar Korkunç Değil Cadılar Bayramı Partisi’ne verilen tepkinin ne kadar büyük olduğundan inanılmaz bir şekilde bahsetmeye başladığında. En az bir danışman Bay Chapek’i önceden hazırladığı sözlerin uygunsuz bir şekilde güneşli olduğu konusunda uyarmıştı.

Hemen, CNBC sunucusu Jim Cramer, programıyla ilgili yorumlar sırasında Bay Chapek’in kovulması için çağrıda bulunmaya başladı. Cuma günü Bay Cramer, Bay Chapek’in “harika bir şirketi yönetemeyeceğini” ve “Disney’de yeni birine ihtiyacımız olduğunu” söyledi.

Bay Cramer, “Bu bilanço cehennemden gelen bilançodur” diye ekledi.

Bay Cramer’in yorumları, Disney’in üst düzey yöneticileri arasında yankılandı ve birkaçı birbirlerine Bay Chapek’in Disney’i çöküşten çıkarma yeteneğine olan güvenlerini kaybettiklerini söylediler. Disney hisseleri Ocak ayından bu yana yüzde 41 düşerek yaklaşık 98 dolara düştü ve Disney’deki kıdemli yaratıcı liderlerin tazminatlarının çoğu hisse senedi opsiyonlarından geliyor.

Bay Chapek, Şubat 2020’de görevi Bay Iger’den devralarak CEO oldu. Devir teslim sorunsuz gitmedi. Koronavirüs pandemisi, Bay Chapek’i şirketin çoğunu kapatmaya zorladı. Bu yıl, Bay Chapek, bazıları kendi neden olduğu, birbiri ardına krizlerle mücadele etti.

Mart ayında Disney, bir Cumhuriyetçi olan Florida Valisi Ron DeSantis ile üçüncü sınıfa kadar sınıfta cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tartışmasını yasaklamayı amaçlayan yasayla ilgili hararetli bir tartışmaya girdi. Bay Chapek ilk başta, en azından alenen bir taraf tutmamaya çalıştı, bu da bir çalışan isyanına yol açtı. Bay Chapek daha sonra yasa tasarısını kınadı ve sağcı figürlerin “Disney’i uyandırmasına” karşı çıkan siyasi bir yangın fırtınası başlattı.

Haziran ayında, Bay Chapek, Hollywood’dan kınama sesleri gelmesi üzerine, Disney’in en üst düzey televizyon yöneticisini aniden kovdu. Ağustos ayında, aktivist yatırımcı Dan Loeb, Bay Chapek’i yönetim kurulunu sallamak ve ESPN’den vazgeçmek de dahil olmak üzere bir dizi değişikliği düşünmeye itti. (Bay Loeb daha sonra bir yan üründe geri adım attı ve Twitter’da Disney’in ESPN için “büyüme ve yenilik planları” hakkında daha fazla şey öğrendiğini söyledi.)

Bu arada, Disney’in en sadık tema parkı müşterilerinden bazıları, nikel ve dimleme olarak gördükleri fiyat artışlarına karşı öfkeleniyorlar. Bu yaz Disney, yatırımcılara, Disney World’de yıllık kart sahiplerinin hakaret olarak gördüğü “olumsuz bir katılım karışımı” olmasaydı, tema parkı kârlarının daha da yüksek olacağını söyledi. Disneyland imzalı kaligrafisinde “Olumsuzlar” yazan tişörtler, kupalar ve çıkartmalar internette satılmaya başlandı.

Benjamin Mullin raporlamaya katkıda bulundu.