Çocukları Emeklilik Planlarıdır

Bakec

Member
Birkaç ay önce, elektrik faturasını ödediğimi (her ay yaptığım gibi) ve bunun 461 dolar olduğunu – normalden çok daha yüksek olduğunu – bildirmek için anneme mesaj attım. Babamla birlikte yaşadığı Güney Kaliforniya’nın bir sıcak hava dalgasından geçtiğini, ancak maliyeti benim karşıladığımı bildiği için dikkatli olacağını açıklamak için mesaj attı.

Ailemin emeklilik için biriktirdiği tek bir doları yok. 60’lı yaşlarına oldukça büyük bir ipotek, kredi kartı bakiyeleri ve California banliyösünde bir ev sahibi olmanın getirdiği çeşitli harcamalar taşıdılar: araba ödemeleri, sigorta, kamu hizmetleri. Altın yıllarında, bazı Sosyal Güvenlik yardımlarına sahip olacaklar, ancak hayatlarının geri kalanını yaşamak için çoğunlukla iki kardeşimin ve benim mali desteğime güvenecekler.

Batılılar, ebeveynlerimi kötü finansal planlamacılar ve benim durumumu adaletsiz olarak görebilirler, ancak ailemin durumu, çocukların ebeveynlerine hürmet gösterdiği ana babaya saygı gelenekleri altında yetiştirilen Doğu Asyalı göçmenler ve onların ikinci nesil çocukları arasında yaygındır. ve onlara yaşlılıklarında deva ve maddi destek sağlayın.

Diğer birçok kültür, benzer ailesel mali destek biçimleri sağlar. Güney Asyalı çocuklar, yaşlanan ebeveynlere bakma konusunda baskı hissediyor. Hispanik ve Latin kökenli aileler genellikle, aile üyelerinin yaşlı akrabalar için devaya katıldıkları çok kuşaklı hanelerde yaşarlar. Bazı Siyah Amerikalılar, mali açıdan daha başarılı aile üyelerinin akrabalarına yardım etme yükümlülüğü olan ve bazen “Kara vergi” olarak adlandırılan şeyi yaşarlar. Doğu Asyalı göçmenlerin ABD doğumlu çocukları genellikle iki dünyayı bir arada tutar: ebeveynlerinin anavatanından anne babaya saygı meşalesini taşırken, işçilerin kendi emekliliklerinden büyük ölçüde sorumlu olduğu Amerikan sistemine asimile olmayı öğrenirler. Emeklilik sayımız – hedeflediğimiz tasarruf ve yatırım miktarı – çalışmayı bıraktığımızda kendimiz için ihtiyaç duyacağımız şeylere ek olarak ebeveynlerimizin rahat yaşamak için ihtiyaç duyduğu şeyleri içeren bir hesaplamadır.

Ailem, çok az eğitim ve çok az ekonomik kaynakla hayatlarını yeniden inşa etmek için 1975’te ABD’ye gelen Vietnam Savaşı mültecileri. Babam oto kaporta tamirinde iş buldu ve annem diğer birçok Vietnamlı göçmen kadın gibi bir manikürcüde çalıştı. Ailem, ben ortaokuldayken yanımıza taşınan büyükannemle büyükbabama uyması gereken bir evin ön ödemesini yapana kadar akrabalarımızın yanında yaşadık.

Ailem, aynı anda çocuklar ve yaşlanan akrabalar için nasıl deva yapacaklarını çözerken, mali durumlarının zayıfladığını gördü. İşlerinde, 401(k)s gibi emeklilik araçları bir seçenek değildi ve hiçbir zaman kelime dağarcığının bir parçası olmadı. Önemli değil – artık çalışamayacakları zaman çocuklarının onlara baktığını hayal ettiler ve bu beklentileri erkek kardeşlerim ve benimle paylaştılar. Ne de olsa bu, onların ebeveynleri için yaptıkları ve ebeveynlerinin onlardan önce yaptıklarıydı.

Planlarımıza dahil edildi

32 yaşındaki Elite Truong, aynı zamanda Vietnam Savaşı mültecisi olan ebeveynlerle Indianapolis’te büyüdü. Babası hayatını bir Çin restoranında aşçı olarak çalışarak geçirdi ve annesi bir bakkalda gece vardiyasında rafları stoklayarak çalışıyor. Ailesi okulda başarılı olmanın önemini vurguladı – bu ona iyi maaşlı bir işe girme şansı verecekti ve ondan kendilerini desteklemesini beklediklerini söylediler.

Bayan Truong, “Bu, ailem tarafından farklı şekillerde söylenen ve pekiştirilen bir şeydi” dedi. “Yani bu her zaman planlarıma dahil edildi. Ailemin yapmamı istediği şeyleri yapmak için gerçekten çok uğraştım. Nörobilim, psikoloji ve mühendislik okudum. Sonunda gazeteciliği vurdum ve onlara bu alanda uzmanlaştığımı söylemedim ama sevdim.”

Bayan Truong, bir gazeteci olarak hayatını sürdürecek ve ailesini destekleyecek kadar kazanamadığı için endişeliydi. Bir medya kuruluşunda restoran editörü olması için “muhteşem” bir fırsat olarak adlandırdığı bir fırsat teklif edildi, ancak tıslama iki haneyi geçindirecek kadar yüksek olmadığı için geri çevirdi. Başarılı bir kariyer kurmayı başardı ve şu anda gazeteciliği geliştirmek için çalışan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan American Press Institute’un yönetici ekibinde yer alıyor. Ebeveynlerine bireysel faturalarını sormak yerine, uygun gördükleri şekilde kullanmaları için onlara her ay toplu bir meblağ gönderiyor.

“Bana mantıklı gelmeyen bir sürü giderleri var ama bu konuda bir şey söylersem sorun olur” dedi. “Bu yüzden bu paradan bütçe ayırmayı onlara bırakıyorum.”

43 yaşındaki Joy Cho Taylandlı. Ailesi, 1975’te Amerika Birleşik Devletleri’ne çok az parayla geldi, ancak Philadelphia’da bir Tayland restoranı açmalarına yardımcı olan ortaklarla bağlantı kurmayı başardı. Bir yaşam tarzı markası olan Oh Joy!’un kurucusu Bayan Cho, ailesinin onları destekleyeceğine dair açık beklentiler belirlemediğini, ancak bunun yapmak istediği bir şey olduğunu bildiğini söyledi.

“Çok çalıştılar ve benim için ellerinden gelen her şeyi yaptılar, böylece üniversiteye gidebilir, şu anda olduğum yolda olabilir ve kendi aileme sahip olabilirim” dedi. “Hayatımın bu aşamasında şimdi onlardan deva almaya yardım edebilmek benim için yapabileceğim en az şey.”

Bayan Cho’nun kocası Koreli ve o, beklentilerin daha geleneksel olduğu bir yerde yetiştirilmiş. Tıp fakültesini ve uzun bir ihtisasını tamamladıktan sonra ailesine ilk maaş çekini verdi.

Bayan Cho ve kocası, her iki ebeveyn grubuna da telefon planları ve kira gibi aylık faturalarda yardımcı olmanın yanı sıra, diğer ihtiyaçlarını da yakından takip ediyor. Örneğin, Bayan Cho’nun babasının ona sorun çıkaran bir araba kullandığını fark ettiklerinde, ona yeni bir araba aldılar. Ayrıca Bayan Cho’nun babasının on yıllık bir televizyonu çalıştırmak için onu dinlediğini gördüler ve onun sorun olmadığına dair itirazlarına rağmen onu değiştirdiler.

‘Bir ekip çalışması’

Katılabilecek kardeşlerin olması, ebeveynlerimizin mali ihtiyaçlarının karşılanmasını kolaylaştırır. Gıda ve hizmet sektöründe çalışan ve benim kadar kazanmayan iki erkek kardeşim var ama ellerinden geldiğince katkıda bulunuyorlar. Kaliforniya’da yaşadıkları ve benim yaşamadığım için, ebeveynlerimizin ayak işlerini yürüterek ve onları doktor randevularına götürerek inanılmaz şekillerde yardımcı oluyorlar.

Bayan Truong, “Bu bir ekip çalışması,” dedi. Ailesi sağlık sorunları ile uğraşıyor ve Bayan Truong’un kız kardeşi ve ailesiyle birlikte yaşıyor. Ablası tıp alanında çalışıyor ve tüm tıbbi evraklarını onlar için tercüme ediyor.

Bayan Truong, “Kız kardeşim tüm faturalarını ve kendi faturalarını karşılayamıyor,” dedi. Ama daha zor olanı yapıyor, duygusal olarak onlar için orada olmak. Bunu yapamam ama yapabileceğim şey finansal olarak onların yanında olmak.”

38 yaşındaki Tai Tran, Facebook ve Instagram’da milyonlarca takipçisi olan Asyalı bir komedi markası olan Asians Never Die’ı yönetiyor. Bay Tran, kız kardeşi ve iki erkek kardeşiyle, 70’lerindeki (anneleri altı yıl önce öldü) babaları için nasıl deva yapacaklarını tartışmak için kullandıkları bir metin zincirinde. Babaları, Bay Tran’ın iki erkek kardeşiyle birlikte yaşıyor ve kız kardeşleri, arabayla yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki ailesiyle birlikte yaşıyor.

Bay Tran, “Eşim ve ben yaklaşık 40 dakika uzaklıkta oturuyoruz,” dedi. “Kız kardeşimle kirasını ve faturalarını ödemeye karar verdik. Ve erkek kardeşlerim onun için yemek pişirmek veya ayak işlerini yapmak gibi başka şeyler için deva almasına yardım ederdi. Onu huzurevine götürmeye inanmıyoruz. Bu asla yapmayacağımız bir şey.”

Eşler aynı sayfada

Bayan Cho, kendisinin ve kocasının, ihtiyaçlarının ne olduğuna bağlı olarak her ebeveyn grubuyla farklı düzenlemeleri olduğunu ve yaklaşımlarının nasıl görünebileceği konusunda uzun tartışmalar yaptıklarını söyledi.

“İkimiz de çalışmaya başlar başlamaz, ebeveynlerimizden deva almaya nasıl başlayacağımızı, bunun ne anlama geldiğini ve zaman içinde nasıl geliştiğini anlamaya karar verdik” dedi.

Bay Tran’ın karısı Çinli ve o, onun, ebeveynlere mali destek sağlamanın kültürel yükümlülüklerini anladığını söyledi. Babasına verdiği her para kendi cebinden gelir.

Bay Tran, “Ayrı finansmanımız var, ancak birbirimize yardım etmek ve başkalarına vermek için bir neden varsa, bu sorun değil,” dedi. “Karım sadece ‘İşte bunu yapman için biraz para’ derdi.”

Bayan Truong’un kocası yarı Sri Lankalı. Ailesinin ondan mali destek sağlamasını beklemediğini, ancak onun durumunu anladığını ve yardım etmeyi teklif ettiğini söyledi.

“Bu, yapmam gerektiğini hissettiğim bir şey,” dedi. “Onu işin içine katamayacağımdan değil ama kazandığım şey, ailemle paylaşabildiğim için gurur duyduğum bir şey.”

Bunun iki tarafı

Göçmen ebeveynlerini finansal olarak destekleyen çocukların hikayesi, kısmen Asyalı Amerikalıları itaatkar, çalışkan ve şikayet etmeyen olarak klişeleştiren Asyalı Amerikalı model azınlık mitini besleyebilir. Ancak deva yapmak ve ebeveynlerine parasal destek sağlamak zorunda olmayı külfet olarak gören ve kültürel yükümlülükleri olmamasını dileyen pek çok çocuk var.

Bay Tran, “Bazıları için bu bir yük ve diğerleri için bir onur,” dedi. “Yani, ailenle olan ilişkinize bağlı olarak, bunun iki tarafı var.”

Bunun ne anlama geldiğini anlıyorum: Lisansüstü okuldan sonraki ilk işim, haftada 500 dolara gerçekleri kontrol eden belgeseller yapmaktı. Kendi faturalarımı ödemem zar zor yeterliydi ve ben de aileme nasıl yardım edeceğimi bulmaya çalışırken kredi kartı borcuna girdim. Sonunda daha iyi maaş veren bir iş buldum ve bu borcu temizledim, ancak bu zorlu bir deneyimdi. Yıllar boyunca ailemin durumuyla özel olarak ve bir yazar olarak toplum içinde güreştim. Ailem her zaman benim için mali sonuçları anladı.

Bayan Truong, ailesiyle olan ilişkisinin mükemmel olmadığını, ancak onlara yardım edebildiği için mutlu olduğunu söyledi. “Gerçekten çok zayıf, ama başka kimsenin onlara yardım etmeyeceğini biliyorum,” dedi.

Bayan Cho da anne babasını desteklemekten mutlu, ancak ayrıcalıklı bir konumdan geldiğinin farkında. “Bunu yapabildiğimiz ve bunu bütçemizin bir parçası olarak ayırdığımız bir yaşam aşamasına geldiğimiz için minnettarım” dedi.

Nesiller boyu deneyim

Ailem emekliliklerini sürdürecek kaynaklara sahip olmam konusunda bana güvenecek olsa da, sahip olduğum hiçbir çocuğumun benim için aynısını yapmasını beklemeyeceğim. Bireysel emeklilik hesapları ve 401(k)s ile ABD emeklilik sistemine asimile oldum ve kendi geleceğim için para biriktiriyorum.

Bayan Cho, “Çocuklarımızın neslinden başlayarak, bir daha asla böyle olmayacak,” dedi. “Yeni göçmenlerle olacak ama çocuklarımız bu yetiştirilme tarzını bilmeyecek. İki dünyayı birleştirmek zorunda olmanın nasıl bir şey olduğu hissine asla sahip olmayacaklar.”

Bay Tran, çocukları için bir kolej tasarruf planı açtığını ve onları yatırım ve 401(k)’lerin nasıl çalıştığı konusunda eğitmeyi planladığını söyledi.

“Onları eğitmek istiyorum ki kendi devalarını alabilsinler,” dedi. “Çocuklarımın benden deva almasını asla beklemeyeceğim. Ama onlara kültürümüzü, saygı ve şerefi öğretmek istiyorum. Bence Asyalı Amerikan topluluğuyla ilgili en güzel şeylerden biri, büyüklerimize saygı duyma konusunda sahip olduğumuz kültürdür.